IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Агенција за вработување на РМ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Агенција за вработување на РМ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
mr.Sulko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mr.Sulko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2016 во 02:22
Дечки, и успеа ли некој да влезе на обукиве?
Се пријавив на обуката за Јава.
Ако некој случајно бил, да каже што имаше на тестирањето?


Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2016 во 21:15
 Здраво на сите форумџии,

Барам млади (15-29год а и малку постари ако има расположение) низ цела МК да го пополнат анкетниот прашалник. 
Неколку прашања се, не е многу. Анонимна е. Социолошко истражување.
Имате повеќе информации во уводниот текст на прашалникот кога ќе кликнете на линкот. 

Како што е ред, ќе бидам тука на форум да прибирам ваши размислување околу овој проблем. Трудот ќе биде јавно достапен кога ќе го завршам. 

Едно време бев доста активна тука, еве сега се враќам пак од зорт хе, хе. Ако администраторот мисли дека сум згрешила нешто што сум напишала тука, слободно нека ме контактира.

Ви благодарам на сите што ќе учествувате. Сакам да остане анонимна анкетата нема потреба тука да ги коментирате како сте одговориле. 

Линкот е: https://www.surveymonkey.co.uk/r/nevrabotenost

Се читаме. среќанамигнувањеИзменето од biljana.madrid - 09.Јуни.2016 во 23:50
Прилепчанка
Кон врв
marchi.be Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Март.2016
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај marchi.be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2016 во 09:42
Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша: Здраво на сите форумџии,

Барам млади (15-29год а и малку постари ако има расположение) низ цела МК да го пополнат анкетниот прашалник. 
Неколку прашања се, не е многу. Анонимна е. Социолошко истражување.
Имате повеќе информации во уводниот текст на прашалникот кога ќе кликнете на линкот. 

Како што е ред, ќе бидам тука на форум да прибирам ваши размислување околу овој проблем. Трудот ќе биде јавно достапен кога ќе го завршам. 

Едно време бев доста активна тука, еве сега се враќам пак од зорт хе, хе. Ако администраторот мисли дека сум згрешила нешто што сум напишала тука, слободно нека ме контактира.

Ви благодарам на сите што ќе учествувате. Сакам да остане анонимна анкетата нема потреба тука да ги коментирате како сте одговориле. 

Линкот е: https://www.surveymonkey.co.uk/r/nevrabotenost

Се читаме. среќанамигнување
eve jas bas ke vlezam na linkot da vidam sto e
Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2016 во 22:03
Originally posted by marchi.be marchi.be напиша:

Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша: Здраво на сите форумџии,

Барам млади (15-29год а и малку постари ако има расположение) низ цела МК да го пополнат анкетниот прашалник. 
Неколку прашања се, не е многу. Анонимна е. Социолошко истражување.
Имате повеќе информации во уводниот текст на прашалникот кога ќе кликнете на линкот. 

Како што е ред, ќе бидам тука на форум да прибирам ваши размислување околу овој проблем. Трудот ќе биде јавно достапен кога ќе го завршам. 

Едно време бев доста активна тука, еве сега се враќам пак од зорт хе, хе. Ако администраторот мисли дека сум згрешила нешто што сум напишала тука, слободно нека ме контактира.

Ви благодарам на сите што ќе учествувате. Сакам да остане анонимна анкетата нема потреба тука да ги коментирате како сте одговориле. 

Линкот е: https://www.surveymonkey.co.uk/r/nevrabotenost

Се читаме. среќанамигнување
eve jas bas ke vlezam na linkot da vidam sto e

Фала многу.
И така го читаш, можеш и да го потполиш хе, хе. голема насмевкада
Прилепчанка
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6755
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2016 во 04:15
Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша:

 Здраво на сите форумџии,

Барам млади (15-29год а и малку постари ако има расположение) низ цела МК да го пополнат анкетниот прашалник. 
Неколку прашања се, не е многу. Анонимна е. Социолошко истражување.
Имате повеќе информации во уводниот текст на прашалникот кога ќе кликнете на линкот. 

Како што е ред, ќе бидам тука на форум да прибирам ваши размислување околу овој проблем. Трудот ќе биде јавно достапен кога ќе го завршам. 

Едно време бев доста активна тука, еве сега се враќам пак од зорт хе, хе. Ако администраторот мисли дека сум згрешила нешто што сум напишала тука, слободно нека ме контактира.

Ви благодарам на сите што ќе учествувате. Сакам да остане анонимна анкетата нема потреба тука да ги коментирате како сте одговориле. 

Линкот е: https://www.surveymonkey.co.uk/r/nevrabotenost

Се читаме. среќанамигнување


Пред се, браво Билјана! 
Многу ми е мило кога ќе видам дека некој успеал надвор..

Друго, линкот го отворив но не го пополнив од одредени причини..
Имам прашање за тебе..

На прашањата под 14 и 15, зошто не може да се искористи ист број два или три пати? На тие прашања нема најточна опција, бидејќи една од нив секако мора да биде ставена под 7, а тоа би значело најнеточна опцијазбунетост
Исто и под 15, за ниту една од наведените опции не ми е сеедно, ниту пак би одбрала дека не се сложувам воопшто, а сепак бара 3 одговори минимум.

Кога би го пополнувала (хипотетички) тука би заглавила и не би го пополнила до крај, бидејќи едноставно не се сложувам со пишаното.
Ова не е напишано за обесхрабрување, туку чисто онака..

Продолжи со успешната работадаголемо гушкање

Патем, интересни работи има на твојот блог, се зачитав
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2016 во 17:36
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша:

 Здраво на сите форумџии,

Барам млади (15-29год а и малку постари ако има расположение) низ цела МК да го пополнат анкетниот прашалник. 
Неколку прашања се, не е многу. Анонимна е. Социолошко истражување.
Имате повеќе информации во уводниот текст на прашалникот кога ќе кликнете на линкот. 

Како што е ред, ќе бидам тука на форум да прибирам ваши размислување околу овој проблем. Трудот ќе биде јавно достапен кога ќе го завршам. 

Едно време бев доста активна тука, еве сега се враќам пак од зорт хе, хе. Ако администраторот мисли дека сум згрешила нешто што сум напишала тука, слободно нека ме контактира.

Ви благодарам на сите што ќе учествувате. Сакам да остане анонимна анкетата нема потреба тука да ги коментирате како сте одговориле. 

Линкот е: https://www.surveymonkey.co.uk/r/nevrabotenost

Се читаме. среќанамигнување


Пред се, браво Билјана! 
Многу ми е мило кога ќе видам дека некој успеал надвор..

Друго, линкот го отворив но не го пополнив од одредени причини..
Имам прашање за тебе..

На прашањата под 14 и 15, зошто не може да се искористи ист број два или три пати? На тие прашања нема најточна опција, бидејќи една од нив секако мора да биде ставена под 7, а тоа би значело најнеточна опцијазбунетост
Исто и под 15, за ниту една од наведените опции не ми е сеедно, ниту пак би одбрала дека не се сложувам воопшто, а сепак бара 3 одговори минимум.

Кога би го пополнувала (хипотетички) тука би заглавила и не би го пополнила до крај, бидејќи едноставно не се сложувам со пишаното.
Ова не е напишано за обесхрабрување, туку чисто онака..

Продолжи со успешната работадаголемо гушкање

Патем, интересни работи има на твојот блог, се зачитав

Анкетата е анонимна и учетсвото доброволно. 
Начинот на истражување го избирам сама, ова е социолошко истражување на тема социјална исклученот (social exclusion). Значи и да не ја пополни анкетата сепак одговори сама на прашањето за перцепциите на младите за невработеноста и вработеноста хе, хе. 
Бидејќи бев решена да не се затворам дома со книги да препишувам се решив на поинаков начин а тоа значи дека дали е во живо или преку интернет сё што е поврзано со размислување на младите ме интересира, без разлика дали тоа значи плукање по прашалник, критика за тоа што сум напишала и навреди. Кога ќе се решиш на ваков потег како мојов, припреми се психички хе, хе. (а што полесно ќе беше да изпрепишам и  готово). Такви сме луѓето секаде. Не само што добивам остри критики туку и големи пофалби, па компензира. 
Значи прашалникот е само еден од методите и има многу недостатоци. Како на пример и сама кажа дека не можеш да се снајдиш на некои од прашањата. Повеќемина ми го имаат речено тоа. Не можам ништо да сторам околу тоа. Кога избираш еден метод, прифаќаш низа грешки.
размислувањето на луѓето е полно со предрасуди, одраз на нивниот менталитет и домашно воспитување. Ако млади луѓе велат дека имаат некаква работа, а истите одговориле дека сакаат да заминат странство, тоа значи дека нешто не е во ред со работата што ја работат.
Друго е ако ги анализираш одговорите по половата структура. Жените ќе бидап по скептични во одговорите (очекувано) и повеќето ќе изберат дека не очекуваат ништо да се смени во државата, додека машките можат да се решат на друга опција итн, итн. (полова предрасуда) Значи тука Едно прашање се споредува со друго и има различно значење. 
Исто така некои од прашањата ги користам само за да видам на која тема повеќе да се сконцентрирам. Едно е да пишувам за тоа што сакам, друго е она што реално треба. На пример, живеам како и сите ние со предрасуда дека образованието во МК е супер, арно ама каде што читам ми велат дека има огромна врска меѓу квалитет на образование и стапката на невработеност. Во еден труд на Македонски што го читав (Јане Мињоски, Невработеност 1986) вели уште тогаш дека треба полека со тоа отворање универзитети насекаде и сите со факултети, кога тоа можеби не е толку квалитетно. Па ние го направивме токму спротивното. 
Тоа се само неколку примери како благодарност за сите што досега учествуваа и оставија коментари кои што вредат злато. Тоа значи дека оваа тема сака сериозно да се гледа а не случајно. 
Навработеноста на младите во МК е највисока во Европа, а тие на мапа не не ставаат.
Сега читам за невработеноста во Бивша Југославија и се шлогирав кога прочитав дека невработеноста на младите во 1986 била дури 72 проценти. Не знам за вас ама јас мислев во Југославија беше сё мед и млеко. 
Изборот на прашањата не е во никој случај случаен. Секое прашање има цел. Едно дефинира мобилност на младите, друго перцепција и очекуваење. трето сиромаштија итн. Изборот ми е од слични прашања од Светската Организација за труд и други слични истражувања. Не се сметам толку паметна за сама да измислувам. Бидејќи од поодамна не користам македонски јазик и тука има употребено нелогични зборови. Па поправам како ќе стасам. Сигурно сте забележале и луѓе се бунат зошто сум рекла така, а не вака. 
На 14 почни со број 1 за таа опција (отакако ќе ги прочиташ сите)  што најмногу се сложуваш итн. 
14 и 15 се сложени така поставени, па затоа на 16 може да напишете што сакате. 
Исто така повеќемина ќе отворат само од радозналост и немаат намера да се малтретираат. Затоа има други методи. 
И за крај, извини што отворам толку касно и сега дури видов што си напишала и фала за убавите зборови. 
Пак уште еднаш за сите што сакаат да го пополнат прашалникот (анонимен и доброволно) еве го линкот уште еднаш.

www.surveymonkey.co.uk/r/nevrabotenost
Прилепчанка
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6755
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2016 во 15:04
Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша:

 

Анкетата е анонимна и учетсвото доброволно. 
Начинот на истражување го избирам сама, ова е социолошко истражување на тема социјална исклученот (social exclusion). Значи и да не ја пополни анкетата сепак одговори сама на прашањето за перцепциите на младите за невработеноста и вработеноста хе, хе. 
Бидејќи бев решена да не се затворам дома со книги да препишувам се решив на поинаков начин а тоа значи дека дали е во живо или преку интернет сё што е поврзано со размислување на младите ме интересира, без разлика дали тоа значи плукање по прашалник, критика за тоа што сум напишала и навреди. Кога ќе се решиш на ваков потег како мојов, припреми се психички хе, хе. (а што полесно ќе беше да изпрепишам и  готово). Такви сме луѓето секаде. Не само што добивам остри критики туку и големи пофалби, па компензира. 
Значи прашалникот е само еден од методите и има многу недостатоци. Како на пример и сама кажа дека не можеш да се снајдиш на некои од прашањата. Повеќемина ми го имаат речено тоа. Не можам ништо да сторам околу тоа. Кога избираш еден метод, прифаќаш низа грешки.
размислувањето на луѓето е полно со предрасуди, одраз на нивниот менталитет и домашно воспитување. Ако млади луѓе велат дека имаат некаква работа, а истите одговориле дека сакаат да заминат странство, тоа значи дека нешто не е во ред со работата што ја работат.
Друго е ако ги анализираш одговорите по половата структура. Жените ќе бидап по скептични во одговорите (очекувано) и повеќето ќе изберат дека не очекуваат ништо да се смени во државата, додека машките можат да се решат на друга опција итн, итн. (полова предрасуда) Значи тука Едно прашање се споредува со друго и има различно значење. 
Исто така некои од прашањата ги користам само за да видам на која тема повеќе да се сконцентрирам. Едно е да пишувам за тоа што сакам, друго е она што реално треба. На пример, живеам како и сите ние со предрасуда дека образованието во МК е супер, арно ама каде што читам ми велат дека има огромна врска меѓу квалитет на образование и стапката на невработеност. Во еден труд на Македонски што го читав (Јане Мињоски, Невработеност 1986) вели уште тогаш дека треба полека со тоа отворање универзитети насекаде и сите со факултети, кога тоа можеби не е толку квалитетно. Па ние го направивме токму спротивното. 
Тоа се само неколку примери како благодарност за сите што досега учествуваа и оставија коментари кои што вредат злато. Тоа значи дека оваа тема сака сериозно да се гледа а не случајно. 
Навработеноста на младите во МК е највисока во Европа, а тие на мапа не не ставаат.
Сега читам за невработеноста во Бивша Југославија и се шлогирав кога прочитав дека невработеноста на младите во 1986 била дури 72 проценти. Не знам за вас ама јас мислев во Југославија беше сё мед и млеко. 
Изборот на прашањата не е во никој случај случаен. Секое прашање има цел. Едно дефинира мобилност на младите, друго перцепција и очекуваење. трето сиромаштија итн. Изборот ми е од слични прашања од Светската Организација за труд и други слични истражувања. Не се сметам толку паметна за сама да измислувам. Бидејќи од поодамна не користам македонски јазик и тука има употребено нелогични зборови. Па поправам како ќе стасам. Сигурно сте забележале и луѓе се бунат зошто сум рекла така, а не вака. 
На 14 почни со број 1 за таа опција (отакако ќе ги прочиташ сите)  што најмногу се сложуваш итн. 
14 и 15 се сложени така поставени, па затоа на 16 може да напишете што сакате. 
Исто така повеќемина ќе отворат само од радозналост и немаат намера да се малтретираат. Затоа има други методи. 
И за крај, извини што отворам толку касно и сега дури видов што си напишала и фала за убавите зборови. 
Пак уште еднаш за сите што сакаат да го пополнат прашалникот (анонимен и доброволно) еве го линкот уште еднаш.

www.surveymonkey.co.uk/r/nevrabotenost

Види вака, не знам каде виде плукање по прашалникот, критика или навреда.

Само ти кажав дека прашњато под број 15 не можам да ти го одговорам како што ти сакаш, баш затоа и пишав тука, а како одговор добив хмм не знам како да го наречам тоа што го пиша..

Зошто да не можам да изберам - се сложувам на 4 од 5те опции?! Зошто мора да ми е сеедно и воопшто да не се согласувам со 2 од 5те опции, за да ја пополнам анкетава?! Така не би го искажала своето мислење, туку би одговорила како ти би очекувала, односно лицата што ќе ја пополнат да не се согласуваат со 2 од 5те точки..
Ако правиш анкета и очекуваш да добиеш одговори какви што сакаш, тогаш не треба воопшто да ги правиш...
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,102 секунди.