IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - kejt-d-grejt
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

kejt-d-grejt

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 40>
Автор
Порака
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 23:17
Sto pravis?
- Te cekam! Te cekam i te sakam!
Da, da, no sto pravis stvarno?
- Te sakam! Te sakam i te cekam!

A koga doagjas...
den porano znam deka doagjas
po cekorot te sekjavam
od koja bitka mi ides.
i znam za ranite
od poganite
za zborovite
i denovite
minati vo cekanje...
bleda nadez i sonuvanje.

Ela mi, stutkaj se,
navali se, odmori se,
mirisni me, prepoznaj me,
jas sum tvoja i koga ne sum svoja.
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 12:53
    .
Изменето од kejt-d-grejt - 09.Април.2012 во 11:32
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 22:17

мирно и пополека

ем сигурно, ем спокојно

ја допираш светлината.

 

Грст свилен земаш

со раце ја обликуваш,

а нејзе и' годи.

 

Ми мрднувам, ни трепнувам,

ни воздух земам, не пак глас

да не згрешам, 

да не прекинам,

па магијата ја растурам

- само и' завидувам...

се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 22:56
денес те молам
без да речам, без да клечам
- позајми ми го дишењето!

денес сакам
да тргнам, да не се вртам
- кон некое среќно негде.се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 18:18
  

Nemam vreme da te sakam
taka jas kako sto sakam
niti koga da te ljubam
taka jas kako sto ljubam.

Ne' izede zivotot, sonce moe
i taka izedeni i prepoloveni
ne' tovari...
ne' tovari...
a nie naivni go gledame
taka treba, si mislime.

Nemam vreme da te gusnam
a znam toplo da guskam
niti raka da ti pruzam
a imam mnogu sto da pruzam

I stoime, se gledame
se cekame...
i pak begame...
i mu se davame...
da ne' tovari
oti malku ni eтага

Изменето од kejt-d-grejt - 09.Април.2012 во 11:33
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 13:06
.
Изменето од kejt-d-grejt - 09.Април.2012 во 11:33
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 21:21
Ако заминеш...
со себе земи си го
одговорот
на прашањето
неодговорено
оти цело време
под јазик дремеше
и само чекаше
да му намигнеш

По пат фрли го
во првиот контејнер
кај другарите му
стравот и срамот...
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 21:55
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

.. Se prashuvash zarem toa bea tvoite sonishta... zarem zatoa brzashe da go izodish patot. Kade brzashe, zoshto tolku itashe? Temnicata e teshka, breme shto gushi. No naednash zablesnuva sjajot. Prvata furija vleguva, nasmeana, srekjna. Te gushka onaka na brzina i so pogled ti kazuva deka se raduva shto si sekogash tuka, ako mu pritrebash. Sheretski ti namignuva i znaesh deka e srekjen, vesel, go zivee ona shto ti si go nadziveal. I dodeka nego go isprakjash so grizliv, majcin pogled i molbi gospod da go cuva doagja drugata furija, seriozen, podzamislen. Sakash da mu gi prezemesh grizite, no znaesh deka vekje ne e ona malo mamino  dete  koe barashe da mu raskazesh prikazna i mu gi galish loknite dodeka zaspiva. Sega e maz, golem, no sepak sin na mama. Zaminuva vo soba da uci, pritisnat od bremeto na posledniot ispit, a ti vo mislite gi prokolnuvash profesorite iako znaesh deka tie ne se vinovni, samo si ja rabotat svojata rabota. Kako senka odish po nego, mu nosish cafe, blago, onakvo kavo najmnogu saka da pie i krushevski lokum. Se nasmevnuva otsutno, znae, go cuvstvuva tvoeto prisustvo, tvoite misli, tvojata nemokj i zelba da mu pomognesh. Zamavnuva so rakata, zadlabocen vo teoriite i tezite. Se vrakjash, go baknuvash vo celo, mu davash sila da izdrzi. Srceto majkino bie silno, cekorite stanuvaat tivki, necujni. Не овој изметен двор
не мојата детска соба
суредена и затворена
и не мирисот на печено лиснато
- ТИ си мојот дом!

Зошто знаеш без думање
колку капки млеко да ми ставиш во кафето
и колку минути да го вариш јајцето!

Додека ти раскажувам
како денес светот се вртеше околу мене
се прашувам....
се вртеше оти јас така сакам
или за да ти ги гледам очите како светкаатсе' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 00:24
.

Изменето од kejt-d-grejt - 09.Април.2012 во 11:33
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 11:14
Originally posted by filmadzijka filmadzijka напиша:


Еден ден.
Што е еден ден?
Шугави 24 часа. Ха!
Еден ден ...
па и два ... или пет ...
или еден месец ...
или година ... или десет...
споредено со еден живот ...
еден век ...
или секогаш ...
или ...
никогаш.

Еден ден ...
е доооооооолга небитност,
споредена со еден миг,
ако тој миг е
сега.


кога после многу години, ќе дојдеме на крајот од нашето патување,
ќе се обѕрнеме преку рамо...
таму нема да видиме куќи и станови,
ни стилски наместени дневни соби,
ни зимници, ни најдобри рецепти за торти....
ќе останат само спомените и миговите,
доказите дека вредело, и не било залудно,
дека било убаво, и нежно, и мило.
Можеби и тогаш,
ако не ни се тресат премногу рацете
и ако склерозата не ни го испила мозокот,
ќе титкаме со успорени движења по тастатурата
ќе си даваме воља за живот еден на друг,
како најдобри пријатели кои некогаш сме ги имале,
а кои никогаш не се виделе...

се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 23:16
.

Изменето од kejt-d-grejt - 09.Април.2012 во 11:34
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2008 во 15:33

      .Изменето од kejt-d-grejt - 09.Април.2012 во 11:34
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2008 во 01:04
сакам да ти кажам....ептен, ептен сакам да ти кажам....

На тацна ми нудиш
тоа што ти се чини ми треба.
И да земам,
ќе биде за да не те навредам.
Сигурноста, мил мој,
не е мое природно чувство!
Мене лудата,
само потрагата по неа ме возбудува!

се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2008 во 09:19
        МАРУЛКА

Знаеш како изгледа марулка во пролет?
кинеш лист по лист...
и како одиш кон срцевината,
ливчињата се почисти и посочни,
лиги ти се полни устата
и не ги дробиш во тањирот,
едвај дочекуваш да го чуеш
рупкањето во устата.

Колку долго веќе
отвараш, истражуваш...
и еве... немам желба
да се бранам, да се кријам.
Забриши си ги лигите,
замижи за да уживаш
и...
рупкај ме...се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 40>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.