IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Најубави хотели
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Најубави хотели

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 111213
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104086
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2015 во 18:24

ОВА Е НАЈДОБРИОТ ХОТЕЛ ВО СВЕТОТ

44

“TripAdvisor” само што го прогласи хотелот “Gili Lankanfushi” на Малдивите за најдобар хотел во целиот свет.

Гледајќи го како се извива на врвот на тропскиот остров, овој хотел кој содржи 45 совршено приватни водни вили, со право го заслужи првото место.
Изменето од Valerija - 29.Јули.2018 во 12:07
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104086
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2015 во 14:49
Кралски третман: Вака најдобриот хотел во светот ги дочекува своите гости

"Oberoi Udaivilas" е името на официјално најдобриот хотел во светот, кој се наоѓа во Удајпур во Индија. Една од многубројните причини поради кои ја добил оваа ласкава титула е односот кон своите гости, кои се третираат како кралеви.

Луксузните услуги како приватни базени и личен батлер, се само дел од широкиот асортиман на услуги кои ги нуди "Oberoi". За оние со премногу длабок џеб, се разбира.


Во грандиозното здание на хотелската палата се пристигнува со приватен брод преку езерото Пичола. Целиот хотел е инспириран од традиционалната индиска архитектура, во која влегуваат и карактеристичните куполи.За целиот луксуз дополнително придонесуваат фонтаните и рајските градини, кои на хотелскиот имот ги има премногу, пишува Business Insider.


Целиот концепт е заснован на апсолутен мир и спокој за гостите, кои добиваат третман достоен за индиските владетели.
Изменето од Valerija - 29.Јули.2018 во 12:22
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104086
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2015 во 08:38

Луксуз: 6-те хотели во светот кои имаат 7 ѕвезди


Луксуз е еден од термините кој сè уште се употребува не само за да се изрази вредноста на некој објект, туку и да се доловат елементите на ексклузивност и уникатност кои може да се доживеат преку задоволството кое е врзано за екстравагантните предмети и објекти.

luksuz-6te-hoteli-vo-svetot-koi-imaat-7-dzvezdi-16.jpg

Тука не станува збор само за модната индустрија и она што се нарекува висока мода, туку и за оние места кои ретко кој може да ги посети и да ужива во нив.

Таков е случајот и со хотелите кои овозможуваат едно сосема поинакво доживување на поимот хотел.

Верувале или не, постојат хотели кои имаат и повеќе од 5 ѕвезди. Не 6, туку 7 ѕвезди, а такви во светот се само 6.

Можете да претпоставите каде се наоѓаат?


1. Aman Canal Grande, Венеција, Италија

Овој хотел отворен е од 2013-та година во палатата Пападополи од 16-иот век и во него Џорџ Клуни и Амал Клуни стапија во брак. Има само 24 соби, цената на собите започнува од 100 евра, најголемата соба чини 3500 евра од вечер.

luksuz-6te-hoteli-vo-svetot-koi-imaat-7-dzvezdi-1.jpg

luksuz-6te-hoteli-vo-svetot-koi-imaat-7-dzvezdi-2.jpg

luksuz-6te-hoteli-vo-svetot-koi-imaat-7-dzvezdi-3.jpg

luksuz-6te-hoteli-vo-svetot-koi-imaat-7-dzvezdi-4.jpg


2. Burj al Arab, Дубаи, Соединетите арапски емирати

Овој хотел изграден е на вештачки остров на оддалеченост од 280m od плажата Јумериа и е со изглед на едро веќе одамна е симбол на луксуз, поточно уште од 1999-та година кога беше изграден. Севкупно има 202 соби, а најголемата чини 9000 евра од вечер.

luksuz-6te-hoteli-vo-svetot-koi-imaat-7-dzvezdi-5.jpg

luksuz-6te-hoteli-vo-svetot-koi-imaat-7-dzvezdi-6.jpg

luksuz-6te-hoteli-vo-svetot-koi-imaat-7-dzvezdi-7.jpg

luksuz-6te-hoteli-vo-svetot-koi-imaat-7-dzvezdi-8.jpg


3. Emirates Palace, Абу Даби, Соединетите арапски емирати

Овој хотел отворен е во 2005-та година, има своја приватна марина во случај да посакате да пристигнете по морски пат и место за долетување на хеликоптери, ако сакате да пристигнете по воздушен пат. Има 92 масивни соби, а најгорниот кат резервиран е за оние со сина крв.

luksuz-6te-hoteli-vo-svetot-koi-imaat-7-dzvezdi-9.jpg

luksuz-6te-hoteli-vo-svetot-koi-imaat-7-dzvezdi-10.jpg

luksuz-6te-hoteli-vo-svetot-koi-imaat-7-dzvezdi-11.jpg

luksuz-6te-hoteli-vo-svetot-koi-imaat-7-dzvezdi-12.jpg

luksuz-6te-hoteli-vo-svetot-koi-imaat-7-dzvezdi-13.jpg

4. Лукала островот во Фиџи претворен во ресорт

Дали некогаш сте посакале да поседувате свој сопствен остров? Постои место каде можете да го доживеете чувството да се биде сам на остров, во неверојатниот Лукала ресорт. Изнајмувањето на една вила од ноќ, тука ќе ве чини 3000 евра.

luksuz-6te-hoteli-vo-svetot-koi-imaat-7-dzvezdi-14.jpg

luksuz-6te-hoteli-vo-svetot-koi-imaat-7-dzvezdi-15.jpg

luksuz-6te-hoteli-vo-svetot-koi-imaat-7-dzvezdi-17.jpg


5. The Centaurus Hotel, Исламабад, Пакистан

Сместен во главниот град на Пакистан, овој хотел е дел од масивниот шопинг центар чија изградба чинела 350 милиони долари, а составен е од елегантни соби во кои имате приватен батлер.

luksuz-6te-hoteli-vo-svetot-koi-imaat-7-dzvezdi-18.jpg

luksuz-6te-hoteli-vo-svetot-koi-imaat-7-dzvezdi-19.jpg

luksuz-6te-hoteli-vo-svetot-koi-imaat-7-dzvezdi-20.jpg


6. Town House Galleria, Милано, Италија

Последниот хотел која ја доби својата 7-ма ѕвезда е и престижниот Galleria Vittorio Emanuele II во Милано. Има 20 соби, а секоја од нив посветена е на најголемите мајстори од театарот Ла Скала, од Верди до Пучини. 

luksuz-6te-hoteli-vo-svetot-koi-imaat-7-dzvezdi-21.jpg

luksuz-6te-hoteli-vo-svetot-koi-imaat-7-dzvezdi-22.jpg

luksuz-6te-hoteli-vo-svetot-koi-imaat-7-dzvezdi-23.jpg

luksuz-6te-hoteli-vo-svetot-koi-imaat-7-dzvezdi-24.jpg

luksuz-6te-hoteli-vo-svetot-koi-imaat-7-dzvezdi-25.jpg

luksuz-6te-hoteli-vo-svetot-koi-imaat-7-dzvezdi-26.jpg


Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104086
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2016 во 08:08

Најубавиот хотел во светот - палатата „Umaid Bhawan“


Индиска палата достојна за махараџа се најде на врвот на листата на TripAdvisor за 2016-та година според оценките од гостите кои имале можност да влезат во оваа спектакуларна палата.

najubaviot-hotel-vo-svetot-palatata-umaid-bhawan-01.jpg

На 14-то издание на наградите Travelers’ Choice на TripAdvisor, палатата „Umaid Bhawan“ се најде на првото место.

Оваа прекрасна градба се наоѓа во Раџастан, западна Индија. Изградбата траела цели 15 години, од 1928-та година, па се до 1943-та година.

Палатата претставува комплексна градба направена од песочник и мермер на површина од 11 хектари и дополнителна земја од 6.1 хектари.

Хотелскиот дел од палатата е раководен од Taj групацијата на хотели и се состои од 70 соби со декорации во арт деко стил.

И додека секој нема можност да плати 1.604 евра од ноќ, постои друга можност да погледнете како изгледа оваа прекрасна градба.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104086
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2016 во 07:52

Одбрани најдобрите 25 хотели за 2016-та според TripAdvisor


Откако TripAdvisor ги објави најубавите дестинации за 2016-та година кои треба да ги посетите, на ред се луксузните хотели во кои ќе се чувствувате како да го живеете сонот.

odbrani-najdobrite-25-hoteli-za-2016-ta-spored-tripadvisor-001.jpg

Очекувано, повеќето се на тропски, егзотични дестинации и без сомневање секој кој ќе успее да ги посети сите 25 хотели е среќен човек.

Започнете со чкрткање на листата што поскоро:

1. Umaid Bhawan Palace Jodhpur, Џодпур, Индија

odbrani-najdobrite-25-hoteli-za-2016-ta-spored-tripadvisor-12.jpg

2. Shinta Mani Resort, Сием Рип, Камбоџа

odbrani-najdobrite-25-hoteli-za-2016-ta-spored-tripadvisor-13.jpg

3. Bellevue Syrene, Соренто, Италија

odbrani-najdobrite-25-hoteli-za-2016-ta-spored-tripadvisor-14.jpg

4. Hanoi La Siesta Hotel & Spa, Ханој, Виетнам

odbrani-najdobrite-25-hoteli-za-2016-ta-spored-tripadvisor-15.jpg

5. Achtis Hotel, Афитос, Грција

odbrani-najdobrite-25-hoteli-za-2016-ta-spored-tripadvisor-16.jpg

6. Belmond Le Manoir aux Quat'Saisons, Грејт Милтон, Велика Британија

odbrani-najdobrite-25-hoteli-za-2016-ta-spored-tripadvisor-17.jpg

7. Mirihi Island Resort, Мирихи, Малдиви

odbrani-najdobrite-25-hoteli-za-2016-ta-spored-tripadvisor-18.jpg

8. Bucuti & Tara Beach Resort Aruba, Палм Бич, Аруба

odbrani-najdobrite-25-hoteli-za-2016-ta-spored-tripadvisor-19.jpg

9. Calabash Luxury Boutique Hotel & Spa, Ланс аукс Епинес, Гренада

odbrani-najdobrite-25-hoteli-za-2016-ta-spored-tripadvisor-20.jpg

10. Hotel Ritta Hoppner, Грамадо, Бразил

odbrani-najdobrite-25-hoteli-za-2016-ta-spored-tripadvisor-21.jpg

11. Gili Lankanfushi Maldives, Ланканфуши, Малдиви

odbrani-najdobrite-25-hoteli-za-2016-ta-spored-tripadvisor-22.jpg

12. Canaves Oia Hotel, Оиа, Грција

odbrani-najdobrite-25-hoteli-za-2016-ta-spored-tripadvisor-23.jpg

13. Orange County Resorts Kabini, Национален парк Нагархоле, Индија

odbrani-najdobrite-25-hoteli-za-2016-ta-spored-tripadvisor-24.jpg

14. Hotel Estalagem St Hubertus, Грамадо, Бразил

odbrani-najdobrite-25-hoteli-za-2016-ta-spored-tripadvisor-25.jpg

15. The Milestone Hotel, Лондон, Велика Британија

odbrani-najdobrite-25-hoteli-za-2016-ta-spored-tripadvisor-26.jpg

16. Tokoriki Island Resort, Токорики, Фиџи

odbrani-najdobrite-25-hoteli-za-2016-ta-spored-tripadvisor-27.jpg

17. Casa Gangotena, Кито, Еквадор

odbrani-najdobrite-25-hoteli-za-2016-ta-spored-tripadvisor-28.jpg

18. The Singular Patagonia, Пуерто Наталес, Чиле

odbrani-najdobrite-25-hoteli-za-2016-ta-spored-tripadvisor-29.jpg

19. The Omnia, Зермат, Швајцарија

odbrani-najdobrite-25-hoteli-za-2016-ta-spored-tripadvisor-30.jpg

20. J.K. Place Roma, Рим, Италија

odbrani-najdobrite-25-hoteli-za-2016-ta-spored-tripadvisor-31.jpg

21. Hotel Abadia Retuerta Le Domaine, Сардон де Дуеро, Шпанија

odbrani-najdobrite-25-hoteli-za-2016-ta-spored-tripadvisor-32.jpg

22. The Sherry-Netherland Hotel, Њујорк

odbrani-najdobrite-25-hoteli-za-2016-ta-spored-tripadvisor-33.jpg

23. Nayara Hotel, Spa & Gardens, Ла Фортуна де Сан Карлос, Костарика

odbrani-najdobrite-25-hoteli-za-2016-ta-spored-tripadvisor-34.jpg

24. Al Maha, A Luxury Collection Desert Resort & Spa, Муркаб, Обединетите Арапски Емирати

odbrani-najdobrite-25-hoteli-za-2016-ta-spored-tripadvisor-35.jpg

25. Baraza Resort & Spa, Бвеју, Танзанија

odbrani-najdobrite-25-hoteli-za-2016-ta-spored-tripadvisor-36.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104086
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2016 во 15:54
Mriya Resort & Spa - Крим

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104086
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2017 во 08:21

10 најдобри хотели во светот, според оценките на патниците

Патувањето и спомените од новите места кои ги посетуваме речиси секогаш се поврзани и со местата каде престојуваме.

10-najdobri-hoteli-vo-svetot-spored-ocenkite-na-patnicite-01

Токму затоа „TripAdvisor“ секоја година составува листа на најдобри хотели согласно оценките кои ги даваат патниците.

Ова се најдобрите 10 за изминатата година:

10. JA Manafaru - Haa Alif Atoll, Малдиви

10-najdobri-hoteli-vo-svetot-spored-ocenkite-na-patnicite-02

9. Tulemar Bungalows & Villas - провинција Пунтаренас, Костарика

10-najdobri-hoteli-vo-svetot-spored-ocenkite-na-patnicite-03

8. Hanoi La Siesta Hotel & Spa - Ханои, Виетнам

10-najdobri-hoteli-vo-svetot-spored-ocenkite-na-patnicite-04

7. Shinta Mani Resort - провинција Сием Реап, Камбоџа

10-najdobri-hoteli-vo-svetot-spored-ocenkite-na-patnicite-05

6. Portrait Firenze - Фиренца, Италија

10-najdobri-hoteli-vo-svetot-spored-ocenkite-na-patnicite-06

5. BoHo Prague Hotel - Прага, Република Чешка

10-najdobri-hoteli-vo-svetot-spored-ocenkite-na-patnicite-07

4. Hotel The Serras - Барселона, Шпанија

10-najdobri-hoteli-vo-svetot-spored-ocenkite-na-patnicite-08

3. Turin Palace Hotel - Торино, Италија

10-najdobri-hoteli-vo-svetot-spored-ocenkite-na-patnicite-09

2. Mandapa, A Ritz-Carlton Reserve - Убуд, Индонезија

10-najdobri-hoteli-vo-svetot-spored-ocenkite-na-patnicite-10

1. Aria Hotel Budapest by Library Hotel Collection - Будимпешта, Унгарија

10-najdobri-hoteli-vo-svetot-spored-ocenkite-na-patnicite-11Изменето од Valerija - 06.Февруари.2017 во 08:21
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104086
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2018 во 12:21

Andaz Mayakoba – Солидаридад, Мексико

top-20-najubavi-novootvoreni-hoteli-niz-svetot-koi-vredi-da-se-posetat-015.jpgИзменето од Valerija - 29.Јули.2018 во 12:22
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104086
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2018 во 12:23

Raffles Singapore - Сингапур

top-20-najubavi-novootvoreni-hoteli-niz-svetot-koi-vredi-da-se-posetat-14.jpgИзменето од Valerija - 29.Јули.2018 во 12:23
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104086
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2019 во 20:15

Најдобрите хотели во светот за 2019-таДоколку сакате да почнете со планирањето на вашите патувања за 2019-та, сајтот TravelAdvisor има објавено листа со најдобрите хотели за оваа година според изборот на милионите нивни корисници. 

Резултатите биле добиени со анализирање на повеќе од 7800 локации во 94 земји и 8 региони, а според нив најдобрите хотели се:

1) Општо најдобар: Тулемар бунгалови и вили во Мануел Антонио, Костарика


Овој ресорт кој се протега на површина од 33 акри има поглед на Тихиот океан, сопствена плажа, како и уникатни вили дизајнирани за парови. Просечната цена на едно ноќевање е $243.

2) Најдобар луксузен хотел: Кајакапи пештери Кападокиа во Ургуп, ТурцијаКападокиа се прогласени за светско кулурно наследство на UNESCO поради нивниот уникатен дизајн. На оваа локација има стотици куќи во пештерите, вклучувајќи и црква од 10-тиот век. Просечната цена на едно ноќевање е $285

3) Најдобра цена: хотелот Лурдеиа во Бермео, ШпанијаХотелот нуди тивко прибежиште од градските гужви, а неговите посетители се исклучиво задоволни од чистотата и гостопримството. Просечната цена на едно ноќевање е само $65

4) Најдобри малечки апартмани: Анастазис во Санторини, ГрцијаАпартманите тука вклучуваат џакузи, „бесконечен“ базен, сауна и мн. други услуги. Просечната цена на едно ноќевање е $413

5) Најдобра услуга: хотел Холидеј Емералд во Ханој, ВиетнамХотелот се наоѓа на само 5 минути одење пеш од познатото езеро Хоан Кием, ноќниот пазар, Транг Тиен трговскиот центар, и др. Просечната цена на едно ноќевање е само $49

6) Најдобар B&B (bed & breakfast) хотел: 25 Boutique B&B во Торквеј, Англија25 Boutique B&B вклучува 6 неверојатно уникатни луксузни спални, а за време на престојот ќе бидете послужувани со свежо млеко, домашни бисквити и др. Просечната цена на едно ноќевање е $178.

7) Најдобро романтично одморалиште: делукс апартмани Лани во Пуерто Дел Кармен, ШпанијаОва одмаралиште вклучува 25 апартмани на плажа со поглед на Атланскиот Океан, а просечната цена на едно ноќевање е $489

8) Најдобро фамилијарно одморалиште: Макс Ројак Кемер Ресорт во Кемер, ТурцијаПокрај одличната храна зготвена од светски познати готвачи и познатите турски бањи, тука се нудат и професионални услуги за чување на деца и нивен дневен престој. Просечната цена на едно ноќевање е $1273

9) Најинклузивно одмаралиште: Икос Океанија – Неа Монданиа, ГрцијаОваа луксузна локација се протега на 15 акри површина со поглед на Егејското море и вклучува 6 барови, затворени и отворени ресторани и автентични менија од локалните ресторани по просечна цена на едно ноќевање од $602

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 111213
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.