IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Животински и растителен свет
  Активни теми Активни теми RSS - Водно
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Водно

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Водно
    Испратена: 06.Декември.2011 во 11:12
Здраво,

Барав на интернет податоци за Водно, ама не можев да најдам то шо ми треба. Имено, сакав да научам шо се има на водно, гледано од страна на животински и растителен свет. Пример, од подножјето, какви дрва, растенија, животни, па како одиш нагоре како се менва то ... кои видови на животни ги има, во кој дел од годината се појавуваат, мигрираат ... да речам, нешто како статија за водно од National Geographics. Пример, ако одам да шетам на водно, освен по патеките (по асфалтот и off road) до крстот, друго не знам шо се има на планината.

Баш ме интересира дали некој од вас има поќе информации на оваа тема.

Исто ме интересира и за другите планини во МК ова, али добро би било да се отвори посебна тема за секоја планина посебно.

Дали има пример некои "ренџери" или шо знам како се викаат, можда ’шумари’ кој шо ја знат планината поќе?

Поздрав
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2011 во 11:17
Vrapci i mravki  sigurno ima. A za neshto pokrupno  ne znam . голема насмевка
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2011 во 17:36
Водно 

Планината Водно е сместена во северниот дел на Скопската котлина. Водно има поволна географска положба, бидејќи во негова близина се наоѓаат важни патишта, железници и најпосетуваната локација во Македонија градот Скопје. Водно поточно се наоѓа на 21◦30` ИГД и 41◦ 35` СГШ.
Највисоката точка на Водно изнесува 1066 метри, и името на врвот е по самото име од планината Водно.

Клима

Климата на Водно е пријатна, типично планинска. Во различни периоди од годината климата е многу различна така да средната температура е 23 С. Најниската измерена температура во месец јануар 2005 год. изнесувала -15 С о , а највисоката измерена температура во месец Јули 2005 год. изнесувала 43 С.

Хидрографија

Водно има разновидна хидрографска мрежа. Од хидрографијата на Водно можете да пронајдете потоци, подземни води, водопади, извори ...
На Водно има многу потоци кој овчарите ги користат за напојовање на стоката и делумно за наводнување на дивите костени.
Водно може да се пофали со еден мини-водопа
д од страна на селото Долно Соње кој е висок окулу 15 метри и е поактивен на пролет, кога се топи снежната покривка.

Растителен и животински свет на Водно
Од растителниот свет на планината Водно може да се сретнат зимзелени и листопадни растенија.
Од листопадните растенија на Водно најзастапен е дивиот костен , но има и бреза, липа, даб, габер ...
Од зимзелените растенија кои се во поголем број од листопадните, најзастапен е борот кој го има и на двете страни од планината Водно.Со помала застапеност е и смреката, а има застапено зеленика и елки кои се со незначителен број.
Претставници од животинскиот свет се следниве :
Ситни животни:
Еребица, зајак, лисица, верверица, куна, змии, птици од помал вид, инсекти
Крупни животни:
Дива свиња, срни, елен, волк


Споменици

 • Милениумски Крст • Голем Камен • Воени пештери од 1940 • Руинирани куќи од 1944 • Напуштени воени објекти од 1950 и црквите се културно-историско-верско наследство кое опстанало со години. Постарите цркви се многу привлечни за странските туристи и делумно и за нашите. Црквите се привлечни бидејќи ја имаат зачувано својата автентичност со тоа што не се реконструирани, токму тоа наидува на позитивна оцена кај туристите. Манастирите се споменици на културата и туристичко угостителски објекти. Од една страна тие се споменици, а од друга страна место за престој. Манастирите се посетуваат со многу цели од кои јас потенцирам некои : староста на објектот, староста на фреските, иконите и иконостасот, се доаѓа со цел да сè преспие и да воспостави црковна медицина односно со пример: Ако неплодна жена преспие во манастирорт Св. Трифун на некој празник таа станува плодна. Манифестациите се доста посетувани од локаното население бидејќи случувањета се од забавен карактер и културно-уметнички кои се интересни на популацијата. Спомениците се најпосетуваните локалитети и тоа да го извоиме Милениумскиот крст које еден од најпривлечните атракции во Европа.Милениумскиот крст е изграден по повод 2000 години од раѓањето Христово.


Изменето од Santijago - 08.Декември.2011 во 17:38
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2011 во 17:25
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

Vrapci i mravki  sigurno ima. A za neshto pokrupno  ne znam . голема насмевка


Има ,има...кај мене во соба ми влегуваат верверички преку балкон.голема насмевка
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2011 во 17:31
Ама лесно се издаваш кај живеешзагриженост
После манијаци, ова онасмеење


Кажи што друго гледаш од прозор колешке? голема насмевка
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2011 во 17:35
црвенеењеЕпа...така ми излета спонтано,ме изиритираа тоа мравките.смеење

Друго што гледам...?

Па крстот од блиску и гледам силуети во кабините на жичарата,ама не се распознаваат.смеење
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2011 во 17:42
Ако дојдам во СК можи и мене да ме видишизненадување
Ау па не одам до крстот со жичара. Пешки ќе одамзадоволство
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2011 во 18:17
Ако одиш на крстот облечи си маица со натпис ''Santijago''...ќе знам дека си ти.голема насмевка
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2011 во 18:21
LivingTheDream LatInoLoveR VerYSleEpYboY   намигнувањеАбе Рени, имате по некој орел?
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2011 во 18:25
Е тоа јас не сум видела Латино Ловер и недај Боже да ми влезе у соба.изненадување
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2011 во 18:35
А лилјацизбунетост


газење од смеење
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2011 во 18:40
Е нив ги има колку сакаш.смеење
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2011 во 18:46
Па така кажизадоволство

Сега знам зошто не сакам да бидам домазет ... на Водноне зборувам
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2011 во 18:50
Ќе ти биде ...незгодно.голема насмевка
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,609 секунди.