IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - Половен автомобил од увоз или не!!!!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Половен автомобил од увоз или не!!!!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2011 во 01:31

Originally posted by nostalgija nostalgija напиша:

Ако е таа кола супер зошто се нашла на плац во Италија,Словенија,итн.Зошто да се продава нешто ако сеуште служи?Мислиш дека западњаците имаат пари па ги менуваат тек така колите.


Има, има голема%20насмевка има доста богат свет што ги менува колите од каприц и желба за престиж, а богами и од што не знаат каде да ги потрошат парите. Штом излезе некој понов модел, “стариот“ се остава во некоја гаража за продавање, а што се вика уште и најлоните му стојат.
Нормално, тие коли се и малку поскапи, ама пак се далеку од цената на новите.

А инаку има да се најдат добри, здрави коли, одржувани, неизмалтретирани по патишта како нашите, со поминати технички прегледи и за поевтини пари. Само треба да начекаш и по можност сам да си видиш. намигнување

Кон врв
Charlie Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Февруари.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Charlie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2011 во 09:58
Originally posted by nostalgija nostalgija напиша:

Пријателе се убаво,ама има една многу важна работа која ја заборави!!!!!!!!!!Ја купуваш да ја возиш,а не да ја поправаш .Ако ми е за скапаница да лежам под неа секој ден и да трошам пари,тогаш ке си ја возам скапаницата која ја имам,барем и ги знам болките Една многу важна работа има во таа прикаска.Мерак пусти да се вози странско јако ауто па макар имало 200000км!!!!!!!!!!!!!!!!Чекај малку!!!!Ако е таа кола супер зошто се нашла на плац во Италија,Словенија,итн.Зошто да се продава нешто ако сеуште служи?Мислиш дека западњаците имаат пари па ги менуваат тек така колите.Нееееееееееее,туку знае дека таа до 120-130000км ке тера со ситни дефекти кои се поднесуваат.После пополека кариерата и завршува,завршува.......Се замачкува и ајде доле у кошот на Европа да возат јаки коли.Јок бре,пријателе.И тоа што вреди и таму има цена.Лично познавам луге кои не видоа аир од тие возила.Знам дека се пага на фората,лелееееееееееееее има клима,бандажи,цд,а никој не гледа во каква состојба се наога останатите работи(мотор,подвозје исл.)Зошто лугето пагаат на тие евтини фори,не знам навистина.За мене нека нема ништо опрема ама нека 0 води коло .Значи нека км почнува со 0 не со 1 или 2 скраја да е Затоа отвори си пазар3 па разгледај си ке се најде нешто од наши салони купено со пристојна километража,па купи ја и да се возиш во неа,а не под неаПа не зафркавај,нормално дека има и лоши коли и дефинитвно најголем дел од нашиве препродавачи ги зимаат
најлошите и најефтините модели и ги шминкаат.. за да заработат евро повеке. Но да ми кажеш дека не можеш да најдеш асална кола од толку многу модели.,и дека секоја ке ти биде крш тоа ми е чудно . :D Впрочем на многу модели како што глеам во Германија имаш и одреден гарантен рок, дека колата е во солидна состојба.
Е сеа нормално дека нема да е ко нова.Но дека отидовме на малце поквалитетни коли тоа е факт. Доста веке со Југовци и со Стојадини :) .. A све што е поквалитетно и подобро ,мора да значи дека ке кошта и повеке од купување па и со одржавање .

Изменето од Charlie - 25.Февруари.2011 во 09:59
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2011 во 16:51
...nekoj si misli deka nasekade kolite se prodavaat duri  otkoga ke im ja ''izvadish dushata'', kako tuka ,...izgleda...изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
na oko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

koj sum jas koj sum jas

Регистриран: 25.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4866
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај na oko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2011 во 15:03
sekade ima sekakvi.I kaj nas neko gi menuvaat kolite na 2 god.a nekoj 3 pati ke mu ja zeme dushata na koliceto pa posle ke ja prodade na nekoj pouporen(posiromav) i taka nema kraj na "vozenjeto".zatoa bez razlika dali od uvoz ili od tuka ke kupuvate kola OTVARAJTE OCI da ne vi gi otvorat drugi.
na kamen shto se trkala mov ne se nafaka
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2011 во 00:03
Јас моментално немам автомобил бидејќи не можам да си дозволам добар автомобил, а потребен ми е само за на одмор. Да кратам од мене или мојата фамилија или пак да неможам да отидам на одмор како човек за некој крш ама не ми паѓа на памет. Само за репер мојот велосипед чини 500 еура е за тие пари луѓе купуваат некои си аута...па уште се фалат со нив.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2011 во 02:33
Originally posted by Pavaroti Pavaroti напиша:

Јас моментално немам автомобил бидејќи не можам да си дозволам добар автомобил, а потребен ми е само за на одмор. Да кратам од мене или мојата фамилија или пак да неможам да отидам на одмор како човек за некој крш ама не ми паѓа на памет. Само за репер мојот велосипед чини 500 еура е за тие пари луѓе купуваат некои си аута...па уште се фалат со нив.
а доколку би купил автомобил што би му правел после одморот? доколку немаш реална потреба од него, се разбира
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2011 во 18:15
Originally posted by Pavaroti Pavaroti напиша:

Јас моментално немам автомобил бидејќи не можам да си дозволам добар автомобил, а потребен ми е само за на одмор. Да кратам од мене или мојата фамилија или пак да неможам да отидам на одмор како човек за некој крш ама не ми паѓа на памет. Само за репер мојот велосипед чини 500 еура е за тие пари луѓе купуваат некои си аута...па уште се фалат со нив.
Ај Павароти.... нели, некогаш објаснувањата се безкорисни. Семеен пријател наш... човекот напука 50 години и уште чека пари за  „раса“ кола да купи.  Ако, нека почека, викам... целиот живот е пред него...изненадувањесмеење

И покрај што во догледно време ќе возам коли од 300-500 евра , никогаш нема да бидам наврнат, да ми студи по пат, забаен или некаде непојден... 

Ти си знаеш... почекај си уште неколку години , можеби ќе сватиш дека кога ќе дојди зимно време ноќе потреба за нешто, не можеш таа работа да ја средиш точак , па колку и да е скап намигнување Јас така гледам на работите.... позз
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2011 во 09:33
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:


Originally posted by Pavaroti Pavaroti напиша:

Јас моментално немам автомобил бидејќи не можам да си дозволам добар автомобил, а потребен ми е само за на одмор. Да кратам од мене или мојата фамилија или пак да неможам да отидам на одмор како човек за некој крш ама не ми паѓа на памет. Само за репер мојот велосипед чини 500 еура е за тие пари луѓе купуваат некои си аута...па уште се фалат со нив.
Ај Павароти.... нели, некогаш објаснувањата се безкорисни. Семеен пријател наш... човекот напука 50 години и уште чека пари за  „раса“ кола да купи.  Ако, нека почека, викам... целиот живот е пред него...изненадувањесмеењеИ покрај што во догледно време ќе возам коли од 300-500 евра , никогаш нема да бидам наврнат, да ми студи по пат, забаен или некаде непојден...  Ти си знаеш... почекај си уште неколку години , можеби ќе сватиш дека кога ќе дојди зимно време ноќе потреба за нешто, не можеш таа работа да ја средиш точак , па колку и да е скап намигнување Јас така гледам на работите.... позз

Зимно време ќе си викнам такси ако имам потреба, или пак ќе побарам од тато, но главна работа ми е такси барем можам да се опуштам. Сигурно ќе ме сватиш кога ќе станеш повозрасен, киснев по гаражи помагав во спремање на мои пријатели што се тркаа, едвај чекав да ја однесам дома женами тогаш девојка и да одам во мало пред (пред дар мар) и да лудуваме, ние можевме да возиме и да не излагаме од кола оти за 100тче стававме 3 литри бензин.
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2011 во 13:55
Браво ако можеш со такси да си ги завршиш сите работи...
Не ми е главен филм само да лудувам со колата. Глеај: утре е прочка... денеска цел ден припреми и  ме вртат по продавници цело време додека да се испазари сето што треба. Ако одев со такси до сега ќе си дадев 1500 денари, а ако одев пешки немаше да се донесам со сето. Така да , сметам дека освен уживање , поседувањето кола ти е жив благослов....  Па ти како сакаш намигнување
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2011 во 19:10
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Браво ако можеш со такси да си ги завршиш сите работи...Не ми е главен филм само да лудувам со колата. Глеај: утре е прочка... денеска цел ден припреми и  ме вртат по продавници цело време додека да се испазари сето што треба. Ако одев со такси до сега ќе си дадев 1500 денари, а ако одев пешки немаше да се донесам со сето. Така да , сметам дека освен уживање , поседувањето кола ти е жив благослов....  Па ти како сакаш намигнување

па ти бре многу си се опуштил, се гледа дека не си женет ....кога ќе се ожениш ќе видиш пазарење со ауто....трошок е бре тоа
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2011 во 19:29
..ma , dechkoto nemal ni dovolno godini...za da vozi...legalno ,mislam!изненадување

...ne go zemaj zdravo za gotovo .намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2011 во 20:52
Слушај брзи да ти кажам нешто:  Ти братче, немаш претстава за тоа како јас живеам.  Она што брчи и вози ми е 70% од исполнувањето и смислата на денот. Тоа што јас имам 17 не претставува никаков проблем за јас да не бидам слезен од кола.  Купувам, возам , растурам за делови, реставрирам, фарбам , продавам -  од мојата 14 година, така да,  сигурен сум , имам многу подобри познавања за коли од тебе како прво.

@ Павароти: а што мислиш, со што одев на пазарење? Со кола бре друже (таа моментално што ја имам,  Вектрата 1.7TD) и со веспа. Поефтино е со такси??? Убеден сум дека ме фати поефтино со колата!  Можеби е трошок, ама со 200 денари гориво сите работи се вршат ко што ми е градов 60 000 жители сосе кучиња... намигнување


Изменето од volkswagen - 05.Март.2011 во 20:53
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2011 во 21:27
dobro de,malechok, shto se kosish za djabe,изненадување

...a i samiot kaza deka za tri meseci ke bidesh ...golem,..barem spored zakonot!намигнување

 ....tuku, nemoj sluchajno u skopje da si doshol da pazaruvash ,...barem ne vo ovie 3 meseci, zatoa shto tuka ne mu e ..sekoj na sekogo neshto,

....(baba, dedo,chichko,striko vujko,vujna, drugar ,kum,kumashin ,.snajka ..svastika...pa i nekoj paroljubec...)..голема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2011 во 21:23
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Originally posted by nostalgija nostalgija напиша:

Ако е таа кола супер зошто се нашла на плац во Италија,Словенија,итн.Зошто да се продава нешто ако сеуште служи?Мислиш дека западњаците имаат пари па ги менуваат тек така колите.
Има, има голема%20насмевка има доста богат свет што ги менува колите од каприц и желба за престиж, а богами и од што не знаат каде да ги потрошат парите. Штом излезе некој понов модел, “стариот“ се остава во некоја гаража за продавање, а што се вика уште и најлоните му стојат.Нормално, тие коли се и малку поскапи, ама пак се далеку од цената на новите.А инаку има да се најдат добри, здрави коли, одржувани, неизмалтретирани по патишта како нашите, со поминати технички прегледи и за поевтини пари. Само треба да начекаш и по можност сам да си видиш. намигнување


До сега барем од она што сум го видел јас на плацевите низ МКД е на залез на кариера .Тие кои ги менуваат колите од каприц и желба пријателе,да точно во право си,ама тие коли никогаш нема да ги видиш низ МКД.....како прво чинат пари,и вредат за тие пари,а ние не сме спремни да платиме зошто сакаме за 2000евра да е прва боја,прв газда и со 30000км поминати.....Е сега види вака ....Таква кола тешко ке најдеш.....Да ке најдеш ама е 12000евра,а немаш толку пари да платиш....Сум сменал еден куп коли за 24годишен возачки стаж,од скапаници па до релативно??????ново возило,но кога дочекав да го купам од салон со кесите на седиштата и фактурата на седиште ми текна на татко ми кој не е мегу нас......Синко да дочекаш да купиш ново возило,и да осетиш каков е филингот......Па дајте луге мајко му,станавме отпад на Западната цивилизација....А најтрагичното е тоа што сите имаат 130000км.Како се погодило,бреееееееее .Се влечка се и сешто од горе,скрпарено стокмено и нормално Македонче лелееееееееееееееееееее дочекало да вози добро ауто,а не свака дека веке имал една таква канта дома......Филингот е сосема друг,еве за пример јас лично 6 години само се возам,редовен сервис.......Ама баш ништо.....Приказните у стил,а бе не ја возел у гаража му била исл......неееееееееееееееееееее тоа кај мене не поминува...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,236 секунди.