IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што би го прашале Исус?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што би го прашале Исус?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
Автор
Порака Обратен редослед
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2013 во 19:28

Зошто млаките - и оние на кои материјалното богатство им е поважно од Љубовта БОЖЈА - ти се одвратни?    Кој има уво, нека чуе што им зборува Духот на црквите.

И на ангелот на Лаодикиската црква напиши му: ова го вели Амин, Верниот и Вистинитиот Сведок. Почетокот на Божјото создание:
ги знам делата твои: ти не си ни студен, ни жежок; о, да беше студен или жежок!

Така, бидејќи си млак, а не жежок, или студен, ќе те изблујам од устата Своја!
Зашто велиш: „Богат сум и се збогатив, и ништо не ми треба”, а не знаеш дека ...
   Откровение 3:13 ...Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85161
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2013 во 14:12
Ти ли контролираш кога ќе биде ладно и кога топло ?
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2013 во 13:58


Zoshto neloi lugje veruvaat deka ako chovekot ne mrazi...  znachi deka ljubi??(po nivno)...збунетост


Изменето од viktorija123 - 01.Јануари.2013 во 13:58
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2012 во 20:10

Зошто човекот темнината повеќе ја засака од Светлината?Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2012 во 13:41
  Bi go prashala:

- Kje beshe li mozhno da se vidat zdvezdite bez temninata?


Изменето од viktorija123 - 31.Декември.2012 во 13:42
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2012 во 12:24
Зошто о Мудрост БОЖЈА - иако БОГ Отецот преку Тебе создаде се’ добро - и’ дозволи на творбата да отпадне од единствениот вистински Пат и единственото вистинско Добро, давајќи и’ право на слободен избор?


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2012 во 01:53
колку безгрешни луѓе постојат на планетава, и ако може, да ја прегледам целосната нивна животна архива за да провериме колку се „чисти“
и зошто, се она што го создал бог, се коси со сето она што го посакува тој бог? зарем немаше да биде полесно да го содаде она што го посакува?
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2012 во 16:16
Bi go prashala:

- Dali prifakjanjeto na neshtata-onakvi kakvi shto se - znachi i nivno otfrlanje, ignoriranje, pomiruvanje, malodushnost...ili kratko - da ne pruzhash ljubov(vo bilo koj oblik)...i taka vo krug....ili pak znachi razvoj...........i DAVANJE bez da barash da ti se vozvrati...bez "sudenje"...
Kazhi mi shto e sega Ljubov??
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2012 во 09:48
   
Зошто гордите, мудрите и разумните од овој свет, неможат да Го разберат најважното, што на децата им е дадено да го разберат?


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6929
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2012 во 09:33

Јас би го прашала само ова... 

Како си?

Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2012 во 06:06
Дали Бог мрази ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2011 во 10:14
Originally posted by Klara-D Klara-D напиша:

  
 
Во што повеќе да верувам
 
Во Господ  или во Светото Писмо  ???


"Освети ги во Својата вистина, Твоето Слово (Боже) е вистината." (Исус Христос во ев. Јован 17:17)

„Целото Писмо е од Бога вдахновено и е полезно за поука, за изобличување, за поправање и за воспитување во правдата, за да биде Божјиот човек совршено подготвен за секое добро дело.“
(Апостол Павле, 2 Тимотеј 3:16, Библијата)

„Писмото не може да биде нарушено“ (Исус Христос, ев. Јован 10:35, Библијата)

„никогаш пророштвото не дошло од човечка волја, туку светите Божји луѓе зборувале водени од Светиот Дух.“ (2 Петрово 1:21, Библијата)

„Твоето слово е светилка на мојата нога и светлина на мојата патека.“ (Давид, Псалм 119:105, Библијата)

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Klara-D Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Klara-D Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2011 во 15:08
Ние да си прашаме  голема%20насмевка
тој секако ќе ни одговори
само не може  секој од нас да го  слушне  намигнување
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18915
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2011 во 15:05
prasanje e dali toj ke odgovri na prasanjetoголема%20насмевка
vivi
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,140 секунди.