IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Закон за здравствено осигурување
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Закон за здравствено осигурување

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Morfeus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Morfeus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Закон за здравствено осигурување
    Испратена: 30.Август.2011 во 07:22
Ме интрересира дали невработените ќе можат да се пререгистрираат во Фондот за здравствено осигурување и после 1 Септември? Или мора да се запази рокот?

Се разбира дека додека не се пререгистрираат нема да бидат здравствено осигурани, но не се проблем сигурно неколку дена, ако на тој начин би се избегнале гужвите и хаосот.

Изменето од Morfeus - 30.Август.2011 во 07:23
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2011 во 14:26
Originally posted by Morfeus Morfeus напиша:

Ме интрересира дали невработените ќе можат да се пререгистрираат во Фондот за здравствено осигурување и после 1 Септември? Или мора да се запази рокот?

Се разбира дека додека не се пререгистрираат нема да бидат здравствено осигурани, но не се проблем сигурно неколку дена, ако на тој начин би се избегнале гужвите и хаосот.


Согласно Законот за изменување и дополнување на Законот за здравствено осигурување (Сл. Весник на Р. Македонија, бр.53 од 14.04.2011 година) одредбите од овој закон, кој се однесуваат и на основот за здравствено осигурување на невработените започнуваат да се применуваат на 01.09.2011 година.

Законот не прави пречка и понатаму некој да се пререгистрира, никаде не постои изречна одредба дека после тоа нема да може да се врши регистрација. Ако така го толкуваме тој член, тогаш секој кој ќе стане невработен после 01.09.2011 треба да остане здравствено неосигуран, што секако е парадоксално.

Тоа е словото на законот, според кое невработените го остваруваат ова право. Некои извори од фондот велеа дека ќе можело и понатаму невработените да се регистрираат, но дека тие денови нема да бидат здравствено осигурани, но според други извори, невработените нема да можат да се пререгистрираат.

Најдобро е веднаш да се појде и да се пререгистрира, затоа што мошне е мал бројот на пререгистрирани, па не се знае до кога и како ќе се заврши со сето тоа.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.