IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Скопје 2014 - Окултни симболи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Скопје 2014 - Окултни симболи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34533
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2011 во 16:37
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

нема поголема натприродна сила од парите потрошени на глупост2014
ne e toa nikakva prirodna sila!ма ајде

..toa e samo ,..chovechka (makedonska) glupost, a osobeno.....alchnost!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2014 во 17:48
...

Изменето од svetosparki - 21.Април.2014 во 20:14
Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2014 во 17:51
...

Изменето од svetosparki - 21.Април.2014 во 20:15
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6438
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2014 во 18:46
летал далеку,летал се до сонцето...тогаш заврши се и се со него...
апокалипсата не се јавачите...туку коњите
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16451
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2017 во 00:17
Дали цел свет ни се смее со Проектот Скопје 2014?
Да!!! но пред својот фотоапарат ...

[&amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;#8203;IMG][&amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;#8203;IMG]

[&amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;#8203;IMG]      [&amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;#8203;IMG]


цел свет доаѓа во групи и го разгледуваат центарот со неокласицизам стил објекти и споменици што не беше видливо порано како прв факт,
  
[&amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;#8203;IMG]
селфие на странски туристи пред проектот Скопје 2014 ...

[&amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;#8203;IMG]  [&amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;#8203;IMG]
селфие на странски турски туристи пред проект на Скопје 2014 ?

а и вие кои сте алергични на неокласицизам и споменици од проект Скопје 2014 на своите Фб профили или на своите фотоапарати имате најмалку една фотографија сликани пред тие неокласицизам картони како втор факт,
 [&amp;#8203;IMG] 
[&amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;#8203;IMG]
селфие во Лондон,
а тоа што не сте биле низ Европа да видите и таму ист распоред на објекти со неокласицизам картони и споменици како трет факт,
[&amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;#8203;IMG]  [&amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;#8203;IMG]
селфие пред Trafalgar Square , Лондон сигурно не го донесоа каменот од Египет како столб... селфие пред Historic Center , Виена
и уште многу примери и сличности, како и да е, брзо се заборава за што имаше во околината на Камениот мост и плоштадот ...истите фонтани и мостови као што е во овој проект ги има и во други метрополи, баш така стиснати на едно место, а и големо тркало...
ако сте за рушење на проектот Скопје 2014 и јас се сложувам, но почнете од црквата Св.Елена и Константин да се руши, зошто лесно е се фрла боја на Порта Македонија да видам кој христијанин ќе фрли боја на новата црква Св.Елена и Констанстин која е исто проект на Скопје 2014 ...

Изменето од bijonse1 - 03.Март.2017 во 00:25
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16451
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2017 во 00:28
не знам како да почнам да ти објаснам како го доживувам ова,

1.) ...постар период на македонска историја
ако мислиш за традиционални материјали како етно македонски да би требало да се применат за да се покаже нашата историја, тогаш треба сите објекти да ги изградиме со кал и камен или црвена тула, евентуално дрвени зидови и тремови што не би било во ред во градско подрачје на плоштад и околината, ама тоа држи да се спроведе во етно село или слична специјализирана населба што ќе ја покаже историја од тој период на македонскиот народ на туристот што е гостин за да покажеме дека сме староседелци на овие простори.. .
2).... во уште понов период објектот- Офицерски Дом изграден во 1929 год, кој преставува влез на Скопје во модерна европска архитектура,[&amp;amp;amp;#8203;IMG]     [&amp;amp;amp;#8203;IMG]ова внатрешноста на Офицерскиот Дом, погледни ги украсените зидови столбови, многуте детали, минјатурни испакнатини и вдлабнатини? ете ти објект од 1929 година кој поради земјотресот се руши. ама повторно се гради со проектот Скопје 2014...

[&amp;amp;amp;#8203;IMG]        [&amp;amp;amp;#8203;IMG]

надворешноста на Офицерскиот Дом, со сите карактеристики на многуте столбови, украсени до минијатура сите фасадни делови, со украсена кула со многуте столбови...

факт е дека Офицерскиот дом е дело на Вилијем Баумгартен како познат и стилски изграден руски архитект и претставува објект со нагласен академски пристап во третманот на композицијата, организацијата и декорацијата и овој проект бил нарачан од страна на Министерството на војската и морнарицата, заради концентрацијата на општествениот живот на воената елита на Скопје и околината...да не ги опишам и околните објекти кои беа во центарот на Скопје во тој стил што се гледа на ова стара фотографија...
[&amp;amp;amp;#8203;IMG]     [&amp;amp;amp;#8203;IMG]
значи овој дел од македонската историја ќе се реализира во проектот Скопје 2014, на исто место со иста градба и стил но градено во друго време, но поентата е дека ова е историја и на туристот ќе се раскаже (еве јас ќе бидам туристички водич како во Виена како ми даваше пример) дека ова е Офицерски Дом граден така, рушен онака и пак изграден вака....

Македонски народен театар тогаш...1915 год[&amp;amp;amp;#8203;IMG][&amp;amp;amp;#8203;IMG]


реновиран Македонски народен театар 1915 год
[&amp;amp;amp;#8203;IMG]
ентериер на Македонски народен театар, не се гледаат баш изразените зидови, столбови украси и видливи минјатурни вдлабнатини и испакнатини во далечНА 1915 год...
[&amp;amp;amp;#8203;IMG]
нели, се руши театарот ама еве го пак се изгради со проектот Скопје 2014, тука има своја историја македонскиот народ што некој сака да го негира или едноставно не сака да го има, ама тоа е тоа минатото е пипливо со фотографии...
[&amp;amp;amp;#8203;IMG]
2.) ...понов период на македонската историја тогаш Скопје требаше да остане како што си беше во екс Југославија со обични повоени градби и објекти што на туристите баш не би ги интересирале такви градби за да ја кажеме историјата што е повоена и поклонета од Ј.Б.Тито како република и тука не ни се гледа дека имаме некое минато и етикета за стар народ во овие простории (ќе речат овие се дојдени највероватно во поново време овде, па затоа имаат и такви градби), а старите амами и други објекти од Отоманско време само ќе го дополнат дека имаме стари градби( макар и реновирани) ама од туѓо поробено влијание што не ни ја укажува македонштината , мислење на еден турист???
[&amp;amp;amp;#8203;IMG]
и сега на крај ќе кажам дека можеби некои архитектонски експерт укажа дека вакви градби со многу украси, столбови со испакнати орнаменти, со истакнати минијатури и пренагласени детали се всушност објекти кои почнале да се градат во Европа во 15-16 век и е карактеристика на правецот наречен - БАРОК !
Да можеби, но ете јас ќе кажам дека може да биде и друг архитектонски стил кој следи после времето на барок во 18/19 век - наречен НЕОКЛАСИЦИЗАМ (што пази ваму, од каде иде суштината на ова што го пишувам) преставува архитектонски стил од неокласичнотот движење што форма и стил ПРОИЗЛЕГУВА ОД АРХИТЕКТУРАТА НА АНТИКАТА желба за прочистување на римската и старогрчката уметност...
овој општо прифатен поим Барок за проектот Скопје 2014 е погрешен избран ( кој е избран за полесно објаснување а фактички е неокласицизам)
Неокласичната архитектура сеуште се дизајнирана денес и да се каже дека е применлива како новокласична архитектура за современи згради во многу држави ВО СВЕТОТ -ТАКА И КАЈ НАС...
3.) ..најстар период, корени од античка Македонија
[&amp;amp;amp;#8203;IMG] [&amp;amp;amp;#8203;IMG]

и најважното да кажам ЗОШТО неокласицизам и Проектот Скопје 2014 ?
затоа што, ИНТЕНЦИЈА БЕШЕ и Е на Проектот Скопје 2014, да се нагласи античкиот карактер на македонскиот народ (кој грците сакаат да го монополизираат- а реално ТИЕ СЕ УНИВЕРЗАЛНИ ВРЕДНОСТИ на цел свет, би рекла) и во понова историја на татково, мое, твое учење, не се потенцираше ниту се учело за овој антички карактер на македонскиот народ, туку се потенцираше славјанскиот карактер на македонците кој е од понов датум на историјата на Македонија...
Државотворен народ е народ со долга и богата култура и историја и со овој Проект на Скопје 2014 ќе му кажеме на светот дека влечиме корени од античко време, дека сме едни од најстарите народи со право на своја држава, а побивајќи ги тие што не етикетира како народ и држава како творевина на Тито !

и по инерција на нештата ќе речат штом од време на Тито овој народ доби самостојност, република и држава односно постојат, тогаш ова парче земја е на некој друг народ што живеел овде од мнооогу историски порано!!!
кој разбра -разбра ! кој не или тера инат или ќе научи, само да не биде прекасно !

Изменето од bijonse1 - 03.Март.2017 во 00:32
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.