IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Дали одите во кино и театар? (и кино-репертоар)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали одите во кино и театар? (и кино-репертоар)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
Автор
Порака
Keri Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Keri Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 08:33
Originally posted by seka seka напиша:

nazalost ne tolku cesto, kolku sto bi sakala

..и јас исто, а сакам многу
Кон врв
pane_juventus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1048
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pane_juventus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2009 во 00:32
teatar,dva do tri pati vo godinata

Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2009 во 12:40
Во театар идам многу често,не пропуштам добра претстава,дури некогаш и по двапати идам да глеам..а кино за жал,одамна неам отидено,а и каква е ситуцијата со нашиве кина(ако уопште така можат да се наречат)..
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 13:25
Originally posted by litere litere напиша:

I kamko bese? Koja presava ja sledese i kade?


Ја гледав “Госпоѓа министерка“. Како беше, што да ти кажам, како и се друго што некој наш ќе го изрежира.

Среќна сум што не земав дете со мене. Педери, лезбејки, вибратор...сето тоа во Госпоѓа Министерка. Разбирам да се осовремени нешто....ама ова... [:-&]
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2010 во 18:08
ми се оди во театар...последен пат бев неколку години   
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14582
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2010 во 14:12
На 5 октомври започнуваат тринаесетите Денови на комедија во Куманово.На годинешниов Меѓународен театарски фестивал со 8 претстави ќе гостуваат театри од повеќе градови во Македонија, Србија и Хрватска.

Сите претстави се многу квалитетни, бидејќи првенствено тоа ни беше целта.Разговаравме со сите театри што имаа комедија, но изборот падна на најдобрите. Бевме во преговори со уште неколку театарски куќи, но поради економската криза не успеавме да се договориме со театрите од Бугарија, Босна и херцеговина - вели директорот Роберт Павлевски.

Фестивалот ќе го отвори претставата „2012- Последните Македонци„ од Драмски театар Скопје,а наредните денови следуваат претставите: „Покојник„ од битолскиот театар (6.10.), „Љубовникот со голем стил„ на штипскиот театар (7.10), „Жени на власт„ на Турскиот театар (8.10.), „Свири го тоа повторно, Сем„ на Белградскиот драмски театар (9.10), „Не играј на Англичани„ кумановски театар (12.10), „Крпен живот„ прилепски театар и на крај Сплитскиот театар со претставата „Молер„ ќе ја затвори манифестацијата на 14 октомври.


За сите оние кои се во Куманово и кои имаат желба и време да појдат на театар , јас лично би им препорачала да ја проследат комедијата  Љубовникот со голем стил која се прикажува утре 7 Окт.2010

Минатата недела бев на театар тука во Штип и ги гледав. Еве на кратко ќе ви ја раскажам преставата : Значи Раде Рогожаров , главниот лик во преставата Џон Смит , е всушност љубовникот кој има 2 жени кои живеат на сосема различни страни од градот.

Преставата почнува со сцена кога двете жени се јавуваат во полиција и пријавуваат дека нивниот маж е исчезат.Едната пријавува во источната, а другата во западната полициска станица. Даваат опис на мажот кој е воедно таксист.  Потоа се појавува на сцена Џон дома кај едната жена, а во межувреме се обидува да и се јави на другата жена која загрижено го очекува дома. Во меѓувреме доаѓа на гости пријателот на Џон кој ке биде вмешан во целата ситуација со двете жени на Џон. Доаѓа полицаецот и започнува со испрашување. ... Исто така и кај другата жена доаѓа полиција и ја испрашуваат за мажот и . Другарот на Џон ќе го запише тел број на другата жена и ке го остави на маса, па по грешка едната жена мислејки дека тоа е бојот на полиција ке ѕвони кај другата жена и настанува мешаница.
Во весник ке се појави Џон со едната жена и ке се обидува да го крие весникот од другата жена за да не го види на насловната страна. Едната жена е многу обична и едноставна , а другата е ептен провокативно и секси облечена на сцена и ке се дешаваат некои љубовни моменти на сцената ...... Многу заплет, недоразбирања од страна на пријателот на Џон со полицијата и со двете жени ке се случува, а згора на се во сцена се појавува и комшијата кој е педер и облечен у тесно , ептен смешен кој и те како ке ве насмее....Има многу за кажување, но да не откривам се, сами ке видете ако сте во можност.

Значи целата приказна уствари се занимава со секојдневни теми на медиумски притисок, разни збрки ..... и предупредување колку е тешко да се препознае хомо дуплексот во себе.

Преставата трае 1 час  и 30 минути и нема шанси да заспиете , туку сигурна сум дека ке се смеете гласно како што се смееше штипската публика.


Епа кумановчани и сите останати , убаво да си поминете на било која од преставите , а јас искрено се надевам дека наредните денови уште некоја престава ќе се случува тука во Штипсреќа


Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2010 во 15:46
ќе одам вечер
„Антица“ во изведба на Прилепскиот театар со младата постава на глумци...нема промашување...одамна сме немале толку многу млади, но и толку добри глумци ...утре ќе ви раскажамголема%20насмевка
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2010 во 02:20
Во Саботата"Генерална проба за самоубиство"
интересна претствава,и имав интересни луѓе околу мене.
100% на жената пред мене и беше криво што узалут платила карта....цела претстава ја преспа
Среќа беше комедија,па не престанав да се смеам
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2010 во 11:50
Пред две недели...

Исти на различен начин.....

   Автор : Венко Андоновски
   Режија : Наташа Поплавска

многу добро сценарио...и уште подобра изведба на Сашко......ем реално ем премногу смешно беше....Едноставно пукав од смеа.....излегов од драмски посреќна и исполнета од кога било....среќа

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2011 во 12:41
27. МАРТ- СВЕТСКИОТ ДЕН НА ТЕАТАРОТ

Премиера на "Дон Кихот" во Битола

Режисерот Владо Цветановски за "Дон Кихот" вели оти е книга од која цел живот можат да се прават претстави, затоа што таа во себе ги содржи сите теми на еден човечки живот.- Сцена од претставата

Во Битолскиот театар, утревечер во 19, 30ч, на Светскиот ден на театарот има премиера на претставата "Дон Кихот од Ла Манча", во режија на Владо Цветановски.
Асистент на режија е Мартин Мирчевски, а актерската екипа ја сочинуваат Кирил Ристоски, Петар Мирчевски, Мими Таневска, Мартин Мирчевски, Елена Моше, Огнен Дранговски, Васко Мавровски, Валентина Грамосли, Филип Мирчевски, Јулијана Мирчевска и Катерина Аневска.
Сценографијата ја потпиша директорот Валентин Светозарев, костимографијата уметничкиот директор Благој Мицевски, а музиката е на Зоран Маџиров.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2011 во 18:11
Деновите на унгарската култура ќе вклучуваат и „Денови на унгарскиот филм” кои ќе се одржат во Кинотеката на Македонија (Скопје, ул. Никола Русински 1 – позади Лептокарија во нас.Карпош 2) од 29 април – 1 мај 2011.

Програма:

петок
29 април 2011, 20.00 ч.

Отворање на Деновите на унгарскиот филм

Pánik / Паника (2008)

сабота
30 април 2011, 20.00 ч.

Czukor show (2010)

недела
1 мај 2011, 20.00 ч.

Papírrepülők / Авиони од хартија (2009)

Билетите може да се купат на влезот во Кинотеката и чинат 50,- денари.

*     *     *Изменето од Majkl - 26.Април.2011 во 18:13
Кон врв
riderz Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Ноември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај riderz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2011 во 10:39
Духот на театарот во Велес сеуште живее во градот.Неделно се изведуваат по 2-3 претстави,се гради новиот театар ( со светски стандарди ),бидејќи стариот театар ни е пред распаѓање.Јас,лично во неделата еднаш го посетувам зошто тоа ме исполнува :)
Кон врв
DreamCatcher Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DreamCatcher Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2011 во 23:52
Македонски народен театар се приклучува кон хуманитарната акција на Искра Донева и на 23 ноември 2011 планира да ја изведе хуманитарната претстава „Бесови“ .
Изменето од DreamCatcher - 18.Ноември.2011 во 23:53
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 15:48

Новогодишна програма во кино МилениумПАРАДА (115 мин.)

Хомофобичен поранешен криминалец и воен ветеран се наоѓа во ситуација да соработува со геј активистите и да ја обезбедува првата Парадата на Гордоста во својата држава.

ПАРАДА е филм кој на траги-комичен начин раскажува приказна за постојаниот судир помеѓу двата света во денешно време на овие простори, помеѓу традиционалното и хомофобично мнозинство, наспроти либералното и модерно малцинство.

Претставувајќи го невозможното пријателство меѓу Радмило и Лимун – Хомосексуалец и Хомофобик, a истовремено прикажувајќи го како метафора за возможна комуникација и разбирање помеѓу луѓето без разлика на нивната сексуална, верска и национална припадност.

Режија: Срѓан Драгојевиќ
Улоги: Никола Којо, Милош Самолов, Христина Поповиќ, Тони Михајловски

Проекции: 20:00 и 22:30 часот

АРТУР БОЖИЌ (97 мин.)

Артур Божиќ ни го открива досега не чуениот одговор на прашањето на секое дете ’Како дедо Мраз им носи поклони на сите деца во една вечер?’ Одговорот: Неверојатната, ултра модерна работилница на дедо Мраз скриена под Северниот пол. Но, приказната во филмот е за едно семејство кое е малку комично и на моменти дисфункционално, а од кое ќе се издигне херој кој никој не би го очекувал, Артур. Тој има итна и многу важна мисија која мора да биде завршена пред божиќното утро

Режија: Sarah Smith
Улоги: James McAvoy, Hugh Laurie, Jim Broadbent, Imelda Staunton, Eva Longoria

Проекции: понеделник/петок 17:30 часот
сабота/недела: 15:00 и 17:30 часот
БОЖИЌНА ДЕТСКА ФИЛМСКА НЕДЕЛА ВО „МИЛЕНИУМ“

milenium programa nova godina

РАБОТЕЊЕ НА КИНО МИЛЕНИУМ ЗА ВРЕМЕ НА НОВОГОДИШНИТЕ И БОЖИЌНИТЕ ПРАЗНИЦИ

31.12.2011. – ПРЕТСТАВИ ОД: 11:00; 13:00 и 15:00 часот
01.01.2012. – КИНОТО НЕМА ДА РАБОТИ!!!
02.01.2012. – ПРЕТСТАВИ ОД: 11:00; 13:00; 15:00; 17:30; 20:00 и 22:30 часот
06.01.2012. – КИНОТО НЕМА ДА РАБОТИ!!!
07.01.2012. – ПРЕТСТАВИ ОД: 11:00; 13:00; 15:00; 17:30; 20:00 и 22:30 часот

Билетите за проекциите можат да се купат на касата на Кино Милениум, секој ден од 10:30 до 22:30 часот, по цена од 150 денари.

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.