IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Компјутерска галантерија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Компјутерска галантерија

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Компјутерска галантерија
    Испратена: 31.Јануари.2011 во 21:42
Новитети ... што имате и што ве интересира од т.н.компјутерската галантерија....
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2011 во 21:45
Силиконска навлака ...silicone keyboard cover...или едноставно заштита за тастатурата !!

ќе почнам со најлонската да не речам силиконската  навлака за тастатура…или silicone keyboard coverискрено ептен сум задоволна оти гајле немам ако падне трошка или капка оти често си знам да си грицкам или пијам пепси додека се дружам со лаптопот… силиконскава навлака некако убаво се лепи за тастатурата малку од почеток ќе ви биде чудно но бргу ќе се навикнете , а и типкањето е некако пластично позгодно за уво и осет на прсти…и цената е едно еуро или 60 ден…

http://www.gd-wholesale.com/userimg/17/3617i1/silicone-keyboard-cover-gw-0002-738.jpg      http://www.itechfreak.com/wp-content/uploads/2010/10/laptop_keyboard_screen_tips.jpg    http://microsolutionusa.com/store/images/air-pwk002w600.jpg   http://www.ppiblog.com/images/other-products/keyboard-cover.jpg

silicone keyboard cover… имате универзална силиконска навлака само за тастатурата каде се типките нели..и имаме за покривање целосно на долниот дел на ПЦ со се типките…или профилаксата е според моделот ПЦ и на типките така да самата силиконска навлака има жлебови ама тоа иде со самиот комплет при купување на ПЦ оти е само за таа тастатура... и ондак , кога ќе го ставите над тастатурата морееее и кафе да ви се истури , и мачка да ви кивне ич не ќе имате гајле…

Гумената тастатура.... flex keyboard...

http://www.kador.com/spillb.jpg       http://www.planetjune.com/blog/images/keyboardcover.jpg      http://www.redsave.com/productimages/165_flexi_keyboard.jpg    http://www.todisinfect.com/images/CoolThreeG.jpg

е сега ако ви пречи пак таква навлака силиконска над тастаурата , а ви прија кафето и и грицкањето покрај ПЦ тогаш иделано за вас е гумената тастатура flex keyboard …може да ја виткате , да ја гужватеи тоа како лаптопски распоред на типките малата таста 5 еура или 310 ден  и голема гумена таста со нумерички дел на неа 6 еура или 360 ден и тоа во разни бои бела, црна  дури сина  и виолетова…голема%20насмевкаИзменето од bijonse1 - 31.Јануари.2011 во 21:52
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2011 во 22:34
...ima toa tuka?
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 17:39
Originally posted by brza brza напиша:

...ima toa tuka?

знам дека ти се зезаш...нели?? па нормално дека ги има тука цените се од  Сет компјутерс шоп од каде се снабдив со ваквата галентерија...да


Изменето од bijonse1 - 03.Февруари.2011 во 17:47
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 17:45
ламба за ПЦ ....usb flex  light...

од ПЦ галантерија имам специјална ламба за ПЦ оти нели навечер во ниедно време по темница , а јас бам бам на тастатура … преферирам ламба која се витка нели со телото во различна положба кон тастатурата која се приклучува директно на ПЦ…како усб осветлување или usb flex  light… околу 5 еура 310 ден…

http://www.laptopsarena.com/wp-content/uploads/usb-flex-neck-light-2.jpg                                       http://images.shopping.indiatimes.com/images/product/101623_ecom-laptoplight.jpg                                 

инаку има и појако осветлување фиксно на ПЦ во горниот дел ама јас преферирам змијата како ја велам јас ламба со подвижно тело кое се витка како сакаш во било кој правец и висина...да
 
 
 
морав да ти ја тргнам последната слика, затоа што бараше лозинка за отварање на страната .. Сантијаго


Изменето од Santijago - 24.Октомври.2011 во 15:29
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2011 во 17:20
Usb fun...Pc ventilator !!!

... друго што дефинитивно треба да се има е ПЦ вентилатор можеби не толку во овие зимски денови, но во летен период мислам дека е неопходен…значи имаме статичен вентилатор на самото постоље или usb fan stan кој дува одоздола или може од позади како е прикажано со слика…

http://www.germes-online.com/direct/dbimage/50352006/USB_Fan.jpg                                     http://www.my-batteries.net/images/coolingpad/Portable-Usb-Cooling-Fan-Cooler-Pad-Notebook-Travel.gif                                  http://shopping.howei.com/image/data/USB/usb-fan-laptop2.jpg    

ваков вентилатор демек со постоље го  користам кога го поставувам на маса инаку така во скут или на нозе богами не ојт ќе смрзнеш…над 1000 ден зависи од моделот…лично го преферирам другото змииче како велам јас од вентилатор , кој  може исто како ламбата да се витка и движи во сите правци… околу 200 ден…па кога ќе ги приклучам настрана од ПЦ нели во отворот каде се приклучува усб нели ова се усб вентилатор и светло…а бе милина мислиш булевар има над ПЦ…голема%20насмевка

Изменето од bijonse1 - 15.Февруари.2011 во 17:21
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2011 во 15:27
Тоа на сликите не е ПЦ вентилаторнека%20ти%20е%20срам (освен на последната слика) 
 
Тоа е Notebook Cooler или постоље за лаптоп со вентилатор. Помага во регулирањето на температурата на лаптопите и е доста практично решение.
Кога ќе се рече ПЦ вентилатор најчесто се мисли на PC односно Персонален Компјутер, па тие вентилатори се уште познати како кулери кои ја регулираат топлината и се наоѓаат внатре во куќиштето.
 
 
А УСБ вентилаторите (како на последната слика) не ми се ништо посебно, само уште еден додаток што би морал да го носам со себе.
Интересно е тоа што може да има испишано порака, која изгледа интересно кога е во темна просторијаголема%20насмевка
 
 
 
 
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2011 во 15:36
Notebook skin - или како ќе му дојде во преводзбунетост Надворешна обвивка за лаптоп
 
 
 
Интересно решение за лаптопите. Доколку ви е здосадено да ја гледате истата боја на лаптопот, земете си ваква обвивка. Ги има во различни бои и димензии.
Можете да ја смените во секој момент, па нема опасност од здосадувањеда
 
 
 
Ако не повеќе, барем на децата сигурно би им било интереснонамигнување
 
 
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2011 во 16:23
Ako imate AMD procesor zemete si kuler ce vi treba sigurno...голема%20насмевка...Na nas pentiumcite ne ni treba...плазењеплазењеплазење...
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2012 во 19:54
Компјутерски прстен - Genius Ring Mouse !

0304201210600.jpg         http://i.sdlcdn.com/img/product/main/Ring_Mouse_M_1_2x.jpg     http://i452.photobucket.com/albums/qq245/bijonse/0304201210602.jpg

Денес го испробав копјутерскиот прстен што преставува класичниот компјутерски  глушец или маус , Тајванската фирма Genius како да ги исполнува желбите на компјутерски корисниците измислувајќи за многу кратко време различна штосна компјутерска галантерија , како што е овој прстен кој  некако личи на еден дигитален часовник што го имав на времетоинаку ринг глушецот целиот е безжичен и контролата иде од прстот кој притиска на горната површина на прстенот која е осетлива и  всушност преставува минипад и плус како викам јас леви клик од класичниот маус …

http://www.geniusnet.com.tw/wSite/public/Mmo/4/Ring_Mouse_f.jpg   http://i452.photobucket.com/albums/qq245/bijonse/0304201210599.jpg http://www.blogcdn.com/de.engadget.com/media/2010/09/ifa201001bbbb.jpg  

додека во подолниот дел првата плочка е за мрдање на курсорот и други функции , а десната плочка преставува,  како викам јас ,десни клик на класичниот маус… 

http://www.tipblog.de/wp-content/uploads/2011/07/genius-ring-mouse.jpg

дури може малку да се зезате со гостите дека компјутерот сам си работи (оти не се гледа кој управува) , малку е груб , не е толку осетлив , ама мислам дека вреди да се има !

Изменето од bijonse1 - 16.Април.2012 во 19:57
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.