IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што ги повредува вашите верски чувства?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што ги повредува вашите верски чувства?

 Внеси реплика Внеси реплика
Прашање: Што ги повредува вашите верски чувства?
Одговор Гласови Статистика
3 [37,50%]
3 [37,50%]
2 [25,00%]
0 [0,00%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
ANTEROS Кликни и види ги опциите
Група
Група

Seeker

Регистриран: 06.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 77
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANTEROS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Што ги повредува вашите верски чувства?
    Испратена: 14.Февруари.2011 во 17:25
Сите ние сме се нашле во момент кога нашите верски чувства биле повредени. Дали тоа било негативен коментар од поединец што ќе ја нарече нашата вера со погрдо име а нејзините припадиници ќе ги окарактеризира како вакви или онакви, или пак ќе има јавна кампања во оцрнување на некоја религија како ваква или онаква, а нејзините припадници како екстремни, фундаменталисти и сл...ова само за пример го давам. Мислам дека сум во право кога ќе пишам дека нема некој што не би се навредил ако е христијанин а биде наречен паган, крстоносец, инквизитор, или пак ако е муслиман - да го викаат вехабист, терорист, кољач и сл.
Дали и со што вашите верски чувства биле повредени. Во оваа своевидна анкета дадов некои можни одговори, ама би било убаво кој сака да дискутира, да сподели, што е или било тоа што најмногу му ги повредило верските чувста во животот.

Изменето од ANTEROS - 14.Февруари.2011 во 17:27
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2011 во 17:49
Prvata opcija e edna od osnovnite chovekovi prava i nejzinoto sprechuvanje i onevozmozhuvanje e uslov za pojavata na onie koi sledat na spisokot.

Zatoa jas glasav za nea.

Ostanatite tri se refleksija i posledica na lichnata (ne)kultura i verskata propaganda. Ovie dve neshta se menuvaat niz vremeto, taka shto nekogash se pochesti, a nekogash poretki vo zavisnost od obrazovanieto, ekonomsko-politichkite odnosi i verskata (ne)trpelivost.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2011 во 21:03

 Prvata i tretata opcija se ona sto gi zagrozuva i povreduva najosnovnite covekovi prava slobodno da se ispoveda onaa religija za koja covek misli deka e ispravna.


Sekako vernikot moze da bide navreden i od toa sto nekoj mozebi javno ja ponizuva negovata religija ili ja favorizira na smetka na druga, no toa e pred se e subjektivna rabota na samiot vernik, za razlika od prvata i tretata tocka.


I jas se slozuvam so messenger , deka pred se' ,prvata tocka gi povreduva i sprecuva site verski prava i zatoa glasav za nea.
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2011 во 21:31
sekoj ima pravo na zivot i nikoj nema pravo da mu ja odzeme tlaa moznost bilo koj................i nema potreba od takvo nesto............
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,078 секунди.