IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Италија ...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Италија ...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 111213
Автор
Порака
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2018 во 16:44
Lago di Garda, Sirmione, Italy.
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2018 во 16:57
Sirmione, Lake Garda, Italy
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2018 во 10:47

Ферара,Италија
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2020 во 22:49
Image result for Италија сега

Image result for Италија сегаКон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2020 во 15:52

ИТАЛИЈАНСКО СЕЛО ВО КОЕ НЕМА ЗАРАЗЕНИ: “Чудесната вода“ го победи коронавирусот 

March 31, 2020
ИТАЛИЈАНСКО СЕЛО ВО КОЕ НЕМА ЗАРАЗЕНИ: “Чудесната вода“ го победи коронавирусот (ФОТО)

Жителите на италијанското село Монталдо Торинезе кое се наоѓа во северниот регион Пиемонт, засега се поштедени од коронавурусот, поради што многумина веруваат дека се заштитени поради “чудесната вода”, која, според легендата, ја излечила војската на Наполеон Бонапарта од пневмонија, пишува “Guardian”.

Монталдо Торинезе се наоѓа на околу 19 километри од Торино, престолнината на регионот во кој до саботата имало 3.658 заболени од коронавирус. Ширум Пиемонт, четвртиот најлошо погоден регион во Италија, во неделата имало 8.206 заболени.

Се верува дека водата од бунарот во ова село, во кое има 720 жители, помогнала да се излечи војската на Наполеон, која поставила камп во селото во јуни 1800-та година, пред битката во Маренга.

“Според легендата, генералите на Наполеон имале пневмонија. А благодарение на чистиот воздух и недопрената природа, тие биле излечени. Во текот на тој период веројатно помогнала и водата. Но, денес бунарот е затворен и водата од него се користи само за наводнување на полињата. Не можеш да пиеш од него”, рекол за Guardian градоначалникот на ова место, Серџо Гајоти.

Монталдо Торинезе во главно има постара популација, но исто така е дом и на млади семејства, кои патуваат во Торино на работа.

Гајоти вели дека веројатните причини за отсуството на вирусот би можеле да бидат чистиот воздух и здравиот начин на живот, како и неговите напори да ги предупреди луѓето на ризикот од коронавирусот и да дистрибуира маски за лице за сите семејства.

“Тука речиси и да нема индустрија, во главно има занаетчии. Од почетокот ставам известувања во поштенски сандачиња во кои е наведено што е потребно да се прави за да се биде сигурен, како што е редовно миење на раце и избегнување на директен контакт”, додал градоначалникот.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 111213
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.