IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - KANADA:Македонци се зачленуват во Бугарската ВМРО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

KANADA:Македонци се зачленуват во Бугарската ВМРО

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
krkovicka_mala Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krkovicka_mala Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: KANADA:Македонци се зачленуват во Бугарската ВМРО
    Испратена: 12.Декември.2010 во 20:50
Vo matica na iselenicite procitav golem del македонци se zaclenile vo Bugarskata VMRO.Dali e toa tocno i dali nasata VMRO VO KANADA se grizi za nivnoto clenstvo?Kolku clenovi broi taa oganizacija?


Изменето од kultuzin - 12.Декември.2010 во 22:02
Кон врв
Little Daisy Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)
Мала.

Регистриран: 29.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Little Daisy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2011 во 18:47
Веројатно нашиве уште немаат поим дека ова се случува.
Dream and love are just words - until you decide to experience them!
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2011 во 16:36
Која е таја бугарска ВМРО ?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2011 во 05:39
Gluposti. Ne postoi bugarsko VMRO vo severna Amerika. Postoi MPO (Makedonska Patriotska Organizacija), a toa e neshto drugo. MPO e najstarata makedonska oragnizacija vo Amerika koja, za zhal, bila pod silno vlijanie na bugarskite interesi. Denes novata generacija na nejzini chlenovi otstapuva od nekogashnata nejzina politika, no s'e ushte se pod kontrola na postarite chlenovi.

Nash neuspeh e shto do sega ne uspeavme da im podademe soodvetna pomosh i podrshka na taa nova gereracija da zastane na posigurni noze i da zavzeme pravilen stav vo odnos na Republika Makedonija, iako istovremeno ne smeeme da go negirame nivniot interes i zhelba da ja pomognat drzhavata vo ramkite na nivniot kapacitet.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2011 во 14:28
Послушајте патриотиии...
Кон врв
Izzy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 161
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2011 во 19:04
Цела среќа што во Calgary нема толку македонци и политички партии :D

Btw, има ли некој што се разбира како да се повика роднина или пријател како турист во Канада?
UNITED!! UNITED!! UNITED MACEDONIA!!!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2011 во 20:28
Za site drzhavi e isto... podnesi oficijalno baranje do najbliskata ambasada koja gi vrshi uslugite za Makedonija (Belgrad, Viena ili Sofija) deka barash na rodninata da bide dadeno turistichka viza poradi nekakva potreba (semejna sredba, svadba, krshtevka...) za odredeno vreme (preciziraj gi datumite na doagjanje i odenje).

Podnesi rezervacija za povraten avionski bilet i dokument od tvojot rabotodavach deka si vo redoven raboten odnos naveduvajkji ja godishnata plata i izjavi deka za prestojot na chovekot/lugjeto koi gi kanish na gosti materijalno i krivichno garantirash ti lichno.

Srekjno!


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Izzy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 161
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2011 во 19:27
abe se e toa u red, samo imam edno prashanje.

u aplikacijata ima prashanje:

"Country where applying?" i "The same as country of residence? Yes/No"

Sea tuka staam "No", i mi dade da pisham deka apliciram. Staam "Austria" i dade koj e statuso u Austria, a ima gi samo slednive: Citizen, Permanent Residence, Visitor, Student i Other. Ako si Other, treba da potpunesh dopolnitelno "blank field" i da staesh nekoi dati. Ideata e da se aplicira preku poshta u Austria, i sea tuka okolu statuso u Austria i tie mizerni dati ne znam kako da gi potpunam.

E te toa ne mi e jasno i tuka zaglaviv. Tuka (u Calgary) bev u Immigration Services, praviv moabet so BOTOVI i nikoj nishto ne znaja da me oprae. Pishav na ambasadata u Viena na taj e-mail, deka se prashuva za pomosh i sli4ni raboti, i od tamo neam povraten odgovor, i vishe dignav raci od obiduvanje.

Изменето од Izzy - 08.Мај.2011 во 19:28
UNITED!! UNITED!! UNITED MACEDONIA!!!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2011 во 02:50
Pishi Visitor (turist).
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
tarikat Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tarikat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2011 во 06:45
Македонците во САД ја прекинаа соработката со МПО

„Бугарштината целосно го победи македонизмот во САД“ - под овој наслов бугарските медиуми информираат за Конгресот на македонската патриотска организација што се одржал во градот Хурон минатиот викенд.


Според информациите на Канал 5 и покрај судирот меѓу членовите на МПО со македонска свест и постарите членови со бугарска национална свест немало инцидент и бугарските активисти ја презеле контролата на најстарата македонска организација која и претходно правеше обиди Македонците да ги претстави како одродени Бугари.

Македонистите биле одбиени при обидот да протуркаат точка во новиот статут, во која се зборува за македонско население. Преовладала бугарската гледна точка дека населението на Македонија е збир од Бугари, Власи, Срби. Обидот на делегатката Алушева да се направи разлика меѓу вистински Македонците и бугараши завршил со полициска интервенција, па Алушева заедно со поранешната уредничка на весникот народна трибуна и останатите Македонците ја прекинале соработката со МПО.

Поздравен говор до членовите на организацијата дал и бугарскиот конзул Точев кој прочитал писмо од премиер Борисов, а пред останатите бугарски делегати било најавено дека наскоро пробугарскта МПО ќе ја печати книгата „Десетте лаги за македонизмот“ на контроверзниот негатор на македонската нација министерот Божидар Димитров.

Горан Момироски


http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=80129
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2011 во 18:51
Za zhal, obidot da se vospostavat pobliski i poprijatelski vrski so MPO, podrzhuvajkji ja makedonskata progresivna struja, ne zavrshija so plod i beshe osuetena od probugarskata frakcija koja e pod silno vlijanie na bugarskata drzhava.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
krkovicka_mala Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krkovicka_mala Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2012 во 18:24
Znaci stalno ovie Bugarite se vrzani za nekoj Vmrovci,e kako mozi taka ne mi e jasno?
So ima da cita pismo od bugarski prem ier vo MPO?Sramota za ovaa partija
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2012 во 20:31
МПО не е партија, туку организација - Македонска Патриотска Организација. На времето била единствената македонска организација во Северна Америка и била организирана од пробугарски македонци. Тогаш, од немај каде, членувале и вистински македонски патриоти. Во тие времиња најголемиот број членови биле приемчиви на бугарската пропаганда, но денес е малу подруго... проблемот е што старите членови се с'е уште на власт, тие ја имаат политичката и материјалната сила, па успеваат да ја држат старата насока... но нештата полека се менуваат. Помладите членови имаат пошироки погледи и работите ги разбираат на прав начин, но с'е уште немаат критична маса и доволно сила да ја сменат главната струја на организацијава.

Инаку, поради својата долгогодишна историја и традиција на Северноамериканскиот континент, членовите на оваа организација се добро естаблирани во САД и Канада, располагаат со значајни бизниси и капитал, како и со политичко влијание во овие држави. Би било од извонредно значење на Република Македонија ако успееме овие луѓе да ги доближиме поблиску до нас.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,273 секунди.