IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - ЕУ - НАТО, просперитет или утопија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕУ - НАТО, просперитет или утопија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 28>
Прашање: Дали сте за членство на Македонија во ЕУ и НАТО
Одговор Гласови Статистика
6 [27,27%]
13 [59,09%]
1 [4,55%]
2 [9,09%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2011 во 23:36
a be koj so tebe se natega,...ne si laskaj premnogu !...смеење

...bash me boli mene za tie i takvi podatoci od kaj i da se,...jas znam kolku bilo togash ,.....ne e da nemalo i tolkavi ama, da bile ''normalni''  vo toa vreme ?!изненадување

ama , batali go toa,...tuku,...objasni go ova:

Originally posted by brza brza напиша:


.............................
...znachi,...samo glup  ostanuva nekade, kade shto ne mu e dobro,..a, pogotovo ako mu e polosho od togash ,....... koga bil sam!
...a za slovencite,...ednostavno,....ne bidi smeshen  !...srekjni kje bile slovencite ako i iljadarka zimale togash,...iako i toa e mnogu povekje od drugite nivni (togashni)''brakja'', shto go  zemale za svojot trud...
.....................................

pa,...ali se glupi ...ali se tupi....shto seushte ''stojat'' tamu ?збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2011 во 03:03
Иљадарката ја зимаа нашите работници во тоа време, во МК. Словенците беа дупло од нас од секогаш.

Што мислиш, според тебе уште колку ќе седат таму оние незадоволните, јас не предвидувам долг период да помине кога сегашнава ЕУ каква што е сега нема да постои повеќе. Може ќе биде некоја друга форма на организирање, ама вака како сега дефинитивно не.

Прочитај статистики по интернет што викаат самите граѓани на ЕУ, дали се задоволни од сегашноста.

Еден пример ќе ти дадам, имам зет за братучетка кој веќе 15 год. живее и работи во Италија. Откако влегле првите десет источно европски држави во ЕУ, платата му се намалила 25 %. По влезот на Бугарија и Романија во ЕУ, сега работи за 10-12 еур саат, и тоа прошлата година беше невработен скоро 8 месеци.
Човекот е специјалист за подводни заварувања со 20 години искуство.

"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2011 во 06:52
Минимална сатнина:

- Канада: 9,27 долари на час или за 38 часовна недела 352,26 долари
- Австарлија: 15 долари на час или за 38 часовна недела 570 долари
- САД: 7,25 долари на час или 2,13 долари + напојница. Доколку напојницата не ја надоместува разликата меѓу 7,25 и 2,13 тогаш работодавецот е обврзан да ја надополни разликат до 7,25 долари. Во Вашингтон минималната сатнина е 8,67 долари.

Во САД милостињата има многу звучно име, FEDERAL Minimum Wage. Дали админстрацијата се спрдачи со сопствениот народ?! За некому да му се раздени, некому треба да му се стемни. Меѓутоа мнозинството постојано живее во темница, надевајќи се дека еден ден ќе му се раздени.

Според ова може да се заклучи дека во Италија и Шпанија дури и добро плаќаат?!?!?!

Колку само убаво звучат тие 12 евра со споредба со нашите 1,5-2 евра на час, нели?

Пред распадот просечната плата во СФРЈ била 450 германски марки, во Македонија 350, а во Словенија 750.

Вкупниот екстерен долг на СФРЈ бил 20 милијарди долари, а сега вкупниот екстерен долг на екс ЈУ државите е околу 150 милијарди и расте со секој изминат ден. Овај мој податок од 150 милијарди можеби е веќе стар.

Изменето од Platenik - 04.Октомври.2011 во 13:24
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2011 во 15:56
Платеник,

Минималната плата во Сев. Америка, која е на толкаво ниво како што си напишал, не е мерило за просекот на примањата, односно куповната моќ на работниците.
Таква саатнина зимаат учениците и студентите кои што работат по разни мекдоналдси и сл. компании обично со скратено работно време.
Еден пример, во Британска Колумбија минимумот е помал него ли во Онтарио или Квебек на пример, а сепак нивните просечни примања се во просек 20 - 25 % повисоки за разлика од овие две.
Мора да се земат во обзир и параметрите за трошоците на животот, па тогаш да се види вистинската слика.

За разлика од ЕУ животните трошоци во Сев. Америка се далеку помали во секој сегмент.

10 УСД не се исто со 10 ЕУР, таму или ваму. Има разлики огромни.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2011 во 15:57
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Минимална сатнина:

- Канада: 9,27 долари на час или за 38 часовна недела 352,26 долари
- Австарлија: 15 долари на час или за 38 часовна недела 570 долари
- САД: 7,25 долари на час или 2,13 долари + напојница. Доколку напојницата не ја надоместува разликата меѓу 7,25 и 2,13 тогаш работодавецот е обврзан да ја надополни разликат до 7,25 долари. Во Вашингтон минималната сатнина е 8,67 долари.

Во САД милостињата има многу звучно име, FEDERAL Minimum Wage. Дали админстрацијата се спрдачи со сопствениот народ?! За некому да му се раздени, некому треба да му се стемни. Меѓутоа мнозинството постојано живее во темница, надевајќи се дека еден ден ќе му се раздени.

Според ова може да се заклучи дека во Италија и Шпанија дури и добро плаќаат?!?!?!

Колку само убаво звучат тие 12 евра со споредба со нашите 1,5-2 евра на час, нели?

Пред распадот просечната плата во СФРЈ била 450 германски марки, во Македонија 350, а во Словенија 750.

Вкупниот екстерен долг на СФРЈ бил 20 милијарди долари, а сега вкупниот екстерен долг на екс ЈУ државите е околу 150 милијарди и расте со секој изминат ден. Овај мој податок од 150 милијарди можеби е веќе стар.
abe , kanadsko makedonski bugarinm,....ili gospod znae vekje ,..shto si?!....chitash li?...

...eve,...nekoj se potrudil i ubavo da ti go ''potkova'' toa shto ja  samo ti go napomnav!...смеење

...znachi,...kako shto rekov ,...ni iljadu ....marki,
dabome!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2011 во 16:04
За љубителите на статистички податоци:
                                СЛО     БГ    ГР   ЛУК


Минимална сатнина:              3,45    0,71 4,28 9,73
Месечен минималец:              597     123   741   1685
% од просечната плата:          43,9    42,1 41,3 33,2
Просечна плата:                 1359    292   1794 5075
% работна сила на минималец:     -      27,1 16,8 15,2
Надворешен долг во милијарди:   35,8    32,8 1320 380
Надворешен долг по глава:       17700   4350 260м 33000
Цена на безоловен бензин:       1,287   1,227 1,274 1,682
Храна - индекс                   96      67    119 100

Износите се дадени во евра.

Според Еуростат инедксот за храна за МКД е 52 и е најнизок во Европа.

Податоците се извелчени од извештајот подготвен во април 2010.

Податоците за задолженоста се од декември 2010.

Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2011 во 16:11
ete mu statistika na ljubitelot na statistika,...да

...a,na benzinot , znachi,...samo luksemburzani mozat da im pozavidat na makedoncite,.,..

bravo ,..bravo !да

...ednash prashav,..aj pak:

...kade ima najgolem broj ovci na km2 ?збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2011 во 16:55
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Платеник,

Минималната плата во Сев. Америка, која е на толкаво ниво како што си напишал, не е мерило за просекот на примањата, односно куповната моќ на работниците.
Таква саатнина зимаат учениците и студентите кои што работат по разни мекдоналдси и сл. компании обично со скратено работно време.
Еден пример, во Британска Колумбија минимумот е помал него ли во Онтарио или Квебек на пример, а сепак нивните просечни примања се во просек 20 - 25 % повисоки за разлика од овие две.
Мора да се земат во обзир и параметрите за трошоците на животот, па тогаш да се види вистинската слика.

За разлика од ЕУ животните трошоци во Сев. Америка се далеку помали во секој сегмент.

10 УСД не се исто со 10 ЕУР, таму или ваму. Има разлики огромни.


Дополнителни информации

Погорниов линк те демантира. Учениците и луѓето со одреден број на недостатоци се плаќани под минимумот. Овај минимум во САД е тековен, а од 1/1/2012 ќе треба да се зголеми на 9 доалри на час.

Незборувам на памет. Познати ми се барем работите во англо-саксонскиот свет.

Industrial relations или работните односи по наше, се катастрофални во САД во споредба со развиениот свет, а богами и во споредба и со некои земји кои се во развој.

Порости ама неможам да разберам како пилот може да заработува 17000 долари годишно додека неговиот ЦЕО да зима по 10 милиони и повќе. Неможам да разберам како финасиските гуру-а кои го донесо финасискиот систем во колапс да бидат на пакети од 100 и повеќе милиона.

За ЕУ што да ти кажам?! Со секој изминат ден се повеќе верувам дека Москва се пресели во Брисел. Последиците ќе ги чувствуваат (официјално) 94 милиона вработени ширум Европа кои се на минималец. Мислам дека оваа бројка е многу поголема од причина што цела источна Европа е на минималец, се разбира според западно европските критериуми.

ПС Во мојот предходен пост се обидов да го преставам спектарот на ЕУ кој мора да признаеш е многу широк, Се протега од 123 евра па се до цирка 2000 евра за минималец.

Неможе да се оспори, некои земји направија виден прогрес ама во апсолутен износ. На пример во Бугарија минималецот се искачи во последниве 10 години од 38 на цели 123 евра.

41 година па сонот ќе биде исполнет, ама ако другите стојат на место.

Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2011 во 17:05
Originally posted by brza brza напиша:

ete mu statistika na ljubitelot na statistika,...да...a,na benzinot , znachi,...samo luksemburzani mozat da im pozavidat na makedoncite,.,..bravo ,..bravo !да...ednash prashav,..aj pak:...kade ima najgolem broj ovci na km2 ?збунетостСтатистички? Па се разбира во Австралија(ако се изземе дека 70% е пустиња) и дефинитвно Нов Зеланд.

Во Македонија козите и овците се загрозена врста. Јагнињата пак ни одат за Италија и тоа најмногу таму, во последно време.

За бензинот, Норвежаните сигурно им завидуваат на Луксембуржаните и на сите останати. Ти користат најскап бензин. Плаќаат дури 1,74 евра по литар.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2011 во 17:25
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Порости ама неможам да разберам како пилот може да заработува 17000 долари годишно додека неговиот ЦЕО да зима по 10 милиони и повќе. Неможам да разберам како финасиските гуру-а кои го донесо финасискиот систем во колапс да бидат на пакети од 100 и повеќе милиона.Пријателе, според еден извештај од Бирото за труд кој го читав, во САД најплатени се детските неврохирурзи со над 200 000 долари годишна плата, а не ЦЕО.

Според ова што ти го пишуваш, значи дека тие финансиските гуруа земаат и повеќе од детските неврохирурзи.

П.С. Во извештајот не пишуваше дали тој неврохирург има години искуство, дали е професор на факултет или нешто слично, ниту пак беа вметнати наградите или средствата кои ги добива од хирушки интервенции.

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2011 во 18:24
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Порости ама неможам да разберам како пилот може да заработува 17000 долари годишно додека неговиот ЦЕО да зима по 10 милиони и повќе. Неможам да разберам како финасиските гуру-а кои го донесо финасискиот систем во колапс да бидат на пакети од 100 и повеќе милиона.Пријателе, според еден извештај од Бирото за труд кој го читав, во САД најплатени се детските неврохирурзи со над 200 000 долари годишна плата, а не ЦЕО.

Според ова што ти го пишуваш, значи дека тие финансиските гуруа земаат и повеќе од детските неврохирурзи.

П.С. Во извештајот не пишуваше дали тој неврохирург има години искуство, дали е професор на факултет или нешто слично, ниту пак беа вметнати наградите или средствата кои ги добива од хирушки интервенции.Незнам од каде ти се тие податоци, но 200000 долари плата е само солидна плата. Лекари од општа пракса се на 100000+. За спцијалисти на добар глас сумата од 200000 е смешна.

ЦЕО или Chief Execitive Officer или по наше Генарален Директор на посериозна компанија или акционерко друштво не е без неколку милиона основна плата. Кон оваа основна плата се додаваат разноразни бенефиции, акции, бонуси stock option, fringe benefit tax, обавезен golden shake во договорт...... станува збор за пакет.

На било која поголема америчка компанија што ќе ти падне на памет, односно ја знаеш ЦЕО-то нема помала палта од 10 милиони долари.

Еве ти еден пример од една многу поконзервативна средина од американската во тој поглед, а верувај ми ги има многу.

Еве ти нешто попикантно:

Executives

Last year Merrill Lynch's chairman Stan O'Neal retired after announcing losses of $8bn, taking a final pay deal worth $161m. Citigroup boss Chuck Prince left last year with a $38m in bonuses, shares and options after multibillion-dollar write-downs. In Britain, Bob Diamond, Barclays president, is one of the few investment bankers whose pay is public. Last year he received a salary of £250,000, but his total pay, including bonuses, reached £36m.

Изменето од Platenik - 04.Октомври.2011 во 18:25
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2011 во 18:48
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Порости ама неможам да разберам како пилот може да заработува 17000 долари годишно додека неговиот ЦЕО да зима по 10 милиони и повќе. Неможам да разберам како финасиските гуру-а кои го донесо финасискиот систем во колапс да бидат на пакети од 100 и повеќе милиона.Пријателе, според еден извештај од Бирото за труд кој го читав, во САД најплатени се детските неврохирурзи со над 200 000 долари годишна плата, а не ЦЕО.

Според ова што ти го пишуваш, значи дека тие финансиските гуруа земаат и повеќе од детските неврохирурзи.

П.С. Во извештајот не пишуваше дали тој неврохирург има години искуство, дали е професор на факултет или нешто слично, ниту пак беа вметнати наградите или средствата кои ги добива од хирушки интервенции.Незнам од каде ти се тие податоци, но 200000 долари плата е само солидна плата. Лекари од општа пракса се на 100000+. За спцијалисти на добар глас сумата од 200000 е смешна.Податоците ми се од овде. Таму стои дека на хирурзуте просечната годишна плата им е околу 200 000 долари. На неврохирурзите просечната плата им изнесува 220 000 долари. Иако има и такви кои земаат до 700 000 долари.
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2011 во 19:14
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Погорниов линк те демантира. Учениците и луѓето со одреден број на недостатоци се плаќани под минимумот. Овај минимум во САД е тековен, а од 1/1/2012 ќе треба да се зголеми на 9 доалри на час.

Со секој изминат ден се повеќе верувам дека Москва се пресели во Брисел. Последиците ќе ги чувствуваат (официјално) 94 милиона вработени ширум Европа кои се на минималец. Мислам дека оваа бројка е многу поголема од причина што цела источна Европа е на минималец, се разбира според западно европските критериуми.

ПС Во мојот предходен пост се обидов да го преставам спектарот на ЕУ кој мора да признаеш е многу широк, Се протега од 123 евра па се до цирка 2000 евра за минималец.http://www40.statcan.ca/l01/cst01/famil21a-eng.htm

http://nces.ed.gov/fastfacts/display.asp?id=77

Како што можеш да видиш, од погорните линкови за просечните примања и во УСА и во Канада, не изгледа баш така дека повеќето работат за минималец односно со прикажаните примања во просек поголемиот број вработени примаат значително повеќе од законски пропишаниот минималец.

http://www.worldsalaries.org/

На овој линк, можеш да направиш компарација за просечните примања по професии во повеќето значајни држави во светот.
Од него може да се види дека просечните примања по професии во Сев. Америка се скоро секогаш повисоки во однос на нивните колеги од ЕУ.
Да не ги спомнувам трошоците на живот каде што во ЕУ се значително повисоки.

До пред проширувањето на ЕУ со првата група од десет земји, а поготово откако влегоа Романија и Бугарија, просечните примања на европјаните беа значително повисоки него што се сега, што е последица на огромниот бран на нови работници кои што ги преплавија старите членки на ЕУ, и нормално по зголемената понуда на работна сила последицата е значително пониските примања на вработените во старите членки на ЕУ.

Новите пак членки на ЕУ имаа лажна надеж дека со одливот на работници на новите пазари на трудот, поготово во Бугарија и Романија, очекуваа дека ќе се јави недостаток на работна сила и зголемување на платите што ќе резултира со фаќање приклучок кон ЕУ тековите на просечна заработувачка.
Вистина платите беа зголемени, но ни одалеку на тоа ниво колку што беа проекциите, а и постојаниот раст на трошоците за живот ги изеде и тие мали зголемувања.

И сега во ситуација кога се изневерени очекувањата и на едните и на другите се ствара нервоза кај поголемиот број на членки на ЕУ, и кај новите и кај старите, во стил ова не е она за што се договаравме и на што се надевавме.

А и што мислиш, до кога Германија и нивната економија ќе трпи да ја носи на грб пола Европа.
Мое мислење е не за долго, а ако тие речат дека е доста, сметај дека прво еврото ќе доживее крах а после и самата унија.

Него се одалечивме од темата, прашањето е дали на нас ќе ни биде подобро доколку евентуално влеземе во друштво на ЕУ и НАТО.    
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2011 во 19:21
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Порости ама неможам да разберам како пилот може да заработува 17000 долари годишно додека неговиот ЦЕО да зима по 10 милиони и повќе. Неможам да разберам како финасиските гуру-а кои го донесо финасискиот систем во колапс да бидат на пакети од 100 и повеќе милиона.Пријателе, според еден извештај од Бирото за труд кој го читав, во САД најплатени се детските неврохирурзи со над 200 000 долари годишна плата, а не ЦЕО.

Според ова што ти го пишуваш, значи дека тие финансиските гуруа земаат и повеќе од детските неврохирурзи.

П.С. Во извештајот не пишуваше дали тој неврохирург има години искуство, дали е професор на факултет или нешто слично, ниту пак беа вметнати наградите или средствата кои ги добива од хирушки интервенции.Незнам од каде ти се тие податоци, но 200000 долари плата е само солидна плата. Лекари од општа пракса се на 100000+. За спцијалисти на добар глас сумата од 200000 е смешна.Податоците ми се од овде. Таму стои дека на хирурзуте просечната годишна плата им е околу 200 000 долари. На неврохирурзите просечната плата им изнесува 220 000 долари. Иако има и такви кои земаат до 700 000 долари.


Значи сепак станува збор за просечна плата од 225000 долари годишно. Незнаеме дали ова е само основната плата?

Кај хирурзите просечната саатнина е 15 пати поголема од минималната.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.