IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести > Избори
  Активни теми Активни теми RSS - ИЗБОРИ 2011 - Резултати, излезност, коментари...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ИЗБОРИ 2011 - Резултати, излезност, коментари...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 789
Автор
Порака
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2011 во 13:18
Ако погледаме подетално,ќе видиме дека стварно на почеток изгледа малку чудно за ваквата победа на Грујо и колкава е разликата,фактички се виде каде отидоа тие гласови(70.000 до 100.000) се раситнаа кај малите партии.
Во случајот вчера ако некој ја гледаше изјавата на Марјан Додовски од ВМРО-НП,сам си кажа кој е тројанскиот коњ во десницата,како се купени тие гласови,а и не бега далеку од вистината апсењето на Љубе и наводното соопштување за некаков изборен фалсификат.
Е сега треба да почекаме да видиме до кога ќе одат со кредитите,кој ќе ги враќа парите(од каде),ако економијата оди како што оди,а субвенции се делат само пред избори.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2011 во 14:53
Ме интересира мислење од форумџиите.

Зошто според вас имаше мала излезност на изборите од етничките Албанци и причините за тоа кои би биле???
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2011 во 17:40
Како што разбрав,вчера баш од изјава на ДУИ на прес,кажаа дека во однос на последните избори имало повеќе излезено Албанци според бројот,но и самите се обвинија ,тие гласови им појдоа кај помалите партии,затоа изгледа и раситнетос.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2011 во 19:17
Originally posted by fiks fiks напиша:

Ме интересира мислење од форумџиите.

Зошто според вас имаше мала излезност на изборите од етничките Албанци и причините за тоа кои би биле???

Една претпоставка- Смачено им е од лагите на политичарите. Сватија дека со гласот за само ќе придонесат за подобар живот на шака политичари и дека обичниот човек и не добива кујзнае што
Втора претпоставка- Веројатно беа свесни дека гласовите од неалбанскиот блок кој и да ги добие ќе мора да им бацува нозе на албанските политичари за да можат да формираат влада.
Така што и со многу излезеност и со малку сега се фактор од кој зависи дали Македонија ќе има власт или ќе има политичка кризатага
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2011 во 21:23
Originally posted by mamamd mamamd напиша:



Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Од целава приказна највеќе доби ДУИ...за што ли сега ќе се испазарат...?размислување

Тоа  најстрашното-Кога од готово се прави вересија.тагаОд имање мнозинство и можност да играш шах-мат со коалиционите партнери и опозицијата- во позиција да биде уценуван.И двете албански партии пред странските емисари се изјасниле дека се незадоволни од него (ако и се верува на викиликс). Како можеше Груевски да си дозволи да послуша и да распише предвремени избори. Негде порано напишав- зарем не ја знае вистината на теренотзбунетостЗошто се доведе себеси (а и сите оние кои му верувавме) да добие избори а да биде во опасност да не може да оствари мандат?тагаЕеееј да имаш 63 пратеници, да може да бираш коалициони партнери по свој терк, а да си дозволиш да ја намалиш бројката и сега со 56 да се ставиш во позиција да те бараат за  6- мина- сега комотно ДУИ или ДПА може да играат топло-ладнотага.Е навистина и ВМРО и СДСМ со својот инат се донесоа во позиција да не треба ни рамковен ни никаков договоризненадување


Dobro prashuvash. Istoto go prashuva i jas - zoshto od gotovo da se pravi veresija, zoshto mnozinstvoto da se usitnuva i da se doveduva vo prashanje?


Eden od najednostavnite odgovori bi bil - za da osiguraat nov chetirigodishen mandat bidjeki ne se znae kakvo kje bide narodnoto raspolozhenie posle slednite dve godini. Vaka, imaat sigurna prednost i kje pobedat... No toa e pacerska politika, poagjanje od pozicija na slabost i mene lichno ne mi deluva tolku ubeditelno iako nema nekoja fundamentalna falinka vo nea.


A sega da se potsetime koga se raspishaa predvremenite izbori? Ne beshe li toa posle sredbata na Gruevski so amerikancite?

I shto mozhelo da mu shepnat tie shto ne mozheme da razbereme nie ???

Eve edna mozhna konstrukcija koja kje gi zadovoli site zainteresirani strani, ovozmozhuvajkji zakonskite regulativi da ostanat negibnati:

1. Bez aposlutno mnozinstvo edna vlada kje mora da formira vlada na shiroka koalicija vo chija izvrshna vlast kje vlezat i porazenite partii, no bez odgovornost bidejkji vo takvata tehnichka vlada (se sekjavate na onaa prvata ? ) odgovornosta kje ja prevzemat lichnostite vo vladata.

2. Postavuvanje na albanec na pretsedatelska (ne veruvam deka Gruevski kje se otkazhe od premierstvoto) pozicija koj kje ja prevzeme odgovornosta za menuvanje na imeto na Makedonija.

3. Odbegnuvanje na mozhnosta za raspishuvanje referendum po toa prashanje.

4. Lichno i kolektivno Izbegnuvanje od odgovornosta za promenata na imeto od site vo tehnichkata vlada.

5. Zabrzano zachlenuvanje vo NATO i EU so promenetoto ime i paket novi malukamatni krediti i monetarna pomosh, shto kje bide obid za brzo smiruvanje na narodnoto nezadovolstvo.






Изменето од Messenger - 08.Јуни.2011 во 21:26
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2011 во 17:03
Полека се нормализираат работите-нема  промени во пратеничките места.

ДИК ги одби сите 14 приговори на ОМ


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 789
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.