IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Љубов
  Активни теми Активни теми RSS - Џентлмените - загрозен вид?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Џентлмените - загрозен вид?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 15>
Прашање: Дали се уште постојат џентлмени или тие се минато?
Одговор Гласови Статистика
2 [9,52%]
1 [4,76%]
1 [4,76%]
3 [14,29%]
0 [0,00%]
3 [14,29%]
11 [52,38%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2011 во 15:48
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

„џентлмен“ е измислена работа, исто како бонтонот... и нема врска со тоа што е потребно во реалноста, туку со некакви правила кои ги измислил некојси кој се сметал за уберкултурен и над другите...

не дека е лоша работа да си џентлмен, ама сето тоа изгледа толку вештачки и бесчуствително
Зошто мислиш дека изгледа вештачки и бесчувствително?
Да, изгледа културно и отмено ама дека е вештачки, не се сложувам.
Ако е за тоа, тогаш и дамите се измислена работа.
Точно е дека постои кодекс на однесување кои ги опфаќаат овие правила на одредени односи но тоа е се со цел да се потенцира убавите манири.
Како времињата доста се изменети, повеќе не е задолжително но секогаш е добредојдено.
Ако некој не знае да го почитува тоа значи не ја познава вредноста на „Џентлменството„.
И мене порано ме импресионираа типови што не зарезаваат 2%, што се прават тешки клошари, јас сум хард-кор фацурини, ама сега на такви ни мрсул не би залепила а не па да ги удостојувам со внимание.
Едно време ми беше глупо што еден дечко ми бацуваше рака и ми отвараше врата ама со тек на време многу ми стана угодно и баш ми годеше такво внимание. Сеа тежок преварант беше типот ама нема везе, битно жените на работа сите го сакаа и го третираа како љубимчеплазење
Има 2 групи на „џентлмени„, оние кои се вистински фини и љубезни со жените и онакви како јас овој што го споменав, женкарче што гледа да се пикне под сечива сукња со финтиголема%20насмевка
Ама како и да е „господата нежни мажи(во превод)„ се врста во изумирање и е вистинска штета. Ама се помалку и дами има, па пропорционално на тоа се намалува и бројот на џентлменинамигнување
 
 
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2011 во 15:59
Ама како и да е „господата нежни мажи(во превод)„ се врста во изумирање и е вистинска штета. Ама се помалку и дами има, па пропорционално на тоа се намалува и бројот на џентлменинамигнување

Така е Глен, па замисли во дискотека на некоја разголена девојка со мастика во устата, дечкото да и баци рака!смеење
 
 
always look on the bright side of the life!
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2011 во 17:45
Како што кажа и глен несомнено е дека постојат два типа на џентлмени,
вистински и лажни...
разликата е многу голема помеѓу овие два типа...
вистинските џентлмени се однесуваат со посебно внимание и манири
кон скоро сите жени подеднакво, додека овие другите само глумат најчесто поради своја корист, кога сакаат да останат забележани, посебно кога некоја девојка им се допаѓа па на тој начин и пробуваат да и се доближат, да и го привлечат вниманието, сето тоа е смислено однапред, додека во првиот случај кај оние правите кавалери тоа самото си доаѓа спонтано, без некое преправање.
Жените и не се толку глупи па да не препознаат кој е којголема%20насмевка затоа мој совет до оние лажните, не се правете тоа што не сте, многу брзо ќе се откриете самите кои сте и што стеда

Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2011 во 18:07

Zagrozen vid? - e pa sega nekoj neka kazhe deka ne postoi evolucija
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2011 во 20:28
Originally posted by Glenn Glenn напиша:


Ако е за тоа, тогаш и дамите се измислена работа.


Се.

Џентлмени и дами, непотребна социјална конструкција.
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2011 во 21:24
Абе грешна претстава имате за поимот џентлмен, нели??
Наочаре црне, у џепу бели цветсмеење Ор ватевр...



Да не бидиш пренападен, досаден, да пуштиш предност при влегување... ситни манирчиња ,бато, за кои некогаш ќе добиеш позитивна насмевка , некогаш фала, некогаш ќе те запамтат.... Не личи да и го бапнеш незе шаторот кога врне, таа да држи...


ниски бркчиња, замазнета коса со брилијантин, црвен цвет и црна машна... да да газење%20од%20смеење


Од друга страна, дечки, тоа можат да бидат сосема нормален тип... Пази неколку карактеристики што ми паднаа в очи (можи тро приглупи се ,ама не се толку многуплазење) :

Кога ќе оди бесна од тебе-Прати Ја
Кога те гледа во уста-Бакни ја
Кога ке те удри или гурне-Гушни Ја
Кога ке те пцуе-Бакни ја и кажи и дека ја сакаш
Кога е Тивка-Прашај ја што се случува
Кога ке те повлече-Повлечи ја и ти нејзе
Кога ке ја видиш несреќна,во најлошо издание-Кажи и дека е преубава
Кога ќе видиш дека плаче-Гушни ја и не збори ништо
Кога ке ја видиш кога оди-Гушни ја изненадено одпозади
Кога е исплашена-Брани ја
Кога ќе те фати за рака-Играј со нејзините прсти
Кога ке ти каже тајна-Не ја кажувај
Кога те гледа во очи-Не го тргај погледот додека таа не го направи тоа
Кога ќе ти каже дека и недостигаш-Чуствува Болка
Кога ќе и го скршиш срцето-Болката никогаш не поминува
Кога ќе ти каже дека е готово-Сеуште сака да бидеш нејзин




НЕ БЕ , Ај да си бидиме бе орјати...  можизбунетост Нема внатрешна цензура, нема однесување еден спрема друг на некакво ниво...  Супер замисленост
Од малограѓанство ми е преку глава. Па не можи бе цел свет да е преплавен со фаци што изгледаат ко хипици а да се понашаат спрема секого без контрола на јазик или гестови.   болен E ајде де...


Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2011 во 21:36
аплауз за volkswagen
Мало, мало ама техничарчеголема%20насмевка
како што си кажа и некои мали ситници, значат многуда
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2011 во 22:14
Абе волцвагенот е „ептен дете„ на место, љубим руку и му симнувам капада
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2011 во 22:15
Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Originally posted by Glenn Glenn напиша:


Ако е за тоа, тогаш и дамите се измислена работа.


Се.

Џентлмени и дами, непотребна социјална конструкција.
А вака ти што мислиш, какви се потребни(ко социјална конструкција)?среќа
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2011 во 22:28
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Кога ке те повлече-Повлечи ја и ти нејзе
 
Немам за што да ја повлечам.
            
            газење%20од%20смеење
 
Фолки, тука зборуваме за џентлмени во смисла на однесување со НЕПОЗНАТИ ЖЕНИ, а не со партнерки.
 
                                      намигнување
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2011 во 23:00
Originally posted by Glenn Glenn напиша:

Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Originally posted by Glenn Glenn напиша:


Ако е за тоа, тогаш и дамите се измислена работа.
Се. Џентлмени и дами, непотребна социјална конструкција.


А вака ти што мислиш, какви се потребни(ко социјална конструкција)?среќа


Абе да си бидиме оригинални.Под оригинални мислам луѓе ослободени од емоционални проблеми, комплекси(само такви работи можат да бидат причина некој да биди незрело груб кон жена).Па така ќе бидиме автентични, а ако сме автентични не треба никој да не „учи“ да бидиме џентлмени и дами.

Изменето од DragancoLeskoec - 13.Јуни.2011 во 23:02
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2011 во 23:05
Епа еве бе Драганчо, си имаш ти комон сенс за џентлмен.
Еми тоа не е дефиниција, туку начин на животда
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2011 во 23:06
Originally posted by Glenn Glenn напиша:

Епа еве бе Драганчо, си имаш ти комон сенс за џентлмен.
Еми тоа не е дефиниција, туку начин на животда


Да, то сакав да кажам!Начин на живот(шо иди сам од себе според мене).

Изменето од DragancoLeskoec - 13.Јуни.2011 во 23:06
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2011 во 00:11
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Кога ке те повлече-Повлечи ја и ти нејзе
 
Немам за што да ја повлечам.
            
            газење%20од%20смеење
 
Фолки, тука зборуваме за џентлмени во смисла на однесување со НЕПОЗНАТИ ЖЕНИ, а не со партнерки.
 
                                      намигнување


изненадувањеЗа коса, ебагосмеењене не не (црн хумор)рамнодушност

Безразлика за која ... мислам дека треба да се однесуваш малку поинаку отколку со тоа батето што откупува железо в отпад.

Еве... Глен пример... ни ја знaeш, ни ја познаваш... Стојш до неа , чекате лифт. Стигнува лифтов преполн , место само за 1. Нема да ја оставиш незе да влези во лифот, а ти да си чекаш или да си тргниш по скали? Нели ќе ти биде непријатно да се бупниш пред неа?? Ако не те тера нешто од внатре да и се понудиш за помош (безразлика на кој начин) тогаш дискусијата е сувишнанамигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,547 секунди.