IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Арогантна полицајка
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Арогантна полицајка

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Konstantinus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Konstantinus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Арогантна полицајка
    Испратена: 10.Мај.2011 во 13:21
Пред некој ден ме застана полицајка.
Немав светла... Добро, се случува. Но за жал немав и документи: ни возачката ни ЛК, ништо. Бев на МОЈАТА УЛИЦА, излегов до пазарче во Тафталиџе да купам нешто да го направам ручекот додека две мали деца спиеја...
И реков дека мажот ми моментално на инекции во Јане Сандански и дека е со 39 температура,а документите се кај него во колата. Арогантна уште во самиот старт, полицајката само слобно се “насмеја“ и не знам зошто ми рече да ИЗЛЕЗАМ ОД ВОЗИЛОТО. Зошто? Сеуште не знам, но ја чекав 40 минути (!!!!!!!!!!!!!!!!!) и ја гледав од спротивната страна на патот како таа си седеше во “Жан-Мари“ сендвичарата. Ништо не правеше, си СЕДЕШЕ. Кога доје до колата (имав само трансакциската во мене), ми ја врати картичката и на моето прашање и БАРАЊЕ ДА СЕ ЛЕГИТИМИРА-ми одговори вака: “ЌЕ ДОЗНАЕШ КОГА ЌЕ ТИ СТИГНЕ ПРИЈАВАТА!“. Јас ја прашав уште еднаш дали таа СЕ ОТКАЖУВА ДА СЕ ПРЕТСТАВИ? После што полицајката се сврте и се оддалечи од мене без збор. А кога го видоа дека дојде маж ми-иако беа на 20-30 метри од мене-се кација брзо во џипот и си заминаа.

САКАМ ДА ОДАМ НА СУД. САКАМ ДА БАРАМ СООЧУВАЊЕ СО ТАА ЖЕНА. ПОМОГНЕТЕ МИ КАКО И ШТО ДА НАПРАВАМ? КАЗНАТА ЌЕ СИ ЈА ПЛАТАМ, НЕ БЕГАМ. НО КАКО ДА ОСТАНЕ НЕКАЗНЕТО ВАКВОТО ОДНЕСУВАЊЕ НА НАШИОТ СЕРВИС???
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2011 во 15:48

Ме интересира само едно нешто..

 
Ве застанало службено лице во униформа, побарало да се легитимирате, но вие не сте имале никаков документ за идентификација?
 
Ве молам објаснете ми го тоа, кога како прво сте станале директен учесник во сообраќајот без разлика дали сте пешак или со моторно возило, а како второ сте потенцијална опасност за средината. Во вашиот случај тоа е со моторно возило. Да речеме дека немате возачка дозвола (воопшто, а не во себе) од каде службеното лице ќе знае дека вие имате положено? Нели е опасност тоа?
 
Друго нешто, документ за лична идентификација би требало да носите секогаш со вас, со самото излегување од домот. Токму за тоа служат личните карти. А вие не само што сте излегле без ЛК, туку не сте ни имале никаков начин да го докажете вашиот идентитет. Истото ќе ви се случи ако поминете на неодбележан пешачки премин.  Како ќе се легитимирате за да ја добиете соодветната казна, кога ако ви се верува на зборот можете слободно да кажете некое друго име, а не вашето.
 
Тоа што вашиот сопруг е со 39 температура не го засега апсолутно никој, освен вас. Тогаш зошто вашите документи е во неговиот автомобил? Чувајте го во својот!
 
Кога службеното лице седело 40 минути во ЖАН МАРИ нели вие сте можеле да си седнете на еден хамбургер до неа? (ова е со малку иронија, без навреда)
 
Ќе ве замолам да го искористите линкот за да ја пријавите оваа неправилност.
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Konstantinus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Konstantinus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2011 во 07:13
Да, НИ-КА-КОВ. И тоа го наведов. Меѓутоа, со сета ваша “стручност“ :-) вие се нафрливте на мене каква ОПАСНОСТ СУМ БИЛА ЗА СРЕДИНАТА...? Дека не носев лична карта-тоа е ОПАСНОСТ ЗА ОКОЛИНАТА ИЛИ Е ПРЕКРШОК?

Во ниеден момент како што гледам од моето гореизложеното-јас не се оправдував себе си дека е во ред да немаш ЛК или друг документ за идентификација.

Прашањето НЕ го ни видовте а ми се нафрливте докажувајќи ја мојата “вина“, и глумејќи обвинител од ефтини амерички филмови дека “...Тоа што вашиот сопруг е со 39 температура не го засега апсолутно никој, освен вас...“... Тажно е со ваквите “стручни лица“. В СУШНОСТ-ВИЕ ДРУГО И НЕ ЗНАЕТЕ ДА КАЖЕТЕ, САМО ЧИТАТЕ ТОА ШТО ВИ Е ПРЕД НОС...или тоа ШТО ВИ ОДГОВАРА? ЈАс барав СОВЕТ И ПОМОШ. јас не бегам од МОЈАТА ОДГОВОРНОСТ и не го оспорував ТОА.Прашањето беше ДАЛИ СМЕАТ ВАКА ДА СЕ ОДНЕСУВААТ НАШИТЕ ПОЛИЦАЈЦИ? ВАКА АРОГАНТНО? Да НЕ СЕ ЛЕГИТИМИРААТ? Јас бев без документ, да. СЕ СЛУЧУВА. СО СЕКОГО МОЖЕ ДА СЕ СЛУЧИ. И со вас.Тогаш влезете во Жан-Мари, седнете со полицаеот и почастете го хамбургер! . Можеби тогаш вашата иронија ќе ИСЧЕЗНЕ И ЌЕ СЕ СЕТИТЕ НА ТЕКСТОВ.:-)

И БЕЗ НАВРЕДА...:-)))))))))))))))

Изменето од Konstantinus - 11.Мај.2011 во 07:41
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2011 во 10:00

Еве вака госпоѓо

Прво за мојата стручност не можете да дискутурате бидејќи и немате фактимир
Второ, да не само што е прекршок, туку и опасност сте за средината. Доколку сте имале барем лична карта (или друг документ за идентификација) ќе сте можеле да го докажете вашиот идентитет, па службеното лице ќе проверело дали вие воопшто имате возачкамир
Трето, прашањето многу добро го видов а тоа е следново:
Originally posted by Konstantinus Konstantinus напиша:


САКАМ ДА ОДАМ НА СУД. САКАМ ДА БАРАМ СООЧУВАЊЕ СО ТАА ЖЕНА. ПОМОГНЕТЕ МИ КАКО И ШТО ДА НАПРАВАМ? КАЗНАТА ЌЕ СИ ЈА ПЛАТАМ, НЕ БЕГАМ. НО КАКО ДА ОСТАНЕ НЕКАЗНЕТО ВАКВОТО ОДНЕСУВАЊЕ НА НАШИОТ СЕРВИС???
Четврто, не глумам обвинител од ефтини американски филмови, кои патем и не се така ефтини. Мене не ме интересира ни каде е вашиот сопруг, ниту со кого, уште помалку па ме интересира што прави. Исто толку го интересирало и службеното лице.
Петто, да, читам само тоа што ми е пред нос, знаете зошто? Затоа што никој од администрацијата нема да бара докази за вашата невиност, туку ќе работи со тоа што ќе го приложите вие, вашиот бранител и страната која обвинува.
Шесто, ако не бегате од вашата одговорност, ве молам препрочитајте го мојот текст, па после сите ваши прекршоци запрашајте се дали заслужувате неарогантен однос.
Тоа е службено лице, а вие сте никој и ништо. Баш никој и ништо. Личност без идентитет. За ваков прекршок требало да завршите во полициска станица и да се обидувате да докажете која сте. Да видите после тоа колку лесно сте поминале. Само со казна и малку арогантен однос, кои притоа гарантирам дека е заслужен со некоја постапкамир
Седмо, јас не седнувам во ЖАН МАРИ на хамбургер. Јас секогаш носам документи, особено кога управувам со моторно возило. Тоа е само совесност и почитување на законите. А доколку сум се довела во таква ситуација, госпоѓо, немојте да ми кажете дека и мобилен не сте носеле. Направете едно клипче и пратете го опозицискиве телевизии. Да кренете малку прашина, кога веќе сметате дека сте во право мир
И да изведам заклучок од сето ова.
Вие сте виновни сигурно 2 пати повеќе од службеното лице. Нареден пат, пред да ја доведете во прашање мојата стручност, проверете го законот. За ароганција не се тужи. Тоа не е ни прекршочно ни кривично дело. Но можеби ќе стане, доколку некој со таков памет во додадат во кривичниот законик. Можеби и вие сте имале арогантен однос кон службеното лице, докажете ми го спротивното. Повелете на линкот и пријавете ја оваа неправилност. мир
Воопшто не ме навредивте, затоа што немате елементи на навреда.
Имајте убав ден.
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Konstantinus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Konstantinus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2011 во 16:09
Паркинг си имам во дворот. :-)))
На улица излегов (до пазарчето ) со кола зашто требаше да купам нешто а децата спиеја и морав ИТНО да се вратам. Едноставно немав време, разберете.
Но, како и да е ВИ БЛАГОДАРАМ ЗА “СОВЕТИТЕ“.

Знаете што-има едноставно ЧОВЕЧКИ ОДНОС. Едноставен е. Тоа е кога нешто СЕ СЛУЧУВА. Е, мене ми се случи, да. Со документите.
А има АРОГАНТЕН ОДНОС. Е, ТОА Е БОЛЕСТ. Тоа НЕ СЕ СЛУЧУВА-ТОА Е ЗАСЕКОГАШ.

А, господин СТРУЧЕН...За вашата стручност-вие веќе ги ПОКАЖАВТЕ вашите способности кои за жал ама никако не се вклопуваат со СТРУЧНИ... Па дури и во затвор да ме стават-нема потреба од АРОГАНЦИЈА. Како што рековте-закон си е закон. И јас сум спремна да си платам казна за тоа. И со полицајката бев најнормална, фина и културна. Ништо посебно. И мобилниот си го носев, и на сопругот му се јавив, и тој дојде најбрзо што можеше и така натаму и така натаму...


Но вас тоа не ве интересира. :-)Продолжете да си гледате СКАПИ амерички филмови.

Изменето од Konstantinus - 11.Мај.2011 во 16:12
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2011 во 16:14

Утрово немав време, но не сакам да останам недоискажана  во врска со тоа погоре што го пишав (во случај да се врати госпоѓава и да ме нападне повторно)да

ЗАКОН ЗА ЛИЧНАТА КАРТА

Член 9
Граѓанинот од членот 2 став 1 на овој закон должен е личната карта да ја носи со себе и да ја покаже на барање на службеното лице кое со закон е овластено да легитимира.
Не е дозволено давање на лична карта на друг на послуга, односно,послуга со туѓа лична карта како со своја.

Член 15


Со парична казна до  2.000 денари ќе се казни за прекршок физичко лице кое не ја носи со себе личната карта или ќе одбие да ја покаже личната карта (член 9 став 1).

 
 
Со погоре напишаното дискусијата од моја страна е поткрепена со членови од законот и како таква е завршена.
 
Останете ми со здравједа
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Konstantinus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Konstantinus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2011 во 16:44
БЛАГОДАРАМ!!! КОЛКУ МИ ПОМОГНАВТЕ!!!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2011 во 20:48
Originally posted by Konstantinus Konstantinus напиша:САКАМ ДА ОДАМ НА СУД. САКАМ ДА БАРАМ СООЧУВАЊЕ СО ТАА ЖЕНА. ПОМОГНЕТЕ МИ КАКО И ШТО ДА НАПРАВАМ? КАЗНАТА ЌЕ СИ ЈА ПЛАТАМ, НЕ БЕГАМ. НО КАКО ДА ОСТАНЕ НЕКАЗНЕТО ВАКВОТО ОДНЕСУВАЊЕ НА НАШИОТ СЕРВИС???


Имате потполно право да барате полицаец да се легитимира и тој тоа мора да го стори. Неправилноста пријавете ја во надлежната комисија при МВР.

Во однос на неносењето документ за идентификација, ниту судот, ниту полицијата нема да ја интересира причината поради која е сторен прекршокот.
Доколку покренете постапка пред суд, шансите да докажете неправилност не се многу големи, затоа што не сте имале сведок на настанот и се ќе се сведе на Вашиот збор против нејзиниот.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2011 во 17:14
Originally posted by Konstantinus Konstantinus напиша:

САКАМ ДА ОДАМ НА СУД. САКАМ ДА БАРАМ СООЧУВАЊЕ СО ТАА ЖЕНА. ПОМОГНЕТЕ МИ КАКО И ШТО ДА НАПРАВАМ? КАЗНАТА ЌЕ СИ ЈА ПЛАТАМ, НЕ БЕГАМ. НО КАКО ДА ОСТАНЕ НЕКАЗНЕТО ВАКВОТО ОДНЕСУВАЊЕ НА НАШИОТ СЕРВИС???


Za arogancija ne se kaznuva. Na nea mozhe samo da se posochi kako karakterna osobina. Tolku.

Za nelegetimiranje na policaec... kaj mene site policajci nosat plochki so nivnoto ime zakacheni na reverot, a po baranje go kazhuvaat i nivniot broj i brojot na policijskata stanica na koja pripagjaat. Javniot policaec ne e taen sluzhbenik.

Pretpostavuvam deka za nelegitimiranje na policaec vo Makedonija postoi nekakva disciplinska merka... ako ne drugo, barem edno mlako pleskanje po raka.

Od druga strana, tochno e deka na prijavata mora da stoi imeto na policaecot koj ja dostavuva, pa taka toa kje go doznaesh.

Kaj mene, dokolku reshish da ne ja platish kaznata i sakash da odish na sud, togash policaecot e dolzhen da se pojavi pred sudijata. Dokolku ne go stori toa toagsh sluchajot pagja i ti avtomatski izlagash nevina i nekazneta.

Pretpostavuvam deka istoto e i vo Makedonija.

Zatoa ti preporachuvam da odish na sud dokolku sakash da se soochish so policajkata...

... iako od toa ne gledam nekoe fajde.

Se plasham deka sudijata kje ima pogolema simpatija kon nejzinata ispoved otkolku tvojata, pa toa kje bide moment za ushte pogolemo blamiranje i popuvanje, no sega od strana na delitelot na pravdata.

No, toa e zhivotot... ne e sekogash pravichen.
Изменето од Messenger - 29.Мај.2011 во 17:19
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2011 во 14:25
Originally posted by Messenger Messenger напиша:Pretpostavuvam deka istoto e i vo Makedonija.

Zatoa ti preporachuvam da odish na sud dokolku sakash da se soochish so policajkata...

... iako od toa ne gledam nekoe fajde.

Se plasham deka sudijata kje ima pogolema simpatija kon nejzinata ispoved otkolku tvojata, pa toa kje bide moment za ushte pogolemo blamiranje i popuvanje, no sega od strana na delitelot na pravdata.

No, toa e zhivotot... ne e sekogash pravichen.
Сосема истото е и тука. Ќе се согласам со тебе дека и на суд нема да може да се докаже она кое го тврди Konstantinus, затоа што, колку што разбрав, уште еден човек имало во џипот и на судот, најверојатно, полицајката ќе го повика како сведок колегата, а тој ќе ги потврди нејзините зборови.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2011 во 15:48
Македон, ama vekje znaesh vo shto e rabotata, neli ?   

Egoto i suetata se nash*te najgolemi neprijateli. Ako treba za niv kje odime i na sud.    


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 10:30
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Македон, ama vekje znaesh vo shto e rabotata, neli ?   

Egoto i suetata se nash*te najgolemi neprijateli. Ako treba za niv kje odime i na sud.    
Во право си.
Не е можеби местото, но ќе потсетам на Христовите зборови дека кој ќе се скара со некого и ќе појде на суд, од таму нема да излезе додека не ја даде и последната пара.

Жално е што овие зборови, барем во Македонија е остваруваат. Судските трошоци, времето, стресот, некогаш се поголеми од добивката, која можела да се добие и со разговор со другата страна. Но, како што кажа за некои работи и на суд ќе се појде...
Кон врв
FeaR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
False Evidence Appearing Real

Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5307
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FeaR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2011 во 21:34
Za kazna so ti pisala sosema bila u pravo bezrazlika so ti si brzala maz ti bolen itn itn itn a za toa so ne ti pokazla legitimacija ne i trebalo ali podobro pomiri se samo ke si go gubis vremeto i na kraj niso korist od toa nema da imas samo ke se matkas po sudovi stvarno bvz zemi go sovetov na mene ne mi trebaсреќа
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.