IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Македонија во странските медиуми
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонија во странските медиуми

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Македонија во странските медиуми
    Испратена: 09.Декември.2011 во 22:20
Вчера и денес на Арте (Германско-Француска телевизија) одеа документарците за Преспанското езеро и за Балканскиот Рис Марко првиот рис од ваков вид кој е следен со GPRS.
Секој кој го интересира малку повеќе за природата на Македонија пред се убавините на Преспанското езеро и Маврово националниот парк би му ги препорачал следните линкови.


Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2011 во 16:20
eteголема насмевка..jas se ''javiv'' i......... î  skokna rejtingot na stranava ,.изненадување...
...inache,...svaka chast na ,...expeditivnosta! да

...na nadlezniot za ...svetot!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2011 во 16:31
Originally posted by brza brza напиша:

eteголема насмевка..jas se ''javiv'' i......... î  skokna rejtingot na stranava ,.изненадување...
...inache,...svaka chast na ,...expeditivnosta! да

...na nadlezniot za ...svetot!намигнување

Благодарам како за првото така и за второто. Инаку иронија и подсмевање нема да се толерират на овој подфорум. Темата е ставена со добри намери и се надевам дека во иднина повеќе луѓе ќе ја посетат и дадат свој конкретен придонес со нови инсформации во врска со темата. Што се однесува до докуметарците иако се на германски или опцијално на француски би ги препорачал навистина особено на луѓе кои навистина сеуште не научиле да ги гледат и убавите страни на нашата татковина. 
Дел од македонската екипа која работи на документарците ги познавам и ми раскажуваа колку била восхитена германската екипа од тоа што го виделе во Македонија.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2011 во 16:42
А за тие што не зборуваат грчки и германскизбунетост не знам

Убави сликички ... како и да еда
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2011 во 16:44
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

eteголема насмевка..jas se ''javiv'' i......... î  skokna rejtingot na stranava ,.изненадување...
...inache,...svaka chast na ,...expeditivnosta! да

...na nadlezniot za ...svetot!намигнување

Благодарам како за првото така и за второто. Инаку иронија и подсмевање нема да се толерират на овој подфорум. Темата е ставена со добри намери и се надевам дека во иднина повеќе луѓе ќе ја посетат и дадат свој конкретен придонес со нови инсформации во врска со темата...............
...se nadevam i jas deka ke fati podlaboki koreni i....ke se javam pak za...nedela -dve...tuka...za da(gi) vidime .да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2011 во 16:46
Originally posted by brza brza напиша:

 ...se nadevam i jas deka ke fati podlaboki koreni i....ke se javam pak za...nedela -dve...tuka...za da(gi) vidime .да

Тука ли треба да ја посетуваатизненадување
Јас мислев на лице местоглупчо
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2011 во 16:50
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

А за тие што не зборуваат грчки и германскизбунетост не знам

Убави сликички ... како и да еда

Мислиш француски и германски. Па нема врска како што викаш убави сликички. Навистина прекрасни пејсажи и одлична можност да се види Македонија преку HD објектив наместо преку 40 години старите камери на Македонската Телевизија. 
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2011 во 16:53
Не. Мислев девојката што збореше на грчкиголема насмевка
Пробав да наслушнам некој збор. Француски ми иде добро, а и германскиот ми е окда

Место да седиме на форумов, патот под нозе и да ја запознаеме Македонија.
Ни HD ни ништо нема да го долови вистинскиот амбиент. Многу многу поубаво и од документарецот е кај нас. да
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2011 во 16:59
Јас например никогаш не сум бил на Преспанско Езеро а знам дека е природен резерват на многу птици, меѓу другите и во документарецот е наведено на Сивиот Пеликан кој има распон на крила и до 3 метра со што спаѓа во една од најголемите летечки птици, сигурно е фасцинантно таа птица да се види во живо. 
Ако ти оди францускиот подобро од германскиот во десното ќоше имаш опција за јазици. 
Вториот документарец за балканскиот рис е исклучиво во Македонија со македонска екипа правен па така освен германски или француски чат пат се зборува на англиски и на македонски (особено со македонскиот има интересни моменти)


Изменето од kultuzin - 10.Декември.2011 во 17:01
Кон врв
meggie Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Декември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај meggie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2011 во 19:37
Прво официјално дијаспорско ради со студио во Скопје
Дијаспорците во Австралија треба да слушнат дирекнто од Македонците.
Тоа може да го направите со само еден клик на facebook страната

http://www.facebook.com/pages/Radio-Ilinden-Melburn-%D0%A0%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BE-%D0%98%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BD-%D0%9C%D0%B5%D0%BB%D0%B1%D1%83%D1%80%D0%BD/165672000178428

Изменето од meggie - 19.Декември.2011 во 19:37
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.