IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести > Избори
  Активни теми Активни теми RSS - ИЗБОРИ 2011 - Резултати, излезност, коментари...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ИЗБОРИ 2011 - Резултати, излезност, коментари...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
Автор
Порака Обратен редослед
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ИЗБОРИ 2011 - Резултати, излезност, коментари...
    Испратена: 09.Јуни.2011 во 17:03
Полека се нормализираат работите-нема  промени во пратеничките места.

ДИК ги одби сите 14 приговори на ОМ


Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2011 во 21:23
Originally posted by mamamd mamamd напиша:Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Од целава приказна највеќе доби ДУИ...за што ли сега ќе се испазарат...?размислување

Тоа  најстрашното-Кога од готово се прави вересија.тагаОд имање мнозинство и можност да играш шах-мат со коалиционите партнери и опозицијата- во позиција да биде уценуван.И двете албански партии пред странските емисари се изјасниле дека се незадоволни од него (ако и се верува на викиликс). Како можеше Груевски да си дозволи да послуша и да распише предвремени избори. Негде порано напишав- зарем не ја знае вистината на теренотзбунетостЗошто се доведе себеси (а и сите оние кои му верувавме) да добие избори а да биде во опасност да не може да оствари мандат?тагаЕеееј да имаш 63 пратеници, да може да бираш коалициони партнери по свој терк, а да си дозволиш да ја намалиш бројката и сега со 56 да се ставиш во позиција да те бараат за  6- мина- сега комотно ДУИ или ДПА може да играат топло-ладнотага.Е навистина и ВМРО и СДСМ со својот инат се донесоа во позиција да не треба ни рамковен ни никаков договоризненадување


Dobro prashuvash. Istoto go prashuva i jas - zoshto od gotovo da se pravi veresija, zoshto mnozinstvoto da se usitnuva i da se doveduva vo prashanje?


Eden od najednostavnite odgovori bi bil - za da osiguraat nov chetirigodishen mandat bidjeki ne se znae kakvo kje bide narodnoto raspolozhenie posle slednite dve godini. Vaka, imaat sigurna prednost i kje pobedat... No toa e pacerska politika, poagjanje od pozicija na slabost i mene lichno ne mi deluva tolku ubeditelno iako nema nekoja fundamentalna falinka vo nea.


A sega da se potsetime koga se raspishaa predvremenite izbori? Ne beshe li toa posle sredbata na Gruevski so amerikancite?

I shto mozhelo da mu shepnat tie shto ne mozheme da razbereme nie ???

Eve edna mozhna konstrukcija koja kje gi zadovoli site zainteresirani strani, ovozmozhuvajkji zakonskite regulativi da ostanat negibnati:

1. Bez aposlutno mnozinstvo edna vlada kje mora da formira vlada na shiroka koalicija vo chija izvrshna vlast kje vlezat i porazenite partii, no bez odgovornost bidejkji vo takvata tehnichka vlada (se sekjavate na onaa prvata ? ) odgovornosta kje ja prevzemat lichnostite vo vladata.

2. Postavuvanje na albanec na pretsedatelska (ne veruvam deka Gruevski kje se otkazhe od premierstvoto) pozicija koj kje ja prevzeme odgovornosta za menuvanje na imeto na Makedonija.

3. Odbegnuvanje na mozhnosta za raspishuvanje referendum po toa prashanje.

4. Lichno i kolektivno Izbegnuvanje od odgovornosta za promenata na imeto od site vo tehnichkata vlada.

5. Zabrzano zachlenuvanje vo NATO i EU so promenetoto ime i paket novi malukamatni krediti i monetarna pomosh, shto kje bide obid za brzo smiruvanje na narodnoto nezadovolstvo.


Изменето од Messenger - 08.Јуни.2011 во 21:26
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2011 во 19:17
Originally posted by fiks fiks напиша:

Ме интересира мислење од форумџиите.

Зошто според вас имаше мала излезност на изборите од етничките Албанци и причините за тоа кои би биле???

Една претпоставка- Смачено им е од лагите на политичарите. Сватија дека со гласот за само ќе придонесат за подобар живот на шака политичари и дека обичниот човек и не добива кујзнае што
Втора претпоставка- Веројатно беа свесни дека гласовите од неалбанскиот блок кој и да ги добие ќе мора да им бацува нозе на албанските политичари за да можат да формираат влада.
Така што и со многу излезеност и со малку сега се фактор од кој зависи дали Македонија ќе има власт или ќе има политичка кризатага
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2011 во 17:40
Како што разбрав,вчера баш од изјава на ДУИ на прес,кажаа дека во однос на последните избори имало повеќе излезено Албанци според бројот,но и самите се обвинија ,тие гласови им појдоа кај помалите партии,затоа изгледа и раситнетос.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2011 во 14:53
Ме интересира мислење од форумџиите.

Зошто според вас имаше мала излезност на изборите од етничките Албанци и причините за тоа кои би биле???
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2011 во 13:18
Ако погледаме подетално,ќе видиме дека стварно на почеток изгледа малку чудно за ваквата победа на Грујо и колкава е разликата,фактички се виде каде отидоа тие гласови(70.000 до 100.000) се раситнаа кај малите партии.
Во случајот вчера ако некој ја гледаше изјавата на Марјан Додовски од ВМРО-НП,сам си кажа кој е тројанскиот коњ во десницата,како се купени тие гласови,а и не бега далеку од вистината апсењето на Љубе и наводното соопштување за некаков изборен фалсификат.
Е сега треба да почекаме да видиме до кога ќе одат со кредитите,кој ќе ги враќа парите(од каде),ако економијата оди како што оди,а субвенции се делат само пред избори.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2011 во 01:27
1. Ме чуди тоа што после се што направи БЦ во изминатиот перод, тој доби речиси 370.000 гласа. Навистина ми е несфатливо!збунетост изненадување
2. Каде му се сега на Груевски резултатите од анкетите (пред изборите) кои покажуваа негова предност од 1:3 во однос на БЦ?
Мислам дека е крајно време и тој (НГ) да си ја „чукне’ главата.
Во овој мандат ќе мора навистина да се покаже, посебно во
- економијата,
- создавањето услови за развивање на бизнис климата (како за странски, така и за домашни субјекти),
- намалување на перењето пари (ако краде гради, ама да ги намали милионските суми на име авторски хонорари),
- намалуваење на невработеноста (само да не биде и таа „фиктивна“ како и анкетите за рејтингот и да не се однесува само на партиските членови)
Навистина, НГ има повеќе сторено од БЦ, но доколку не обрати внимание на овие (но и други битни сегменти од живењето) и доколку единствено се „удри“ на (само)рекламирање, ќе го снајде истата судбина како и неговиот лут ривал.

размислување

Хм, а „уствари“ кој ќе го знае?!не%20знам
Можеби народов (според веќе виденово од овие избори) повеќе ќе гласа за него (НГ) ако тој направи повеќе дубари, сплетки, измами ... како БЦ!!! глупчо
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 21:49
I potvrda za principielniot stav na DUI e denesnata nivna izjava deka ne se podgotveni da koaliciraat so niedna od siptarskite partii ( a i zosto bi koalicirale ).


"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 21:46
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Од целава приказна највеќе доби ДУИ...
за што ли сега ќе се испазарат...?размислување

Тоа  најстрашното-Кога од готово се прави вересија.тага
Од имање мнозинство и можност да играш шах-мат со коалиционите партнери и опозицијата- во позиција да биде уценуван.
И двете албански партии пред странските емисари се изјасниле дека се незадоволни од него (ако и се верува на викиликс).
Како можеше Груевски да си дозволи да послуша и да распише предвремени избори. Негде порано напишав- зарем не ја знае вистината на теренотзбунетост
Зошто се доведе себеси (а и сите оние кои му верувавме) да добие избори а да биде во опасност да не може да оствари мандат?тага
Ееееј да имаш 63 пратеници, да може да бираш коалициони партнери по свој терк, а да си дозволиш да ја намалиш бројката и сега со 56 да се ставиш во позиција да те бараат за  6- мина- сега комотно ДУИ или ДПА може да играат топло-ладнотага.
Е навистина и ВМРО и СДСМ со својот инат се донесоа во позиција да не треба ни рамковен ни никаков договоризненадување


Изменето од mamamd - 06.Јуни.2011 во 21:48
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 21:10
Originally posted by fiks fiks напиша:

Каков СДСМ,какви ДПА бре луѓе

Мандатор е Груевски и мислите дека ќе дозволи да го прокоцка мандатот,нема никакви шанси СДСМ да биде во влада со било какви коалиции кои ги туркаа како опции во кои би биле сите опозициони партии и слични работи.

Тоа што беше до денес ќе си биде и од утре.

СДСМ им направи услуга на ДПМНЕ со брзањето на предвремени избори кое беше чист блеф на почетокот,подоцна се ок*ражија малку и благодарејќи на големата излезност добија повеќе пратеници,но ДПМНЕ ќе биде иследните 4 години на власт.
Веќе немаат право да бараат избори на секои две години,премногу порази имаат едно по друго.

Но проблемот е сега дали ќе ги задржат во нивниот блок пратениците од гајтан партиите кои ги имаат неколку мислам,така што за брзо време може да се случи раситнување на парламентарниот блок на СДСМ.
Сме биле многупати до сега сведоци на такво нешто


se slozuvam 100 % so pogore napisanoto, samo sakam da dodadam deka DUI se pokazaa kako mnogu principielen ortak na segasnata vlada. Taka da ispod sekoja pamet mu e na Ahmeti da koalicira so porazeniot od makedonskiot tabor.
Dui se borese za vlast vo 2001 god. i ne gledam pricina zosto da rizikuvaat da ne bidat vo vlast koga toa mnogu dobro im odi od samiot postanok na partijata osven vo onoj moment koga grujo napravi greska i ne koalicirase so niv.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4541
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 20:40
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Da, politikata beshe i ostana toa si beshe oti drugo nikogash i ne beshe.

Во твој стил...
Амин...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 20:08
Da, politikata beshe i ostana toa si beshe oti drugo nikogash i ne beshe.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4541
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 19:58
Кога се парите во прашање...
сите опции ме можни...намигнување
па ваљда од ВМРО не се луди да прибират остатоци од...
коалицијата на СДСМ...
а...?
или политиката беше...
к*рва..


Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 19:50
Sekoja sitna partija sega kje treba da si napravi soul searching...

... dali povkje vredi da se ostane vo opozicija so SDSM ili da vleze vo koalicija so VMRO-DPMNE ?

Sega kje zapochnat esapenja.

A VMRO kje mozhe da si napravi svoja kalkulacija so kolkavo mnozinstvo saka da rakovodi vo slednite 4 godini za da mozhe bez problemi da gi isturka site svoi planovi i idei.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.