IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - (РА)ЗДРУЖУВАЊЕ НА БРАНИТЕЛИТЕ ОД 2001 ГОДИНА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

(РА)ЗДРУЖУВАЊЕ НА БРАНИТЕЛИТЕ ОД 2001 ГОДИНА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2011 во 00:07
Орлов,

погрешно си ме разбрал, не ми е желбата да критизирам било што, а камоли организации кои се борат под дифолт за подобра иднина на едни ранливи категории граѓани како што се борците.

Целта ми беше да покажам кој е се инволвиран во таквите организации, со примерот на дотичната Кандиќ која и се јавува како еден од основачите.

А и прилично сум скептичен кон сите организации кои ги формираат западњаците на нашиве простори, од проста причина што до сега од западот не сме имале никаква корист туку обратно.

Да се работи за една изворна организација, водена од наши луѓе, со јасно дефинирани цели, финансирана од наши средства, со целото свое битие би ја подржал.

Вака и на овој начин не.

"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2011 во 22:53
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Орлов,

погрешно си ме разбрал, не ми е желбата да критизирам било што, а камоли организации кои се борат под дифолт за подобра иднина на едни ранливи категории граѓани како што се борците.

Целта ми беше да покажам кој е се инволвиран во таквите организации, со примерот на дотичната Кандиќ која и се јавува како еден од основачите.

А и прилично сум скептичен кон сите организации кои ги формираат западњаците на нашиве простори, од проста причина што до сега од западот не сме имале никаква корист туку обратно.

Да се работи за една изворна организација, водена од наши луѓе, со јасно дефинирани цели, финансирана од наши средства, со целото свое битие би ја подржал.

Вака и на овој начин не.




Zeksi71
Ne sluchajno ti dadov nekoi linkovi da gi vidish. Mislev kje gi pogledash i kjevidish iako bez podrshka od drzjavata shto SE sme postigname i shto tek kje postignuvame za dobroto na Borcite vo Republika Makedonija.
Kolku za tvoja informacija vo Svetskata Federacija na Veterani chlenuvaat skoro site drzjavi od svetot, Vo CIOR- organizacija na oficeri isto taka. Zapad voopshto ne mesha prsti vo ovie raboti. Vprochem i Rezolucijata od Obedinetite Nacii - resurs za chovekovi prava potochno za zashtita na pravata na borcite od razni vojni, koja e decidna i E vo nasha korist e samo obvrzuvachka za site vladi na drzjavite na prostorite na poraneshna SFRJ dosledo da go implementiraat Megjunarodnoto Ratno Pravo vo post voenite periodi. Zatoa i vo Januari 2013 godina isprakja kordinator i nabljuduvach za dosledno realiziranje na site nashidosegashni Baranja koi se doneseni na baza na odrdbite od Megjunarodnoto Ratno Pravo.
Vo site dosegashni AKTI koi gi imame doneseno i isprateno na vladite, segashni i predhodni ne barame nishto povekje od ona koe Zakonski im sleduva na Borcite. Site izraboteni Akti se dostavuvani uredno do vladite koi svesni za podatokot deka ako dignat dva prsta ili potochno dadat zeleno svetlo deka nema da im se ostvari planot za zgasnuvanje na organizacijata na  Sojuzot na Borci od NOAFV 1041/45, a so toa nashata vlada mora da priznae i da se soochi so mnogu realnosti i fakti koi kje izlezat na videlina. No toa se e vo dogovor i so opoziciskiot del poshto sevkupnata politika e destruktiven uchesnik vo taa vojna.
Vistinata i Pravdata e na stranata na  Borcite.
Pred faktite i bogovite pagjaat. A, fakti imame dosta.
Bidi spokoen. Denot ,,D,, za relativno kratko vreme dovagja.
Sepak ti blagodaram shto imashe doblest, za razlika od drugite borci prisutni na forumov, da dadesh svoe mislenje bazirano i podkrepeno soglasno tvoite razmisluvanja i viduvanja nezavisno dali se ispravni ili ne. Vprochem i od niv mozje da se izvlechat nekoi korisni raboti.




 
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2011 во 11:51
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D293D412AB8B65488187D0B35DFA7E2B

Цитат

Бранителите од кризната 2001 година и нивните семејства извисија во намерата да остварат одредени бенефиции од државата за учеството во воениот конфликт - предвремена пензија и парично обесштетување,.....
Бесплатни здравствени услуги, деновите поминати на борбените позиции да бидат внесени како двоен стаж и паричен надоместок за социјално најзагрозените бранители.

Затворен цитат.....

Според оваа логика, и СИТЕ БОРЦИ ЗА МАКЕДОНИЈА (нивните поколенија) имаат право на истите барања! Се прашувам себеси, дали буџетот на Р. Македонија е доволен извор за ваквите барања?

За какви бенефиции станува збое кога многумина од нас беа доброволци во конфликотот, исто така се говореше за гордост што се бранела државата од наездата и патриотизмот беше пред се.

Слободата се добива и се брани со крв, а не со пари и бенефиции. Каде е патриотизмот тука?
Homo homini lupus est...
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2011 во 17:50
Буги,

Не станува збор за буџетот дали имал доволно или не, се работи за последната твоја реченица а што апсолутно ја подржувам.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2011 во 18:42
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D293D412AB8B65488187D0B35DFA7E2B

Цитат

Бранителите од кризната 2001 година и нивните семејства извисија во намерата да остварат одредени бенефиции од државата за учеството во воениот конфликт - предвремена пензија и парично обесштетување,.....
Бесплатни здравствени услуги, деновите поминати на борбените позиции да бидат внесени како двоен стаж и паричен надоместок за социјално најзагрозените бранители.

Затворен цитат.....

Според оваа логика, и СИТЕ БОРЦИ ЗА МАКЕДОНИЈА (нивните поколенија) имаат право на истите барања! Се прашувам себеси, дали буџетот на Р. Македонија е доволен извор за ваквите барања?

За какви бенефиции станува збое кога многумина од нас беа доброволци во конфликотот, исто така се говореше за гордост што се бранела државата од наездата и патриотизмот беше пред се.

Слободата се добива и се брани со крв, а не со пари и бенефиции. Каде е патриотизмот тука?



Bash poradi neustavnata kategorija ,,BRANITEL,, pod koj prevez beshe ad hok na 18.01.2002 godina Sl. Vesnik na RM br.2 donesen i ,,Zakonot za posebni prava na Branitelite,, koe nishto povekje no ODLUKA od vremen karakter koj imashe chetvorokratni izmeni i dopolnuvanja- poslednoto na 30.05.2009 godina,, a koj potoa odkako se podneseni dva predlog zakona eden od Zdruzjenieto Dostoinstvo i drugiot potoa odkako ne uspea toj zakon podnesen e ,,Predlog Zakon za Izmena i Dopolnuvanje na Zakonot na SBM 1941/445,, proizlezen od NOAFV.., ovoj Zakon e izraboten i podnesen od Armiskite Veterani na Republika Makedonija- potochno od nivniot pretsedatel na 14 April 2009 godina. Po nego dobivame samo usmeni paushalni informacii poshto ovoj zakon se drzji tokmu do odredbite na Ustavot na RM, pa zatoa i nikoj ne se drznuva da go dade na Sobraniska Sednica. BOREC so celata svoja definicja e Ustavna kategorija, a borcite od vojnata 2001 godina e edinstveni i legitimni naslednici na Borcite od NOAFV 1941/45.
Politicharite svesni se deka moraat da go donesat. No, chekaat da pochine i posledniot od vo momentov 139 zjivi borci od period pa potoa da go donesat. Ako pri donesuvanjeto na ovoj zakon en pred toa pochine i posledniot borec od toj period prestanuvaat da vazjat site pozitivni prava za segashnite borci od vojnata 2001 godina. Zatoa se vrshi i paritisok za partizacija na nekoi zdruzjenija i gi spojuvaat vo edno za da gi maat pod kontrola. Edino ne mozjat da go razbojata Veteranskiot Sojuz od mal milion prichini, a edna od niv e ,,Vo ovoj Sojuz se zdruzjenija koi se formirani od stareshini koi vo taa vojna bea vo visokite komandi vo 4-te Operativni Zoni/Grupi,, i nitu eden od niv ne pripagja na nitu edna politichka opcija nitu pak gai nekakvi simpatii.




,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2011 во 08:10
Originally posted by orlov orlov напиша:


BOREC so celata svoja definicja e Ustavna kategorija, a borcite od vojnata 2001 godina e edinstveni i legitimni naslednici na Borcite od NOAFV 1941/45. Politicharite svesni se deka moraat da go donesat. No, chekaat da pochine i posledniot od vo momentov 139 zjivi borci od period pa potoa da go donesat. Ako pri donesuvanjeto na ovoj zakon en pred toa pochine i posledniot borec od toj period prestanuvaat da vazjat site pozitivni prava za segashnite borci od vojnata 2001 godina.


Ти овде сакаш да ми кажеш дека новите борци од 2001 год. се наследници на оние борци од НОВ. Значи ли тоа дека битката за боречките права, ќе се претвори во обична битка за имотот на боречките организации кој во МК и не е така мал.
А со оглед на тоа што кажуваш и дека во вашата организација членуваат бивши високи официри од армијата, а сите знаеме со какви идеи се тие, какво школо имаат од бившата КПЈ, и не би ме зачудило дека оваа борба што ја водат наводно за некакви посебни права на борците од 2001 год. ќе се сведе на проста отимачина на имотот на сегашниот сојуз на борците.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2011 во 00:02
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:


BOREC so celata svoja definicja e Ustavna kategorija, a borcite od vojnata 2001 godina e edinstveni i legitimni naslednici na Borcite od NOAFV 1941/45. Politicharite svesni se deka moraat da go donesat. No, chekaat da pochine i posledniot od vo momentov 139 zjivi borci od period pa potoa da go donesat. Ako pri donesuvanjeto na ovoj zakon en pred toa pochine i posledniot borec od toj period prestanuvaat da vazjat site pozitivni prava za segashnite borci od vojnata 2001 godina.


Ти овде сакаш да ми кажеш дека новите борци од 2001 год. се наследници на оние борци од НОВ. Значи ли тоа дека битката за боречките права, ќе се претвори во обична битка за имотот на боречките организации кој во МК и не е така мал.
А со оглед на тоа што кажуваш и дека во вашата организација членуваат бивши високи официри од армијата, а сите знаеме со какви идеи се тие, какво школо имаат од бившата КПЈ, и не би ме зачудило дека оваа борба што ја водат наводно за некакви посебни права на борците од 2001 год. ќе се сведе на проста отимачина на имотот на сегашниот сојуз на борците.



Ne sakam da kazjam. Nego argumentirano tvrdam deka IAKO SME SHKOLUVANI VO TOJ SISTEM koj ochito Ne ti se dopagja, ORGANIZACIJATA KOJA JA VODIME bar nie koi bevme vo sistemot na povisokiot stepen na RiK- ot ni najmalku nemame pretenzii za bitka za imotot na SBM za koj sosema pogreshno si informiran deka ima i deka raspolaga so imot shto e notorna laga iskazjana od toj koj ti ja kazjal. No, toa i ne E cel na moeto postiranje. Nie navlegovme vo site pori na militaristichkite organizacii vo svetot i osnovna i Ednstvena CEL ni E da bidat obskrbeni i da dobijat svoe mesto vo opshtestvenoto zjiveenje Borcite koi zadno so nas bea na ratishte, od samo edna ednostavna prichina shto 75% od niv se odfrleni i zaboraveni/izbrishani i nemat minimum uslovi za osnovna egzistencija.
Zatoa od mesec Januari 2012 godina i ,,DE JURE,, pochnuvame da deluvame/ rabotime na ostvaruvanje na zacrtanite CELI.
Nash*te BORCI za relativno kratko vreme kje si go najdat svoeto mesto vo opshtestvenoto zjiveenje.
I bi ti napomenal deka nie, Ja kradevme JNA koja ne shkoluvshe za da ja sozdademe ARM vo Samostojna i Suverena Makedonija.
A SBM ako ima imot nema general Todor Atanasovski- aktuelen pretsedatel na taa organizacija da raboti od DOMA. A, raboti od doma poshto kancelarijata i celiot objekt koj go imashe SBM so FALSIFIKUVAN DOKUMENTI  im E odzemen i vo nego se sednati struchnjaci /kriminalisti koi ja razbija shifrata na vlezot na objektot i nasilno gi iselija.







Изменето од orlov - 29.Октомври.2011 во 00:11
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2011 во 22:27
Originally posted by orlov orlov напиша:


I bi ti napomenal deka nie, Ja kradevme JNA koja ne shkoluvshe za da ja sozdademe ARM vo Samostojna i Suverena Makedonija.

A SBM ako ima imot nema general Todor Atanasovski- aktuelen pretsedatel na taa organizacija da raboti od DOMA. A, raboti od doma poshto kancelarijata i celiot objekt koj go imashe SBM so FALSIFIKUVAN DOKUMENTI  im E odzemen i vo nego se sednati struchnjaci /kriminalisti koi ja razbija shifrata na vlezot na objektot i nasilno gi iselija.


Ти текнува на она " Ја .... свечано се обавезујем, да ћу бранити независност, уставни поредак, неповредивост и целокупност СФРЈ...", а сега ми збориш за некакво крадење на истата таа армија кој ве школуваше, ви даде дупло поголем стандард на живеење него ли на останатите обични смртници.
Еднаш погазена заклетва, секоја друга наредна дадена е ништавна.
Образот не е ѓон од чизма, барем тоа е мое мислење.

А кај исчезна тој имот на сојузот на борците? Да не испари случајно или борците му го поклонија на рошавиот бандит со разни махинации и криминал во кој и ден денес се колнат.

Многу пати сум рекол, пак ке кажам, се додека во МК постои и еден единствен човек кој е на функција и има општествено значење без разлика дали работи во полиција, војска, судство, или е пак во владеачките гарнитури се дотогаш МК ќе тоне.
Со такви луѓе идење напред нема.

"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2012 во 14:01

Zeksi,очигледно или не гледаш реално на работиве или така ти одговара(не знам зошто)ама за војната во 2001 година и борбата против терористите,како и за работите што се случија потоа не секогаш си во право.

Кога почна војната ретко кој појде на линија заради пари.Тоа траеше неколку месеци,доброволци пристапија,редовна мобилизација(иако селективна) постоеше,но имаше и "леваци".По одреден период,кога се виде како се раскрчмуваат парите од буџетот (тазе продаден Телеком)како се правеше селекција во службите и кој се и со што се не учествуваше во поделбата на колачот,се појавија сомнежи за оправданоста на сиот проект,се гинеше некаде непотребно,некаде акциите беа стопирани,едноставно снема смисла сето тоа...и како и резултатот од таа војна и наградите што следеа после потпишувањето на Охридскиот договор,се доаѓа до заклучокот дека некој се офајди .Најповеќе албанскиот етнос кој завзема позиција во државава на која крена рака,кој се бореше под превезот на угнетена,незадоволна и бесправна нација..и подпомогната од надворешниот фактор и внатрешните предавници ДОЈДЕ на ВЛАСТ.Власта за тие не беше само успех,туку и ПОБЕДА во таа војна.Команданти и џелати дојдоа на позиции и сега,нормално задолжени од базата мораат да ги социјализираат и останатите од нивниот ешалон,а сето тоа на сметка на борците и војниците кој се бореа и ја бранеа државата и поредокот,истиот тој кој денес постои и е наследник и пред 2001 година.Значи,немаше револуција и промена на систем и паѓање на власта,има само тивка замена на позиции во Власта која се одвиваше  поради нашата недокваканост и страв,а отсуство на воља и патриотизам а РЕЗУЛТАТОТ го имаме  денес,со неполни 20% од вкупното население,добија 50% од власта.

  После сето тоа, да се гине,за некој кој во војната префрлаше пари надвор од земјава,бегаа надвор од државава да не ги фати облакот,дремеа и се ебеа по кафичите во градот,одеа на Егејот на одмор и не знаеја дека воопшто некаде се гине..за сметка на некој доброволец е бесмислено и дрско.Ако имаат пари за ОНА и слични на неа,треба да се има обзир и према останатите....и подржувам секаков предлог за обештетување на бранителите на оваа држава па било од кој тип да се.Па и за пари,зошто да не!?.Ако можат да прават трошоци за војниците на НАТО,кој се пратени во (ај да не се изразам непристојно)и за никакви цели...зошто не би и за овие...Иднината е пред нас,треба да се има и тоа во предвид!.

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2012 во 14:54
Загор,

Никаде не сум спомнал нешто против бранителите од настаните во 2001 год. во која учесник сум и јас.
Не знам од каде си извадил заклучок дека имам нешто против нив или нивните здрженија???

А имам против,  поединци кои не се ни "б" од бранители, ама поради разни околности се истопорија и формираа разни здруженија, и после случувањата 2001 год. единствена идеја им беше како да се уновчат што повеќе и единствено важно им беше личната презентација, а воедно одработувајќи некакви сомнителни налози од разно разни НВО-а, странски организации итн...

Поради тоа и се направија 1001- но здружение, кои го разнебитија секое едно сериозно макар и помислување на здружување на бранителите а со самото тоа и секоја една шанса да се здобијат со некаков статус во државата. Така да сега имаме здруженија буквално во секоја селска маала низ МК со различни ставови. 

Најголема вина за немањето никаков статус за бранителите од 2001 год. ја имаат македонските претставници во владите и на СДСМ и на ВМРО, односно антидржавните елементи и странски послушници во двете партии, тесно водени од партиски интереси, а во најголем дел доследно почитувајќи ги препораките од нашите меѓународни "пријатели", кои не сакаат ширење на патриотизмот во ниедна држава.

Во еден момент кога се чинеше дека оваа влада сака да го реши статусот на бранителите, веднаш се појавија разни НВО-а кои се продолжена рака на странците во МК, и веднаш се побара изедначувања на тие права и за ши********е терористи, и власта се повлече.
Не само што се повлече туку почна и да ги шиканира и веќе постоечките претставници на бранителите и нивните организации низ разни форми.

Последица на сето тоа е една широка апатија и безидејност на бранителите која може да биде решена исклучиво ако на власт дојде гарнитура со промакедонски идеи, а не како до сега што беше случајот, на власт да се наоѓаат исклучиво послушници и марионети на западните демократии.

А и не си во право кога викаш дека имало одсуство на патриотизам 2001 год., народот, обичниот народ беше спремен, ама нашите тогашни водачи без разлика на позиција и опозиција, изиграа на карта на предавници односно одработување на странски интереси кои во никој случај не беа и наши државни интереси. 



 


Изменето од pHp - 09.Март.2012 во 15:05
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2012 во 15:42
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

 

Ти текнува на она " Ја .... свечано се обавезујем, да ћу бранити независност, уставни поредак, неповредивост и целокупност СФРЈ...", а сега ми збориш за некакво крадење на истата таа армија кој ве школуваше, ви даде дупло поголем стандард на живеење него ли на останатите обични смртници.
Еднаш погазена заклетва, секоја друга наредна дадена е ништавна.
Образот не е ѓон од чизма, барем тоа е мое мислење.


Од една страна говориш против комунизмот и неговите недемократски и нечовечки методи, а ги осудуваш луѓето кои го земаа она кое требаше во име на формирање на македонската војска, токму од војската, која во 1991 и 1992 година повеќе наликуваше на разбојничка дружина, отколку на регуларна војска, а која ја ограби македонската држава и народ, земајќи го сето она, кое беше купувано и со парите од данокот кој го плаќаа и граѓаните на оваа држава. Што е следно, ќе ги обвинуваш луѓето затоа што не го почитуваат она што ги учеле за братството и единството, за она што застраниле од патот на социјализмот и слични глупости на кои ве учеле?! 

Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2012 во 18:39
Originally posted by Македон Македон напиша:

 

Од една страна говориш против комунизмот и неговите недемократски и нечовечки методи, а ги осудуваш луѓето кои го земаа она кое требаше во име на формирање на македонската војска, токму од војската, која во 1991 и 1992 година повеќе наликуваше на разбојничка дружина, отколку на регуларна војска, а која ја ограби македонската држава и народ, земајќи го сето она, кое беше купувано и со парите од данокот кој го плаќаа и граѓаните на оваа држава. Што е следно, ќе ги обвинуваш луѓето затоа што не го почитуваат она што ги учеле за братството и единството, за она што застраниле од патот на социјализмот и слични глупости на кои ве учеле?! 


Па баш тоа е и поентата, ЈНА од тука однесе она што беше договорено помеѓу Киро и Аџиќ. Ништо повеќе ништо помалку од договореното. За никакво ограбување не може да стане збор.
Затоа ми се смешни поединечни изјави дека некој крадел од ЈНА или слично.
А ако не си знаел во последните десетина години се водат преговори за делење на имотот на поранешната СФРЈ во која учествуваат и наши претставници, следниот состанок е во Скопје напролет, така да имотот на СФРЈ односно делот на кој Македонија има право ќе си го добие назад.

А и не знам што мешаш идеологија овде, кога многу добро ти се познати моите ставови околу ова и на ова слични прашања.

Главниот проблем е што не можам да имам поверење во некој кој до вчера се колнел на верност на една држава, на еден систем, а веќе денес дава заклетва за нешто сосем друго, затоа и на државата и оди онака како што и оди. 
Ми личи малку на бугарска работа, од кај дува ветерот.

Такви сомнителни типови на луѓе со нејасна идеолошка матрица, за жал со тек на време ги превземаа и раситнија ( како и се останато во државата ) првичните здруженија на бранителите од 2001 год. и ги доведоа во состојба ни на небо ни на земја. 



"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2012 во 16:20
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

 

Од една страна говориш против комунизмот и неговите недемократски и нечовечки методи, а ги осудуваш луѓето кои го земаа она кое требаше во име на формирање на македонската војска, токму од војската, која во 1991 и 1992 година повеќе наликуваше на разбојничка дружина, отколку на регуларна војска, а која ја ограби македонската држава и народ, земајќи го сето она, кое беше купувано и со парите од данокот кој го плаќаа и граѓаните на оваа држава. Што е следно, ќе ги обвинуваш луѓето затоа што не го почитуваат она што ги учеле за братството и единството, за она што застраниле од патот на социјализмот и слични глупости на кои ве учеле?! 


Па баш тоа е и поентата, ЈНА од тука однесе она што беше договорено помеѓу Киро и Аџиќ. Ништо повеќе ништо помалку од договореното. За никакво ограбување не може да стане збор.
Затоа ми се смешни поединечни изјави дека некој крадел од ЈНА или слично.
А ако не си знаел во последните десетина години се водат преговори за делење на имотот на поранешната СФРЈ во која учествуваат и наши претставници, следниот состанок е во Скопје напролет, така да имотот на СФРЈ односно делот на кој Македонија има право ќе си го добие назад.

А и не знам што мешаш идеологија овде, кога многу добро ти се познати моите ставови околу ова и на ова слични прашања.

Главниот проблем е што не можам да имам поверење во некој кој до вчера се колнел на верност на една држава, на еден систем, а веќе денес дава заклетва за нешто сосем друго, затоа и на државата и оди онака како што и оди. 
Ми личи малку на бугарска работа, од кај дува ветерот.

Такви сомнителни типови на луѓе со нејасна идеолошка матрица, за жал со тек на време ги превземаа и раситнија ( како и се останато во државата ) првичните здруженија на бранителите од 2001 год. и ги доведоа во состојба ни на небо ни на земја. 



Zeksi71, ЈНА тоа што не можеше да го земе, го уништуваше. Дури и чешми корнеа,  а за останатиот инвентар и да не говорам. Хаос и пустош оставаа. Тоа регуларна војска не го прави, тоа го прави само разбојничка дружина. Не случајно дел од народот, околу мостот Гоце Делчев со пцости, клетви и погрдни зборови ги испраќаше, па полицијата мораше да интервенира и да ја контролира масата. 

Кога веќе говориш за немање доверба, не заборавај, ти исто така си во таа група, затоа што и ти си бил пионер, си пеел песни за верност на Тито и си учествувал во останатите глупости. Како очекуваш тебе да ти веруваме, кога дури и ти си бил дел од тој систем и таа држава? Ако бараш изземање на тие луѓе, тогаш и ти треба да се изземеш, токму поради тоа што и ти си бил дел од таа држава. 

Одлично ми се познати нештата за имото на СФРЈ. Ама тебе не ти е познато дека оружјето и военитењ материјали, барем кога се однесува на Македонија, не се дел од тоа наследство, туку станува збор за некои девизи во странски банки, амбасади, недвижности. Тоа е се од имотот на СФРЈ. Она што македонските граѓани го плаќаа за оружјето, отиде во ветер.
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2012 во 02:17
Originally posted by Македон Македон напиша:

 
Zeksi71, ЈНА тоа што не можеше да го земе, го уништуваше. Дури и чешми корнеа,  а за останатиот инвентар и да не говорам. 

Кога веќе говориш за немање доверба, не заборавај, ти исто така си во таа група, затоа што и ти си бил пионер, си пеел песни за верност на Тито и си учествувал во останатите глупости. Како очекуваш тебе да ти веруваме, кога дури и ти си бил дел од тој систем и таа држава? Ако бараш изземање на тие луѓе, тогаш и ти треба да се изземеш, токму поради тоа што и ти си бил дел од таа држава. 

Одлично ми се познати нештата за имото на СФРЈ. Ама тебе не ти е познато дека оружјето и военитењ материјали, барем кога се однесува на Македонија, не се дел од тоа наследство, туку станува збор за некои девизи во странски банки, амбасади, недвижности. Тоа е се од имотот на СФРЈ. Она што македонските граѓани го плаќаа за оружјето, отиде во ветер.

Може и да било така како што кажуваш во моментите кога се селеше ЈНА на поедини места, јас лично сум видел како беше во касарната Гоце Делчев во Аеродром, и можам да кажам дека не видов откорнати чешми и такви работи.

А за немањето доверба кон тие луѓе, кои беа на раководни позиции и тогаш а и сега се на позиции, немам и нема да имам ни во иднина.
А дека сум бил дел од тој систем, точно, сум бил, и сум бил пионер и сум давал чесен збор на Тито, и сум носел штафети во школо и слични глупости. Само не знам колку е релевантно да споредуваш дете во прво оделение да дава чесен збор, со некој воен питомец кој е полнолетен, или кога некого го примаат во членство на КПЈ итн.

Што се однесува до сукцесијата на имотот на СФРЈ, јас мислев дека делбата на имотот се однесува на се комплет, ама штом си ти запознат дека воениот имот не се дели вероватно е така. 
Ама нешто не служнав некој од нашите да бара дел од имотот на бившата ЈНА.
А и се покажа во годините што следуваа дека оружје не ни треба, тенковите од БГ поклон ни беа, а ние ги продадовме по Африка. Сухоите, ене ги скапаа на Петровец.
 
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.