IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Најубави хотели
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Најубави хотели

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
Автор
Порака
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2006 во 15:12

Hotel Esplanade Cheshka
Кон врв
manevska Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Мај.2006
Локација: England
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај manevska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2006 во 02:12
Кон врв
sexyemma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јуни.2006
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 1466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sexyemma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2006 во 13:55
plaza i treasure chest mnogu mi se dopagaat
Don't drink and drive, just walk and fly
Кон врв
elica Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член

Татаро Монголка

Регистриран: 14.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај elica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2006 во 15:06
Естествено хотелите по българското Черноморие!На първо място :
И хотелите от веригата WOW: i osobeno "Kremlin palace"
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14582
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 21:59

Хотелот “Ellerman House“ во Кејп Таун, Јужна Африка, е во живописниот и преубав залив Бантри Беј.

Се наоѓа меѓу палми и има извонреден поглед на Атлантскиот Океан. Иако го викаат хотел, тој повеќе е една голема куќа, бидејќи има само 11 соби и апартмани, секој со сопствена веранда, што ги прави приватни резиденции.

ellerman-02

Модерно и луксузно, овде се’ е прилагодено на гостите и исполнување на нивните желби. Тврдат дека независно по кој повод се дојдени - одмор, прослава, викенд престој - тие не може да си отидат незадоволни.

Цената за едно лице по ноќ е од $715 до $1.600 (од 536 евра до 1.200 евра).

ellerman-01

ellerman-03

ellerman-04

ellerman-05

ellerman-06

ellerman-07

ellerman-08

ellerman-09

ellerman-10

ellerman-11Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14582
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 22:11

Хотелот “Mandarin Oriental“ во Бангкок, главниот град на Тајланд, првпат е отворен уште во далечната 1879 година.

Од тогаш па се’ до денес, веќе 130 години, ја има репутацијата на еден од најдобрите хотели во светот, со огромна листа на гости - најпознати и богати личности.

mandarin-bangkok-10

Се наоѓа на извонредна локација во центарот на градот, покрај реката Чао Праја. Има 358 соби и 35 апартмани, извонредно луксузно и современо уредени со елементи и на тајландската традиција со свилени орнаменти и позлатени резби во дрво.

Апартманите “Authors“ (95 м2) и “Siam“ (130 м2) се најубавите. Во хотелот се и 9 ресторани со богата понуда на одлична тајландска и азиска храна, но и од целиот свет, повеќе кафе барови како и “Bamboo“ бар со џез музика.

За овој голем хотел во секој поглед, цената за едно лице по ноќ и не е особено голема: од $349 до $2.400 (од 261 до 1.800 евра).

mandarin-bangkok-01

mandarin-bangkok-02

mandarin-bangkok-03

mandarin-bangkok-04

mandarin-bangkok-05

mandarin-bangkok-06

mandarin-bangkok-07

mandarin-bangkok-08

mandarin-bangkok-09

mandarin-bangkok-11

mandarin-bangkok-12

mandarin-bangkok-13

mandarin-bangkok-14

mandarin-bangkok-15

Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14582
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 22:15

Малдивите, повеќе острови атоли во средиштето на Индискиот Океан, се сметаат за едни од најголемите природни убавини.

А онаму каде што е убаво за престој и за уживање, таму има и многу најубави, најлуксузни и најексклузивни хотели.

w-retreat-spa-01

Еден таков, секако, е “W Retreat & Spa Maldives“ кој се наоѓа на северниот дел од Атолот Ари, на малото ненаселено островче Fesdu. Овде, од Male, главниот град на Малдивите се пристигнува само со 25-минутен лет со хидроавион.

Хотелскиот комплекс има 78 вили или бунгалови, извонредно сместени на самиот брег. Сите се најсовремено уредени и секоја е со своја плажа, на која е бескрајно задоволството од тиркизната боја на Океанот и белиот песок.

Има три одлични ресторани, од кои едниот е покрај базенот, а другиот е над водата, во кои има голем избор на превкусна морска храна и скоро се’ од меѓународна кујна.

w-retreat-spa-02

Бидејќи се’ е подредено на задоволствата на гостите, тука се бањите, салите за фитнес, но и активностите на вода: нуркање, скијање, сурфање, едрење...

За овој тропски рај, велат дека ако некој некогаш сонувал да има преубаво приватно острово, со доаѓањето и престојот во “W Retreat & Spa Maldives“ - сонот му се остварил. И вреди за едно лице за една ноќ да се плати од $1.150 до $20.000 (од 865 до 15.000 евра).

w-retreat-spa-03

w-retreat-spa-04

w-retreat-spa-05

w-retreat-spa-06

w-retreat-spa-07

w-retreat-spa-08

w-retreat-spa-09

w-retreat-spa-10

w-retreat-spa-11

w-retreat-spa-12

w-retreat-spa-13

w-retreat-spa-14

w-retreat-spa-15

Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14582
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 22:22

Хотелот “Peninsula Beverly Hills“, во јужна Калифорнија, е еден од ретките во светот кој 17 години по ред ги добива најпрестижните хотелски награди и оцени “AAA Five Diamond“ и “Five Mobil Star“ на магазинот “Forbes“.

Се наоѓа во центарот на познатиот Беверли Хилс, на фамозниот булевар Санта Моника. Во овој супер луксузно, но и со вкус уреден хотел, се’ му е подредено на гостинот. Има 160 соби, 36 апартмани и 16 вили.

peninsula-beverly-hills-0111

Опкружен е со богата тропска вегетација. Во неколкуте ресторани, еден е на покривот, се подготвува храна и од американска и од меѓународна кујна.

Базенот, бањите, салоните за фитнес и за масажа, се подразбираат. Цената за едно лице по ноќ е од $555 до $3.500 (од 415 до 2.625 евра).

peninsula-beverly-hills-0126

peninsula-beverly-hills-0134

peninsula-beverly-hills-0155

peninsula-beverly-hills-0184

peninsula-beverly-hills-0185

peninsula-beverly-hills-0186

peninsula-beverly-hills-0187

peninsula-beverly-hills-0188

peninsula-beverly-hills-0190

peninsula-beverly-hills-0191

peninsula-beverly-hills-0192

peninsula-beverly-hills-0193

peninsula-beverly-hills-0195

peninsula-beverly-hills-0197

peninsula-beverly-hills-0198

Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14582
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 22:32
“Acqualina Resort & Spa“ е на Флорида, во непосредна близина на Мајами, на плажата “Sunny Isle“, северно од “Bal Harbor“. Двата меѓународни аеродроми, во Мајами и Форт Лодердејл се на 40, односно на 25 километри.

Овој хотелски комплекс го сметаат за шармантно место за романтично бегство од класичните хотели кое пружа одмор од соништата.

aspa-03

Целиот комплекс е со Медитерански вили во кои сместувањето е луксузно, секоја со сопствена тераса со поглед на белите песочни плажи и на Атлантскиот Океан.

За уживање во храната се трите извонредни ресторани со поглед на Океанот, од кој едниот е познатиот “Il Mulino New York“. Има можности за одличен шопинг и на располагање е бесплатен превоз до фамозниот огромен и луксузен “Bal Harbour Shops“.


aspa-00

Тука се и првокласните голф терени, а за возрасните широк избор на бањски третмани покрај базените. За децата се нудат посебни погодности и програми.

“Acqualina Resort & Spa“ има 96 соби и апартмани, а цената за едно лице за една ноќ е од $375 (260 евра) до $2.350 (1.640 евра).
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14582
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 22:40
Пред неколку денови, во Обединетите Арапски Емирати беше отворен новиот луксузен пустински хотел “Banyan Tree Al Wadi“. Оддалечен е 20-тина километри од живописниот град Ras Al Khaimah, а 45 километри од меѓународниот аеродром Дубаи.

Ексклузивното одморалиште е распослано на површина од 100 хектари, од кои 60 хектари се Национален резерват. Хотелот е од 101 вила-шатори, од кои 70 се од 158 м2, а 31 од 253 м2.

banyan-pustina-0002

Секој супер лукузен шатор има сопствен голем базен, прекриен со шаторско платно. Има 3 ресторани со интернационална и тајландска кујна, 2 коктел и вински барови, како и можност за организирање на “барбекју“ скара во секој шатор.

Оваа пустинска оаза во која слободно се шетаат антилопи, зебри и газели, е инсирирана од Бедуинскиот начин на живеење. На песочните пространства, гостите може да го доживеат минатото на Блискиот Исток и да уживаат во јавање на коњи или камили, лов со соколи, а на реката пловење со традиционалните арапски чамци. Во близина е и извонредно уреден терен за голф.

banyan-pustina-0003

Третманот во бањата, која има 950 м2, е во 10 одвоени шатори павилјони, а терапиите се според обуката на “Banyan Tree Spa“ Академијата која е во ексклузивното место за одмор Пукет, во Тајланд.

Инаку, Сингапурскиот “Banyan Tree Hotels & Resorts“ има 15-тина вакви ексклузивни и луксузни хотели во Сингапур, два во Кина, Тајланд, Јужна Кореја, Индонезија, Мексико, Бахреин, Малдиви, Сејшели. Во наредните година-две, веќе гради и планира да отвори во Виетнам, Филипини, Мароко, Португалија, Грција...


Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2010 во 07:22
 
Oberoi Wildflower Hall, Индија
 
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2010 во 11:19

Mardan Palace, Antalya


Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2010 во 11:35
Wynn - Las Vegas
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2010 во 11:43

Venetian Hotel - Las Vegas


Изменето од Schatzii - 19.Јули.2010 во 11:45
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.