IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Што е доблест: 100% вистина или понекогаш лага?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што е доблест: 100% вистина или понекогаш лага?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
Прашање: Dali e doblesno da se govori ekslkuzivno i sekogash samo vistina?
Одговор Гласови Статистика
11 [61,11%]
7 [38,89%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака Обратен редослед
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Што е доблест: 100% вистина или понекогаш лага?
    Испратена: 24.Октомври.2010 во 11:19
Дедо Мраз постои

Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2010 во 19:24
ke odam offtopik....pffffff mi e gajle

A sto kako pripadnost od vaseto biitie mu pridavate na intimata?
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2010 во 18:39
Originally posted by gazela gazela напиша:

Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Mislam deka so ova dade konkreten odgovor:

Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:


4. Секој од нас има право на интима, без разлика дали таа треба да ја заштити со лага или вистина.



Blagodaram na odgovorot.

Тогаш, причината поради која би излажале би била да се заштитиме ние самите или нашите најблиски? намигнување

spremen si da ti ja kaze apsolutnata vistina ... ili posakuvash malku da ja ublazi za da ja  podnesesh podobro ....od ova shto go prochitav ne si mi bash siguren deka mozesh da ja podnesesh vstinata nekako se zapletka vo odgovorite no moze mene mi se chini takaнамигнување

Ги анализираш моите коментари?
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2010 во 13:29
princeso i...biraj rechi",
 
...aj shto se laze -sushi ama i ,
 
...se sfakja pogreshno !намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2010 во 12:59
Originally posted by brza brza напиша:

pa i nema , princeso, ...osobeno po forumive nema koj....ne laze!намигнување
 



Да ти кажам право , 5 пати ја препрочитав реченицата да не сум пишала погрешно и скроз се збунив

Добро е што си пишал после мене пријателе , хахахахах , те обожавам големо%20гушкање
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2010 во 12:56
pa i nema , princeso, ...osobeno po forumive nema koj....ne laze!намигнување
 
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2010 во 12:49
Мене ме радува тоа што на форумот постојат искрени души среќа

Значи, не била точна изреката дека во денешно време нема човек кој не лаже.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2010 во 12:32
И тие што заслужиле понекогаш треба да ги заштитиш со некоја лага.
Се прашувам дали овие најголеми борци за вистината никогаш во животот не биле во ситуација да излажат,зарем е можно да има толкав голем број на''светци''на форумов?
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2010 во 12:26
...lagi ,lagi  i ....samo lagi ,..za odredeni shto ne zasluzile da im kazuvash vistina!изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2010 во 12:21
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Mislam deka so ova dade konkreten odgovor:

Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:


4. Секој од нас има право на интима, без разлика дали таа треба да ја заштити со лага или вистина.



Blagodaram na odgovorot.

Тогаш, причината поради која би излажале би била да се заштитиме ние самите или нашите најблиски? намигнување

spremen si da ti ja kaze apsolutnata vistina ... ili posakuvash malku da ja ublazi za da ja  podnesesh podobro ....od ova shto go prochitav ne si mi bash siguren deka mozesh da ja podnesesh vstinata nekako se zapletka vo odgovorite no moze mene mi se chini takaнамигнување
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2010 во 04:16
Shto me prashuvash mene za tvoi izjavi?


Jas za moeto vekje se izjasniv glasno i jasno nekolku pati:

Doblest e da se govori vistina, no ne e doblest apsolutno sekogash da se govori vistina.

Изменето од Messenger - 22.Октомври.2010 во 04:18
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2010 во 01:27
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Mislam deka so ova dade konkreten odgovor:

Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:


4. Секој од нас има право на интима, без разлика дали таа треба да ја заштити со лага или вистина.



Blagodaram na odgovorot.

Тогаш, причината поради која би излажале би била да се заштитиме ние самите или нашите најблиски? намигнување
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2010 во 01:21


Mislam deka so ova dade konkreten odgovor:

Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:


4. Секој од нас има право на интима, без разлика дали таа треба да ја заштити со лага или вистина.



Blagodaram na odgovorot.

Изменето од Messenger - 22.Октомври.2010 во 01:24
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2010 во 01:16
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Anarchy, ne mora nikoj so nikogo da se slozhi, a nitu morame da dojdeme do nekakov koncenzus. Si pravime muabet.

Mozhebi navedenite primeri i ne se najdobri za tebe, mozhebi ne se site sekojdnevni, no toa bea onie koi vo momentot mi padnaa na um.

Inaku, prviot primer ne e za toa dali majkata go ljubi deteto kako takvo ili ne, tuku dali bi mu ja kazhalo vistinata so koja site drugi deca go povreduvaat i namesto da go uteshi bi im se pridruzhila na nim. Primerot mozhebi e hipotetichen, no e daden za da se potencira efektot na kazhuvanjeto na golata vistina vo daden moment.

Vo vtoriot primer na pacientot mu se kazhuva deka situacijata mu e seriozna, no nema da umre.

Vo tretiot sluchaj ti si pravish svoja drama kade shto deteto ja trga bradata i na Dedo Mraz... Patem ne go sakash Dedo Mraz poradi nekoja prichina, pa kako takov treba da go izzememe od primerite...

No zoshto ne gi posochi drugite primeri? Mozhebi kaj niv poentata bi se se videla podobro...



Mislam deka replicirav na prashanjeto dali SEKOGASH sme sposobni da procenime kako bi bilo najdobro da postapime (patem, toa vazhi i za kazhuvanje na viastinata , neli? Moralnata obligacija za kazhuvanje na vistina ne ne osloboduva od odgovornosta od posledicite so nejzinoto kazhuvanje)... Sekako deka ne mozheme SEKOGASH da reagirame so apsolutna sigurnost, no zatoa sekogash mozheme da prakticirame razumna procenka na konkretno dadena situacija bazirano na nasheto znaenje, iskustvo i senzibilitet za tugjite chuvstva i polozhba.

A tokmu toa e onoa shto ne pravi humani bitija, a ne avtmatski mashini so predodreden program koj bi bil univerzalno pogoden za site mozhni situacii. Zatoa, jas lichno, ne mozham da go prifatam kako moja alternativa razmisluvanjeto "bidejki ne mozham da pogagjam koga bi bilo podobro da kazham vistina, a koga ne, togash reshavam sekogash da kazhuvam vistina". Na prv pogled toa izgleda logichno reshenie so silna moralna potkrepa, no za mene toa e beganje od odgovornost i poednostavuvanje na lichniot zhivot.

Poslednoto prashanje ti e dobro od mnogu poshirok apsekt, a toa go vkluchuva i stavot deka nikogash nema da lazheme, deka kje davame pari na sekoj prosjak na ulicata, kje mu se nasmevnuvame na sekoj shto kje go sretneme, sekogash kje velime "blagodaram", kje otstapuvame mesto na postari lugje vo avtobus, kje bideme poskromni od sogovornikot... Toa e vekje prashanje za Egoto i suetata, a za toa imame drugi temi.

Ovaa temata e dali e doblest nekogo da go povredime so vistina ili e doblest da mu napravime dobro so laga?

Shto mislish ti?




Она што јас го имам како мислење за темава е:
1. Како човечки суштества сме несовршени и затоа сме склони кон грешки.
2. Вистината за една одредена работа, кај сите нас е различна, од зависност од тоа како го разбираме работите.
3. Ако се сложиме дека секој од нас е различен, тогаш секој од нас сака различни работи да слушне, да направи, да добие...
- Во зависност од карактерните особини кои ги поседуваме, работите кои ги сакаме, имаме, правиме...остваруваме врски со останати повеќе или помалку слични луѓе на нас.
4. Секој од нас има право на интима, без разлика дали таа треба да ја заштити со лага или вистина.

Вака како што стојат работите не можам да се определам за ниту еден одговор на поставената анкета.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.