IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Современа наспроти традиционална архитектура
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Современа наспроти традиционална архитектура

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Современа наспроти традиционална архитектура
    Испратена: 02.Декември.2011 во 11:49
Ја отварам темава со цел да направиме зрела размена на аргументи која секако ќе биде заснована на субјективна перцепција за естетика,но би сакала да се огласи и некој архитект и да даде свое мислење од стручен аспект.среќа

Лично ја почитувам старата традиционална архитектура,но модерната архитектура е многу повеќе од естетика на екстериерот земајќи ги во предвид модерните материјали кои се користат,еколошки материјали,сведување на минимум на трошоците за одржување,максимален наслон на природно осветлување,проветрување,климатизации итн.

Би сакала да развиеме дискусија и да се произнесете со ваши ставови.среќа
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2011 во 17:25
глејте го ова вака, и архитектурата која денеска се смета за традиционална, односно онаа историската, во свое време била иновативна и ултрамодерна
затоа и повеќе ја поддржувам современата архитектура, ако збориме од аспект на култура на еден урбан регион, се разбира современоста ја поддржувам и поради се она што го набројала рената

и малку осетлив збор е „традиционалната“ архитектура и мислам дека малку погрешно се употребува, не се разбирам сега до толку, ама традиционална архитектура е онаа која е врзана со потекло од еден регион и е позната за него и таа често се имплементира дури и при изградбата на нови иновации, зато всушност и одредени архитектонски стилови се наречени според земјите и географските региони од кои потекнуваат

ако ме прашате мене, јас се залагам секогаш за нови идеи во архитектурата и иновативен и уникатен дизајн, но доколку се гради во место каде постои некаква архитектонска традиција, да се следат примерите за изглед од постари објекти познати за тоа место, такви објекти всушност и ќе имаат најголема вредност за светската култура
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.