IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Aрхитектура и дизајн
  Активни теми Активни теми RSS - Зелен кров т.е. кров-градина
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зелен кров т.е. кров-градина

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2011 во 11:21

Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2011 во 13:15
Temava me potseka na mojata otvorena vo Ekologija ...

Zeleniot krov e malku zeznata rabota
Vo Njujork naletav na mnogu vakvi dela. Manhattan e mestoto kaj sto najcesto mozat da se vidat vakvi gradini poradi nemoznosta za izgradba na kukji so dvorchinja pomegu site tie oblakoderi.
No, preadaptacijata na veke postoecka kukja so ramen krov ili nekoj pogolem balkon moze da bide premnogu skapa investicija.
Kukjite so ramen krov mislam deka se vistinska retkost vo MK najcesto poradi vremenskite uslovi, a posle toa poradi faktot sho retko koj bi se nafatil da izraboti takvo nesto prvo od finansiska pricina a vtoro porano retko koj bil specijaliziran za vakvi dela.
Treba da se zeme vo predvod deka e potrebna posebna hidroizolacija no pred se treba da se vnimava na tezinata na gradinata, bidejki taa gradina ne e igracka.
Kako i da e, moe mislenje e deka preadaptacija na veke postoecki objekt ne e isplatliva investicija. Dokolku se gradi eden objekt od temel, togas zelenata gradina e dobar poteg.



E sega...da razgranicime ...
Ja nemam zagledano dobro onaa bankata kaj posledna 23ka, no gledano onaka ne znam dali kaj niv e voveden ovoj koncept na gradina na pokriv ili pak se samo saksii staveni so rastenija.

NO .. dokolku si tolkav ljubitel na ovoj vid gradini, sekogas mozes da napravis nesto slicno na toa...prilicno lazna gradina .. no sepak da e gradina
Takanarecenata lazna gradina(moj naziv ) kaj mene na balkon funkcionira 5-6 godini.

mal pridones so sliki kon temava...








Изменето од BellaGrandma - 16.Септември.2011 во 13:18
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2011 во 15:48
 vistinski zelen krov  imalo vo zemjava,....bilo kade?!изненадување

..,...I don't beleive in it! не
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2012 во 12:26
Ааа кој не би сакал еден поинаков зелен покрив?
Јас сакам ваков, па може и цвеќиња да посадиме а? трепкање

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2012 во 17:08
Природонаучниот музеј во Сан Франциско, целосно еколошки објект


размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.