IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Проблеми со глава
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Проблеми со глава

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Проблеми со глава
    Испратена: 06.Декември.2009 во 00:30
10-те најчудни ментални болести
_______________________________

Целебрифилија: патолошка желба да се има секс со славна личност. - Целебрифилијата е абнормално силна желба да се има романтична и/или сексуална врска со славна личност. Не повеќе ве очекуваат останатите 9 најчудни ментални состојби...

Синдромот на доктор Стрејнџлав:раце со свој живот
Синдромот на алиенизирана рака е неуролошко пореметување каде рацете на пациентот се чини дека добиваат свој сопствен живот. Некогаш тој не е свесен што прави со рацете, додека тоа не го привлече неговото внимание. Алиенизираните раце можат да изведуваат комплексни движења како на пример откопчување или пак соблакање на облеката.

Синдром на странски акцент:кога го зборувате вашиот јазик со акцент
Овој синдром предизвикува луѓето да го говорат нивниот мајчин јазик со одреден странски акцент, на пример, Македонец кој говори со американски акцент. Обично следи по одредено оштетување на мозокот, како мозочен удар.

Капграс синдром:да се верува дека постои измамник во семејството
Ова е ретка болест каде личноста има погрешно верување дека познаник, обично близок член на семејството е заменет со измамник кој изгледа идентично.

Трискаидекафобија:страв од бројот 13
Адолф Хитлер бил трискаидекафобичен. Специфичен страв од Петок 13-ти се нарекува параскаведекатрифобија.

Бигорексија:премногу вежбање
Бигорексија или мускулна дисморфија е пореметување каде индивидуата станува опседната со тоа дека нивното тело не е доволно мускулно развиено.
Мускулната бигорексија кај индивидуите предизвикува:
- Нон стоп да се проверуваат во огледало
- Да станат вознемирени ако пропуштат вежбање
- Да земаат потенцијално опасни дроги(стероиди)
- Запоставуваат работа/врска/семејство поради вежбање

Библиоманија:собирање премногу книги
Библиоманија е опсесивно-компулсивно пореметување кое инволвира собирање книги до точка каде социјалните врски и здравјето се оштетени. Симптоми на оваа болест се купувањето на повеќе копии од истата книга или едиција и акумулација на книги која оди преку возможниот капацитет на користење.

Синдром на експлодирачка глава:силна врева во главата
Ова предизвикува пациентот повремено да искусува ужасно јака врева која наводно доаѓа од неговата глава, обично опишана како експлозија или грмење. Ова најчесто се случува час или два по заспивање, но не е резултат на сонувањето.

Трихтиломанија:потребата да се извади скалп
Трихтиломанијата е карактеризирана со повторувачката потреба да се извади скалп од косата, трепките, брадата, пубичните влакна, веѓите или другите делови на телото.

Синдром Минхаузен:лажно боледување со цел да се придобие внимание
Кај овој синдром болниот се преправа, претерува, симулира или креира синдроми на болест со цел да придобие внимание, симпатија или комфорт кај медицинскиот персонал.
Кон врв
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 21:07
Видови на мозочен удар

Исхемичен тип | Хеморагичен тип | Транзиторен исхемичен атак (ТИА)

Ако ги гледаме крвните садови изолирано, крвниот проток низ нив може да биде пореметен на два начина :

   1. затнување на крвните садови (исхемичен мозочен удар, најчест тип кај возрасната популација,
   2. руптура на крвните садови, предизвикувајжи на тој начин истекување на крвта во мозокот ( хеморагичен, крвав мозочен удар)


Исхемичен мозочен удар

Исхемичниот мозочен удар опфаќа околку 83% од случаите на мозочен удар.

Тој настанува како резултат на пречка, опструкција на протокот на крв во мозокот. Главната причина за тоа е оштетувањето на самите артерии, атеросклероза (создавање на масни депозити во внатрешниот ѕид на артериите). Овие масни депозити мочат да доведат до мозочен удар на два начина:.

Цербрална тромбоза се однесува на тромб (крвен коагулум) кој се развива во стеснетиот дел на крвниот сад.

Церебрален емболизам се однесува на крвен коагулум кој се формира на друго место во циркулаторниот систем, обично во срцето или во големите крвни садови во градниот кош и вратот. Дел од крвниот коагулум се откинува, влегува во крвниот систем и патува се додека не дојде до крвен сад со мал дијаметар, низ кој коагулумот не може да помине. Втора важна причина за појава на емболија е нерегуларниот срцев ритам, посебно атријална фибрилација. Атријалната фибрилација создава услови за стварање на емболуси кои патуваат низ циркулацијата и стигаат до мозокот.


Хеморагичен мозочен удар

Руптура на анеуризма на крвен сад

Хеморагичниот удар опфаќа 17 % од случаите на мозочен удар. Настанува како резултат на пукање на ослабен ѕид на крвен сад, и крвта протекува во околното мозочно ткиво. Крвта се собира и ги притиска околните мозочни структури. Двата типа на мозочно крварење се интрацеребрална хеморагија и субарахноидално крварење.

Најчести состојби кои довдеуваат до ослабување на ѕидот на крвниот сад се анеуризми и атриовенозни малформации.

Нормален крвен сад
Анеуризма на крвен сад

Анеуризма е локално ослабување на ѕидот на крвниот сад, кој се проширува и изгледа како балон. Оставен без третман (хируршки), анеуризмата се повеќе ослабува и на крај прска и крвари во мозкот.


Нормални крвни садови

Артериовенска малформација

Артериовенска малформација е пореметување на ниво на самите крвни садови, во абнормален спој на вените и артериите, и како резултат на значително повисокиот крвен притисок во артериите во однос на вените, доведува до прскање на крвните садови во мозoкот.(Повеќе)

Транзиторен исхемичен атак (ТИА)

ТИА се обично предупредувачки знак за опасност од мозочен удар. При ТИА сите услови за развој на комплетен мозочен удар се присутни, и се развиваат симптоми кои одговараат на оние кај мозочен удар, со таа разлика да брзо се повлекуваат. Иако симптомите брзо се повлекуваат ТИА се аларм за можна појава на мозочен удар и треба веднаш да се преземат соодветни чекори за спречување на мозочен удар.


Последици на мозочниот удар

Мозокот е екстремно сложен орган кој ги контролира сите телесни функции

При мозочен удар протокот на крв низ зафатениот дел на мозокот е блокиран, така да делот од телото кој е контролиран од тој регион на мозкот нема да функционира правилно.

Доколку ударот се случи во задните делови на мозкот, на пример, најверојатно дека видот ќе биде оштетен. Така да оштетувањата од ударот во најголема мера зависат од локацијата и од големината на регионот кој е зафатен.


Десна хемисфера (половина) на мозокот

Едната половина од мозокот ја управува спротивната страна од телото, така да при мозочен удар, невролошките оштетувања ќе се јават на спротивната страна на телото. Така доколку ударот се јави на десната страна, симптомите ќе бидат изразени на левата страна од телото ( и десната страна од лицето). и тоа следниве симптоми:

    * Парализа на левата страна на телото (особено нозете и рацете)
    * Проблеми со видот
    * Проблеми со меморијата
    * Парализа на десната страна на лицето
    * Промени во однесувањето


Лева хемисфера (половина) на мозокот

Доколку ударот се јави на левата страна од мозокот, десната страна на телото ( и левата страна од лицето) ќе бидат зафатени, предизвикувајќи ги следниве симптоми:

    * Парализа на десната страна на телото (особено нозете и рацете)
    * Парализа на левата страна на лицето
    * Проблеми со говорот
    * Промени во однесувањето

Милиони нервни клетки умираат секоја минута доколку мозочниот удар не се третира правовремено

(Американско невролошко здружение)

За една секунда, мозочниот удар убива 32,000 мозочни клетки (неврони). Во наредните 59 секунди, исхемичниот мозочен удар ќе убие уште 1.9 милиони мозочни клетки, според последната клиничка студија, со која е изведена квантификација на брзината на умирање на мозочното ткиво, оставено без кислород и основните хранливи материи. Студијата е изведена со невроморфолошки снимања и неуростереологија- тридимензионална техника за броење на клетки.

Мозочниот удар е состојба која може многу ефикасно да се лечи, но времето за кое може да се интервенира е многу кратко. Со секоја помината секунда се губи дел од мозочното ткиво, така да пациентите треба да се однесат во болница при првите симптоми на мозочен удар

Исхемичниот мозочен удар настанува кога крвни угрушоци го блокираат протокот во некоја од артериите на мозокот. Без кислород, нервните клетки во зафатената област почнуваат да умират. Пациенитите кои преживуваат мозочен удар најчесто остануваат со парализа, неспособност за говор, дефекти во видното поле, емотивни проблеми и друго.
Покрај зафатената област, каде невроните умираат речиси моментално, во оклниот регион постојат услови на намален проток, ситација која може да се толерира извесен период. Тоа го дава тој краток временски прозорец за интервенција и за спас на загрозениот дел од мозкот кој сеуште е жив.

За секоја минута каснење, мозокот губи:

    * 1.9 милиони неврони
    * 14 милијарди синапси (врски помеѓу невроните, мрежа која ги поврзува невроните и овозможува нивно синхронизирано работење)
    * 12 километри миелинизирани влакна.

Доколку мозочниот удар се комплетира, просечно за 10 часа, мозокот губи:

    * 1,2 милијарди неврони
    * 8,3 трилиони синапси
    * 5,360 километри миелинизрани нервни влакна


Гледано волуменски, при комплетен развој на мозочен удар без медицински третман, се губи мозочно ткиво со големина на 1,5 пинг-понг топчиња.
При нормално стареење, извесен број на нервни клетки умираат. Оваа нормално губење на неврони при процесот на стареење, споредено со губењето на нервни клетки при мозочен удар би одговарало на 36 години за комплетиран мозочен удар без медицински третман.
Затоа е исклучително важна брзата интервенција и раното препознавање на симптомите на мозочен удар;

-Изненадно чувство на трпнење, чувство на немање контрола на една половина од телото и лицето !

-Неочекувана конфузија, изненадни проблеми со говорот и со разбирање на говор !

-Изненадни проблеми при гледање со едно или со двете очи !

-Изненадни проблеми при одење, нестабилност и губење на рамнотежа и координација !

-Изненадна силна главоболка, без позната причина !

Самите симптоми на мозочен удар го спречуваат болниот да побара помош, уште повеќе при барање брза помош со телефон. Затоа е особено важно за околината да биде запознаeта со симптомите на мозочниот удар и да повика брза помош.

При првите 3 часа од почетокот на мозочниот удар, давањето на tPA (ткивен плазминоген активатор - лек кој го разградува крвниот угрушок) значително ги намалува последиците од мозочниот удар во смисла на парализа на телото. Други лекови кои се употребуваат се аспирин или антикоагуланти (лекови кој ја намалуваат способноста на крвта да се згрутчува) и хируршки третман. Потоа секако следи болничка нега и рехбилитација кои се подеднакво важни за намалување на последиците од мозочниот удар и пред се за враќање на пациентот на нормалните дневни активности.

Со секоја минута чекање, со надеж дека симптомите ќе се повлечат се губат околу 2 милиона нервни клетки.


MOZOCEN UDAR-IZLIV NA KRV VO MOZOKOT - kapka ili tromboza

IZLIVOT na KRV vo MOZOKOT e PREDIZVIKAN pri SLABEENJETO na KRVNITE SADOVI. Koga covek e vo RELAXIRANA sostojba, obicno NEMA PROBLEMI, no SEKOE IZNENADNO ZGOLEMUVANJE na CIRKULACIJATA moze da PREDIZVIKA PRSKANJE na KRVNIOT SAD. Koga ova ke se sluci vo eden od krvnite sadovi vo mozokot, toa se narekuva " izliv na krvta vo mozokot", ili " kapka ".

DRUGIOT TIP " CEREBRALNA TROMBOZA", e PRODUKT na ZGRUTCUVANJE na krvta ili ZACEPUVANJE vo EDEN od KRVNITE SADOVI na MOZOKOT. Ovaa sostojba voglavno e PREDIZVIKANA so ISTIOT VID ISHRANA koja ja PREDIZVIKUVA ARTERIOSKLEROZATA i cesto NASTANUVA koga NATALOZENITE MASNI MATERII i HOLESTEROLOT se ODVOJUVAAT od ARTERISKIOT ZID i se SMESTUVAAT vo eden od kranijalnite - cerepni - krvni sadovi.

Za UBLAZUVANJE na OVIE SOSTOJBI treba da se IZBEGNUVA HRANATA koja gi SLABEE KRVNITE SADOVI ili SOZDAVA NAsl*gI na MASTI i HOLESTEROL i tuka spagaat ZASITENITE MASTI kako onie sto gi sodrzat MESOTO, JAJCATA, MLECNITE PROIZVODI, kako i SEKEROT i drugata extremna expanzivna hrana.

HRANATA BOGATA so MINERALI kako ALGITE i PODEBELIOT KORENEST ZELENCUK, ke om ja POVRATI na KRVNITE SADOVI NIVNATA NORMALNA SILA i ELASTICNOST, a pod VLIJANIE na ZDRAVIOT NACIN na ISHRANA nasl*gite od MASTI i HOLESTEROL ke IZCEZNAT.
Кон врв
buce_86 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај buce_86 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2010 во 13:21
Veke dve nedeli imam problemi so glavata,znaci imam bolki vo predelot nad ocite i pozdi kaj vratot!Bolkite mi se uzasni pa postojano mew tera da povrakam ili pak mi smetaat sekakvi mirisi na hrana!Snimav sinusi ne pokazua nisto bev na ocno i tamu se e ok...me pratija na nefro,od tamu mi rekoa deka treba da pravam EEG na glavata!Isplasena sum i neznam veke sto da pravam
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2010 во 23:10
mislis te ispratile na nevrologija?  EEG  NA MOZOK,E SLICNO KAKO EKG NA SRCE...EEG= ElektroEncelograf, vsusnost toa e snimka koja ja sledi rabotata na mozokot ...nema neznam sto da pravam ,tuku ke odis i ke napravis EEG!
Кон врв
apce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Октомври.2007
Локација: Malaysia
Статус: Офлајн
Поени: 2717
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај apce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2010 во 11:08
jas mislam deka imas migrena

gi imav istite simptomi i duri znaev da se onesvestam
od glavobolka dodeka ne nauciv da ja kontroliram

probaj so ketonal i dijazepam 2mg i miruvaj vo poluzatemneta prostorija
ako ne ti pomogne toa probaj so nomigren i dijazepam

pozdrav
apce
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14570
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2010 во 12:19
Можеби премногу време поминуваш пред компјутер

Еве јас ги имам истите симптоми ако седам 9 саати пред компјутер. Затоа морам да ставам tears naturale капки за очи кои одма ми ја смируваат главоболката

Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13327
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2010 во 14:13
Ги имам и јас овие
Немаат врска за главоболка тие се вештачки солзи само за прочистување за очите.

Мислам се работи кај тебе за мигрена,во овој периот кога е променливо времето највеќе страдаат тие случаи.
Ако ти смета бучава,најмало шушкање додека одмараш,ако бараш повеке темна просторија за одмор...веројатно е тоа
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2010 во 13:23
imam i jas glavobolki kontinuirani ama pred da dobijamлутина...no ponekogash i od samiot stres,brziot nacin na zivot ,i vremenskite promeni isto taka.
Кон врв
bazo2k Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bazo2k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2010 во 19:13
Nema voopsto so da ti e strav. Podobro da otides na EEG a i bi ti preporacal da naprais MNR na mozokot. najubavo ke se vidi so e. Bi ti go preporacal DR. Мето Чепреганов, najdobar za toa. Vo Avgust bev i jas...mene me bolese glavata kako so rece ti ...napred nad ocite, Nad slepoocnicite, mi se matese od vreme navreme, navistina se uplasiv...no ete izleze deka ne e nisto ...verojatno period i taka ...ke pomine !!!
Кон врв
op12eh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 242
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај op12eh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2011 во 01:56
Originally posted by buce_86 buce_86 напиша:

Veke dve nedeli imam problemi so glavata,znaci imam bolki vo predelot nad ocite i pozdi kaj vratot!Bolkite mi se uzasni pa postojano mew tera da povrakam ili pak mi smetaat sekakvi mirisi na hrana!Snimav sinusi ne pokazua nisto bev na ocno i tamu se e ok...me pratija na nefro,od tamu mi rekoa deka treba da pravam EEG na glavata!Isplasena sum i neznam veke sto da pravam


шилци имаш во вратот......нема лек........ама не се секирај
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16456
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2011 во 20:39

Еве прочитај  ....

Главоболката е чест невролошки симптом. Причините за нејзината појава се многубројни, почнувајќи од психогени, па до тумори на мозокот. Од друга страна, ретко постои телесно заболување кое не е проследено со главоболка. За да се утврди кои се најчестите структури во регијата на главата и вратот кои се болно чувствителни и предизвикуваат болка направени се низа испитувања и многубројни опсервации во текот на пооделни хируршки интервении на главата и горниот дел на вратот. Структурите во самата черепна јама кои се најчувствителни на болка се големите крвни садови, особено a. cerebri media. Истегнувањето на крвните садови е едно од најважните причини за главоболката кај интракранијалните процеси. Структурата на мозочното ткиво сама за себе не предизвикува главоболка, бидејќи мозочната структура е нечувствителна на болка. Друга причина за главоболка се кранијалните нерви и нивните ганглии. Истотака долготрајната контакција на мускулите на черепот, како и заболувањето на тие мускули предизвикуваат болка.
 Инфекцијата или блокадата поради хиперемија на параназалните синуси, секогаш е следена со болка во максиларниот или фронталниот синус. Блокадата од етмоидалниот или свеноидалниот синус е локализирана длабоко во средната линија покрај носот. Механизмот на болката е притисок и иритација на синусниот ѕид. При наведнување болката се засилува.
 Главоболката која се јавува поради слабост или оптоварување на очите, по правило е локализирана во орбитите, челото и слепоочниците. Хиперметропијата и астигматизмот предизвикуваат контракција на екстраокуларните, односно фронталните, темпоралните и окципиталните мускули, што резултира со силна болка. Корекцијата на рефракторните грешки ја отстранува главоболката. Иридициклитот и глаукомот предизвикуваат пораст на интраокуларниот притисок и предизвикуваат постојана болка на регијата на окото која што иридира кон челото.
 Главоболките предизвикани од заболување на лигаментите, мускулите и апофизеалните зглобови на горниот дел на ’рбетот, се протегаат кон окципиталната регија и вратот на истатаа понекогаш се протегаат према челото. Таквата болка се јавува кај повозрасната популација поради ревматскиот хипертрофичен артрит и има тенденција да се јави по повреда или други форми на ненадејна флексија, екстензија или торзија на главата и вратот. Ако болката е последица на артрит, првото движење е секогаш болно.
 Главоболката која е резултат на менингеална иритација (инфекција или крварење) е акутна, силна, генерализирана и е проследена со укочен врат.
 Мигрената е тип на главобилка кој спаѓа во васкуларните главоболки, а дијагнозата не мигрената се засновува само врз книничките критериуми.
 Мигренозниот тип на главоболки, иако не именувани како такви, биле опишани уште од 3 000 година п.н.е. во стар Валилон. Со уште поголеми податоци е опишана мигрената во папирус од 1 550 година п.н.е. кој бил пронајден закопан покрај една мумија во Теба. Дури и таткото на медицината Хипократ во 460 –та година п.н.е. опишал состојба која е повеќе од јасно дека станува збор за мигрена. Тој опишал силна светлина која била видена со едното око по што следувало силна болка која започнувала од слепоочниците и продолжувала да се шири на целата глава и надолу кон вратот. Хипократ бил многу пред неговото време со тоа што прв ги поврзал овие главоболкисо напорот при вежбањето и сексуалниот однос.
 Дефинирано мигрената представува група на симптоми што во себе ги вклучуваат рецидивирачките пароксизмални и обично еднострани главоболки, зафаќајки ја едната или другата страна на главата, често проследена со гадење, повраќање или губење на апетитот. Двата синонима кои се вообичаени при опишувањето на мигрената се „болна главоболка“ и „напад на жолчка“ кое ја потврдува мислата дека болката во главата е честопати проследена со некој вид на гастроинтестинална непријатност. Мигренаската главоболка е честопати здружена со раздразливост на болниот, фотофобија, повраќање, опстипација или дијареа. Обичната болката се ограничува на главата, а може да се прошири и на лицето и вратот.
 Мигрената е фамилијарно заболување. Се смета дека 70 % од болните со мигрена имаат фамилијарна предиспозиција. Таа започнува во детството на околу 5 годишна возраст, може да се јави во адолесценцијата или до 30-годишна возраст.
 Од мигрена боледуваат 10 % од активната општа популација. Од 16 годишна возраст, мигрената е 2-3 пати почеста отколку кај мажите.
 Нападот на мигрена може да биде умерен, силен или толку силен што ќе го онеспособи болниот за било каква активност. Може да се појави еднаш во две години, или пак еднаш до три пати неделно. Некои болни со мигрена се прикажани како „мигренозни личности“ бидејќи се перфекционисти, присилни и опсесивни личности, ситничари, амбициозни и секогаш многу интелегентни. Тие се склони кон создавање тензија, пречувтвителни се, наклонети се кон опсесивност и лесно се фрустрираат.
 Нападот на класичната мигрена се јавува во три дела:
1. Аура
2. Главоболка
3. Пост-главоболна состојба

Главоболките во хомеопатијата се третиратт симптоматски или конституциски. Терапијата на главоболките е подолготрајна, и резултати може да не се почуствуваат неколку месеци од терапијата. За почеток се намалува бројот и интензитетот на главоболките. А по подолготрајна терапија може и целосно да исчезнат.
Препарати кои се користат симптоматски се следниве:
Belladona тоа е првиот препарат на кој ни текнува кога станува збор за главоболки. Симптомите на овој препарат се јасни и остро дефинирани. Бревтањето е главен знак, но не се за занемарување и насилните јаки главоболки, кои го излудуваат пациентот. Пациентите со овој вид на главоболки неможат да легнат, мораат да бидат седнати, истотака неможат да поднесат светлина, провев, бука. Болката е главно локализирана во фронталната регија, или десностарно. Пациентот е со зацрвенето лице со дилатирани зеници. Glonoine  е единствениот препарат кој има симптоми на бревтање како и Belladonna-та. Но симптомите на Glonoine се смируваат со рздвижување, лицето не е толку темно црвено, главоболката се подобрува со зафрлање на главата наназад. Главоболката на Glonoine најчесто се опишува како стегнат затегнат стегач. Belladonna има слични симптоми како и Nux vomica и Bryonia тоа е симптомот дека главата ќе експлодира. Главоболките кај Belladonna-та се појаќи околу пладне.
 Сепак Nux Vomica е најчесто издаван препарат во денешницава. Бидејќи главоболките пред се се предизвикани како презултат на ѕлоупотреба на алкохол, тутун, кафе, од прејадување, или пак главоболки кои се јавуваат при долготрајна опстипација, и во случај на автоинтокцикација при хепатална исуфициенција. Како додатни сиптоми кои може да го определат овој препарат се присуството на хемароиде или проблеми со жолчката. Болката е локализирана над едното или другото око, но за овој препарат се карактеристични и главоболки низ целата глава. Ништо карактеристично не ја намалува главоболката. Чувството на матност е постојано присутно. Главоболките се поизразени во текот на утрото, движењето на очите и воопшто движењето ги влошува симптомите.
Iris versicolor  е карактеристичен за главоболки кои се придружени со делумно слепило, или замаглување на видот. Со овој симптом препаратот наликува на Gelsemium и Kali bichromicum. Инаку Iris е карактеристичен за главоболки кои се предизвикани поради проблем со желидникот или жолчката. Главоболката најчесто се јавува откако замагленоста на видот ќе исчезне. Овој препарат помага за така наречените „Неделни“ главоболки, односно моментот на ослободување на затегнатоста, во периодот на одмор. Главоболката најчесто се јавува над очите, во супраорбиталната регија, најчесто е едностана и тоа почесто е деснострана. Главоболката може да биде или тапа или многу јака. Често провоцира повраќање, и при тоа повратеното е толку кисело од што трнат забите. Главоболката кај овој препарат се подобрува со силни движења, ладен воздух и кашлање. Ако главоболките и гадењето се резултат на јадење благо, овој е најсоодветниот препарат.
Gelsemium е другиот препарат кај кој еден од првите симптомите е делумното слепило, и овој препарат е најкарактеристичен за главоболки кои се испровоцирани од подолго напрегање на очите. Главоболката која е карактеристична за Gelsemium започнува во тилот ја обзема целата глава и се задржува на очите. Чувството во главата е како да е меѓу два чинели (була која несака да стивне) и при тоа има многу изразено печење со секој обид да се придвижат очите. Карактеристично за главоболките на Gelsemium е што болката олеснува по долго уринарење. Пациентот воопшто не  е жеден. И исто така добар сон помага при овие главоболки.
Друг препарат за тилна главоболка е Cocculus. Главоболката започнува во долниот дел на тилот и се движи кон вратот. Овој тип на главоболки најчесто се придружени со вртоглавица и гадење. Овој препарат е за главоболки испровоцирани од патување во автомобил или некое друго превозно сретство. Специфичен симптом за овој препарат е чувтвото како тилот да се отвора и затвора.
Silicea-та е многу корисен препарат кај главоболките, но многу ретко издаван. Ако пациентое ја има свиткано главата во крпа или шал за да си ја олесни главоболката има два препарати кои може да дојдат во обзир Argentum nitricum ако главата е свиткана и силно затегната. Бидејќи главоболката кај овој препарат олеснува со притисок. Доколку причината е затоплувањето на главата, и ако топлото ја олеснува главоболката тое е важен симптом за издавање на Silicea. Најчесто лицето на пациентот е бледо, но како што се зголемува главоболката така лицето се зацрвенува, а низ телото поминуваат морници. Бука и движење ги влошуваат симптомите. Како додатен симптом за да се издаде препаратот Silicea e екстремната сензитивност на скалпот.
Cimicifuga (Actea racemosa) е најчестиот препарат кој се издава за неуралгична форма на главоболка. Овој препарат одговара на главоболки кои се јавуваат кај студенти и кај луѓе кои се истоштени од замор. Почетокот на главоболката го предводи чувството како темето на главата да се подига. Потоа чувството дека мозокот се движи како на бранови, и чуство на силна главоболка која се шири од темето до челото, како клин забиен во главата. Главоболките најчесто се поврзани со некои гениколошки проблеми. Накратко тука може да го споменеме препаратот Sepia кој добротворно би делувал на мигрени кај пациентки со долгогодишна леукореа.
Во случаите кога главен симптом е чувството дека главата е огромна како прв препарат кој би го издале е Argentum nitricum. Друг симптом е досадната болка на левата страна на челото. Thuja има сличен симптом, но е по изразен. Кај Thuja чувството е како шајка да е забиена бо челото. Ignatia и Coffea исто така го имаат тој симптом, но болката е остра и појако изразена. Пациентот кај кој би го издале препаратот Argentum nitricum многу често има чувство дека ќе полуди. За да ја олесни главоболката пациентот многу често ја врзува главата и силно ја затега.
Natrum muriaticum се издава за главобока кај која доминира чувтвото дека повеќе мали чекани удираат во главата. Симптомите се влошуваат со движење на главата или очите. Главоболката се јавува најчесто наутро, околу 10 часот. На главоболката и предходи делумно слепило, слично на симптомите на Iris и Gelsemium. Чувството на малите чекани кои удираат како симптом се среќава и кај Psorinum. Natrum muriaticum e препарат кој се издава кај млади девојчиња кои имаат главоболки во периодот на менструалниот циклус. Овој препарат се издава и кај млади луѓе кои патат од главоболки и изнемоштеност како резултат на подолготрајна анемија. Болката е локализирана во пределот на увото, потоа се движи кон слепоочниците или тилот.

Др. Биљана Ѓуроска Mob.: +38971303601
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2012 во 06:02


Главоболката многу често може да биде предизвикана и од некоја одредена храна која ја внесуваме во нашето тело. Тоа всушност значи дека имаме алергиска реакција на некој продукт кој сме го конзумирале. 


Но, во ублажувањето на симптомите, односно во спречувањето на главоболката може да ни помогне лимонот.

Во тој, случај наместо да земате лекови против главоболка, експертите советуваат, да јадете лимон. Исцедете неколку парчиња лимон во чајот, тоа би требало веднаш да ги ублажи болките.

Исто така, од изренданите кори од лимон или излупените, може да направите облога за главата. Овој лек е најделотворен кога главоболката е предизвикана од висока температура.


Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Pforzheim
Статус: Офлајн
Поени: 31928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2013 во 01:05
Jas imam problem so edna glava od 101 ...mi mesa maslo i voda ...збунетост
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 92218
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2013 во 13:55

Според стручните проценки, 1 од 25 возрасни има повеќе денови со главоболка отколку без. Со тек на време, овие личности самите сфаќаат што им ги поттикнува главоболките и превземаат превентива.

6-nacini-kako-da-ja-sprecite-glavobolkata-01

Кои се најчестите причини за главоболка и како да ја спречите?

Вежбајте

30 минутно шетање, возење велосипед или некоја друга умерена физичка активност треба да станат вашата рутина. Експертите се уште не се сигурни како вежбањето помага против главоболките, но сметаат дека има поврзаност со хормонот ендорфин кој се ослободува во текот на вежбањето.

Намалете ги вишокот килограми

Главоболките се јавуваат кај луѓе со висок индекс на телесна маса, особено над 30, а истражувањата покажуваат дека кога ќе ги намалат килограмите и главоболките се намалуваат.

Спијте редовно

Премалку или премногу спиење може да предизвика главоболки. Стандардна препорака е осум часа сон дневно, иако секој треба бројот на часови да ги прилагоди според сопствениот биоритам.

6-nacini-kako-da-ja-sprecite-glavobolkata-1

Здрава исхрана

Се смета дека одредена храна може да предизвикува главоболки кај некои луѓе. Алкохол и чоколадата се на врвот на листата. Најдобро е да водите дневник на исхрана и да видите која храна ви предизвикува главоболка. Не ја заборавајте водата, бидејќи овој тип на болка може да се јави поради дехидрираност на мозокот. Кога ќе имате главоболка, напијте се две чаши вода за да ја отстраните. Ќе се изненадите колку често болката ќе прекине ако ги промените прехранбените навики и ако пиете повеќе вода.

Престанете да пушите

Две истражувања покажале дека пушењето на цигари ги зголемува можностите да добиете главоболка.

Ограничете го стресот

Постојано присутниот стрес влијае на многу начини на телото, а еден од нив е предизвикувањето на главоболка. Кај некои луѓе се јавува во стресните ситуации, а кај други еден или два дена подоцна кога телото ќе се опушти. Во двете ситуации решение е да го намалите стресот. При напад на главоболка важно е телото да се релаксира со масажа, вежбање или медитација.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,078 секунди.