IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Скопје 2014 - Окултни симболи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Скопје 2014 - Окултни симболи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
GMFilon Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GMFilon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Скопје 2014 - Окултни симболи
    Испратена: 29.Мај.2011 во 20:15

www.skopje2014.blogspot.com

OTKRIEN E SKRIENIOT OKULTEN SIMBOLIZAM
NA PROEKTOT SKOPJE 2014


Naprosto bev vxa{en otkako go otkriv OKULTNIOT SIMBOLIZAM NA PROEKTOT SKOPJE 2014. Takva koincidencija so okultnite simboli sigurno ne e slu~ajna. Tie okultni simboli se nasekade vo proektot. Dali e toa samo umetni~ko izrazuvawe ili toa se tajni simboli koi treba da ne upatat na ne{to drugo i da ja pottiknat na{ata potsvest da go vidime ona {to ne mo`eme da go vidime? Okultizmot (od lat. occultus; taen, skrien) vsu{nost pretstavuva tainstvena u~ewe za natsetilnite pojavi. Okultizmot e veruvawe vo natprirodni i tainstveni sili vo prirodata i vo ~ovekot koi se natsetilni. Okultniot simbol pottiknuva na okultno prosvetluvawe. Simbolot ima mo} da privle~e skrieni okultni sili. Toj simbol e vidliv i opipliv i e element na svesta, no isto taka e zamena za ne{to drugo, nevidlivo, nesvesno ili potsvesno. Setilnata slika na toj objekt, upatuva na ne{to drugo, apstraktno, transcendentno. Inicijacijata ja vr{i talismanot (talisman ima zna~ewe „inicijacija vo misteriite’’) Talismanot mo`e da bide blagoroden kamen, pari~ka, privrzok, nakit, visok, prsten, obi~en kamen, crte`, a naj~esto e statua ili obelisk. Kako talismani mo`at da se koristat ogromni objekti pa i celi gradovi. Preku okultniot simbolizam so talismanite se privlekuva skriena mo}. Dali proektot SKOPJE 2014, gradot Skopje go pretvora vo grad TALISMAN? Koj ja vsadil taa ideja i {to treba toj TALISMAN da privle~e i za kogo? Ako doblesta privlekuva doblest, a qubovta qubov, {to mo`e da privle~e arogancijata, omrazata i netolerancijata? Dali statuite na `ivotnite i skrienite simbolite vo proektot Skopje 2014 se okultni ili se raboti za neopaganizam i idolatrija?

DALI GRADOT SKOPJE SO PROEKTOT SKOPJE 2014 SE PRETVORA VO TALISMAN?

KAKVA NATPRIRODNA OKULTNA SILA TREBA DA PRIVLE^AT OKULTNITE SIMBOLI VO PROEKTOT SKOPJE 2014?

Mnogu pove}e informacii i odgovori na golem broj pra{awa vo vrska so mistikata na proektot Skopje 2014, }e dobieta otkako }e ja pro~itate knigata:

,,OKULTNIOT SIMBOLIZAM NA PROEKTOT SKOPJE 2014”

Napi{ana od
Golemiot Magister Galen

Golemiot Magister (u~itel) e titula od drevniot makedonski Red ,,VISTINA, koja mu se dodeluva na onoj koj se spoznal sebesi i koj e podgotven drevnoto znaewe od makedonskiot Red ,,VISTINA”, DA IM GO PRENESUVA NA DRUGITE.

www.skopje2014.blogspot.com
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2011 во 22:35
Jas bi rekol deka se raboti za okulten graBALIZAM, PRED SIMBOLIZAM...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
GMFilon Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GMFilon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2011 во 02:47
Prijatele

Naskoro postavenosta i prirodata na skulpturite mozebi ke grabnat i nesto pobitno od nasite pari ...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2011 во 13:37
MNOGU NESTA SE POBITNI OD PARITE IAKO SO NIV MOZE SKORO SITE TIE DA SE KUPAT...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2011 во 14:59
ma znaev jas deka se Evil ѓавол
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2011 во 15:09
 газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2011 во 15:10
Ја се извинувам ама темава ми личи како извадок од некој роман,најнов секако на Ден Браунгазење%20од%20смеење

И сега ова во Култура тѕреби да стои?

Ова ќе да му е место во Мистериигазење%20од%20смеење
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2011 во 15:22
јас баш би сакала авторот да посочи некои докази
ај...плис плис.....

се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2011 во 15:23
Ух,полн е со докази бе за евилското потекло на властодржците газење%20од%20смеење

сега ќе излезе дека прв до Луцифер од десно бил Грујогазење%20од%20смеење
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2011 во 15:25
мислиш пак не???
знаев јас - цело време знаевтајм%20аут

само доказ ми фалеше

Фикс, само ако си ја избришал темава, демонстрации ќе ти кренам
,,Истеривачи џавола!,,
јухуууу баш е финта!


Изменето од kejt-d-grejt - 30.Мај.2011 во 15:27
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2011 во 15:36
Не бе мило како да ја бришам,знаеш дека јас теми не бришам.

Ќе чекам почитуваниот GMFilon да даде некое образложение за евилизмот на тој што седи десно од Луцифер,па ако е незадоволително му пишувам кец и во ќош сетне,т.е. во Архива,да остане за век и векови темата на серверот на идивиди како една од најинтригантните и најмистерозни теми на интернетскиот простор во Македонија.

Па генерации ќе учат од оваа тема,Дејвид Коперфилд ќе не посети да научи и тој нешто за овај вид на мистерија и окултизамгазење%20од%20смеење
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2011 во 16:01
Aman bre lugje, zarem ne gledate deka ova e ushte edna besplatna reklama za kniga.

Ne e prv pat da ni se sluchuvaat vakvi raboti, a nema da bide nitu posleden koga dozvoluvame da ne vovlekuvaat vo vakvi neshta. Shto povekje pishuvame na ovie temi, tolku povekje im pomagame...




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2011 во 16:29
е ако де, шо има тука лошо
денес интернетот дозволува бесплатно рекламирање колку сакаш, (вчера цел ден колумната од Латас ја рекламиравме)
ако е стварно добра, оти да не си ја продаде човекот
ја пишувал, се мачел...
еве јас би купила еден примерок
ама за да знам дека не ми се џабе фрлени парите, сакам доказ, молим лепо!
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2011 во 20:10
Можно е на пример Вашингтон(The District of Colombia)е грaден нa вaков нaчин, со окултна геометрија и симболизам.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.