IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Прочка (недела на проштевањето)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Прочка (недела на проштевањето)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака Обратен редослед
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Прочка (недела на проштевањето)
    Испратена: 26.Февруари.2015 во 18:28
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2015 во 01:58
Единствен празник кој едвај чекам да помине,освен децата кои доаѓаат со песна другото за мене е небитно.
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2015 во 18:23
ццццццц ај простено нека ти е што си ме ставила во категорија политичари.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2015 во 17:10
Originally posted by zagor zagor напиша:

..povelete,imate samo uste saat i pol.газење од смеење

Прости ми загоре, среќа не каснаммолитва
Барам прошка и од Платеник, брза, Горазд, novace, Зекси, Орка, мрзла и многу политичарихи, хи...

А веројатно најмногу треба да барам од Анастеа, Фикс и Месизадоволство


Има многу теми за Прочка на форумов, простете ми што во оваа барам прошкаплазење


Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2014 во 22:44

Е па ај да искористиме штом такаголема насмевка

Да си простиме со Емил, а Сиктерплазење изгледа сака да ме части кафе во замена за прочка.

Шега на страна, морам да ги цититам Ла Филето и Биба.
Прочка не е само денес.
Простувањето е олеснување за душите од гнев, омраза и лутина.Originally posted by la fille la fille напиша:

Прочка не е само празник еднаш во годината. Тоа е стил на живот! Џабе ми е ако чекам цела година за од некого да побарам прошка, да го/ја замолам да ми прости за нешто што сум направила со дела или со зборови. Или пак, да чекам да дојде Прочка, па некому да му простам. Секојдневно треба да се испитуваме и да внимаваме, но пред се, дури и кога некому ќе згрешиме, веднаш да се извиниме и да побараме опростување. И ние ќе имаме мирна совест, а и другата страна ќе ја спасиме од наталожување на гнев и омраза...


Originally posted by BIBI_G_3 BIBI_G_3 напиша:

Да му простиш некому , тоа е вистинско дело на љубовта. Да ги избришеш сите навреди ,лаги и клевети на другиот кон тебе е духовно херојство.Со тоа си симнуваш голем товар од твојата душа , иако знаеш дека некои луѓе не ја заслужуваат твојата прошка. Сите грешиме и сите сме за казна ,но Бог не не повикал да судиме и да казнуваме туку да простуваме . Бог ќе ни ги прости нашите гревови доколку ние им ги простиме на оние што ни ги згрешиле .
ПРОШТЕВАЈТЕ И ЌЕ ВИ БИДЕ ПРОСТЕНО! За многу години нека ни е празникот !!


да


Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2014 во 22:36
..povelete,imate samo uste saat i pol.газење од смеење
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2014 во 22:34
Originally posted by емил емил напиша:

Анaстеa и Лина , извинете дека ви ги скинав нервите пред неколку дена .  Вие си знаете како и зашто . Не беше намерно . Едноставно така ги усеќав работиве .

Ќе ти простев, ама не можеш без испадивртење со очи
Поради ова

Originally posted by емил емил напиша:

да чита Лина да се учи и  да не се буни друг пат да 

Горниот нека ти прости.Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2014 во 20:09
ПРОЧКА ВО МАКЕДОНИЈА

 
Прочка или Велики поклади, е ден во православното христијанство на меѓусебно простување помеѓу верниците пред почетокот на Велигденскиот пост. Датата на Прочка се менува во зависност од датата на Велигден, и секогаш е точно на 7 недели пред Велигден. Од верски аспект, Прочка е една од манифестациите на искрената и пожртвуваната љубов кон ближните, кој треба да го следи примерот на Господ Исус Христос за безусловно и безгранично проштевање меѓу луѓето.

Прошка бара помладиот од постариот со зборовите „прости ми“, а постариот одговара „простено да ти е од мене и од Бога“.

Неделата пред Прочка се нарекува бела или сирна недела, кога не се јаде месо, туку се јадат млечни продукти или сукани пити. Прочка во семејството се одбележува со богат ручек кој завршува со амкање јајца.

Варено јајце се врзува на конец над трпезата и се завртува над главите на децата. Детето што ќе успее да го гризне јајцето се прогласува за најсреќно во следната година и добива награда.

Денот по Прочка е чист понеделник кога почнува големиот велигденски пост. Прочка го означува и крајот на зимските и почетокот на пролетните празници.

Еден од главните елементи на Прочка е маскирањето и преоблекувањето. Според обичајот, за Велики поклади порано се маскирале само мажите, а маските требало да бидат што пострашни и посмешни.

Најпознатиот настан за Велики поклади во Македонија е Струмичкиот карневал или Тримери кој е влезен и во Светскиот календар на карневалите и во последните години стана голема туристичка атракција.

Во минатото во Скопје често на денот на празникот Прочка се практикувало фотографирање во ателје. Скопските обичаи од кои дел имаале христијанска основа, а дел од нив биле поврзани со паганските верувања, најчесто биле исти како и сите останати од Македонија. По фотографирањето, пресоблечените возрасни и деца оделе на плоштадот во градот и на главните улици Краљ Петар (денешна улица Македонија) и улицата Војвода Путник (кејот на реката Вардар) каде што изгледало како на пазар на разнобојни костими и тоалети. Празничната атмосфера се надополнувала со фрлање конфети, улични музичари со народни инструменти, игри и песна.

По Втората Светска Војна празникот во редуцирана форма се прославувал само во круговите на семејствата според сопствената иницијатива и убедување, а од 60-тите години до денес почнува селективно навраќање на стариот начин на прославување со собирање на плоштадот Македонија и на Скопското Кале.


На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 102702
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2014 во 18:50
Нека ми прости секој оној
кого свесно или несвесно сум го
повредила.
Голема е душата на оној
кој умее да прости!
Нека ни е за многу години празникот:)
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2014 во 18:43
Анaстеa и Лина , извинете дека ви ги скинав нервите пред неколку дена .  Вие си знаете како и зашто . Не беше намерно . Едноставно така ги усеќав работиве .

Изменето од емил - 02.Март.2014 во 20:11
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2014 во 18:25
Прости ми да ти простам среќа
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
BIBI_G_3 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
СТАРОСЕДЕЛЕЦ

Регистриран: 21.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2372
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BIBI_G_3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2014 во 17:02
Да му простиш некому , тоа е вистинско дело на љубовта. Да ги избришеш сите навреди ,лаги и клевети на другиот кон тебе е духовно херојство.Со тоа си симнуваш голем товар од твојата душа , иако знаеш дека некои луѓе не ја заслужуваат твојата прошка. Сите грешиме и сите сме за казна ,но Бог не не повикал да судиме и да казнуваме туку да простуваме . Бог ќе ни ги прости нашите гревови доколку ние им ги простиме на оние што ни ги згрешиле .
ПРОШТЕВАЈТЕ И ЌЕ ВИ БИДЕ ПРОСТЕНО! За многу години нека ни е празникот !!
НЕПОПРАВЛИВ ОПТИМИСТ
Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2014 во 15:03
Прочка не е само празник еднаш во годината. Тоа е стил на живот! Џабе ми е ако чекам цела година за од некого да побарам прошка, да го/ја замолам да ми прости за нешто што сум направила со дела или со зборови. Или пак, да чекам да дојде Прочка, па некому да му простам. Секојдневно треба да се испитуваме и да внимаваме, но пред се, дури и кога некому ќе згрешиме, веднаш да се извиниме и да побараме опростување. И ние ќе имаме мирна совест, а и другата страна ќе ја спасиме од наталожување на гнев и омраза...
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2014 во 13:27
mene ovoj praznik mi e nekako najbiten...голема насмевка

se dodeka ne si prostish sebe - teshko deka  kje ti uspee i na drugite da im prostish - no bez razlika dali nekoj zasluzhuva ... "ti" zasluzhuvash mir! среќа

ednostavno, neli?намигнување


There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.