IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - !!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2011 во 22:32
Originally posted by pecok pecok напиша:

Битен е ама обичните корисници не се ниту свесни дека е битен. Многу „професионалци“ не се свесни исто како и обичните корисници, додека некои од обичните се посвесни од „професионалците“. Заплеткано многу.


Gledam deka ovaa misla kje pocne da stanuva omilen citat kaj lugjevo na forumov. Treba da pocnes da ja siris i razrabotuvas. Navistina interesen zaklucok
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
procokal Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 91
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај procokal Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2011 во 17:17
Ова ми личи на дилириум предизвикан од смена-дслр транзиција. Песоклива работа :)
Кон врв
Velian Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Velian Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2011 во 22:31
Update:

http://photorumors.com/2011/06/30/the-first-lytro-light-field-camera-expected-by-the-end-of-the-year/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+PhotoRumors+%28PhotoRumors.com%29&utm_content=FaceBook
Кон врв
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2011 во 22:43
Ајде фокусирајте си со клик на маусот (или ако имате таблет со тачот де ;))

http://oh-so-coco.tumblr.com/tagged/Lytro

Феноменална работа, брилијантно! Ова скрос ќе ја смени фотографијата
Кон врв
metomax Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај metomax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2011 во 01:19
po mene ova nisto ne menuva,ne mi znaci nisto fotografija na monitor,znaci hartijata ja "ozivuva" fotografijata ne klikot,bas me interesira koga ke napravat i spisania so klik
http://metomax.110mb.com/
Кон врв
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2011 во 04:43
Originally posted by metomax metomax напиша:

po mene ova nisto ne menuva,ne mi znaci nisto fotografija na monitor,znaci hartijata ja "ozivuva" fotografijata ne klikot,bas me interesira koga ke napravat i spisania so klik


Не е финтата на ова ти да си бираш фокус, туку фотографот во пост продукција да избере фокусна точка, наместо да се замара дали погодил фокус додека слика. BTW, нема ни чекање за фокусирање, стискаш и одма штрака. Има многу предности ова... А на хартија, ти пак ќе добиеш финална слика каква што си добивал досега, само на фотографот му е олеснета работата
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2011 во 15:39
Originally posted by ivotoyota ivotoyota напиша:


Не е финтата на ова ти да си бираш фокус, туку фотографот во пост продукција да избере фокусна точка, наместо да се замара дали погодил фокус додека слика.


Najlosata izreka koja se koristi na snimanje e "We'll fix it in post". Nekoi raboti koi izgledaat na prva ednostavni, sozdavaat post problemi. Sto e najloso odzema mnoogu vreme. Kako napreduva tehnologijata za digitalna fotografija se gubat saati i denovi vo sreduvanje na fotografii od nekoj nastan ili foto sesija. Se fotografira mnogu i se gubi vreme nameneto za pienje pivo, druzenje so sprotivniot pol itn, itn :)
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2011 во 19:41
Originally posted by Tegla Tegla напиша:



Najlosata izreka koja se koristi na snimanje e "We'll fix it in post". Nekoi raboti koi izgledaat na prva ednostavni, sozdavaat post problemi. Sto e najloso odzema mnoogu vreme. Kako napreduva tehnologijata za digitalna fotografija se gubat saati i denovi vo sreduvanje na fotografii od nekoj nastan ili foto sesija.


Potpolno si vo pravo.

Zatoa mojata mantra sekogash bila: fotografiranje/videografiranje so tochno odreden white balance, tochno odreden fokus na vnimanie, tochno odredeno kadriranje.

Rabotata e dobro zavrshena koga nema da ima potreba ili kje ima minimalna potreba od post.

Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2011 во 22:47
Јас ионака преферирам фотографии со фокус каде што се е во фокус. Матни работи многу, многу, не сакам, односно не преферирам да се изразам вака полустрански.

Туку знаете ли дека секој фотограф може да помине неколку години само во тестирање, учење, на програми и пак нема да ги научи и тестира сите. Плус нон-стоп излегуваат нови. Јееее, повеќе избор.

Од друга страна, јееее, да живеат идиотчињата. Идиотче, фотоапарат, има неколку добри страни; освен што е ситен и може да се носи во џеп, ви го дава оној изглед „турист“ кој е далеку подобар од изгледот „фотограф“ кога станува збор за новинарска и улична фотографија.

Изменето од pecok - 26.Јули.2011 во 22:49
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.