IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Бугарски пасош ДА/НЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугарски пасош ДА/НЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
makedoneromkd Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makedoneromkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2012 во 16:52
a dobro mozi da se otkazis od bg pasos ako go imas i da ne deklariras veke kako bugarin ????
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2012 во 17:13
da
si imam
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2012 во 16:23
За 4 месеци годинава 2.264 Македонци имаат добиено бугарско државјанство

Вкупно 4.247 лица имаат добиено бугарски пасош во изминатите четири месеци, изјави бугарската заменичка премиер, Маргарита Попова. Таа стапи на функција на 22 јануари и нејзина должност е да одлучува за доделувањето на бугарско државјанство на странски државјани.

Како што е и вообичаено, најмногу пасоши се дадени на лица од Македонија – 2.264. Граѓаните од Македонија од словенско потекло имаат право да бараат бугарско државјанство според тамошните закони.

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
yuiop Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 234
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај yuiop Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2013 во 00:38
со радо срце......
Кон врв
spaski Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 82
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spaski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2013 во 05:20
Ne. Koj malku znae za minatoto ne bi zemal.
http://www.macedonian-kingdom.piczo.com

Кон врв
д4б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Lord OFF the topic

Регистриран: 31.Јули.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2013 во 09:14
срека што не са многу лугето што знаат многу
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2013 во 23:41
како се движат работиве на крај сите ќе мора да си го бараме чарето изгледа
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
ndimovska Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 31.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ndimovska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2013 во 23:17
Здраво,

Би сакала да отворам тема за заминување во В Британија (Лондон) со македонски или бугарски пасош. Дали некој од Вас заминал таму или познава некој што заминал? Дали можете да споделите некое искуство? Можеби некоја македонска или бугарска агенција што се занимава со оваа проблематика? Од јануари 2014 година бугарските државјани ќе можат слободно да бараат работа во В Британија без никакви ограничувања. Дали некој од Вас планира да замине таму после Нова Година? Ова е одлична шанса со оглед на тоа дека се зборува на Англиски јазик, авионската карта до Лондон со WIZZ AIR е навистина ефтина, а се стигнува за околу 2 часа.

Поздрав,
Невена
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2014 во 22:30
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

како се движат работиве на крај сите ќе мора да си го бараме чарето изгледа

I koga konecno ke zamineme ...sleden proekt ke bide invitro za penzioneriteнамигнување


Изменето од laki_bu - 07.Мај.2014 во 22:36
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2014 во 21:56
Dali nekoj ke mi objasni?
Dali ako te ekstradiraat od nekoja zemja,poradi X pricini,se vrakas u Bugarija ili po maticnata adresa na ziveenje,odnosno u MKD?
Dali so dvojnoto drzavjanstvo podlezis i na zakonite so vazat
u doticnata zemja?i ako podlezis,zosto ne gi vikaat na primer
na vojna vezba?
Dali vo MKD moze da glasa so BG pasos,iako ima ovdesna adresa na Ziveenje?
Dali i vo BG moze da prijavi adresa naziveenje i ima li nekoj
praven akt so go regulira toa?
i ako moze,kako toa se tretira?
So rece nekoj pogore...Ima bipatridi,polipatridi...
arno ama,moze da se sluci da imame i Apatridi...
Dobra sosedska politicka propaganda,no
za mene -obicna farsa...
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2014 во 22:13
Originally posted by svetosparki svetosparki напиша:

Dali nekoj ke mi objasni?
Dali ako te ekstradiraat od nekoja zemja,poradi X pricini,se vrakas u Bugarija ili po maticnata adresa na ziveenje,odnosno u MKD?
Dali so dvojnoto drzavjanstvo podlezis i na zakonite so vazat
u doticnata zemja?i ako podlezis,zosto ne gi vikaat na primer
na vojna vezba?
Dali vo MKD moze da glasa so BG pasos,iako ima ovdesna adresa na Ziveenje?
Dali i vo BG moze da prijavi adresa naziveenje i ima li nekoj
praven akt so go regulira toa?
i ako moze,kako toa se tretira?
So rece nekoj pogore...Ima bipatridi,polipatridi...
arno ama,moze da se sluci da imame i Apatridi...
Dobra sosedska politicka propaganda,no
za mene -obicna farsa...
Sto se raboti okolu ekstradicija , te vrakjaat na taa adresa so koj pasos imas vlez vo taa drzava
ako si vlegol so BG pasos u Bugarija , ako si vlegol so MK pasos u Makedonija
Ako napravis krivicno delo vo Mk mozes da pobaras da si odis u Bugarija i tamu da ti se sudi ..i obratno 
Moze da glasas ama ako ima izbori vo Bugarija , znaci vo ambasada , a isto i vo Bugarija mozes da glasas kako glasac od dijasporata 

Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
tyga Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Март.2015
Локација: Скопје
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tyga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2015 во 15:26
е колку може да ви овозможи тој бугарски пасош? немојте да се продадете за пара
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2015 во 15:30
Originally posted by tyga tyga напиша:

е колку може да ви овозможи тој бугарски пасош? немојте да се продадете за пара

Ne samo Bugarskiot , tuku i sekoj drug pasos moze da vi ovozmozi povekje odkolku Makedonskiot
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2015 во 01:01
Originally posted by tyga tyga напиша:

е колку може да ви овозможи тој бугарски пасош? немојте да се продадете за пара

Може да ти овозможи се што Македонискиот не може.
Дипломатски одговор...
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.