IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Што е доблест: 100% вистина или понекогаш лага?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што е доблест: 100% вистина или понекогаш лага?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
Прашање: Dali e doblesno da se govori ekslkuzivno i sekogash samo vistina?
Одговор Гласови Статистика
11 [61,11%]
7 [38,89%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2010 во 17:34
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


 Taka e Kali. Decata se mali lugje i ne treba da go zaboravime toa.




Луѓето се расипани деца...


Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2010 во 17:44
Site sakame da se prikazeme  deka  sekogash i sekogash ja kazuvame vistinata  i samo vistinata...no realno ne veruvam deka e taka....veruvam deka site kazuvaat vakvi lagi  veruvam deka poveketo od vas bile vo vakva situacija ili pak deka ednostavno i koga se nashle premolchuvaat i ne davaat konkreten odgovor...i veruvaat deka molchenjeto e podobro  od kazanata vistina ili laga...
temata e mnogu opshirna i ne moze da se  izednachuva sekoja situacija na ist nachin..
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2010 во 18:46
За премолчувањето, морам да признаам, сум премолчувала....

Тајмингот е сепак многу важен. Човек не секогаш е спремен за вистината или реалноста, па дури и сам себе да си ја каже. Ќе затне уши, ќе затвори очи, за да се одбрани и заштити, и тоа е нормално....до моментот додека е спремен да се соочи со нештата, а тој момент не може да се избегне.
И некако секогаш ситуациите ме воделе кон тоа да ако нешто премолчам во еден момент доколку проценам дека не е вистинскиот момент да се каже, да после некое време, ситуацијата сама се склопила и наместила, за да се отворат картите и да се зборува за тоа. Поточно-зборам за одложување.

Јас сум посебно чувствителна ако некој ќе ме излаже со намера да ми направи добро...а јас секогаш знам дека ме лаже. Тоа боли, бидејќи човек ти го одзема правото да ја знаеш вистината, посебно ако е нешто важно за тебе.

Како и да е, на крајот секој одлучува што е вистинска постапка за него посебно за чувстителни теми како овие.....




Изменето од Kali - 17.Октомври.2010 во 20:55
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2010 во 20:51
Има ли некој...
кој стално ја кажува вистината...
и само вистината...?збунетост
а тоа дали ќе излаже за свое добро...
или за доброто на некој друг...
тоа е релативна...
и пред се субјективна работа...
се разбира...
од аспект на оној што ќе излаже...
а богами и оној кој ќе биде излажан...
може да верува затоа што навистина верува...
или затоа што сака да верува...

и вака кажано се излегува...
каша попара...
ама јеби га...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2010 во 04:18
Originally posted by gazela gazela напиша:

Site sakame da se prikazeme  deka  sekogash i sekogash ja kazuvame vistinata  i samo vistinata...no realno ne veruvam deka e taka....veruvam deka site kazuvaat vakvi lagi  veruvam deka poveketo od vas bile vo vakva situacija ili pak deka ednostavno i koga se nashle premolchuvaat i ne davaat konkreten odgovor...i veruvaat deka molchenjeto e podobro  od kazanata vistina ili laga...temata e mnogu opshirna i ne moze da se  izednachuva sekoja situacija na ist nachin..


Potpolno se slozhuvam so kazhanoto.

Sekoja situacija e posebna i zatoa treba da se razgleduva samata za sebe. Reshenieto koe e soodvetno za edna ne mora da bide isto taka i za druga, pa sekakvo generaliziranje so edno iskustvo e pogreshno.

One size doesn't fit everybody.





Изменето од Messenger - 18.Октомври.2010 во 04:49
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2010 во 04:24
Originally posted by Kali Kali напиша:



За премолчувањето, морам да признаам, сум премолчувала....Тајмингот е сепак многу важен. Човек не секогаш е спремен за вистината или реалноста, па дури и сам себе да си ја каже. Ќе затне уши, ќе затвори очи, за да се одбрани и заштити, и тоа е нормално....до моментот додека е спремен да се соочи со нештата, а тој момент не може да се избегне. И некако секогаш ситуациите ме воделе кон тоа да ако нешто премолчам во еден момент доколку проценам дека не е вистинскиот момент да се каже, да после некое време, ситуацијата сама се склопила и наместила, за да се отворат картите и да се зборува за тоа. Поточно-зборам за одложување. Јас сум посебно чувствителна ако некој ќе ме излаже со намера да ми
направи добро...а јас секогаш знам дека ме лаже. Тоа боли, бидејќи човек
ти го одзема правото да ја знаеш вистината, посебно ако е нешто важно
за тебе.
Како и да е, на крајот секој одлучува што е вистинска постапка за него посебно за чувстителни теми како овие.....


Mislam deka site toa go razbirame, no anketava ne prashuva za premolchuvanje tuku za govorenje.

Premolchuvanjetp voopshto ne e opcija vo ovoj sluchaj i toa e namerno postaveno taka za da se fokusirame konkretno na onoa shto se prashuva. Dokolku beshe stavena opcijata "premolchuvanje" ili "chekanje podobri vreminja", togash nemashe da stigneme nikade bidejki sekoj kje se fatesha za toj odgovor kako univerzalen izlez od konkretno izjasnuvanje.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2010 во 04:48
Originally posted by Kali Kali напиша:


Еве уште некој пример....Еден од родителите починува...што да му каже на 3, или 7 годишното дете? Дека тато/мама се на место од кое не можат да се вратат иако не сакале да заминат, но дека многу го сакаат....или нешто слично на тоа, што сепак е вистинито и разбирливо за дете? Вистината може да се обои на различни начини, и секој од нив да биде точен. Или ќе му кажете дека мама или тато ќе се вратат после некое време, само треба да биде трпеливо?Според мене, детето има право да му се даде шанса да тагува на свој начин после ваква загуба, наместо да му се даде лажна надеж.  Друго- мама и тато се разведуваат...што да му се каже?Дека брзо ќе се врати тој што заминал? Дека е на службен пат, додека другиот веќе може си формирал друго семејство, или друга врска?Или едноставно ќе му се објасни дека мама и тато се разделуваат, но дека секогаш тој/таа ќе биде негов тато/мама и ќе го сака?Дали дете заслужува да знае дека е посвоено? - Да.Дали децата заслужуваат искреност во вакви ситуации? Според мене, да.


Kali, za vtoriot primer so slozhuvam, a za prviot ne bash vo potpolnost od mnogu ednostavna prichina shto edno dete od 3 godini ne razbira shto znachi odenje so nemozhnost za vrakjanje, a koga kje mu objasnish deka toa znachi oti nikogash nema da gi vidi roditelite... bez obzir kolku kje mu objasnuvash deka go sakale toa kje razbere deka go napushtile tokmu oti ne go sakaat. I taka se sozdavaat psihichki traumi kaj decata koi ponekogash imaat dozhivotni posledici...

No na strana od toa, primerive pokazhuvaat deka ne mozhe da se dade eden univerzalen odgovor za site mozhni situacii. Ako se slozhuvam so tvoeto objasnuvanje za razvodot, voopshto ne se slozhuvam za komitite i bolniot...

Ne znachi deka jas sum vo pravo, tuku sakam da istaknam deka ne mozhe so edno platno da gi pokrieme site dupki na zhivotot.

I tokmu poradi toa zakonodavecot nikogash ne donel opsht zakon za sankcioniranje na lagata. Postojat zakoni koi sankcionirat nanesena shteta koja se temeli na laga ili sankcionira lazhenje na sud koga se bara iskluchivo kazhuvanje na vistina, no vo sekojdnevniot zhivot lagata ne se sankcionira bidejki NE MOZHE DA SE IZBEGNE tokmu od ovie prichini koi tokmu sega gi diskutirame.

Duri i vo desete Bozhji zapovedi ne postoi zakon koj veli "Nemoj da lazhesh!". Ima eden koj veli "Nemoj da svedochish lazhno protiv svojot blizhen", no toa e neshto sosem drugo. I Gospod imal dobra prichina zoshto ne stavil takov zakon. Oti postojanoto, potpolno iskreno kazhuvanje na vistinata mozhe da dovede do tragedii isto taka kako shto mozhe da dovede i lagata. I eden od najgolemite problemi shto go imaat hristijanite so Stariot Zavet e tokmu faktot deka Bog ne sankcionira laga kako shto bi tie bi ochekuvale. Sigurno deka ne ja promovira i ne ja glorificira, no zatvora ochi pred nea dokolku vidi deka taa pridonesuva za dobrobitot na lugjeto povekje otkolku kazhuvanje na vistinata.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2010 во 11:30
aj...pod vtoroto ti se opfateni site mozni situacii,...да
 
...samo shto jas zgreshiv i go "            "prvoto !изненадување
 
iako ...primerite ti se..."ubi boze"!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2010 во 17:02
Podforumov "Filozofija" pocnuva da mi lici na cas po moralno vospituvanje sto ni go davaa nasite staresini vo vojska...среќа
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2010 во 17:25
Koe e tvojot odgovor na anketava?

Prviot ili vtoriot?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2010 во 18:44
Ако доблест е понекогаш да излажеш, тогаш како би бил сигурен дека од лагата секогаш ќе произлезе добро?

Или, ако доблест е понекогаш да излажеш, тогаш тоа значи дека од лагата секогаш ќе произлезе добро?


Изменето од Anarchy - 18.Октомври.2010 во 18:47
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2010 во 19:01
...zavrzana rabota,...toa znachi !изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2010 во 19:03
.

Изменето од alf - 20.Септември.2011 во 16:52
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2010 во 19:39
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:


Ако доблест е понекогаш да излажеш, тогаш како би бил сигурен дека од лагата секогаш ќе произлезе добро?Или, ако доблест е понекогаш да излажеш, тогаш тоа значи дека од лагата секогаш ќе произлезе добро?


Treba da se pravi razlika od "doblest e ponekogash da se izlazhe" i "doblest e da se vidi koga kazhvanjeto na vistinata ne e dobro".

Iako na prv pogled nema razlika, taa postoi megju dvata iskazi. Prvata nasochuva na mislenjeto dek e vo red ponekogash da se lazhe, bez da se ima vo predvid deka toa mozhe da bide samo vo nekoi momenti koga se gleda deka kazhuvanjeto na vistinata bi bilo kontraproduktivno ili duri tragichno.

Ova dava odgovor i na tvoeto vtoro prashanje.


Evem kje ti dadam ushte eden primer od moe iskustvo.

Edna zhena skokna od kukjata i mi umre na race poradi toa shto beshe potpolno razocharana od sinot i seto onoa shto sleduvashe od negovite reakcii kako so nea, taka i so sostojbata vo negovoto semejstvo.

Potoa sinot chuvstvuvajki, a ne znaejkji, deka majka mu mozhebi toa go stori poradi nego beshe spremen da si go odzeme svojot zhivot dokolku mu ja potvrdev negovata pretpostavka.

I shto trebashe jas da kazham vo toj moment?

- Da, imash pravo, majkata se otepa poradi tebe.



Изменето од Messenger - 18.Октомври.2010 во 20:21
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,392 секунди.