IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Стојанче Ангелов, лидер на “Достоинство“
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Стојанче Ангелов, лидер на “Достоинство“

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
Македонски син Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македонски син Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Стојанче Ангелов, лидер на “Достоинство“
    Испратена: 23.Април.2011 во 02:17
Разгледав во првите четири страни и видов дека нема сеуште тема за партијата Достоинство.

Краток осврт:

Политичката партија „Достоинство“ прерасна од здружението на припадниците на безбедносните сили на Република Македонија. Како здружение се бореше за правата на инвалидите од воениот конфликт од 2001ва година и за семејствата на загинатите бранители.

Откако се прогласи одлуката за формирање на политичка партија, „Достоинство“ прераснува во политички субјект кој покрај правата на бранителите, изработува програма за економски развој и просперитет на Република Македонија, членство во ЕУ и НАТО БЕЗ ПРОМЕНА НА УСТАВНОТО ИМЕ, и создавање на челична тупаница против корупцијата и организираниот криминал кој во голема мера излегува од досегашните политички партии и нивните функционери.

„Достоинство“ на политичката мапа не припаѓа ниту на левицата, ниту на десницата. Ги комбинира најдобрите елементи од двете политички струи.

Во моментов „Достоинство“ е во завршна фаза на изработка на програмата која во целост се издвојува од програмите на другите политички партии, бидејќи е правена од еминентни личности од нашето општество.

На 3ти мај „Достоинство“ ќе одржи конвенција на која ќе ја претстави изборната програма, заедно со веб страницата и пристапницата за членство.

Меѓу поддржувачите на партијата се вбројуваат академикот Жан Митрев и бизнисменот Ристо Гуштеров.

за сите Македонци!
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2011 во 03:11
Iako Stojance Angelov licno go poznavam i go pocituvam, mislam deka ova ne mu treba so formiranje partija, bidejki nema nikakvi sansi za uspeh, osven za licno profiterstvo na 2-3 od vrvot na partijata, a so dodvoruvanje na pomokjnite partii.

Isto ke pomine i onoj Filip Petrovski so negovata novoformirana partija.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Македонски син Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македонски син Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2011 во 10:34
Малку си контрадикторен. Прво велиш дека лично го познаваш, потоа дека „тоа го прави за лично профитерство“.

Во „Достоинство“ не е само Стојанче Ангелов. Во „Достоинство“ членуваат луѓе од разни профили.

Ако го познаваш лично, ќе знаеш за каков човек станува збор...ама тоа „познавањето лично“ по се изгледа е дека си се разминал некаде на улица со него.

Нема везе, нека излезе програмата прво, после оценка.
за сите Македонци!
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2011 во 23:26
Originally posted by Македонски син Македонски син напиша:

Малку си контрадикторен. Прво велиш дека лично го познаваш, потоа дека „тоа го прави за лично профитерство“.

Во „Достоинство“ не е само Стојанче Ангелов. Во „Достоинство“ членуваат луѓе од разни профили.

Ако го познаваш лично, ќе знаеш за каков човек станува збор...ама тоа „познавањето лично“ по се изгледа е дека си се разминал некаде на улица со него.

Нема везе, нека излезе програмата прво, после оценка.


Licno go poznavam od voenoto vreme 2001 god. sto ne znaci i deka mi e kukjen prijatel. Deka go pocituvam kako covek i pozadi toa stojam zasto znam kolku doprinese vo 2001 god. za nasiot narod.

A zosto tie lugje od Dostoinstvo  bi pravele partija?????

Se pravi partija so cel da se bide vo vlasta, da se zeme del od kolacot koj sto znaci privilegii, po lagoden zivot za onie koi participiraat vo vlasta itn...

Taka e vo cel svet pa i kaj nas.

A so toa programite ne mi filozofiraj mnogu, zasto programa koja sto zvuci ubavo za narodot moze sekoj eden srednoskolec da naskraba za eden den.

Se raboti za toa zosto da pravat partija onie koi nemaat nikakva sansa da participiraat vo vlasta, da osvojat glasovi od narodot so koj ke mozat da vlezat vo sobranie, osven po pat na ulizuvanje kon golemite partii da se izgrebat za nekoe rakovodno mesto vo nekoe javno pretprijatie.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2011 во 10:24
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Se pravi partija so cel da se bide vo vlasta, da se zeme del od kolacot koj sto znaci privilegii, po lagoden zivot za onie koi participiraat vo vlasta itn...Значи, оние кои уживаа додека членовите на Достоинство војуваа може да формираат партија, да уживаат во привилегии, да имаат лагоден животзбунетост
Значи оние кои 2001 отвараа фирми, купуваа станови по поволни цени, доделуваа тендери на свои познати -односно заеднички заработуваа огромни пари (ловеа во матно) додека овие од Достоинство наврнуваа  во ровови смеат да формираат партии, да менуваат партии, да се тепаат да се секогаш на некоја функција а овие од Достоинство кои се бореа за земјава да чекаат милостиња од првивезбунетост
Е што се тие повеќе од мене,тебе, од  членовите на Достоинство- снеле велигденско јајце, ја опраиле државава?збунетост
дај ми барем еден пример-зошто тие да, а Достоинство не?
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2011 во 01:56
mamamd,

kompletno si vo pravo za pogore napisanoto, no problemot na veteranite vo MK ne se razlikuva mnogu od problemite na veteranite vo Srbija, Hrvatska i drugite drzavi.

Ovde nikoj ne govori deka smeat ili ne smeat da formiraat partija. Toa nikoj ne moze da im go zabrani.

Stanuva zbor sto otkako ke se formira partijata, sto potoa???

Neli celta na sekoja partija e da vleze vo vlasta, i normalno e otkako ke vlezes vo vlasta da gi uzivas privilegiite koi sto otposle doagjaat.

Realno vo MK Dostoinstvo i da prerasne vo partija nema da moze da vleze vo vlasta osven ako ne bide del od nekakva koalicija predvodeni od dvete najmokni partii vo drzavata.

A site znaeme veteranite kakvi problemi imaa i so SDSM i so VMRO na vlast.

Taka da se postavuva prasanjeto zosto da se formira partija koga odnapred se znae deka nema da ima sansa za vlez vo idnata vlast bez da se vleze vo koalicija so edna od dvete golemi partii vo MK???
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2011 во 10:03
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

kompletno si vo pravo za pogore napisanoto, no problemot na veteranite vo MK ne se razlikuva mnogu od problemite na veteranite vo Srbija, Hrvatska i drugite drzavi.

Ovde nikoj ne govori deka smeat ili ne smeat da formiraat partija. Toa nikoj ne moze da im go zabrani.

Stanuva zbor sto otkako ke se formira partijata, sto potoa???

Neli celta na sekoja partija e da vleze vo vlasta, i normalno e otkako ke vlezes vo vlasta da gi uzivas privilegiite koi sto otposle doagjaat.

Realno vo MK Dostoinstvo i da prerasne vo partija nema da moze da vleze vo vlasta osven ako ne bide del od nekakva koalicija predvodeni od dvete najmokni partii vo drzavata.

A site znaeme veteranite kakvi problemi imaa i so SDSM i so VMRO na vlast.

Taka da se postavuva prasanjeto zosto da se formira partija koga odnapred se znae deka nema da ima sansa za vlez vo idnata vlast bez da se vleze vo koalicija so edna od dvete golemi partii vo MK???
 
Почитуван колега
Правото на некого...во нашиот случај (тоа е) бранителот господинот Стојанче да си се обиде да си помогне најпрво на себе си ..а потоа и на другите..е обичајно право..и си се смета како (да е) Закон.
Затоа..да не бидеме нетрпеливи докрај....и само делата да (ни) покажат..што всушност замислил..а потоа и остварил..со Партија на бранители ...која ќе биде „ставена„ помеѓу двата политички мастадонта во нашата земја.трепкање
Поздрав
намигнување
 
 


Изменето од novace - 25.Април.2011 во 10:05
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2011 во 15:18
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

kompletno si vo pravo za pogore napisanoto, no problemot na veteranite vo MK ne se razlikuva mnogu od problemite na veteranite vo Srbija, Hrvatska i drugite drzavi.

Ovde nikoj ne govori deka smeat ili ne smeat da formiraat partija. Toa nikoj ne moze da im go zabrani.

Stanuva zbor sto otkako ke se formira partijata, sto potoa???

Neli celta na sekoja partija e da vleze vo vlasta, i normalno e otkako ke vlezes vo vlasta da gi uzivas privilegiite koi sto otposle doagjaat.

Realno vo MK Dostoinstvo i da prerasne vo partija nema da moze da vleze vo vlasta osven ako ne bide del od nekakva koalicija predvodeni od dvete najmokni partii vo drzavata.

A site znaeme veteranite kakvi problemi imaa i so SDSM i so VMRO na vlast.

Taka da se postavuva prasanjeto zosto da se formira partija koga odnapred se znae deka nema da ima sansa za vlez vo idnata vlast bez da se vleze vo koalicija so edna od dvete golemi partii vo MK???
 
Почитуван колега
Правото на некого...во нашиот случај (тоа е) бранителот господинот Стојанче да си се обиде да си помогне најпрво на себе си ..а потоа и на другите..е обичајно право..и си се смета како (да е) Закон.
Затоа..да не бидеме нетрпеливи докрај....и само делата да (ни) покажат..што всушност замислил..а потоа и остварил..со Партија на бранители ...која ќе биде „ставена„ помеѓу двата политички мастадонта во нашата земја.трепкање
Поздрав
намигнување
 
 Problemot e da se osvoi makar i eden pratenik...a potoa site pogore postaveni prashanja...i razmisli...teshko 'e bida i za eden pratenik....
 
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2011 во 21:28
lugje da se razbereme, bez seriozna finansiska potpora izrazena vo milioni od sekoja edna partija sozdadena samo taka ne biva ni vrbovo svirce vo idnina.


"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2011 во 21:47
Ќе видиме како ќе се одвива формирањето на Партијата Достоинство,како народот и првенствено гласачите ќе реагираат на нејзиното формирање.

Што се однесува до мене им посакувам се најдоброда

Ретко која пратија со самото формирање станала фактор,така ќе биде и со Достоинство,ќе им биде тешко и еден пратеник да обезбедат,но тоа не значи дека истото би било неуспех,напротив ќе биде голема придобивка за нив доколку го освојат тоа потребно пратеничко место и се појават после наредните избори како Парламентарна Партија.

Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Македонски син Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македонски син Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2011 во 22:13
Основата на политичката партија Достоинство се точно бранителите, впрочем тоа беше и целта на здружението Достоинство кое покажа одлична внатрешна стабилност и координираност. Иако не помина законот за бранителите, тие стигнаа до одреден стадиум во кој се позиционираа како фактор во општеството.

На пример, и Хрватска и Србија имаат закони за бранителите, во Хрватска дури има министерство за воените ветерани. Тие држави им се заблагодарија на своите бранители. Нашите политичари подобро им оди од рака местењето на тендери и крадењето пари наспроти реално да помогнат нешто.

Политичката партија Достоинство како правен субјект е составен и од луѓе од просветната фела, доктори, научни работници, академски граѓани од сите сфери.

Достоинство има за намера да стане сериозен политички фактор во државата наспроти постоечките два ДПМНЕ и СДСМ од кои ништо добро не видовме во овие 20 години освен млатење празна слама и демагогија до 101 и назад.

Патот кој генералот Стојанче Ангелов го зацрта за Достоинство се базира пред се на чесност и искреност, а тоа може да се види. Сите поддржувачи и членови на „Достоинство“ се чисти пред својот народ.

Големиот дел од нив кога требаше, застанаа во одбрана на својот народ и држава! Тоа не треба да се заборави!

Сега е време кога треба да се стават на кантар работите и да се увидат некои работи.

Дали е подобро на чело на државата да имаме политички профитери кои на граѓаните се потсетуваат само пред избори - или луѓе кои застанаа на страната на Македонија со вложување на сопствените животи?
за сите Македонци!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2011 во 13:46
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

lugje da se razbereme, bez seriozna finansiska potpora izrazena vo milioni od sekoja edna partija sozdadena samo taka ne biva ni vrbovo svirce vo idnina.како паралела-Дуи е партија на ветераните на ОНА, АНА и кој  ли не, поткрепена од интелектуално крило. Дуи ги фрли во сенка останатите партии кои декларативно зборуваа за она кое ДУИ го спроведе во дело- им обезбеди пензии, вработувања на борците на ОНА, на семејствата.
Кај неалбанското крило имаме обратно-политичарите го згазија достоинството на борците. Ден денес ми се грози кога ќе помислам дека за некоја си точка -запирка во законот (или поостро кажано заради неписменоста на пишувачите на законот за борците) лугето со к*ршуми во себе, лугето кои останаа инвалиди во конвликтот требаше да вратат паритага
Сега, за да се задржат позициите на некои политичари- Достоинство има конк*ренција во некое си второ здружени алијас антидостоинство. И најстрашното е што се поставува тези дека демек овие од Достоинство ќе се бореле за свои лични интереси, збунетост
А за чии интереси се борат политичарите?
Изборите не се борба за живот или смрт
Кој сака ова треба внимателно да го прочита и да разбере што уствари кај нас се случува. Кому му е гајле за земјата, за народот?
Само наивните веруваат дека некој во себе има ронка патриотизамтага

Кон врв
DameMak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 617
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DameMak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2011 во 13:50
Originally posted by Македонски син Македонски син напиша:

Основата на политичката партија Достоинство се точно бранителите, ...


Епа?
Ако е точно тоа дека „Основата на политичката партија Достоинство се точно бранителите“, тогаш направи сооднос помеѓу 1.7 милиони гласачи и 1,000 бранители во Достоинство (х 4 : нивни жени, и родители), оваа партија има минијатурна основичка од 4,000 гласачи.

Со таква основичка не можат ниту еден пратеник да освојат.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2011 во 14:02
Originally posted by DameMak DameMak напиша:

Originally posted by Македонски син Македонски син напиша:

Основата на политичката партија Достоинство се точно бранителите, ...


Епа?
Ако е точно тоа дека „Основата на политичката партија Достоинство се точно бранителите“, тогаш направи сооднос помеѓу 1.7 милиони гласачи и 1,000 бранители во Достоинство (х 4 : нивни жени, и родители), оваа партија има минијатурна основичка од 4,000 гласачи.

Со таква основичка не можат ниту еден пратеник да освојат.

А овие можатзбунетост
Фантом партии ќе учествуваат на изборите
Во Македонија постојат 87 партии, една помалку или повеќе значи ли нешто?
Освен големиве-СДСМ, ВМРО, ДУИ и она на Селмани- која партија е толку големазбунетост
Или овие кои имаат телевизии се нешто поголеми од човек партијаизненадување
Утепај ме ако знам ете како се вика партијата на Стојменов-односно во која партија е човекот сегазбунетост

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,174 секунди.