IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Како замислувате да работи форумот?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како замислувате да работи форумот?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2010 во 11:56
Originally posted by KoKi KoKi напиша:

Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Значи ти си за предлогот од Зоран да има фолдер Конк*рси, изложби и настани  во кој ќе одат темите и коментарите за нив? Така? намигнувањесреќа ОК!


ne.
 
Твојот предлог е?
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2010 во 16:32
nejkev da davam predlozi za kako da izgleda i funkcionira nekoj 'nov' forum, mene vaka mi e ok, veruvam site sme naviknati na nego, sve da ni e na kupce:)

znaci zabeleskata mi bese za segashnata sostojba, da ne gi brisete odma novite temi za konk*rsi i ilozbi. neka sedat za da moze da se komentira na niv i za da bidat na prv pogled primetlivi. (eden klik plus za da se stigne do informacija, veruvajte, e mnogu)


pozdrav:)
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2010 во 19:02
OK, znachi ti se slozhuvash fizichki da gi razdelime Foto i Video, a s'e drugo da ostane kako shto e do sega, neli?

Smatash deka nema potreba od kreiranje folderi, a nekolkute referentni temi da bidat posocheni pod edna atraktivna tema (ЛИНКОВИ ДО ТЕМИ (Одржување на форумот)), onaka kako shto e i do sega, taka?

Se nadevam deka mislish oti podforumot "Купи - Продај" treba i natamu da ostane oddelen kako i do sega.


Изменето од Zoran K - 19.Октомври.2010 во 19:05
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2010 во 19:53
?! sum go rekol/napisal ova gore negde, a ne se sekavam?!

jas zboram edno a vie drugo... chill out, kakvi promeni, sto se zamarate...

Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2010 во 20:20
Se obiduvam da te razberam i shtom prashuvam znachi ne znam shto mislish.

Kolku shtot te razbrav, tebe ti se dopagja ovaka kako shto e sega i ne sakash nikakvi promeni, osven da ne gi stavame novite temi za konk*rsi i izlozhbi vo nivnata zaednichka atraktivna tema, taka?

Dali toa znachi deka ne sakash da ima takva atraktivna tema? Ova te prashuvam bidejki, spored tvoeto baranje ovie temi da bidat vidlivi kako site drugi, taa faktichki e nepotrebna. Ne ni treba sobiranje konk*rsi i izlozhbi na edno mesto ako vekje se odminati i ne se aktuelni.

Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2010 во 00:30
pa bash ako se odminati, podobro da figuriraat barem vo edna tema odkolku skros da se izbrisat... :)

uste ednas, spored mene, dobro e kako sto e, bez nikakvi intervencii... no, pravete sto sakate, ne se mesam, nemam volja... a i ne e deka mnogu luge stisnaa reply na temava среќа (osven jas samo zatoa sto me vlecete za jazikнамигнување)
pozdrav, se gledame vo nekoja druga tema среќа
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2010 во 01:39
И јас сум за да си остане како што е бидејки и така бројот на постови е прилично низок во последно време, некако се достигна максимумот на подфорумов 2007-2008 година, и после се тргна надоле.

Убаво е да се има некој добар форум за фотографија, убаво скроен, но изгледа фотографската свест уште не е на високо ниво кај нас. Ете го forum.fotograf.mk супер е скорен, но бројот на постови се брои на двете раце во текот на еден месец, исто е и со фотографските подфоруми на поголемите македонски форуми.

Изменето од mickeymkd - 22.Октомври.2010 во 01:44
Кон врв
JAWA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JAWA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2010 во 19:59
Јас не сум заинтересиран за промена на форумот или додавање на нови секции бидејќи немаме и онака некоја голема посетеност на форумот, а и немаме многу теми, така што немора да се дели ништо. Вака како што е на купче е наједноставно и брка работа.

Здравје боже, ако има поголем интерес може да се додаде некоја секција +/-, ма да не верувам дека тоа ќе биде многу позитивно. Мене на пример форумот за фото/видео на “кајгана“ ми е многу неорганизиран, иако има сто категории и подкатегории
____________________________________________
http://www.flickr.com/photos/kiril_jordanoski
Кон врв
LaBo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Мај.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 123
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LaBo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2010 во 11:12

Si mozam, si pisam..., si baniram..., si krijam...!?

Sprotistavuvanjeto na NEkulturata, (i da e "samo glupost"), mora da e prioritet za koj ce ima mesto sekogas i sekade pa i vo organizacijata na ovoj forum. Ajde da se obideme da ne pravime zamena na tezi, ehoto e ISTI ama pricinite se mnogu, mnogu razlicni, (od humanISTI i altruISTI..., preku egoISTI..., pa do nacISTI i slicni).

"Goloto" krienje prasina pod tepih e obicno sudruvanje so zdravata logika i "beganje" od vistinata..., i toa nikogas ne rezultiralo so bilo kakvo pozitivno resenie tuku samo gi odlozilo nestata dodeka ne eskaliraat.

Ako vece si "igrame" so izednacuvanje na negativot i pozitivot, mene mi zvuci poubavo ovaka, si mozam si fotografiram. Dobro svetlo fotografISTI !
Кон врв
Nenad_K-x Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nenad_K-x Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2010 во 21:11
Zdravo

Eve nekoj predlog od mene

bidejki aktivnosta na foto fotum-ot ne e golema *jas sum od skoro tuka* moze da se vovedat nekoi novini koi veke postojat na drugi forumi i dosta se popularni

1. tema *Kritika na fotka ili serija na fotki na koj poiskusnite ili poupatenite vo fototehnikata i fotogtafijata ke davat svoi mislenja ili kritiki na oni koi imaat potreba od toa.

Komentarite koi se pisuvaat po postiranite sliki na sajtot se nacesto nekoi znaci i brojki koi nisto ne mu znacat na nekoj pocetnik.

2. FOTO-DUELI
dosta se atraktivni i se od natprevaruvacki karakter
koi ke pridonesat pogolema aktivnost na forumot

Ovde se otvaraat temi koga nekoj ke napravi sranje, poradi licni prepukuvanja ili koga nekoj leci kompleksi

Mnogu im se dava na znacenje na nevazni raboti, a nema skoro nikakvi rapravi okolu fotografijata ili tehnikata

Изменето од Nenad_K-x - 06.Ноември.2010 во 21:13
Кон врв
LaBo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Мај.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 123
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LaBo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2010 во 17:57

Denovive postaviv eden oglas za kupuvanje foto oprema pa toa me podseti na nesto od porano. Pred dosta vreme, vo razgovor so eden od moderatorite, iznesov predlog, malite oglasi da ne moze da se komentiraat. Znaci, se postvuva oglas i tolku. Ponatamu oglasot funkcionira po pat na LP, mail, telefon....

Istovremeno so voveduvanjeto na oglasi bez komentari, da se vovede i nova rubrika, koja bi mozela da se vika, procena na foto oprema, kade bi se razmenuvale mislenjata okolu kavlitetot i isplativosta da se kupi nesto. Na ovoj nacin samite kupi-prodaj oglasi bi bile kratki i pregledni a vo sklop na novoformiranata tema bi mozelo da se iznesat i slusnat interesni stavovi okolu toa sto e sto..., i dali i kolku toa vredi.

Ova i ne e nesto posebno komplicirano, pogotovo sto ovakvata ili slicna postavenost i organizacija funkcionira na povece foto-forumi nadvor od Makedonija.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2010 во 09:55
Labo Благодариме за сугестиите. Во однос на некоментирањето на огласите, некој сака, некој не да муи се коментира на огласот. Во секој случај тој што не сака може да каже а мене воопшто не ми е тешко да ја затворам темата и да неможе да се коментира. намигнување
Кон врв
LaBo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Мај.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 123
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LaBo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2010 во 14:11
Aleksandar, i toa sto ti go kazuvas, "drzi voda". Kolku ludje, tolku razni tabieti...

Idejata i ne mi bese samo malite oglasi da gi napravime po vpecatlivi, (i onaka niv gi ima premalku), tuku so voveduvanje na nekakva tema za vrednuvanje na karakteristikite i procena na vrednosta na stara oprema, da se napravi obid za eventualno vnesuvanje malku zivost na ovoj forum. Pogotovo sto ovoj forum ima clenovi koi ako bidat dovolno "isprovocirani", bi imale sto da kazat na nekoja takva tema...
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2010 во 09:36
Originally posted by LaBo LaBo напиша:

Aleksandar, i toa sto ti go kazuvas, "drzi voda". Kolku ludje, tolku razni tabieti...

Idejata i ne mi bese samo malite oglasi da gi napravime po vpecatlivi, (i onaka niv gi ima premalku), tuku so voveduvanje na nekakva tema za vrednuvanje na karakteristikite i procena na vrednosta na stara oprema, da se napravi obid za eventualno vnesuvanje malku zivost na ovoj forum. Pogotovo sto ovoj forum ima clenovi koi ako bidat dovolno "isprovocirani", bi imale sto da kazat na nekoja takva tema...
голема%20насмевкаголема%20насмевка OK! намигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.