IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - Половен автомобил од увоз или не!!!!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Половен автомобил од увоз или не!!!!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2011 во 08:44
Originally posted by nostalgija nostalgija напиша:

Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Originally posted by nostalgija nostalgija напиша:

Ако е таа кола супер зошто се нашла на плац во Италија,Словенија,итн.Зошто да се продава нешто ако сеуште служи?Мислиш дека западњаците имаат пари па ги менуваат тек така колите.
Има, има голема%20насмевка има доста богат свет што ги менува колите од каприц и желба за престиж, а богами и од што не знаат каде да ги потрошат парите. Штом излезе некој понов модел, “стариот“ се остава во некоја гаража за продавање, а што се вика уште и најлоните му стојат.Нормално, тие коли се и малку поскапи, ама пак се далеку од цената на новите.А инаку има да се најдат добри, здрави коли, одржувани, неизмалтретирани по патишта како нашите, со поминати технички прегледи и за поевтини пари. Само треба да начекаш и по можност сам да си видиш. намигнување


До сега барем од она што сум го видел јас на плацевите низ МКД е на залез на кариера .Тие кои ги менуваат колите од каприц и желба пријателе,да точно во право си,ама тие коли никогаш нема да ги видиш низ МКД.....како прво чинат пари,и вредат за тие пари,а ние не сме спремни да платиме зошто сакаме за 2000евра да е прва боја,прв газда и со 30000км поминати.....Е сега види вака ....Таква кола тешко ке најдеш.....Да ке најдеш ама е 12000евра,а немаш толку пари да платиш....Сум сменал еден куп коли за 24годишен возачки стаж,од скапаници па до релативно??????ново возило,но кога дочекав да го купам од салон со кесите на седиштата и фактурата на седиште ми текна на татко ми кој не е мегу нас......Синко да дочекаш да купиш ново возило,и да осетиш каков е филингот......Па дајте луге мајко му,станавме отпад на Западната цивилизација....А најтрагичното е тоа што сите имаат 130000км.Како се погодило,бреееееееее .Се влечка се и сешто од горе,скрпарено стокмено и нормално Македонче лелееееееееееееееееееее дочекало да вози добро ауто,а не свака дека веке имал една таква канта дома......Филингот е сосема друг,еве за пример јас лично 6 години само се возам,редовен сервис.......Ама баш ништо.....Приказните у стил,а бе не ја возел у гаража му била исл......неееееееееееееееееееее тоа кај мене не поминува...

Не ми е јасно дали барем имате корист кога ги браните импортерите. Познавам 10тина луѓе од кои таткоми и братми што купиле половни возила од увоз, па ај да прераскажам од најблиските. Братми со поло 1,0 помина повеќе од 100000 без никаков квар, кога го купи душебрижниците почнаа да го убедуваат дека за две години ќе се расипело заради квалитетот на нашиот бензин, а пак таткоми донесе еден опел кадет од Германија и уште си го вози човекот, јас му викам да го смени а он не сака вели му се погодил.
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2011 во 23:15
Originally posted by Pavaroti Pavaroti напиша:

Originally posted by nostalgija nostalgija напиша:

Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Originally posted by nostalgija nostalgija напиша:

Ако е таа кола супер зошто се нашла на плац во Италија,Словенија,итн.Зошто да се продава нешто ако сеуште служи?Мислиш дека западњаците имаат пари па ги менуваат тек така колите.
Има, има голема%20насмевка има доста богат свет што ги менува колите од каприц и желба за престиж, а богами и од што не знаат каде да ги потрошат парите. Штом излезе некој понов модел, “стариот“ се остава во некоја гаража за продавање, а што се вика уште и најлоните му стојат.Нормално, тие коли се и малку поскапи, ама пак се далеку од цената на новите.А инаку има да се најдат добри, здрави коли, одржувани, неизмалтретирани по патишта како нашите, со поминати технички прегледи и за поевтини пари. Само треба да начекаш и по можност сам да си видиш. намигнување


До сега барем од она што сум го видел јас на плацевите низ МКД е на залез на кариера .Тие кои ги менуваат колите од каприц и желба пријателе,да точно во право си,ама тие коли никогаш нема да ги видиш низ МКД.....како прво чинат пари,и вредат за тие пари,а ние не сме спремни да платиме зошто сакаме за 2000евра да е прва боја,прв газда и со 30000км поминати.....Е сега види вака ....Таква кола тешко ке најдеш.....Да ке најдеш ама е 12000евра,а немаш толку пари да платиш....Сум сменал еден куп коли за 24годишен возачки стаж,од скапаници па до релативно??????ново возило,но кога дочекав да го купам од салон со кесите на седиштата и фактурата на седиште ми текна на татко ми кој не е мегу нас......Синко да дочекаш да купиш ново возило,и да осетиш каков е филингот......Па дајте луге мајко му,станавме отпад на Западната цивилизација....А најтрагичното е тоа што сите имаат 130000км.Како се погодило,бреееееееее .Се влечка се и сешто од горе,скрпарено стокмено и нормално Македонче лелееееееееееееееееееее дочекало да вози добро ауто,а не свака дека веке имал една таква канта дома......Филингот е сосема друг,еве за пример јас лично 6 години само се возам,редовен сервис.......Ама баш ништо.....Приказните у стил,а бе не ја возел у гаража му била исл......неееееееееееееееееееее тоа кај мене не поминува...

Не ми е јасно дали барем имате корист кога ги браните импортерите. Познавам 10тина луѓе од кои таткоми и братми што купиле половни возила од увоз, па ај да прераскажам од најблиските. Братми со поло 1,0 помина повеќе од 100000 без никаков квар, кога го купи душебрижниците почнаа да го убедуваат дека за две години ќе се расипело заради квалитетот на нашиот бензин, а пак таткоми донесе еден опел кадет од Германија и уште си го вози човекот, јас му викам да го смени а он не сака вели му се погодил.Е сега од почеток може.....
1.Никој не ги брани импортерите и хммммммммммммм може и некој да има од нив кар попуст,па ЦД гратис
2.Темата е дали се исплати да се земе возило од увоз по секоја цена,или да се доплати некое евренце повеке ама да биде што се вели домашно со усул километража.....
Секој има право на избор дали ке направи сам увоз или ке купи веке увезена кола.....Зборот е дали се исплати човек да се зеза со такви работи,или покултурно да си ја купиш од тука...Но нашиот народ мерак пусти како што пишав во предходниот пост да се вози странско аутце макар било и без тркала ....Цената која ке ја платиш дали ке ја оправда твојата екск*рзија за да дојдеш конечно до добар автомобил,нели.....И тука кај нас може да се најде добар половен автомобил со сервисна книшка.....сега е барем лесно,нели....со сериски број на каросерија у сервис....добар ден ај за возилото дај ми историја на сервис....опааааааааааааааааа,на А4 формат ке ти принтнат лугето и знаеш на што си....А кај поопремените сервиси и ке си платиш,па опаааа лап топ на терминалот за дијагноза и се од А до Ш.....Купуваше мој пријател гранде пунто,отидовме кај другар мој Гоко кој е главен у Аутомобиле ск,го тури на компјутер и ко на послужавник све брат,од промена последна на масло до прв сервис....сега колите не се ко порано глупи ...си виде човекот она што го бараше,си ја плати колата поштено,и еве се вози сега....може фрли 400-500евра поише од оние од увоз,ама вели.....0 води коло хеххехехехе.Значи нема над 100000км поминато.....Јас лично возам службено добло 1.3мултиџет,има 170000км и е сервисирано у фиат....без никакви проблеми,само на 165000км му ја сменив ламелата.... е па сеа види и сам,дали ке одбереш змија или магаре....и едното боли и другото,ама кое помалку нели?од двете зла подоброто кажале.....
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2011 во 20:37
По бурната дискусија и мешање на темите,а тоа не беше тема на коментари и мислења,затишје.......хммммммммм,чудно но вистинито....
Сите ние мислиме дека сме во право,но на крајот испага дека немаме поим од ништо,нели.....Затоа и темата замре бидејки не знаеме да дискутираме,и сите сме во право,нели....
Секој има право на свое мислење нормално,но без да го навреди другиот......
Да половен автомобил од увоз,ама не по секоја цена,нели....Треба да се земат во предвид многу фактори....цената,состојбата на возилото,сервис и резервни делови....
Јас сума на став или мислење дека треба да се размисли дали да се земе половно возило од надвор или да се фрли некое евренце поише па да земеш ауто купено од нашите салони.....Дека се поквалитетни и со повеке опрема не станува збор.....Мислам веднаш се приметува....
Но дали тоа треба да биде пресудно да се одбере тоа возило и дали воопшто ви е потребна таа екск*рзија.....
Сме слушале илјадници приказни од луге кои ги познаваме или не кои имале лошо или добро искуство со тие автомобили....Е сега работите на кантар се ставаат и која страна ке биде потешка таа е конечна одлука...
Па постирајте искуства свои или од пријатели за да се добие реалната слика на возилата кои се увезуваат во МКД...
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2011 во 09:13
spored moeto skromno mislenje okolu ovaa tema ., kako sakate svatete me ., su protiv ., polovni vozila od sranstvo ., od mnogu poveke prichini ., lazhna kilometrazha ., gi repariraat i exterier i enterier kako od fabrika ispadnati ., vo eu ., zimno vreme se koristi sol vo onormni kolichini ., podvozjeto katastrofalno., go kupuvash i aj na zdravje nema na kogo da mu tropnesh na vrata ., zatoa prednost davam na domashni polovni., i kako shto reche nostalgija i ako e za nekoe evro poskapo ., da ste mi zhivi i zdravi zavisnici od nafteni derivati
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2011 во 00:55
Polovno vozilo od stranstvo DA ... edinstveno vo slucaj da se zeme od ovlastenite distributeri, znaci samo za kolite na koi im e pravena zamena po princip staro za novo .... nikako od nasive "uvezuvaci" ...
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Green King Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Green King Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2011 во 22:30
dali nekoj moze da mi kaze evtini placevi na koli vo avstrija
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2011 во 23:41
јас купив увезено поло и се зезнав искрено, доколку се разбирате, убаво проверете с епред да купите нешто
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
rure Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rure Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2013 во 11:52
Годинава планирам да одам германија,сакам да земам кола е сега ме интересира ваше мислење од каде е подобро да се купи кола од некој авто плац или од приватен продавач?
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2013 во 17:14
Originally posted by rure rure напиша:

Годинава планирам да одам германија,сакам да земам кола е сега ме интересира ваше мислење од каде е подобро да се купи кола од некој авто плац или од приватен продавач?


Најдобро е од човек кој го познаваш, но ретко е да се погоди тајмингот твој пријател во Германија баш да ја продава колата што ти ја сакаш. Затоа од овластен дилер на половни автомобили. Посигурно е отколку од приватен продавач.
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
rure Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rure Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2013 во 20:11


Најдобро е од човек кој го познаваш, но ретко е да се погоди тајмингот твој пријател во Германија баш да ја продава колата што ти ја сакаш. Затоа од овластен дилер на половни автомобили. Посигурно е отколку од приватен продавач.
[/QUOTE]

абе ризично е од авто плац сум слушал враќаат километри
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2013 во 23:44
Плацовите се најризични. Поготово ако е сопственик турчин. Враќаат километражи и тоа невидено. Од 500 000 ја тера на 200 000 км и ич око не му трепнува.
Приватен продавач е добра варијанта, но да е исклучиво некој Германец. Тие во принцип и не лажат за состојбата и километрите на возилото. И да има 300 000 км, барем ќе знаеш дека се тие, додека на плац ќе ти тврди дека 200 000 само што поминал, а тоа кутрото којзнае уште колку х200 000 има во него.
Така да, пробај со приватен продавач, ќе извадиш добра цена и ќе ја видиш реалната состојба на возилото. Но запамти. Исклучиво да е германец. Никако турчин, или некој од нашиве краишта.
Втора варијанта ти се салоните за половни возила кои имаат и сопствени сервиси. Такви ги има многу.
Бегај од плацови.

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.