IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Психонаутика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Психонаутика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
kralj Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)
Психонаут

Регистриран: 27.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kralj Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Психонаутика
    Испратена: 27.Октомври.2010 во 17:06

Човекот отсекогаш бил љубопитен за појавите кои не може да си ги објасни. Така настанале и сите религии, тој обидувајќи се да ги појасни необичните појави, употребил имагинација и ги креирал најубавите работи во светот, како умeтноста, науката, технологијата и тн. Целта на пирамидите во Египет сѐ уште е мистерија, најлогична претпоставка би било дека се направени за да овозможат вечен живот на поважните луѓе. Се претпоставува дека за истата цел е создадена и религијата, а во најново време најмногу надеж за оваа прашање дава креониката (постапка за замрзнување на телото и негово будење после многу години за да продолжи повторно со животот) иако таа сѐ уште не е развиена во целост, иднината сепак дава теориска шанса дека е можно. Овие спомнати примери покажуваат како човекот уште од почетокот на своето постоење започнува со креација на научно фантастични идеи потикнат токму од силната љубопитност за објаснување и проширување на својата психа, односно свест.

Психонаут може да биде секоја човечка единка која се занимава со истражување на човечката внатрешна (непозната) психа, односно неговата потсвест. За таа цел постојат повеќе методи:

    * 1. Халуциноген – се користат ДМТ, ЛСД, психоделични печурки, Мескалин, Салвија Дивинорум, Датура и Ипомоеа Триколор или популарно наречено – Морнинг глори. Овие супстанции се земаат за достигнување на посакуваната ментална состојба на психонаутот.
    * 2. Ритуал – во ритуалот се достигнува променета свест т.е. се набљудуваш себеси од надвор односно како друго лице. Се врши обука за фокусирање и зајакнување на правилната имагинација, желба и замисла.
    * 3. Сон – се практикува луцидно сонување во кое лицето станува сосема свесен дека сонува, па добива можност за свесно управување со сонот, во тој случај се добива чувство дека можеш сѐ. Тогаш се истржува до каде може потсвеста да ни ги исполни желбите. Кога ќе се разбудиш, на сонот се сеќаваш толку јасно што се чувстввуаш дека имаш искуство како сето тоа да е доживеано во реалност. (Мала доза Аманита Мускариа, допринесуваат за појава на ваков сон).
    * 4. Медитација – ослободување на духот со комплетна контрола на телото кое се доведува до хармонично мирна состојба.
    * 5. Молитва - со молење на својата имагинација за нешто кое не постои, почнуваш несвесно да веруваш дека е можно, па самата потсвест понатаму се труди да го овозможи за да продолжиш со верувањето. И ако достигнеш ниво за набљудување на сето тоа од страна, ќе истражуваш до каде може потсвеста да ги покаже своите способности.

Психонаутика е древна практика за проширување на свеста истражувајќи ја потсвеста. Таа е основна преокупација на шаманите, ламите од Тибетскитата Будистичка традиција и древните водичи во длабоки спиритуални искуства. Денес се повеќе за нeа се интересираат психолозите и научниците со што би ја искористиле за лекување на психички болни и за напредување на технологијата и науката воопшто.

Психонаутството користено од самостојна единка, претставува можност за откривање на својата моќ, односно себе си, проследено со импресионирање и изразување на креативно ниво.

За подобра духовно еволуциона иднина на човештвото и себе си, станете пољубопитни за себе и за она што ве опкружува!

open your mind

_______________________________________________________

Дополнително инфо:

Познати психонаути низ историјата биле:

* William S. Burroughs
* Peter Carroll
* Carlos Castaneda
* Aleister Crowley
* Ram Dass
* Antonio Escohotado
* Albert Hofmann
* Aldous Huxley
* William James
* Jack Kerouac
* Ken Kesey
* Timothy Leary (TIMOTHY LEARY)
* John Lilly
* Terence McKenna
* Robert Monroe
* Grant Morrison
* Daniel Pinchbeck
* Alexander Shulgin
* Alan Watts
* William White
* Robert Anton Wilson

На ФБ постои страница каде дел од постов го употребив како инфо. Welcome >> ПСИХОНАУТ
Изменето од kralj - 27.Октомври.2010 во 17:11
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2010 во 18:10
џанак...плазење

негледам потреба од целата оваа работа со придодавање дефиниции на човечкиот дух и нарекување наука од обична љубопитност...
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsimaКон врв
kralj Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)
Психонаут

Регистриран: 27.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kralj Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2010 во 19:19
Originally posted by Џо Џо напиша:

џанак...плазењенегледам потреба од целата оваа работа со придодавање дефиниции на човечкиот дух и нарекување наука од обична љубопитност...Не знам што точно ви значи скопскиот сленг џанак, ама мислам дека повеќе има врска со канабисот отколку со психоделија, а тие две нешта се премнгоу спротивни за споредување, имам пишувано на таа тема баш: ОВДЕ

За вторава констатација, верувам дека малку погрешно го перципираш сето. Љубопитноста е најголемиот извор на задоволство во проучување на психологијата па и филозофијата, дефинициите се само заклучоци. Психонаутиката е важна за развивање на нови методи на подобрување на човечкиот вид преку психички лекови, која пракса со векови паралелно се движи со физичкото лечење или медицина.

Поздрав.
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2010 во 21:05
Џанак ти е од изразот Junky т.е. рекреативец(на наркотици де)...не е само за канабисот...

не реков ништо за потиснување на љубопитноста...ја поттикнувам нејзе.
коменитрав во контекст на дефинициите , бидејќи сонот , наркотиците , луцидноста , ритуалите , медитацијата и молитвата не се целосно испитани во корелација со духот и човечката психа.
па незнам дали ќе ме разбереш ама лично зборам дека колку што може да помогне може истото знаење и да наштети , затоа велам дека да се даваат конкретни дефиниции за тоа како влијае тоа на психата и на подобрувањето на човекот е малце  рано...
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsimaКон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2010 во 22:02

А може ли да се примени психонаутика на вештачката интелегенција?

It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
kralj Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)
Психонаут

Регистриран: 27.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kralj Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2010 во 22:25
Originally posted by Џо Џо напиша:

Џанак ти е од изразот Junky т.е. рекреативец(на наркотици де)...не е само за канабисот...не реков ништо за потиснување на љубопитноста...ја поттикнувам нејзе.коменитрав во контекст на дефинициите , бидејќи сонот , наркотиците , луцидноста , ритуалите , медитацијата и молитвата не се целосно испитани во корелација со духот и човечката психа.па незнам дали ќе ме разбереш ама лично зборам дека колку што може да помогне може истото знаење и да наштети , затоа велам дека да се даваат конкретни дефиниции за тоа како влијае тоа на психата и на подобрувањето на човекот е малце  рано...


Во секој случај џанак е рекреативец или уживател на наркотици, доека психоделијата се користи стриктно за научни и психолошки цели, затоа и психоделиците ги нема кај уличните дилери, или ретки се.

Болдираниот дел од цитатов, сосема погрешен заклучок. Токму спротивното е докажано, само вмешувањето на психоделијата во сето додава контрадикторност меѓу научниците оти уште луѓето се покажуваат неспремни за дознавањето на вистините. Како и да е, има многу неоткриени интересни полиња во психонаутиката и воопшто не е рано да се почне.

Originally posted by Anthony Anthony напиша:

А може ли да се примени психонаутика на вештачката интелегенција?Не знам дали си гледал/а Андромеда, чував еден цитат:

„-Back there, you prayed for her soul. Do you believe A.I.'s have souls?
-I believe anything that can love has a soul. Have you ever felt love?
-I've learned.. that it's dangerous to love. It can drive you crazy.
...-Then, perhaps, that's what tears are for.“

Не знам да ти одговорам баш на прашањето, остануваат претпоставките само и куп изненадувања од највисоката технологија, која Џин Роденбери ја изедначува со поимот Магија!

Поздрав.

Изменето од kralj - 27.Октомври.2010 во 22:26
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2010 во 23:27
Болдираниот дел од цитатов, сосема погрешен заклучок. Токму спротивното е докажано, само вмешувањето на психоделијата во сето додава контрадикторност меѓу научниците оти уште луѓето се покажуваат неспремни за дознавањето на вистините. Како и да е, има многу неоткриени интересни полиња во психонаутиката и воопшто не е рано да се почне.

Се согласувам со ова , ама не реков дека е рано да се почне , реков дека е рано да се даваат конкретни теории и сознанија како на пример дека аманита мускариа (супермарио печурка) води кон луциден сон , бидејќи мора да се вброи човечката субјективност во овие истражувања и соодветните заклучоци - сепак се играме самите со себе.
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsimaКон врв
kralj Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)
Психонаут

Регистриран: 27.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kralj Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2010 во 20:39
Вчера група психонаути бевме во потрага по аманита мускариа, еве го репортот: http://bit.ly/cMfMoP
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2010 во 21:03
Дај да идам и јас сакам да се фатам некојден. голема%20насмевка
Кон врв
kralj Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)
Психонаут

Регистриран: 27.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kralj Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 04:40
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Дај да идам и јас сакам да се фатам некојден. голема%20насмевка


Да се фатиш?До прееска зборувавме на кајгана за неправилната употреба на канабисот и психоделиците, од канабисот поради неправилната употреба, се поглупавува, додека од психоделиците се мрднува, а тоа е нешто што никој не го посакува, затоа треба неколку годишна обука и љубов кон психонаутиката, па тек после пробување. Тимоти Лири има книга „психоделично искуство“ која е водичот на трипот и доста е корисна.

Еве една статија од темава: http://bit.ly/cysAIo
И ви предложувам или посериозно перципирање на областа, или воопшто никакво. Оти секој сам одговара за својата загуба, како и впрочем за сите одлуки во животот.
Кон врв
kralj Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)
Психонаут

Регистриран: 27.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kralj Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 00:11


Пред некој ден истражувајќи околу mind control things, на интернетов случајно се сретнав со еден импресионирачки лик - Stewart Swerdlow. Тој е автор, лингвист (со способност за зборување на 10 јазици), лектор и најинтересното – менталист. Менталистот како спротивност на спиритуалист, видовид или душевен; е оној кој верува дека освен што може да чита ментални информации, може и да ги изменува. Јас би го нарекол тоа научно фантастична состојба бидејќи гледањето илузиони суштества и силно верување дека се вистински, помагајќи му психички да патува низ времето и да чита умови; е премногу сомнително за нарекување лудост оти едноставно е можно да е воможно, who really knows..


Stewart Swerdlow е меѓу 1% од преживеаните во Монтак експериментот во Филаделфија кој во осумдесетите бил изграден од американската влада како таен проект во кој научници експериментирале со мешање гени од различни животни, луѓе и инсекти.. Во еден радио разговор што го слушав рече дека измешале оса и човек, делфин и човек.. и многу слични комбинации. Целта на Монтак проектот била да го вклучат психолошкиот начин на војување на тој начин што ќе откријат специјални психолошки моќи кај суштество кое ќе го контролираат самите во своја корист. Но проектот завршил неуспешно и Stewart бил ставен во затвор за да не зборува за своето минато. Веројатно брзо е пуштен и денес слободно зборува за фасцинантноста од неговото искуство во Монтак проектот. Вели дека за време на проектот го посетувале екстра терестријални суштества кои го тренирале да патува во хиперспејс и низ времето, а и му раскажале многу фасцинантна научно фантастична приказна во која тој верува како неоткриена вистина. Нашето досегашно незнаење на приказната го оправдува со причината дека е како последица од вековното планско програмирање на нашиот ум. Тој денес држи часови за mind control (своја теорија) со што ќе ги репрограмира луѓето. Истовремено држи часови и за патување во хиперспејс.


Приказната ја раскажува во радио снимка, ќе спомнам неколку важни детали: Планетата Земја порано била втора планета на сонцето и ненаселена заради својата прекумерна ликвидност, подоцна била населена од луѓето кои потекнуваат од Болериан сончев систем кој е многу милиони светлосни години подалеку од овде, но предходно земјава била населена од врста хуманоидни рептилски суштества со кои луѓево од Болериан сончев систем биле во војна и ја присвоиле планетава. Но околу 30 милиони рептилски хуманоиди се сокриле под земја и до денес сѐ уште постојат. Можеби звучи навистина премногу научно фантастично, но тој објаснува детали и факти кои би можело да ја потврдуваат приказната. Освен за ваквата непозната историја на човештвото, и за деталното објаснување за патување низ времето со прилагодување на посакуваната фреквенција на моментот во кој сакаме да присуствуваме; тој зборува и за постоење на сите можности на реалноста, на пример постои реалност во која нацистите победиле во втората светска војна, постои реалност во кој атлантците (луѓе кои ја населиле земјата борејќи се со драгонците) изгубиле во војната и драгонците ја заземале земјата.. Импресионирачки е тоа што сите можни ситуации кои можеме да си ги замислиме како можности, всушност постојат во поединчна реалност за сите. Нешто доста слично како филмот mr.nobody.

Инаку додека ја истражував фасцинантноста на Stewart Swerdlow, не можев да не си претпоставам - што ако е човеков e во специфична еволуција креирана од ЛСД ефект, бидејќи е несомнено дека научниците во Монтак врз него експериментирале и со ЛСД кое баш тогаш (во 80-тите) беше доста широко употребувано во тајни експериментални цели. Меѓу другото негде во обаснувањето за поимот ’бог’, Swerdlow спомна дека по смртта нашиот ум кој го користел мозокот како алатка за егзистенција; продолжува со свесно живеење во онаков свет каков што верува дека постои по смртта. Тоа всушност е докажано и со кома состојбата во која умот тогаш егзистира во некој свој свет кој е предходно креиран од личноста. Па така, секое силно верување на својата креација за реалност (дали е тоа според приказната на Swerdlow или било која друга), е постоење на истата реалност во која постоиш и ти, јас, или ние.

>>

Радио снимка со Stewart Swerdlow >>  http://bit.ly/dS3Ib4Изменето од kralj - 11.Декември.2010 во 00:15
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 00:34
A da neste preterale vie malku so metodod br.1...збунетост
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 01:14
де бре де...се рептили да било...

премногу ацид...
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsimaКон врв
kralj Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)
Психонаут

Регистриран: 27.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kralj Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 02:30
Originally posted by Џо Џо напиша:

де бре де...се рептили да било...

премногу ацид...


Џо, ми падна тоа на ум и затоа пишав во последниот пасус за Stewаrt Swerdlow дека ми личи како ЛСД ефект, но сепак бидејќи верувам дека секоја замислена реалност што ја керираме вонашиот ум, всушност со самото тоа ја овозможуваме вистински да постои барем за нас. Така да, секој кој силно верува во своите замисли за реалноста, во таква и ќе живее. Зар не е интересна оваа на Стјуард Суердлоу? : ))

Originally posted by gonzo gonzo напиша:

A da neste preterale vie malku so metodod br.1...збунетост


Зошто доби чувство дека сме претерале? Претерувањата обично се детектираат во моментот кога ќе добиеме негативен ефект од користење на одредено нешто, ова тебе ти звучи негативно?

Инаку во ред како и да е, секој има право на свое мислење, но скептицизмот не помага за дискусија на темава, напротив.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.