IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - Вашето искуство со Opel Vectra 2.0 dti ???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вашето искуство со Opel Vectra 2.0 dti ???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2011 во 17:26
Originally posted by icxcnika33 icxcnika33 напиша:

Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Изгледа од 1996та нагоре се задолжително со интеркулер со што каталошки се смета за друг мотор ( има и некој коњ повеќе, затоа). Инаку на астра истиот мотор го имаше и преку 2000та, за тоа гарантирамсреќаНе сум љубител на Опели. Колата е по мерак на татко ми и на него препуштив околу тие ствари...не знам ни точна година , ни точни километри да ти кажам...  Јас војувам за Пасат, ама ќе видимеголема%20насмевкаИма доволно за луксуз, макар што јас лично ич не сакам дрангурешки во колата. Од мој чоек е , од тој што го зедовме и овај опел....  Имам една 1995та 1.7 исузу дома... до сега моторот е закон и устав за гратски и вонгратски... околу 7 потрошња прави и за колометрите немам што да ти правам муабет... татко ми ја вози нон стоп а колава нема за ниеден дел запрено трепкање  И сеа, од позитивното искуство со оваа, одиме на наредната генерација со ист мотор.   Новиот во совршена состојба (таков е газдата , перфекционист), фелна, кожени детали... Ќе попрашам и за година, па ќе ти пренесам се детално што и како....И, ако се одлучиш за 1.7 исузу, да знаеш дека ќе оди милион километри и назад....голема%20насмевкаТуку, ти до кај стаса со купувањето кола..? Најде нешто повпечатливо?Се двоумиш меѓу нешто? Цени... модели...?? голема%20насмевкаголема%20насмевкаПа за неколку дена треба да прошетам и да земам ако најдам нешто добро.Има еден плац во Тетово со многу добро зачувани и здрави коли,но соленки се Од Шавајцарија ги носат.Јас сум за Vectra 2.0 DTI седан од околу 2000-2001год. И Golf IV SDI или TDI(сеуште не сум одлучил затоа што TDI е поекономичен,а SDI е поефтин за одржување во однос на бошот и електрониката оклу неа.За Passat немам коментар-убедливо најдобра од останативе,но најскапа за одржување.На прво место ми е Vectra поради комфорот и поголем багажник,но и за нијанса поевтин од Golf.Значи нешто до кај 4000e. бараме.Ако имаш некоја понуда-кажи!   


SDI никако....!

бегај од фолксвагенови , особено 1.9 , дизели без турбо. Има многу непогодно бризгање, и на 200 000 ја завршуваат кариерата. А турбо дизелите се повеќе од солидни. Можеби е поефтина SDI ама ќе се каеш ако ја земиш, верувај ми... најдобронамерно ти кажувам - TDI. Сите до сега се попариле што се прелажале за SDI. И уште едно на рака - нема влечна снага.

2000-2001ва ќе ја платиш посолено, ама затоа ќе и се изнавозишнамигнување Најбитно, да не се затрчуваш по просечни цени... плати поскапо да возиш подолго.

Прост пример: Имав пред неколку години еден 101 медитеран. Бомба беше колата. Ја дадов за 400 и малку , не регистрирана и без акомулатор.  Во тоа време знам дека земаа за 350 сосе плин, и регистрирани. Уште го гледам низ градов , му се изнавозија луѓето... до сега кога и да ме сретнат ми викаат алал да ми биле парите, си вредел се до денар. голема%20насмевка А , другите што ги шиткаа за мали пари, покажаа огромни дефекти и многу од нив завршија в отпад или на делови (мал ни е градов , имам увид на поќето коли што сум ги гледал)

Затоа, ако треба постара нека биди, ама нека биди посолидна оти 2-3 години не се многу разликаголема%20насмевка 

Па да ни се пофалиш кога ќе ја купишсреќа

Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13154
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2011 во 12:06
 SDI eventualno samo za 
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
pillot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 836
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pillot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2011 во 17:59
abe..neli temata bese vaseto iskustvo za opel vectra 2,0dti??
neznam..sum uvezol poveke pachinja dosega nemam loso iskustvo sepak ako bi se odlucuval megu di i dti vtorava 74kw i nekako poveke i prilega taa snaga sepak e golemo vozilo za togash koga bese proizvedena 97-2002 bese visoka klasa na vozilo sum imal i takvi koj minale i po 700.000km znaci od strana na motor dobro vozilo so soodvetno odrzavanje..normalno
bidi sekogash onoj sto vistinski si
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2011 во 20:53
Ако се држиме строго до темата, нема да има дружење на форумов , ами само информирањенамигнување

Сврти нагоре по постовите и ќе сватш зошто е заминато малку надвор од насловот...

Пајсер... тоа со 1.4 ТДИ биле закон. Ја искрено не сум се зближил со лупо баш многу...  
SDI троши многу малку, ама не трпи големи километражи и малтретирањаголема%20насмевка Што знам... може да биде топ за лупотрепкањеАА.... немој да се лажите за дизел без турбо , поготово кола подолга од 3600...
Кон врв
morison Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Јануари.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај morison Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2014 во 14:37
Zdrvo:
Gi citav porakive jas sum nov na forumov i jas imam opel vectra b 1,6 16 v me interesira dali moze nekoj da mi pomogne i da mi kaze sto e problemot so opelot omam problem samo so vrakane na gasta koga ke ja otpustam nogata od pedalata za gas sporo se vraka nekolu sekundi ja zadrzuva da receme odprilika oklu 5 sek. ja drzi pa otposle se vraka gasta i mi pravi problem pozdrav.....
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2014 во 19:21
пиши му го проблемотво личнапорака на laki bu ...
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.