IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мода и убавина
  Активни теми Активни теми RSS - Одржување на лицето
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Одржување на лицето

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
Автор
Порака
sunshine_baby Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 256
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sunshine_baby Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2009 во 23:03
Dr.Hauschka komplet,so se maski,pilinzi i dnevna i nokna krema zatoa sto se na prirodna baza navistina imaat efekt.Bekutan vlaznite maramici mi se nezamenlivi,a liceto go mijam (sega ke se cudite) so bebeskoto samponce kosili,zatoa sto e blago,ne ja presusuva kozata,a ubavo ja cisti.Cesto znae po nekoj lisaj da mi izleze radi nedostatok na vitamini a i e,ama pijam geratamin neo togas i koristam bekutan bebeski krem so cink i za nekolku dena se resava problemot.
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2009 во 09:41
Sega vo momentov ja koristam kolekcijata AVON, dneven i noken krem na baza na grozje, dobri mi se zasega, ama ke moram neshto malku pomrsno da zemam, za zimskiov period, oti mnogu mi se sushi kozhata (eh, shto bi sakala da se vrati vremeto koga nemav vakvi problemi...)
ednash nedelno pravam piling, so facial scrub-ot na Freeman od malini, a sekoj den go chistam liceto so losion od Rosal za normalna i mesovita kozha. Shminka vadam so Dove sapun, i zasega mi e dobar, ne go menuvam... a za okolu ochi nemam dosega najdeno krem shto kje mi odgovara... site mi predizvikuvaat peckanje i cheshanje zedov testeri od kremot so Q10 na Eucerin, pa kje vidam kako kje bide...
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
tevis Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tevis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2010 во 22:56
најдобар начин за исччезнување на акни..?
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2010 во 23:01
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 21:44
Во последно време што и да ставам на лице(а ограничен број на производи користам) ми се прават лишаи, кожата под очите многу брзо ми се суши и иритира.
Се вратив на обична Нивеа и подобро ми е, ама сепак ќе ми треба некоја попрофесионална нега а незнам што да одберам.
По парфимериите тоа теткиците стално сакаат да ти шитнат нешто скапо што може нема да има ефект.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
angelwings Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1927
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelwings Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2010 во 14:20
Originally posted by Glenn Glenn напиша:

Во последно време што и да ставам на лице(а ограничен број на производи користам) ми се прават лишаи, кожата под очите многу брзо ми се суши и иритира.
Се вратив на обична Нивеа и подобро ми е, ама сепак ќе ми треба некоја попрофесионална нега а незнам што да одберам.

По парфимериите тоа теткиците стално сакаат да ти шитнат нешто скапо што може нема да има ефект.

probaj so nevenovo maslo navecer na cisto lice jas go upotrebuvam super e
Кон врв
Biolica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biolica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2010 во 14:34
Dermacologica i nisto drugo!
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 17:26
Јас имам баш суво лице.
Ми се прават, Глен како што ги нарекува, лишаи.
Поготово ако има ветар...
И претходно ако сум ставала лосион и сл.

Сега избегавам да го чистам лицето наутро.
Само го мијам со млака вода и малце нивеа ставам.среќа
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2010 во 17:05
За да се постигнете беспрекорен изглед, ќе мора да почитувате одредени правила на шминкање према линиите на лицето и да имате во предвид која боја на шминка ќе ја изберете.

Следете го советот на  експертите од водечките козметички куќи "Estеe Lauder".

Четвртасто лице

- Нанесете светол тен под очите, а воедно ќе ги покриете и подочњаците
- Руменило ставете директно на јагодиците, за да се нагласат.
- Повлечете со руменилото линија под коренот на косата. Челото така ќе делува  "помеко".

Овално лице

- За лицето да е маркантно, нанесете светол тен под окото.
- Истакнете ги јагодиците со руменило.
- Нанесете малку руменило на челото, за да делува по изразено.

Лице во облик на срце

- За лицето да делува помеко, нанесете светол тен полукружно околу внатрешниот раб на окото и ќе овозможите визуелно оддалечување на очите.
- Руменило нанесете само надворешно на јагодиците
- За да го намалите премногу високото чело, ставете малку руменило под коренот на косата.

Округло лице

- Под очите нанесете светол тен.
- Руменило ставете под јагодичните коски, па се до носот.
- Малку руменило ставете на челото над краевите од веѓите.
Карминот избирајте го према бојата на очите

Кафеави очи
- Изберете темна боја со синкаст одсјај. Најдобро ви одговара боја фуксија и боја на  млечно чоколадо.

Сиви очи
- За вас е идеален темно црвен кармин со кафеави и дискретни беж тонови.

Сини очи

- Користете кармини со темноцрвена боја или беж боја, по можност со розеви примеси

Зелени очи
- Заборавете на кармини во розева боја! Oпределете се за црвена боја која влече на кафеава или портокалова.
Нанесување на маскара

- Со четкичката поминете првин преку горната страна. Потоа широко отворете ги очите, па тогаш нанесете маскара и на долниот дел од трепките, влечејќи ја четкичката од коренот на влакненцата према врвот. Маскарата на тој начин, ќе се одржи во текот на целиот ден.
За креонот и ајлајнерот да не се размачкуваат

- Пред да повлечете линии, нанесете пудра на пределот околу трепките. Ова ќе ги врзе пигментите и шминката ќе делува поинтензивно и ќе трае подолго.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2010 во 15:29
Совршена шминка за секој тип кожа

За да добиете совршен изглед на своето лице, неопходно е да ја усогласите бојата на кожата со бојата на шминката. Во прилог прочитајте кои бои би требало да ги користите, а кои да ги избегнувате врз основа на тоа дали имате бледа, светла или темна боја на кожа.

Совети за светла кожа

Бојата која дефинитивно треба да ја прифатите е розовата. Оваа боја одлично и прилега на светлата кожа и и дава магичен сјај. Од друга страна треба да избегнувате златни, сребрени, бакарни и металик тонови. Стручњаците советуваат секогаш да избирате подлога која е иста нијанса со бојата на вашиот тен. Целта на подлогата е да ја истакне вашата природна боја на тенот, како и да ги прикрие недостатоците. Доколку сакате ефект на исончана кожа на лицето нанесете малку илуминатор или светликаво руменило. Идеалната палета на бои е розова, беж и боја на праска.

Совети за бледа кожа

За оваа кожа идеалната боја е бојата на кајсија, лосос роза и сите топли нијанси. Сепак, чистата розова не се препорачува. Со цел да го истакнете сјајот на тенот користете беж или благо златни нијанси. Избегнувајте комбинации на контрастни бои и изберете хармонични нијанси на земјени тонови. Идеалната палета  е боја на праска и кајсија, златна, бакарна и корална.

Совети за темна кожа

Бронзената, металикот и златната се како создадени за темната кожа, но не и портокаловата боја. Златната боја прави чуда на темната кожа, особено ако е збогатена со светкави честички. Идеалната палета на бои е бронзената, црвената и бакарната.
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2010 во 20:55
А за среден тен? збунетост
Нешо као тенот на џесика алба?
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2010 во 21:27
za lep ten najubaj sa maski od krastajca, med, jagoda da se zemit sveza i da se rasecit pa da se razmackat po lice al pa patlidzan crven koj imet mrsna koza, a postarite dami moza da turivaa maska od sperma sco sodrzit zivi kelii-od pomlad mz, zas ako jet od postar taja nemet celii zivi i mesto da se pomladit zenata ce se zbrkcat ko vareno jabuce...
Кон врв
Party Girl Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Party Girl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2010 во 10:59
Originally posted by blagorodna blagorodna напиша:

za lep ten najubaj sa maski od krastajca, med, jagoda da se zemit sveza i da se rasecit pa da se razmackat po lice al pa patlidzan crven koj imet mrsna koza, a postarite dami moza da turivaa maska od sperma sco sodrzit zivi kelii-od pomlad mz, zas ako jet od postar taja nemet celii zivi i mesto da se pomladit zenata ce se zbrkcat ko vareno jabuce...


Јас па глупа, голтам
Сега не знам, ме збуни оваа...дали да инвестирам во тенот или да си се трудам како досега за бакшишот.
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2010 во 17:21
Абе парти, голтањето го смирува желудникот, као шо сум прочитала.
Затоа сексуално активни девојки... голтајте, пијте, мачкајте се, праете што ќе праете...
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.