IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - DSLR Video
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

DSLR Video

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: DSLR Video
    Испратена: 06.Јули.2011 во 11:56
Zdravo,

Barav vo pod-temava nesto za snimanje videa so DSLR, ama nekako slabo informacii najdov (mada i ne barav mnogu).

Imam edno prasanje do filmadziive na forumot: Koga snimas so obicna video kamera, nekako snimanjeto mi se gleda lesno. ne treba da beris gajle za fokusot, ekspozicija ova ona. samo kadriras, i "record". na d5100-kava sho neodamna ja zedov (so 18-200 3.5/5.6), nekako potesko mi odi rabotata so fokusot.

Ima autofokus, ama, ne e mnogu korisen, osven ako ne go koristis kako nekoj efekt. manuelen fokus, ama, mnogu rabota so fokusiranje duri i na f/8. probav da napravam edno video od edno detence od godina i pol, kako trca niz soba, i mnogu cesto detevo mi izleguvase od fokus.

me interesira, dali so dslr treba manuelno da go brkam fokusot dodeka snimam, ili mozi nekako da se naprai setting (hyperfocal distance ili sl.), pa da se dobie dobar footage?

inace, bi sakal videoto da go imam vo 1080p, ako toa prai nekoja razlika.

pozdrav
Saso


Изменето од sasebt - 06.Јули.2011 во 12:28
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
flashblic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај flashblic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2011 во 21:03
Bо моментов кај ДСЛР-овците мануелното фокусирање ис д веј ту гоу. Со срека да си го користиш апаратот.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2011 во 00:28
Nema autofokus za super35/aps senzor. Zatoa se koristat MF lekji kako Zeiss za Nikon. I za serizni snimanja postoi profesija "focus puller" bez koj ne mozes da imas konstantno tocen fokus. AF Foto lekjite imaat mnogu kratko prefrlanje od 1m do Inf. zaradi brzina na AF pri fotografiranje. I zatoa sekogas kje se macis da imas konzistenten fokus pri snimanje video na dvizecki subjekti, a uste pogolem proble ako se dvizi i kamerata. Zatoa vezbaj ili Zeiss MF za Nikon ili pak batali snimanje so DSLR i snimaj so vistinska video kamera.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2011 во 10:11
Tegla, videografija mi izgleda epten interesno, ama i duplo (ako ne i poke) potesko od fotografija. Iako imam merak da pod-naucam, momentalno neam tolku vreme da se zanimavam so toa. Prasanjeto mi bese, za home video, koi setinzi da gi namestam za da fokusiram sho pomalku? spored mene, to bi bilo aperture priority na f/8 ili f/11, i fokus nekade na 2 metri, pa da izlezi nesto pristojno.

Isto, dali mozete da predlozite nekoj softver za da mozam da gi izvadam video i audio stream-ot od fajlot, da go re-enkodiram audioto, i posle pak da gi spojam vo nekoj container (po moznost mp4) bez da go gibam video streamot (posto toj e veke enkodiran vo .h264).

Blagodarim
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2011 во 17:27
Video se snima so fiksen shutter speed od 1/25 za progresiv i 1/50 za interlaced za PAL. Kaj NTSC e 1/30 i 1/60. Ti bi trebalo da teras so 1/25, 1/50 i maksimum 1/100. Nad toa videoto ima problem. Za nadvor i sonce kje ti trba dobar set na ND filtri deka samo taka se snima. Ne moze so 1/1000. Znaci - ZABORAVI PRIORITETI, tuku samo i isklucivo manuelno, i nikogas ne menuvas blenda dodeka snimas. Tuku kje stopiras, kje smenis i kje prodolzis. Moras da pravis greski za da se naucis.
Za editiranje ti preporacuvam nesto ednostavno kako Pinnacle Studio, ako gi cita fajlovite.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2011 во 02:01
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Video se snima so fiksen shutter speed od 1/25 za progresiv


1/50 za progressive.

25 sliki vo sekunda - 1/25 i so
180 stepeni shutter angle kaj filmski kameri,
se krati vremeto na pola - znachi 1/50.

...

Jas skoro bev snimatel na edno video so 5D Mk2.

Imashe dolgi kontinuirani kadri vo dvizhenje
a osven kamerata, 50mm f1.4 lekja i samodelski od vodovodni cevki stedycam nemashe nishto drugo shto
bi ti go olesnalo zhivotot.

Vo idealni uslovi kje ima vistinski steadycam + iskusen operator, manuelna lekja so montiran dalechinski follow focus, focus puller (operator na focusot) koj so dalechinski kontroler kje menuva focus i kje gleda na monitor ili kje go koristi svojot "zen" da odreduva distanca...

Znaev i znaeja ostanatite deka snimanje so golem senzor
ne e igrachka, a posebno na 5D Mk2 chiv senzor dava ushte poplitok DoF otkolku filmska lenta i (crop)DX sezor.

Reshenieto mi beshe da koristam zatvorena blenda - f11/16, fiksen shutter ~1/60 i digav i spushtav ISO.
Focusot beshe na hyperfocal. Sigmata imashe gore scala
so belezhoci za toa.


Testiraj so izbranoto focalno rastojanie i zatvorena blenda
kade ti e minimum distanca na koja imash seushte dobra ostrina.




Pozdrav

Igor
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2011 во 12:01

За да не се малтретираш многу, користи го постоечкиот објектив на најшироко, затвори бленда колку што дозволува ситуацијата, и тоа е тоа.

Во лов на мравки не се оди со базука голема%20насмевка.
Со голем сензор нормално е да ги имаш тие проблеми. намигнување
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2011 во 11:05
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Video se snima so fiksen shutter speed od 1/25 za progresiv i 1/50 za interlaced za PAL. Kaj NTSC e 1/30 i 1/60. Ti bi trebalo da teras so 1/25, 1/50 i maksimum 1/100. Nad toa videoto ima problem. Za nadvor i sonce kje ti trba dobar set na ND filtri deka samo taka se snima. Ne moze so 1/1000. Znaci - ZABORAVI PRIORITETI, tuku samo i isklucivo manuelno, i nikogas ne menuvas blenda dodeka snimas. Tuku kje stopiras, kje smenis i kje prodolzis. Moras da pravis greski za da se naucis.
Za editiranje ti preporacuvam nesto ednostavno kako Pinnacle Studio, ako gi cita fajlovite.
 
 
Тегла, ме стави на мисла... веќе неколку дена.збунетост
А се мислам за ова што е подвлеченото. Ме интересира зошто мислиш така, т.е. зошто препорачуваш брзина до максумум 1/100. На што мислиш кога викаш дека над тоа видеото има проблем?
Инаку се сложувам потполно со тоа дека додека снима... корекција на бленда на фотоапарат е невозможна со што апаратот е во голема мера хендикепиран во однос на камерата.


Изменето од Александар_А - 11.Јули.2011 во 11:06
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2011 во 13:00
@Ace: Kolku pokratok shutter speed,
tolku poiseckano izgleda dvizhenjeto.

Vo filmska kamera shutterot e kruzhen koj rotira
tolku pati kolku sliki vo sekunda se snima.

Znachi 24 sliki vo sec - 24 rotacii.

Bidejki shutterot e najchesto pola krug (180 stepeni)
znachi espozicijata trae pola od vremeto na rotacija i ete od kade 1/48.

Ako se snima so 25fps za PAL -> 1/50.


Video so objasnuvanje: Understanding the Shutter


Toa ne znachi da ne se koristat razlichni brzini.

Toa uspeshno e iskoristeno kako efekt primer vo "Saving Private Ryan",
vo nekoi od scenite na istovaruvanje vo Normandija kade e
snimano so pozatvoren shutter - pokratki espozicii - poiseckano dvizhenje.


Taka da snimanje so pokratok shutter jas ne go
gledam kako tehnichki problem kaj videoto,
tuku kako ne sekogash upotrebliv estetski moment.


Kaj film, kade shto e posakuvan izgledot so 1/48 ekspozicija,
se regulira svetlinata osven so blenda i so ND filterite.


Ako sakash da snimash so f2.8 a svetlomerot ti veli deka
za 100ASA i 1/48 ti treba f22, kje teba da stavish
ND filteri so vrednost od 6 blendi pred objektivot.

Za HDSLR popularen produkt za taa namena e varijabilen ND.
Napraven od 2 polarizatori i mozhe da se kontinuirano menuva
intenzitetot na svetlinata koja vleguva vo lekjata.

DSLR Fader-ND variable ND Filters Nature Brand Review



Pozdrav

Igor

Кон врв
Bransisco Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bransisco Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2011 во 18:09
CANON 600d VS CANON 7D ... koj bi go kupile vie i zosto? Ke go koristam za video 99% od vremeto i mi treba sovet vo pogled na video kvalitetot na dvata modela.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2011 во 10:35

Canon 600D. Поевтин е, истите опции, APS сензор... Реално мислам дека 7D има само подобро тело, инаку како излезен квалитет неверувам дека има разлика која може да се види.

Кон врв
Bransisco Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bransisco Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2011 во 18:26
Знам дека исти сензори имаат ... и знам дека е дупло поефтин ... гледам еден куп споредби ама никако не можам да се одлучам дали вредат дополнителните 800 евра, па затоа сакав тука да прашам некој конкретно да ме упати
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2011 во 11:22

Штом неможе да те убедат споредбите... не се мисли. голема%20насмевка

Кон врв
Bransisco Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bransisco Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2011 во 02:01
Па да убаво викаш ... подобро дополнителните 800 евра да ги ги дадам на објектив него на тело, фала за советот ... ке видам што ќе одлучам
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,160 секунди.