IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Агенција за вработување на РМ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Агенција за вработување на РМ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака Обратен редослед
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Агенција за вработување на РМ
    Испратена: 27.Јули.2016 во 15:04
Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша:

 

Анкетата е анонимна и учетсвото доброволно. 
Начинот на истражување го избирам сама, ова е социолошко истражување на тема социјална исклученот (social exclusion). Значи и да не ја пополни анкетата сепак одговори сама на прашањето за перцепциите на младите за невработеноста и вработеноста хе, хе. 
Бидејќи бев решена да не се затворам дома со книги да препишувам се решив на поинаков начин а тоа значи дека дали е во живо или преку интернет сё што е поврзано со размислување на младите ме интересира, без разлика дали тоа значи плукање по прашалник, критика за тоа што сум напишала и навреди. Кога ќе се решиш на ваков потег како мојов, припреми се психички хе, хе. (а што полесно ќе беше да изпрепишам и  готово). Такви сме луѓето секаде. Не само што добивам остри критики туку и големи пофалби, па компензира. 
Значи прашалникот е само еден од методите и има многу недостатоци. Како на пример и сама кажа дека не можеш да се снајдиш на некои од прашањата. Повеќемина ми го имаат речено тоа. Не можам ништо да сторам околу тоа. Кога избираш еден метод, прифаќаш низа грешки.
размислувањето на луѓето е полно со предрасуди, одраз на нивниот менталитет и домашно воспитување. Ако млади луѓе велат дека имаат некаква работа, а истите одговориле дека сакаат да заминат странство, тоа значи дека нешто не е во ред со работата што ја работат.
Друго е ако ги анализираш одговорите по половата структура. Жените ќе бидап по скептични во одговорите (очекувано) и повеќето ќе изберат дека не очекуваат ништо да се смени во државата, додека машките можат да се решат на друга опција итн, итн. (полова предрасуда) Значи тука Едно прашање се споредува со друго и има различно значење. 
Исто така некои од прашањата ги користам само за да видам на која тема повеќе да се сконцентрирам. Едно е да пишувам за тоа што сакам, друго е она што реално треба. На пример, живеам како и сите ние со предрасуда дека образованието во МК е супер, арно ама каде што читам ми велат дека има огромна врска меѓу квалитет на образование и стапката на невработеност. Во еден труд на Македонски што го читав (Јане Мињоски, Невработеност 1986) вели уште тогаш дека треба полека со тоа отворање универзитети насекаде и сите со факултети, кога тоа можеби не е толку квалитетно. Па ние го направивме токму спротивното. 
Тоа се само неколку примери како благодарност за сите што досега учествуваа и оставија коментари кои што вредат злато. Тоа значи дека оваа тема сака сериозно да се гледа а не случајно. 
Навработеноста на младите во МК е највисока во Европа, а тие на мапа не не ставаат.
Сега читам за невработеноста во Бивша Југославија и се шлогирав кога прочитав дека невработеноста на младите во 1986 била дури 72 проценти. Не знам за вас ама јас мислев во Југославија беше сё мед и млеко. 
Изборот на прашањата не е во никој случај случаен. Секое прашање има цел. Едно дефинира мобилност на младите, друго перцепција и очекуваење. трето сиромаштија итн. Изборот ми е од слични прашања од Светската Организација за труд и други слични истражувања. Не се сметам толку паметна за сама да измислувам. Бидејќи од поодамна не користам македонски јазик и тука има употребено нелогични зборови. Па поправам како ќе стасам. Сигурно сте забележале и луѓе се бунат зошто сум рекла така, а не вака. 
На 14 почни со број 1 за таа опција (отакако ќе ги прочиташ сите)  што најмногу се сложуваш итн. 
14 и 15 се сложени така поставени, па затоа на 16 може да напишете што сакате. 
Исто така повеќемина ќе отворат само од радозналост и немаат намера да се малтретираат. Затоа има други методи. 
И за крај, извини што отворам толку касно и сега дури видов што си напишала и фала за убавите зборови. 
Пак уште еднаш за сите што сакаат да го пополнат прашалникот (анонимен и доброволно) еве го линкот уште еднаш.

www.surveymonkey.co.uk/r/nevrabotenost

Види вака, не знам каде виде плукање по прашалникот, критика или навреда.

Само ти кажав дека прашњато под број 15 не можам да ти го одговорам како што ти сакаш, баш затоа и пишав тука, а како одговор добив хмм не знам како да го наречам тоа што го пиша..

Зошто да не можам да изберам - се сложувам на 4 од 5те опции?! Зошто мора да ми е сеедно и воопшто да не се согласувам со 2 од 5те опции, за да ја пополнам анкетава?! Така не би го искажала своето мислење, туку би одговорила како ти би очекувала, односно лицата што ќе ја пополнат да не се согласуваат со 2 од 5те точки..
Ако правиш анкета и очекуваш да добиеш одговори какви што сакаш, тогаш не треба воопшто да ги правиш...
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2016 во 17:36
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша:

 Здраво на сите форумџии,

Барам млади (15-29год а и малку постари ако има расположение) низ цела МК да го пополнат анкетниот прашалник. 
Неколку прашања се, не е многу. Анонимна е. Социолошко истражување.
Имате повеќе информации во уводниот текст на прашалникот кога ќе кликнете на линкот. 

Како што е ред, ќе бидам тука на форум да прибирам ваши размислување околу овој проблем. Трудот ќе биде јавно достапен кога ќе го завршам. 

Едно време бев доста активна тука, еве сега се враќам пак од зорт хе, хе. Ако администраторот мисли дека сум згрешила нешто што сум напишала тука, слободно нека ме контактира.

Ви благодарам на сите што ќе учествувате. Сакам да остане анонимна анкетата нема потреба тука да ги коментирате како сте одговориле. 

Линкот е: https://www.surveymonkey.co.uk/r/nevrabotenost

Се читаме. среќанамигнување


Пред се, браво Билјана! 
Многу ми е мило кога ќе видам дека некој успеал надвор..

Друго, линкот го отворив но не го пополнив од одредени причини..
Имам прашање за тебе..

На прашањата под 14 и 15, зошто не може да се искористи ист број два или три пати? На тие прашања нема најточна опција, бидејќи една од нив секако мора да биде ставена под 7, а тоа би значело најнеточна опцијазбунетост
Исто и под 15, за ниту една од наведените опции не ми е сеедно, ниту пак би одбрала дека не се сложувам воопшто, а сепак бара 3 одговори минимум.

Кога би го пополнувала (хипотетички) тука би заглавила и не би го пополнила до крај, бидејќи едноставно не се сложувам со пишаното.
Ова не е напишано за обесхрабрување, туку чисто онака..

Продолжи со успешната работадаголемо гушкање

Патем, интересни работи има на твојот блог, се зачитав

Анкетата е анонимна и учетсвото доброволно. 
Начинот на истражување го избирам сама, ова е социолошко истражување на тема социјална исклученот (social exclusion). Значи и да не ја пополни анкетата сепак одговори сама на прашањето за перцепциите на младите за невработеноста и вработеноста хе, хе. 
Бидејќи бев решена да не се затворам дома со книги да препишувам се решив на поинаков начин а тоа значи дека дали е во живо или преку интернет сё што е поврзано со размислување на младите ме интересира, без разлика дали тоа значи плукање по прашалник, критика за тоа што сум напишала и навреди. Кога ќе се решиш на ваков потег како мојов, припреми се психички хе, хе. (а што полесно ќе беше да изпрепишам и  готово). Такви сме луѓето секаде. Не само што добивам остри критики туку и големи пофалби, па компензира. 
Значи прашалникот е само еден од методите и има многу недостатоци. Како на пример и сама кажа дека не можеш да се снајдиш на некои од прашањата. Повеќемина ми го имаат речено тоа. Не можам ништо да сторам околу тоа. Кога избираш еден метод, прифаќаш низа грешки.
размислувањето на луѓето е полно со предрасуди, одраз на нивниот менталитет и домашно воспитување. Ако млади луѓе велат дека имаат некаква работа, а истите одговориле дека сакаат да заминат странство, тоа значи дека нешто не е во ред со работата што ја работат.
Друго е ако ги анализираш одговорите по половата структура. Жените ќе бидап по скептични во одговорите (очекувано) и повеќето ќе изберат дека не очекуваат ништо да се смени во државата, додека машките можат да се решат на друга опција итн, итн. (полова предрасуда) Значи тука Едно прашање се споредува со друго и има различно значење. 
Исто така некои од прашањата ги користам само за да видам на која тема повеќе да се сконцентрирам. Едно е да пишувам за тоа што сакам, друго е она што реално треба. На пример, живеам како и сите ние со предрасуда дека образованието во МК е супер, арно ама каде што читам ми велат дека има огромна врска меѓу квалитет на образование и стапката на невработеност. Во еден труд на Македонски што го читав (Јане Мињоски, Невработеност 1986) вели уште тогаш дека треба полека со тоа отворање универзитети насекаде и сите со факултети, кога тоа можеби не е толку квалитетно. Па ние го направивме токму спротивното. 
Тоа се само неколку примери како благодарност за сите што досега учествуваа и оставија коментари кои што вредат злато. Тоа значи дека оваа тема сака сериозно да се гледа а не случајно. 
Навработеноста на младите во МК е највисока во Европа, а тие на мапа не не ставаат.
Сега читам за невработеноста во Бивша Југославија и се шлогирав кога прочитав дека невработеноста на младите во 1986 била дури 72 проценти. Не знам за вас ама јас мислев во Југославија беше сё мед и млеко. 
Изборот на прашањата не е во никој случај случаен. Секое прашање има цел. Едно дефинира мобилност на младите, друго перцепција и очекуваење. трето сиромаштија итн. Изборот ми е од слични прашања од Светската Организација за труд и други слични истражувања. Не се сметам толку паметна за сама да измислувам. Бидејќи од поодамна не користам македонски јазик и тука има употребено нелогични зборови. Па поправам како ќе стасам. Сигурно сте забележале и луѓе се бунат зошто сум рекла така, а не вака. 
На 14 почни со број 1 за таа опција (отакако ќе ги прочиташ сите)  што најмногу се сложуваш итн. 
14 и 15 се сложени така поставени, па затоа на 16 може да напишете што сакате. 
Исто така повеќемина ќе отворат само од радозналост и немаат намера да се малтретираат. Затоа има други методи. 
И за крај, извини што отворам толку касно и сега дури видов што си напишала и фала за убавите зборови. 
Пак уште еднаш за сите што сакаат да го пополнат прашалникот (анонимен и доброволно) еве го линкот уште еднаш.

www.surveymonkey.co.uk/r/nevrabotenost
Прилепчанка
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2016 во 04:15
Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша:

 Здраво на сите форумџии,

Барам млади (15-29год а и малку постари ако има расположение) низ цела МК да го пополнат анкетниот прашалник. 
Неколку прашања се, не е многу. Анонимна е. Социолошко истражување.
Имате повеќе информации во уводниот текст на прашалникот кога ќе кликнете на линкот. 

Како што е ред, ќе бидам тука на форум да прибирам ваши размислување околу овој проблем. Трудот ќе биде јавно достапен кога ќе го завршам. 

Едно време бев доста активна тука, еве сега се враќам пак од зорт хе, хе. Ако администраторот мисли дека сум згрешила нешто што сум напишала тука, слободно нека ме контактира.

Ви благодарам на сите што ќе учествувате. Сакам да остане анонимна анкетата нема потреба тука да ги коментирате како сте одговориле. 

Линкот е: https://www.surveymonkey.co.uk/r/nevrabotenost

Се читаме. среќанамигнување


Пред се, браво Билјана! 
Многу ми е мило кога ќе видам дека некој успеал надвор..

Друго, линкот го отворив но не го пополнив од одредени причини..
Имам прашање за тебе..

На прашањата под 14 и 15, зошто не може да се искористи ист број два или три пати? На тие прашања нема најточна опција, бидејќи една од нив секако мора да биде ставена под 7, а тоа би значело најнеточна опцијазбунетост
Исто и под 15, за ниту една од наведените опции не ми е сеедно, ниту пак би одбрала дека не се сложувам воопшто, а сепак бара 3 одговори минимум.

Кога би го пополнувала (хипотетички) тука би заглавила и не би го пополнила до крај, бидејќи едноставно не се сложувам со пишаното.
Ова не е напишано за обесхрабрување, туку чисто онака..

Продолжи со успешната работадаголемо гушкање

Патем, интересни работи има на твојот блог, се зачитав
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2016 во 22:03
Originally posted by marchi.be marchi.be напиша:

Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша:



 Здраво на сите форумџии,

Барам млади (15-29год а и малку постари ако има расположение) низ цела МК да го пополнат анкетниот прашалник. 
Неколку прашања се, не е многу. Анонимна е. Социолошко истражување.
Имате повеќе информации во уводниот текст на прашалникот кога ќе кликнете на линкот. 

Како што е ред, ќе бидам тука на форум да прибирам ваши размислување околу овој проблем. Трудот ќе биде јавно достапен кога ќе го завршам. 

Едно време бев доста активна тука, еве сега се враќам пак од зорт хе, хе. Ако администраторот мисли дека сум згрешила нешто што сум напишала тука, слободно нека ме контактира.

Ви благодарам на сите што ќе учествувате. Сакам да остане анонимна анкетата нема потреба тука да ги коментирате како сте одговориле. 

Линкот е: https://www.surveymonkey.co.uk/r/nevrabotenost

Се читаме. среќанамигнување




eve jas bas ke vlezam na linkot da vidam sto e

Фала многу.
И така го читаш, можеш и да го потполиш хе, хе. голема насмевкада
Прилепчанка
Кон врв
marchi.be Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Март.2016
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај marchi.be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2016 во 09:42
Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша:



 Здраво на сите форумџии,

Барам млади (15-29год а и малку постари ако има расположение) низ цела МК да го пополнат анкетниот прашалник. 
Неколку прашања се, не е многу. Анонимна е. Социолошко истражување.
Имате повеќе информации во уводниот текст на прашалникот кога ќе кликнете на линкот. 

Како што е ред, ќе бидам тука на форум да прибирам ваши размислување околу овој проблем. Трудот ќе биде јавно достапен кога ќе го завршам. 

Едно време бев доста активна тука, еве сега се враќам пак од зорт хе, хе. Ако администраторот мисли дека сум згрешила нешто што сум напишала тука, слободно нека ме контактира.

Ви благодарам на сите што ќе учествувате. Сакам да остане анонимна анкетата нема потреба тука да ги коментирате како сте одговориле. 

Линкот е: https://www.surveymonkey.co.uk/r/nevrabotenost

Се читаме. среќанамигнување




eve jas bas ke vlezam na linkot da vidam sto e
Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2016 во 21:15
 Здраво на сите форумџии,

Барам млади (15-29год а и малку постари ако има расположение) низ цела МК да го пополнат анкетниот прашалник. 
Неколку прашања се, не е многу. Анонимна е. Социолошко истражување.
Имате повеќе информации во уводниот текст на прашалникот кога ќе кликнете на линкот. 

Како што е ред, ќе бидам тука на форум да прибирам ваши размислување околу овој проблем. Трудот ќе биде јавно достапен кога ќе го завршам. 

Едно време бев доста активна тука, еве сега се враќам пак од зорт хе, хе. Ако администраторот мисли дека сум згрешила нешто што сум напишала тука, слободно нека ме контактира.

Ви благодарам на сите што ќе учествувате. Сакам да остане анонимна анкетата нема потреба тука да ги коментирате како сте одговориле. 

Линкот е: https://www.surveymonkey.co.uk/r/nevrabotenost

Се читаме. среќанамигнување



Изменето од biljana.madrid - 09.Јуни.2016 во 23:50
Прилепчанка
Кон врв
mr.Sulko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mr.Sulko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2016 во 02:22
Дечки, и успеа ли некој да влезе на обукиве?
Се пријавив на обуката за Јава.
Ако некој случајно бил, да каже што имаше на тестирањето?


Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21942
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2015 во 00:17
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2015 во 02:30
Кај и да е, ќе почне да ми фали Златников со бисеритеплазење


Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2014 во 01:13
Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:

Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Денес на тв кажаа, убаво слушнав...
Во 2013 год. невработеноста се намалила од 35 на 27%
значи ако одиме со вакво темпо за 3 години ќе нема невработени 
сите на работа танцување
Мала исправка од 38 % на 28% според Влада на РМзамисленост

Ма како Бе 38, 28 %! збунетост
Информациите ви се веќе застарени.плазење
Не сте слушнале, денес е веќе 22%.голема насмевка
Е не, ќе се заебаваме!кул
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7055
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2014 во 22:26
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Денес на тв кажаа, убаво слушнав...
Во 2013 год. невработеноста се намалила од 35 на 27%
значи ако одиме со вакво темпо за 3 години ќе нема невработени 
сите на работа танцување

Мала исправка од 38 % на 28% според Влада на РМзамисленост
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7055
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2014 во 21:51
Далеку сме ние од модернизација, доволно е да се погледне ( зградата, ходникот) канцеларијата на дотичните на што личи, а да не зборуваме за компјутерите кои им се " пребрзи ". Едноставно кога ќе влезам во некои јавни институции заборавам во кој век живеемезагриженост

»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2014 во 16:03
1. Сигурно Велес не е единствен.
Нема ден, а некој од вработените чиновничиња (канцелариските глувци) во АВРМ да не е надвор од работното место (до пазар, до банка, до дуќанче, до некое кафеанче да си купат ќебапчиња...)*, додека невработените чекаат пред неговата канцеларија за да се пријават.

2. Владава постојано ни’ труби за модернизација на општествово, за едношалтерски систем, за унапредување на информатичките технологии, за воведување електронски здравствени картички ...

1+2.  Па, си размислувам размислување
Зошто владава не воведе електронски картички за невработени?!
Така секој невработен би можел да си отиде во одредениот термин за пријавување, да ја помине картичката на автоматскиот читач на картички (кој е поставен на влезот од АВРМ) и воопшто да не чека „со саати“ пред канцелариите.
Овака би се намалила и администрацијата од непотребни лезилебовци, а и ќе се поштедат, ќе се спасат од маките кутрите тие, бидејќи постојано се жалат од „прекумерната“ и „претешката“ работа на запишување во картончињата на следниот термин за пријавување на (замислете) педесетина невработени на ден.

* - Не зборувам за време на пауза.

Р.Ѕ. Можеби овој пост требаше да го пишам во темата „Предлози до Владата“, но ... еве се одлучив за овде. И така и така ова мое „тресење зелени“ нема да има никакво влијание врз надлежните фактори, па сеедно е каде ќе биде пишано.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21942
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2014 во 00:05
Денес на тв кажаа, убаво слушнав...
Во 2013 год. невработеноста се намалила од 35 на 27%
значи ако одиме со вакво темпо за 3 години ќе нема невработени 
сите на работа танцување
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.