IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Што е доблест: 100% вистина или понекогаш лага?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што е доблест: 100% вистина или понекогаш лага?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
Прашање: Dali e doblesno da se govori ekslkuzivno i sekogash samo vistina?
Одговор Гласови Статистика
11 [61,11%]
7 [38,89%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Што е доблест: 100% вистина или понекогаш лага?
    Испратена: 15.Октомври.2010 во 20:01
Redovno se srekjavame so vakvi situacii... sekogash se naogjame vo dilema... ponekogash i agonizirame... dali da bideme dosledni na iskrenosta ili da dozvolime ponekogash svesno da zaboravime na nea so cel da napravime dobrina?

Shto e doblesno vo takvi migovi? Dali e toa pridrzhuvanjeto kon normite, moralot i zakonite (verski i opshtestveni) bez obzir na krajniot rezultat ili dobrobitot na chovekot?

Skoro sekogash diskutirame, na eden ili drug nachin okolu toa, no sega da glasame i da go kvantizirame nashiot stav.    
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 20:07
pak kje go pastiram mojot odgovor
koj rarbere razbere

TRAGACI PO VISTINI

http://www.tvgasm.com/newsgasm/images/moviegasm/National%20Treasure.jpg



sto e vistina?
da ja imas?, pa sekogas ja imas
no dali e vistina
vistinska vistina koja udara
koja treba da udri
ja imas, no nesakas da ja znaes
zatoa si pravis svoja idealna vistina
koja udara pomalku
nezno kako perduv

no ja imas vistinata za drug
so dignata glava ja predavas vistinata
gord so sebesi
i udara
tesko, macno,pretepano
no vistinito

nie sme tragaci po vistinata
ne svesni deka i drugite se tragaci
i deka kje ni ja predadat svojata vistina
teska, macna pretepana


Изменето од anakin - 15.Октомври.2010 во 20:09
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 20:08
Ovdeka mislish za onie beli lagi ili poentata ti  e sosema druga ? збунетост
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 20:10
OVDE SE MISLI i na teshki lagi i preMolcuvanja

nekoja devojka tuka na forumot napisa

ISKRENOST PO SEKOJA CENA GRANICI SO SUROVOSTA да


Изменето од anakin - 15.Октомври.2010 во 20:11
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 20:12
Jas do sega ne sum se nashol u dilema.
U sushtina i ne moze da se odgovori so 1 ili 2 na ova prashanje . Site lugje ne gi cenam i ne se trudam site da gi zashtitam od vistinata . Ako se raboti za chovek od familijata togash sum pretpazliv osven ako ne se raboti za situacija vo koja treba da donese odluka togash kje mu kazam se oti vistinska odluka mozesh da doneseh samo koga gi imash site potrebni informacii . Vo sluchaj na ne mnogu blizok ili dalechen priajtel nemam problem da mu kazam se sho treba .
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 20:53
Ne znam dali bev dovolno jasen... prashanjeto i anketata se za ova:

Dali e doblesno samo da se govori 100% vistina, bez obzir kakva reperkusijha kje ima toa ili e doblesno vo odredeni priliki da se presudi dali e podobro da se izlazhe dokolku gledame deka toa kje rezultira pozitivno, so dobrina?

Znachi ako smetate deka ste ekskluzivno za 100% vistina togash pritisnete na "Vistina...", a ako ne togash pritisnete na "Laga..."

Mislam deka sega e pojasno.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 21:01
Вистината како и лагата имаат свое лице и опачина,секоја вистина не вреди исто,а и секоја лага не значи и лоша лага.
Нечовечки е да лажеш заради лична корист,но нечовечки ли е во екстремни ситуации да ја ублажиш суровата  вистина ,да го заштитиш од дополнителни комплицирани ситуации ( паника ,стрес,депресија) својот близок?!
Тоа е реалноста....верувам дека секој од  нас се нашол во ситуација да премолчи,да ублажи сурова вистина,според мене логично и прифатливо,тоа е одразот на нашата стварност во која живееме.

За жал ниту јас неможам да се одлучам како да гласам....за одредени ситуации би гласала под број 1,а за екстремни под број 2.


Изменето од renatax - 15.Октомври.2010 во 21:04
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 21:22
lugjeto povekje naebuvaat zboruvajki vistina nego laga


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 21:23
Originally posted by renatax renatax напиша:


Вистината како и лагата имаат свое лице и опачина,секоја вистина не вреди исто,а и секоја лага не значи и лоша лага.Нечовечки е да лажеш заради лична корист,но нечовечки ли е во екстремни ситуации да ја ублажиш суровата  вистина ,да го заштитиш од дополнителни комплицирани ситуации ( паника ,стрес,депресија) својот близок?!Тоа е реалноста....верувам дека секој од  нас се нашол во ситуација да премолчи,да ублажи сурова вистина,според мене логично и прифатливо,тоа е одразот на нашата стварност во која живееме.За жал ниту јас неможам да се одлучам како да гласам....за одредени ситуации би гласала под број 1,а за екстремни под број 2.


Toa znachi deka glasash za pod broj 2.


Pa, glasaj...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 21:25
Dobro bre lugje, shto e ova... site komentirate nikoj ne glasa?

Dali veruvate deka treba apsolutno sekogash da se govori vistina i samo vistina, bez obzir na posledicite ili smetate deka, spored situacijata, ponekogash podobro e da se izlazhe ako toa kje dade pozitiven rezultat?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 21:26
Ете....анкетава го доби првиот глас,го пробив мразот.среќа
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 21:30
Ajde da vi pomognam so edna ilustracija...

Trcha petogodishnoto dete so fizichka maana (ima dva pati pogolema glava od drugite deca) od ulica doma i plachejkji se frla vo majchini skutovi...

- Mamo, mamo... decata mi vikaat deka sum imal glava kako fudbalska topkaaaaa...

I sega, ako vie ste mu majkata, shto bi mu rekle na vasheto dete:

1. Da sine, decata imaat pravo, glavata ti e kako fudbalska topka.

2. Ne sine, decata taka ti se smeat bidejki im e krivo oti si najdobriot fudbaler vo maalo. (dvojno lazhenje... em za glavata, em za igranjeto. )
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 22:28
I jas glasav za 2 opcija среќа.Onoj shto bil vo vakva situacija znae deka e teshko da ja skriesh ili  zamaskirash surovata realnost,  kako vo primerot na Messenger...No nekogash ja odbirame taa opcija za dobro na nash*te bliski ...kolku go imame toa pravo da odluchuvame dali e toa doblesno ili ne e drugo prashanje ....veruvam deka taa odluka  ne moze da nashteti poveke od bolkata koja moze da ja dozivee nekoj koj i ne mora bash da ja spoznae.
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 23:50
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Dobro bre lugje, shto e ova... site komentirate nikoj ne glasa?

Dali veruvate deka treba apsolutno sekogash da se govori vistina i samo vistina, bez obzir na posledicite ili smetate deka, spored situacijata, ponekogash podobro e da se izlazhe ako toa kje dade pozitiven rezultat?
pa?изненадувањезбунетост
 
zarem mislish deka na toa moze da se odgovori samo so ...potvrdno ili negativno?!изненадување
 
daj konkretna situacija pa ,...ke ase vidi togash...збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.