IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Дали во Македонија има слобода на говорот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали во Македонија има слобода на говорот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 20>
Прашање: Дали во Македонија има слобода на говорот?
Одговор Гласови Статистика
19 [51,35%]
18 [48,65%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
afrodit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 272
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај afrodit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2010 во 17:29
Originally posted by fiks fiks напиша:

Афродита


Афродита НЕ,туку Афродит
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2010 во 17:29
А кој спомена партии сегазбунетост

Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2010 во 17:31
Афродит не е цуца???
Убо...ми се допагаат ставовите за слобода на говорот...
Јас си ја земам таа слобода која ја има овде кај нас...затоа имам проблеми...но не ме поколебува тоа да си искажувам мои лични ставови...Е овде во Македонија мора да сте спремни на поттиснување на таквите...сршено%20срце


Изменето од marsovec - 28.Декември.2010 во 17:32
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2010 во 18:19
Слобода на говор во Македонија ИМА. Секој си кажува што сака без око да му трепне. Дали е навредлив или не, тоа е веќе друга тема. Што е многу важно, дали по искажаниот збор ти следи отказно решение од работното место, телефонски повици од непознат број и тешки закани кон тебе или кон семејството, конструиран судски процес и.т.н., се зависи од тебе/нас/мене како понатаму ке издржиме. Дали ке покажеш “заби“ кон притисокот или ке се повлечеш?

Има многу примери за слободата на говорот кај нас но ништо не вреди сето тоа покрај огромната машинерија (тв пропаганда) која буквално го “исчистија умот“ на обичниот граѓанин.

Доволно е да се послуша бел/црн бумбар и секако водителката па ако ималку се има во умот ке се разбере делувањето и ГОВОРОТ кој го употребуваат слушателите/гледачите. Исто така и на емисијата јади бурек, ако внимателно слушаме ГОВОР на некои индивидуи, ке разбереме дека ЛОГИКАТА ја изгуби смислата.

Проблемот не е во говорот, туку во разбирањето на демократијата. Разумниот говор во Македонмија е исто како да сте застанале пред ѕидот и го молите да се помести чекор наназад.

Изменето од Buggyman - 28.Декември.2010 во 18:20
Homo homini lupus est...
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2010 во 18:22
Какво потиснување- јас имам една маана- не толерирам глупости и не се помирувам со нив. Па посебно не со овие нашиве, башка завиткани во ефтини хартии, не.

Не постои начин некој да ти ја ограничи слободата на говор-доколку сам не му го дозволиш тоа.

Во времето на најголемите репресии против слободното изразување, луѓето биле необично креативни во изнаоѓање начини за да го кажат тоа што го мислат.

Сега ги имаме сите средства, и повеќе од што ни треба: прашање е колку ги користиме, и на кој начин, и за која цел...?
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2010 во 18:32
Originally posted by Kali Kali напиша:

Какво потиснување- јас имам една маана- не толерирам глупости и не се помирувам со нив. Па посебно не со овие нашиве, башка завиткани во ефтини хартии, не.Не постои начин некој да ти ја ограничи слободата на говор-доколку сам не му го дозволиш тоа.Во времето на најголемите репресии против слободното изразување, луѓето биле необично креативни во изнаоѓање начини за да го кажат тоа што го мислат.Сега ги имаме сите средства, и повеќе од што ни треба: прашање е колку ги користиме, и на кој начин, и за која цел...?



Одлично кажано.

Homo homini lupus est...
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2010 во 19:25
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Има ама ДОМА...надвор...како и на плоштадот..следува ќотек во присаство на полиција, од организирани БАНДИ од власта...пардон имаше и ЦРКОВЊАЦИ...барем според обележјата...па некои имаа и бради...слични на попчињата....ДПМНЕ овски???да




Што подразбираш под црковњаци? Тие што носат бради? Значи сите мажи со бради се црковњаци? На ваква логика верувам и Аристотел би ти позавидил.

А плукањето по свештениците барем од тебе не ме чуди.

Се чудам, како ли говориш за слобода на говорот, а на темата социјализам или капитализам оправдуваш постоење на такво општество, какво што во Македонија ја газеше секоја можна слобода, па дури и правото на живот.
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2010 во 19:56
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Има ама ДОМА...надвор...како и на плоштадот..следува ќотек во присаство на полиција, од организирани БАНДИ од власта...пардон имаше и ЦРКОВЊАЦИ...барем според обележјата...па некои имаа и бради...слични на попчињата....ДПМНЕ овски???да




Што подразбираш под црковњаци? Тие што носат бради? Значи сите мажи со бради се црковњаци? На ваква логика верувам и Аристотел би ти позавидил.

А плукањето по свештениците барем од тебе не ме чуди.

Се чудам, како ли говориш за слобода на говорот, а на темата социјализам или капитализам оправдуваш постоење на такво општество, какво што во Македонија ја газеше секоја можна слобода, па дури и правото на живот.
Koga bi bilo tolku prosto za da se odgovori...Pa denes imtelektualcite se odkazuvaat od slobodata samo za sitna privilegija od vlasta...Taka da prasaweto  za sloboda, prava od raboten odnos, ekonomska sloboda...socijalni prava...sloboda na izbor...ima mnbogu segmenti na nekakvi prava...Nekoi ne trpat nepravdi pa se gotovi da bidat zrtvi na sistemot vo ime na pravdata,,,nekoi molcat vo ime na parite...i bez izvrtuvanje na moite tezi...Jas velam deka nekoj imal problemi so naa bivsa partija poradi baranje pogolemi demokratski pridobivki vo partijata...za zal denes partiite se pocentralizirani od onie pred poveke od 25 godini,,,Znaci do narodot e...dali e spremen na promeni i na unapreduvanje na demokratijata...Nekoi uveren sum deka bi se soglasile i na diktatura samo za da preziveat...Zatoa i se mnozat gavazi i vlastitutki...a i kodosi...ako pratite  sto ni se slucuva...Inaku ako analizirame od Ace Golemiot do denesen den...neznam...forumot bi bil pogolem i od Biblijata,Kapital,k*ran,Tora i enciklopedijata Larus...Vo slovenija poslednata anketa veli 87 ispitanici se izjasnile deka pravata na rabotnicite bile pogolemi vo prethodniot sistem...Procitajte ...interesni podatoci...a i 50 za sevkupniot zivot,,,Pazete vo Slovenija...ne vo Makedonija...Makedonija vsusnost e na opaskata na Evropa...
A ova crkovnjaci...pa tie so crkovnite obelezja koi tepaa...po javno iskazaniot zbor na plostad...So toa krstovite i crkovni znaminja bea anarhisti????плазењеплазењеплазењеплазењеCirkusot ne mora da ima klovnovi...дада
Eve me mene zdrav i ziv..i na rabotno mesto ..od toa vreme...denes bi me isterale od rabota...taka da se sprotivstavuvam...A podmetnuvanja vo delot na Stalin, Hitler...sistemi...toa ne e na ovaa tema...toa si e na drugata tema...i za toa tamu...Neli ovde e tema...koja [to e...Gi defokusiras onie koi go prebaruvaat forumot i pratat tema za sloboda na govorot...Posledici poistojat...toa e jasno...se drugo e drn.drn...pa i tepanje na plo[tad...zna;i doma psujte si i izduvajte se za da ne dobiete kotek od organizirani ordi od vlasta...плазење

Изменето од marsovec - 28.Декември.2010 во 20:03
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2010 во 20:05
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Koga bi bilo tolku prosto za da se odgovori...Pa denes imtelektualcite se odkazuvaat od slobodata samo za sitna privilegija od vlasta...Taka da prasaweto  za sloboda, prava od raboten odnos, ekonomska sloboda...socijalni prava...sloboda na izbor...ima mnbogu segmenti na nekakvi prava...Nekoi ne trpat nepravdi pa se gotovi da bidat zrtvi na sistemot vo ime na pravdata,,,nekoi molcat vo ime na parite...i bez izvrtuvanje na moite tezi...Jas velam deka nekoj imal problemi so naa bivsa partija poradi baranje pogolemi demokratski pridobivki vo partijata...za zal denes partiite se pocentralizirani od onie pred poveke od 25 godini,,,Znaci do narodot e...dali e spremen na promeni i na unapreduvanje na demokratijata...Nekoi uveren sum deka bi se soglasile i na diktatura samo za da preziveat...Zatoa i se mnozat gavazi i vlastitutki...a i kodosi...ako pratite  sto ni se slucuva...Inaku ako analizirame od Ace Golemiot do denesen den...neznam...forumot bi bil pogolem i od Biblijata,Kapital,k*ran,Tora i enciklopedijata Larus...Vo slovenija poslednata anketa veli 87 ispitanici se izjasnile deka pravata na rabotnicite bile pogolemi vo prethodniot sistem...Procitajte ...interesni podatoci...a i 50 za sevkupniot zivot,,,Pazete vo Slovenija...ne vo Makedonija...Makedonija vsusnost e na opaskata na Evropa...
A ova crkovnjaci...pa tie so crkovnite obelezja koi tepaa...po javno iskazaniot zbor na plostad...So toa krstovite i crkovni znaminja bea anarhisti????плазењеплазењеплазењеплазењеCirkusot ne mora da ima klovnovi...дада


Marsovec, повели, презентирај ја анкетата од Словенија, дај линк да видиме за што станува збор. А во однос на тепачите, не тепаа тие со црковните обележја. Или пак, доколку имаш доказ, презентирај ни ги овде. Во сите досегашни анкети југосносталгијата во Словенија е на минимум, застапена само кај оние кои се многу стари за да ја разберат реалноста во која живеат.

А слободата на говор тогаш и сега не споредувај ја, никој нема да ти верува. Многу добро знаеме каква беше тогаш, а каква сега. Сега барем не се случаат плачови на оние што исчезнуваа навечер.

Изменето од Македон - 28.Декември.2010 во 20:05
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2010 во 20:19
Влези во mondo и прочитај или пренеси го тука...мене ми го пратија по електронска пошта...инаку од 28.12.2010...значи денес...така..
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2010 во 20:24
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Влези во mondo и прочитај или пренеси го тука...мене ми го пратија по електронска пошта...инаку од 28.12.2010...значи денес...така..


Влегов на таа страна, ги најдов линковите до словенечките весници, но само еден од нив беше на англиски, а сите други на словенечки, а тој јазик не го разбирам. Затоа повели, пренеси ги тука, сите да ги видиме тие анкети.

Изменето од Македон - 28.Декември.2010 во 20:24
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2010 во 20:59
слобода на говорот во Македонија има
 вистинското прашање е дали постои разумен говорнамигнување
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2010 во 21:06
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

слобода на говорот во Македонија има
 вистинското прашање е дали постои разумен говорнамигнување



Taka e Andjelina да Pozdrav do tebe големо%20гушкање
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2010 во 21:16
...ushte da ja sfati shto saka da kaze,изненадување

...znaejki koj go kazal toa!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 20>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.