IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Дали одите во кино и театар? (и кино-репертоар)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали одите во кино и театар? (и кино-репертоар)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 567
Автор
Порака
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2011 во 15:49

КИНО РАМСТОР
Како и секоја година киното ќе работи за време на празниците, работното време на ТЦ Рамстор е скратено (31.12 од 10:00 - 20:00, а на 01.01. и на 07.01.2012. од 12:00 - 20:00). Последна проекција за овие денови е во 18.00).

 

РЕПЕРТОАР ОД 30.12.2011 - 15.01.2012:


САЛА 1:
 "МАЧОРОТ ВО ЧИЗМИ" - "PUSS IN BOOTS"


* Почеток: 10:00; 12:00; 14:00; 16:00; 18:00 часот

* Локација: Кино Рамстор

Жанр: Авантура, анимиран, комедија 

Траење: 90 мин

Сценарио: Шарл Пераулт (Charles Perrault), Брајан Линч (Brian Lynch) 
 
Режија: Крис Милер (Chris Miller)
 
Главни Улоги: Антонио Бандерас (Antonio Banderas), Селма Хаек (Salma Hayek), Зек Галифијанакис (Zach Galifianakis); Били Боб Торнтон (Billy Bob Thornton); Гилермо дел  Торо(Guillermo del Toro) 
 "MISSION IMPOSSIBLE 4: GHOST PROTOCOL"


* Почеток: 21:00 Часот 

* Локација: Кино Рамстор

 

  

САЛА 2:

 "КУНГ ФУ ПАНД 2" - "KUNG FU PANDA – 2" 

* Почеток: 10:00 часот 

* Локација: 
Кино Рамстор

Режија: Jennifer Yuh
Автор: Jonathan Aibel ,Glenn Berger
Гласовите ги позајмија: Jack Black, Angelina Jolie ,Jackie Chan…….
 


 "MISSION IMPOSSIBLE 4: GHOST PROTOCOL"


* Почеток: 12:00; 15:00; 18:00; 21:00 Часот 

* Локација: Кино Рамстор

 

 


 

КАРТА: 
Сите проекции до 18:00 часот се 120 ДЕНАРИ, после 18:00 часот сите проекции се 150 ДЕНАРИ!!!


I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Miss.Independent Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2013
Локација: In my Dreamland
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miss.Independent Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2013 во 20:46
Во театар одев еднаш месечно додека бев во школо.Сега сум на распуст и не сум се заинтересирала да видам кои претстави ги има.Инаку бев на Г-ѓа Министерка,Ах љубов љубов, и Грев или шприцер. Одлични се вредат да се погледнат
Кон врв
FosterThePeople Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FosterThePeople Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2013 во 01:29
Во кино еднаш месечно,можам и почесто не дека ми е комплицирано за 2 евра карта,туку на билетарата таа што дава карти ме нервира,еднаш ќе отидам да и купам карта и тогаш ќе забега некаде...кој знае кај оде,а убаво стои на работното време кога е на работа.

И како второ повеќе пуштат цртани него некои добри филмчиња(за 3D зборам).
Избледено е одамна одењето на кино макар и има некои кои сакат и сега да одат,ама не е касно за развивање на таа гранка,макар и за театрите.
I just wanna feel real love.
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2014 во 13:59
Синоќа бев на Госпоѓа Министерка во новиов театар.. преубаво среќа

На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21934
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2014 во 01:05
Минатата недела бев на театар, и пак ми се оди...за истата претстава 
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21934
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2014 во 00:09
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Минатата недела бев на театар, и пак ми се оди...за истата претстава 

И вечерва бев, ама за друга среќа
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2014 во 23:58

Отворен „Браќа Манаки“

Во Центарот за култура-Битола вчеравечер (15.09) е отворен 33. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, на кој до 21 септември ќе бидат прикажани 74 филмови во девет програмски секции.

 

Фестивалот за отворен го прогласи македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој е и негов покровител. Тој истакна дека е особено горд што оваа година на „Браќа Манаки“  има 28 македонски филмови и што фестивалот ќе биде и отворен и затворен со премиери на македонски филмови – со „Трето полувреме“ на Дарко Митревски и со „Балканот не е мртов“ на Александар Поповски. На двете остварувања им посака успеси на фестивали и проекции низ светот.

„Благодарение на филмската камера мигот станува вечност, минливоста траење, но окото на снимателот е она што на филмскиот запис му дава вистински живот и уметничка бесмртност. Токму преку визијата на снимателот и преку објективот на камерата, играта на светлината останува запишана на филмската лента, како победа на уметничката димензија над минливоста на животот“, рече Иванов.

Лабина Митевска, директор на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“, во пресрет на свеченото отворање на фестивалот, за Дојче веле оцени дека годинава е исклучителна за македонскиот филм:

„Сега фестивалот е добро поставен. Но, она на што јас би работела повеќе и би го засилила се - гостите на фестивалот, домашни и странски. Така би го растела фестивалот. За тоа се потребни многу поголеми финансии, сигурно би биле среќни да немаме по една ѕвезда, туку по 2-3. Но, тука има и голем логистички проблем. Прекрасно е што фестивалот се случува во Битола, но има ограничени сместувачки капацитети. Исто така, техниката за прикажување на филмовите во Центарот за култура во Битола не ги задоволува стандардите на еден светски фестивал. Мора да се изгради ново кино. Тие аспекти ги гледам како проблеми“, рече Митевска.

На отворањето на фестивалот вчеравечер беа врачени специјалните награди за особен придонес во филмската уметност – на легендата на француската и светската кинематографија, актерката Катрин Денев, и на австрискиот кинематограф Кристијан Бергер.

На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 567
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.