IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Агенција за вработување на РМ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Агенција за вработување на РМ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Агенција за вработување на РМ
    Испратена: 16.Октомври.2011 во 23:32
Агенцијата за вработување на Македонија стартуваше пред некое време со бесплатните обуки на невработените лица по градовите низ Македонија.
Моментално е активен Јавен оглас за регистрирани невработени лица заинтересирани да учествуваат на бесплатната обука за општи вештини (странски јазици, основни вештини за ИТ, претприемништво и комуникациски вештини) - МК

Повелете невработени ако некој сака основни вештини во горенаведените области посетете го заводот за вработување во вашиот град.


Еве ви го и линкот од агенцијата за други информации ако ви требаат...

http://www.avrm.gov.mk/


You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2011 во 21:16
Хмм, дали се ова истите ИТ обуки за кои аплицираше една пријателка ... изгледа се истите...


Само ме интересира како ги селектираат
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2011 во 22:30
Ne, ne eve gi prethodnite:

. MCITP – Server Administrator,
. MCITP– Microsoft SQL Server Server 2008, Database Developer 2008,
. MCITP- Enterprise Messaging Administrator 2010,
. MCITP- Enterprise SQL Server 2008, Database Administrator 2008,
. CISCO – CCNA (.... .. ......),
. SCJP – Sun Certified Java Programmer,
. LPIC– 1 – Linix Proffesional Institute Certification,
. Comp TIA A+ 2009 Edition
. Oracle


Za procesot na selekcija citajte vo Misterii...плазење





You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2012 во 22:34
Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Ne, ne eve gi prethodnite:

. MCITP – Server Administrator,
. MCITP– Microsoft SQL Server Server 2008, Database Developer 2008,
. MCITP- Enterprise Messaging Administrator 2010,
. MCITP- Enterprise SQL Server 2008, Database Administrator 2008,
. CISCO – CCNA (.... .. ......),
. SCJP – Sun Certified Java Programmer,
. LPIC– 1 – Linix Proffesional Institute Certification,
. Comp TIA A+ 2009 Edition
. Oracle


На страната на АВРМ се објавени листите со термини и кандидати кои ќе бидат тестирани за горенаведените обуки. Доколку некој аплицирал не е лошо да си провери.
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Zo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2012 во 01:54
Незнам што е поентата со конкурсиве од Агенцијата. Се пријавив за ИТ обуките, се пријавив и за 3 странски јазици и уште ме немаат контактирано. Поминаа веке 5 месеци. Кога и да ги прашам, еве сега од месецов ке има, ке почнеме... и нормално ништо.

Ова мене ми доаѓа, мачкање очи... Што огласуваат, коа не реализираат...
EXPRESS YOURSELF
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2012 во 02:39
Originally posted by Zo Zo напиша:

Незнам што е поентата со конкурсиве од Агенцијата. Се пријавив за ИТ обуките, се пријавив и за 3 странски јазици и уште ме немаат контактирано. Поминаа веке 5 месеци. Кога и да ги прашам, еве сега од месецов ке има, ке почнеме... и нормално ништо.

Ова мене ми доаѓа, мачкање очи... Што огласуваат, коа не реализираат...

И IT обуки и странски јазици (не еден, туку 3изненадување)

Преку леб и погачаплазење
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2012 во 13:55
Originally posted by Zo Zo напиша:

Незнам што е поентата со конкурсиве од Агенцијата. Се пријавив за ИТ обуките, се пријавив и за 3 странски јазици и уште ме немаат контактирано. Поминаа веке 5 месеци. Кога и да ги прашам, еве сега од месецов ке има, ке почнеме... и нормално ништо.

Ова мене ми доаѓа, мачкање очи... Што огласуваат, коа не реализираат...



Ako si apliciral za prvite IT obuki proveri na spisocite site ce odat na testiranje...A ako si za drugite obuki zaedno sto se jazici i IT , tie se uste se vo procedura...да
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Zo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2012 во 03:35
Originally posted by Santijago Santijago напиша:




И IT обуки и странски јазици (не еден, туку 3изненадување)

Преку леб и погачаплазење


Нормално не ги пријавив сите од еднаш, не ни даваа така. Првиот пат за ИТ и Германски. Немаше никаков абер од двете и по 2 месеца викам дај нешо друго, пишав Албански. Нормално и од тоа ништо, па пишав уште еден
EXPRESS YOURSELF
Кон врв
reuma Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јули.2011
Статус: Офлајн
Поени: 59
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај reuma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2012 во 16:34
Originally posted by Zo Zo напиша:

Originally posted by Santijago Santijago напиша:




И IT обуки и странски јазици (не еден, туку 3изненадување)

Преку леб и погачаплазење


Нормално не ги пријавив сите од еднаш, не ни даваа така. Првиот пат за ИТ и Германски. Немаше никаков абер од двете и по 2 месеца викам дај нешо друго, пишав Албански. Нормално и од тоа ништо, па пишав уште еден


Ама на огласите не пишува дека се само за ............луге, т.е. нивни познаници или на некој близу во власта, па за обичните смртници нема место.Абе исто како конкурси за ВЕЌЕ вработен, па си мислиш не наместен, а те пречекува лицето за кое е распишан конкурсот......и ти вика е , за мене е , ама ај ке ти ги примам документите. Си одиш дома и не веруваш шо ти се случи..........и на следниот оглас пак се јавуваш.....и се прасуваш - со не е во ред со мене?

ИМАМ ВАКВО ИСКУСТВО, КАКО ТВОЕТО!.......Уште во далечната 1997г. кога службеничката ми рече па најди си работа па дојди, а не вака , огласите се само за веќе примени. .....Судбина...И чудно е што до денес ништо не се сменило.....НИ нудеа дообука на компјутер или преквалификација, и сл. и никогаш до денес не ме викнаа......Сама си најдов работа,среќа имав и сеуште си работам... Со среќа на невработените!!!!!

Изменето од reuma - 13.Јануари.2012 во 16:36
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2012 во 16:41
Јас посетував една од обуките за канцелариско работење од владата пред некоја година. И немам партиска книшка. Немам ниту врски како би поминал преку ред. Немав што да правам, па се пријавив само онака. Ме известија по телефон и посетував обука. И никому ништо.
Со оглед на тоа што Агенцијата за вработување е финансирана од буџетот, не верувам дека и за овие обуки некој би правел проблем.

Проблем е народот.
Не може да се пријави за сервер администратор, а да пише таму дека нема никакво познавање од работа со компјутери. Има смешни пријави, овој е еден од најнаивните.
Нормално е да има селекција на кандидатите, има некои што не знаат глувче да држат а се пријавуваат за напредни ИТ обуки. Не знаат што е  Windows, а сакаат да станат експерти.
Со таа селекција се овозможува само лицата кои што имаат основа, да се стекнат со напредна обука. Од секое дрво шупелка не бидува.
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2012 во 07:56
Тие што аплицирале за MCITP– Microsoft SQL Server Server 2008 имале тестирање на 12.01.

Обуката најверојатно ќе се одржува во Семос. Некои ќе речат, чудно за ВМРОвска влада да склучи договор со Семоснамигнување Значи не е се ... онака!



I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2012 во 19:23
Еве почнаа и обуките за странски јазици во сите градови. Кој не добил картичка- покана или телефонско јавување да си провери во бирото за вработување за термините. Информатичките обуки се одлагаат засега според информации од АВРМ, барем во некои градови, не сум сигурен за цела РМ.


You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2012 во 19:26
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Тие што аплицирале за MCITP– Microsoft SQL Server Server 2008 имале тестирање на 12.01.

Обуката најверојатно ќе се одржува во Семос. Некои ќе речат, чудно за ВМРОвска влада да склучи договор со Семоснамигнување Значи не е се ... онака!






Инаку повеќе од половина пријавени кандидати за оваа и останатите ИТ обуки, воопшто не се појавиле на тестирањата. Што е и донекаде логично бидејќи обуките се во Семос и траат неколку месеци, па сега некој од јужните делови да патува до Скопје на секои неколку дена...хм...изненадување
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2012 во 16:40
Влегува човек во Агенција за вработување и прашува:
- Дали вашата дејност е наоѓање работа на невработените?
- Да!
- Дали има некоја работа за мене?
- Да, има. Ќе работите во канцеларија, ќе имате лична секретарка, службен автомобил, дневници, месечната платата ќе ви биде минимум 2000 евра ...
- Ама чекајте! Вие да не се заебавате?збунетост
- Е па кој прв почна де?голема насмевка

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,280 секунди.