IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Алгоритам за Проверка на Точноста на Внесениот ЕМБ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Алгоритам за Проверка на Точноста на Внесениот ЕМБ

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
and_2009 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај and_2009 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Алгоритам за Проверка на Точноста на Внесениот ЕМБ
    Испратена: 27.Ноември.2011 во 02:29
Дали можеби некој има алгориатм или упатство за проверка на точноста на внесениот ЕМБГ? Имам изработено софтвер во Visual Basic 6
Кон врв
kuper Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kuper Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2011 во 21:09
Еве ти целосна функција за валидација на ЕМБ, се надевам дека ќе ти помогне:


   Public Function ValidateEMB(ByVal emb As String) As Boolean


        If Len(emb) <> 13 Then GoTo eX

        Dim a, B, c, d, e, f As Integer
        Dim g, h, I, j, k, l As Integer

        Dim ch As Integer


        a = Val(Mid(emb, 1, 1))
        B = Val(Mid(emb, 2, 1))
        c = Val(Mid(emb, 3, 1))
        d = Val(Mid(emb, 4, 1))
        e = Val(Mid(emb, 5, 1))
        f = Val(Mid(emb, 6, 1))
        g = Val(Mid(emb, 7, 1))
        h = Val(Mid(emb, 8, 1))
        I = Val(Mid(emb, 9, 1))
        j = Val(Mid(emb, 10, 1))
        k = Val(Mid(emb, 11, 1))
        l = Val(Mid(emb, 12, 1))

        ch = Val(Mid(emb, 13, 1))

        Dim RES As Integer

        RES = 11 - ((a + g) * 7 + (B + h) * 6 + (c + I) * 5 + (d + j) * 4 + (e + k) * 3 + (f + l) * 2) Mod 11

        If RES = 11 Then RES = 0

        If RES = ch Then
            ValidateEMB = True
        Else
            ValidateEMB = False
        End If

        Exit Function
eX:
        ValidateEMB = False
    End Function
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.