IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - Музички времеплов
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Музички времеплов

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Музички времеплов
    Испратена: 25.Октомври.2011 во 17:36

Епа и ваква тема немаше, редно беше да се отвори.

 
Музички времеплов или на денешен ден во светот на музиката........................
 
Настани, случувања и слично....
 
 
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2011 во 17:38

25 октомври

1950 - Роден е Chris Norman од Smokie. 'Living Next Door To Alice'
1974 - Додека Al Green се тушира во својот дом во Мемфис, неговата поранешна девојка Mary Woodson влегува во бањата и му фрла врел песок, а потоа се самоубива. Green завршува со изгореници од втор степен.
1986 - Bon Jovi доаѓаат на првото место на американската албумска листа со 'Slippery When Wet'. Албумот во светски рамки се продава во над 8 милиони копии, а го содржи хитот 'Livin' On A Prayer'.
1997 - Откако се онесвестува на сцената додека свири гитара, Johnny Cash открива дека е болен од паркинсова болест.
2001 - 13 правни фирми се вклучени во поделбата на имотот на Jerry Garcia од Grateful Dead, 6 години по неговата смрт. Неговите поранешни жени и девојки продолжуваат со кавгите која колкав дел треба да добие.
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2011 во 06:07

27 октомври

 
 
1958 - Роден е Simon Le Bon од Duran Duran.
1977 - UK No.1 Baccara 'Yes Sir, I Can Boogie'
1988 - Филмот на U2, 'Rattle And Hum', добива светска премиера во Даблин.
1989 - Басистот на U2, Adam Clayton, е казнет за возење во пијана состојба и над дозволената брзина. На истиот ден во 98-ма и еротската моделка и пејачка, Samantha Fox, уапсена е поради возење во пијана состојба.
1990 - Michael Waite од Musical Youth добива 5 години затворска казна поради кражба.
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2011 во 13:12
28 октомври
 
 
 
1972 - Одделот на ОН за светски прашања како своја официјална химна ја зема песната на Who, 'Join Together'.
1974 - UK No.1 Ken Boothe 'Everything I Own'
1982 - Jam најавуваат дека се распаѓаат на крајот од тековната британска турнеја.
1997 - Тапанистот на R.E.M., Bill Berry, ја напушта групата по 17 години членување.
2001 - UK No.1 Afroman 'Because I Got High'
2004 - Courtney Love мора да се појави на суд поради смртоносен напад на Kristin King, девојката на нејзиното поранешно момче.
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2011 во 01:40
28 oktomvri

1963-Roden e Eros Luciano Walter Ramazzotti.
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2011 во 10:46
03 ноември

1948 - Родена е Marie Lawrie, односно Lulu. 'Shout'
1954 - Роден е Stuart Goddard, попознат како Adam Ant. Како дел од Adam And The Ants 'Prince Charming'.
1999 - Првиот британски музеј на поп музиката 'The National Centre for Popular Music' спасен е од банкрот, откако кредиторите се согласиле на договор. Музејот имал милионски долгови.
2000 - EMI Records им даваат отказ на Simple Minds. Бендот во текот на 80-те продал над 30 милиони албуми, но продажбата опаднала на крајот од 90-те.
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2011 во 10:13
20 декември
-1957 - Родена е Anita Ward. 'Ring My Bell'
-1969 - Rolling Stones се искачуваат на првото место на британската албумска листа со 'Let It Bleed'.
-1973 - На 37 години од срцев удар умира Bobby Darin . La mer (Beyond The Sea)
-1986 - USА No.1 Bangles 'Walk Like An Egyptian'
-2001 - Tommy Lee својата поранешна сопруга Pamela Anderson ја нарекува неспособна мајка. Во борбата за старателство над нивниот син, музичарот изјавува дека синот ја мрази својата мајка и од неа научил пцовки.
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2012 во 13:22
          10 januari
-1927 - Роден е американскиот тин идол Johnnie Ray. 'Just Walking In The Rain'
-1945 - Роден е пејачот и тексописец Rod Stewart, дел од Jeff Beck Group и Faces и соло изведувач. Baby Jane
-1976 - На крајот на британската турнеја, Deep Purple се разидуваат. Познатиот состав од Blackmore, Gillan, Glover, Lord и Paice ќе се реоформи како Deep Purple во 1984 г.
-2000 - На Sean Conlon, еден од членовите на Five, понудено му е да игра за рагби тимот Hunslet Hawks откако тренирал со нов во текот на божиќните празници
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 05:26
Музички времеплов16 ноември
1969 - Роден е Bryan Abrams од Color Me Bad. 'I Wanna Sex You Up'
1985 - Sade го добива својот прв британски бр.1 албум 'Promise'. The Sweetest Taboo
1987 - Topper Headon, поранешниот тапанист на Clash, добива 15-месечна затворска казна зашто снабдувал со хероин човек што подоцна умрел.
1988 - Поранешниот менаџер на Beach Boys, Stephen Love, добива 5-годишна условна казна заради проневера на скоро 1 милиони долари од заработката на групата.
2002 - Тексашкиот мултимилијардер David Bonderman побарал од Rolling Stones да свират на забавата во Лас Вегас по повод неговиот 60-ти роденден. Хонорарот што им го исплатил бил 4,4 милиони долари.
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2012 во 10:20
28 ноември
1943 - Роден е пејачот и композитор Randy Newman.
1968 - Родена е Dawn Robinson од En Vogue. 'My Lovin Never Gonna Get It'
1979 - Куќата на Ringo Starr во Лос Анџелес уништена е од пожар.
1992 - UЅА No.1 Whitney Houston 'I Will Always Love You'
2000 - David Bowie е прогласен за најмузикален музичар во анкета на магазинот NME. Анкетата била составена според мислењето на стотици рок и поп ѕвезди кои имале за задача да го именуваат музичарот што бил нивно најголемо влијание.
2000 - Во лондонската Brixton Academy Madonna го има првиот концерт во В.Британија по повеќе од 7 години. Цената на влезниците достигнувала и до 1.000 фунти.
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2013 во 14:03
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2015 во 09:21
На денешен ден пред 34 години се родил Тоше Проески!


Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.