IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - КОНКУРСИ И ИЗЛОЖБИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОНКУРСИ И ИЗЛОЖБИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Марио Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Марио Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2010 во 12:40
Дечки и девојки да ве потсетам дека последниот рок за праќање на фотографии за натпреварот на Фотограф.мк набрзо истекува! Потсетување:

Тема: „Улица“

Краен Рок: 15/Октомври/2010 година

Жири комисија:

-Роберт Јанкуловски
-Стефан Сидовски
-Владимир Секуловски

Повеќе инфо тука
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2010 во 11:36
 Konferencija
    
 
Македонскиот центар за фотографија и
Националната галерија на Македонија
 
Ве покануваат на конференција
“Заштита и дигитализација на фотографското културно наследство“
 
Програма:
Вторник, 12. октомври
 20:00
изложба на фотографии на БРАЌА МАНАКИ
21:00
 “Колаборативна студија за фотографиите на АНРИ КАРТИЕ-БРЕСОН“
предавање на Ен Картие-Бресон, директор на Ателјето за реставрација и конзервација на фотографии на градот Париз
 
Среда, 13. октомври 10:00 – 16:00
презентации и јавна дебата
учесници: Ен Картие-Бресон (Франција), Бранко Гавриќ (Србија)
Зоран Петровски, Валентино Димитровски, Мими Ѓоргоска Илиевска
и Роберт Јанкулоски
 
 
Мултимедијален центар Мала станица
 
 
PS: Mi stigna na mejl pa prenesuvam, mozebi nekomu kje mu se dopadne


Изменето од Александар_А - 13.Октомври.2010 во 11:00
Кон врв
Марио Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Марио Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2010 во 08:17
Бевме проверивме :)! За пофалба е работата на МЦФ за реставрацијата на фотографиите. Секако и можноста да чуеме нешто од прва рака за Анри Бресон. Се надевам ќе има уште многу вакви изложби од реставрирани фотки

Изменето од Марио - 13.Октомври.2010 во 08:17
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2010 во 01:42
Jas kolku shto znam na ovaa tema trebashe da se postiraat samo informacii za konk*rsi i izlozhbi, a ne i komentari i repliki vo vrska so niv.

Znam deka toa ne e najsrekjnata kombinacija, no dokolku sakame da imame samo edna atraktivna tema posvetena na neshto vakvo togash treba da se disciplinirame i da se restriktirame od komentari na ova mesto.


Lichno, ne bev za vakvoto reshenie bidejki novite izvestuvanja za konk*rsite ne se vednash vidlivi, pa taka ima shansa da ne se prochitani od lugje koi nemaat obichaj sekojdnevno da proveruvaat na ovaa tema, no kolku shto se sekjavam ovaa ideja na vremeto beshe pozdravena i zatoa ja realiziravme na ovoj nachin. Dokolku povekjeto od vas smetaat deka ova ne e najdobro reshenie nishto ne n'e sprechuva da ja promenime.

Inaku, poplakite deka so referentnite temi ostanatite se povlekuvaat na vtora strana i taka stanuvaat nevidlivi smetam deka ne se neshto okolu koe treba da se raspravame. Prvin, normalno e deka ne mozhat site temi da se na prva strana (vo sekoj sluchaj novite se sekogash tamu) i ne e nikakov problem da se napravi EDNO klikanje i da se otide na vtorata strana.Изменето од Zoran K - 14.Октомври.2010 во 01:44
Кон врв
Марио Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Марио Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2010 во 13:00
Рокот за праќање фотографии за натпреварот на Фотограф.мк е продолжен до 31ви Октомври. Потсетување:

Тема: „Улица“

Краен Рок: 31/Октомври/2010 година

Жири комисија:

-Роберт Јанкуловски
-Стефан Сидовски
-Владимир Секуловски

Повеќе инфо ТУКА
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2010 во 12:22
Шо бе, слаб одзивот нешто или..? Ја поздравувам одлуката како и да е.
Кон врв
kavadar66 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 87
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kavadar66 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2010 во 08:22
???
Кон врв
Марио Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Марио Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2010 во 17:57
Originally posted by fichot fichot напиша:

Шо бе, слаб одзивот нешто или..? Ја поздравувам одлуката како и да е.


Не, одзивот не е слаб, задоволни сме од него, туку изложбената галерија ја добивме неколку дена покасно од тоа што се надевавме, затоа!

Инаку кога сме кај конк*рсот, денес е последниот ден за праќање фотографии.

Поздрав

Originally posted by kavadar66 kavadar66 напиша:

???


!!!

Изменето од Марио - 31.Октомври.2010 во 17:57
Кон врв
stariot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 194
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stariot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2010 во 23:57
http://www.dpreview.com/challenges/Challenge.aspx?ID=3589

Canon Landscape Challenge... ne ni proveriv sto/kako, slucajno naletav na ova i mi se vide interesno. :-)

Изменето од stariot - 02.Ноември.2010 во 23:58
Najdobro e da molcis i da te smetaat za budala, otkolku da kazes nesto i site somnezi da isceznat.
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2010 во 02:53
troa docna, ama sea vidov,  da prosledam info i da vidime cica Samir :-P

Датум: 12. ноември 2010
Време: 20:30 часот
Место: Културниот центар ЦК

во петок, 12 ноември, со почеток во 20:30, во Културниот центар ЦК ќе се
одржи презентација на проектот „Уметноста е насекаде“. Во рамки на
презентацијата ќе бидат изложени постерите кои беа изработени за оваа
пригода и фотографиите што како документација за проектот ги изработи
фотографот Самир Љума. Истовремено четирите автори чии дела беа избрани во
рамки на конк*рсот – Никола Маџиров, Тони Попов, Нина Андова и Мане
Манушев, ќе прочитаат дел од својата поезија и проза.
Јавниот простор во Македонија сè повеќе е набиен и концентриран со
содржини чија основна цел е да испратат некаква комерцијална порака.
Проектот „Уметноста е насекаде“ е обид да се понуди можност за поинаква
употреба на јавниот простор.
Во март 2010 година објавивме јавен повик. Секој што беше заинтересиран
можеше да конк*рира со свој краток краток расказ, песни, хаику или визуелна
поезија. Добивме повеќе од 100 текстови од македонски и германски автори.
Меѓународно македонско-германско жири избра по 4 текстови од македонски и
германски автори. Избраните текстови беа преведени на германски, македонски
и албански јазик и 4 дизајнери, двајца од Македонија (Ѓорѓе Јовановиќ и
Бунтопсих) и двајца Германија (Хајна и ела карина вернер) од нив направија
свои визуелни дела. Резултатите од оваа уметничка соработка беа раширени во
Скопје во текот на септември.

Проектот е поддржан од канцеларијата на Гете институтот во Скопје и
фондацијата Роберт Бош.

Ве очекуваме...

objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
Марио Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Марио Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2010 во 11:23
Отварањето на изложбата „Улица“ организирана од Фотограф.мк е утре, САБОТА во 19ч во просториите на Кинотека на РМакедонија.

Поканети сте сите на добра фотографија, дружба и коктел :)

Инфо за настанот - ИНФО

ЛИНК ДО МАПА
Кон врв
within Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај within Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2010 во 23:14
Јас изумив дека постори посебна тема за објавување на Изложби па отворив нова, еве сега објавувам тука:

Здраво,
Прво, лично да Ве поканам, ако некој е за накај Охрид викендов:

Центарот за културен проток АРТерија од Охрид започнува со гимнастика за културен живот.
За почеток, ќе одиме само со загревање

Демонстратори:
Билјана Ангелеска (портфолио)
и Стевчо Наумоски (портфолио)

Сабота, 11.12.2010 // Кафе бар "Галерија" - Охрид // Отворање: 20h.

Вежбајте редовно со нас и внимателно следете ги инструкциите за правилен развој на вашите културни сетила.

До следната средба,
Стевчо.


Кон врв
gocemk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gocemk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2010 во 17:54
Здраво,

Задоволство ми е да ве поканам на годишната изложба на членовите на ФКК Чкрап!-Тетово, "ФОТОГРАФИИ 2010" која ќе се одржи на на 23.12.2010 година во НУ Музеј на тетовскиот крај во Тетово во 19.00 часот.

Повелете!

Повеќе инфо на Чкрап!

Изменето од gocemk - 20.Декември.2010 во 17:54
Кон врв
bazo2k Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bazo2k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2010 во 03:57
luge se arno ama jas nikako ne mozam da se registriram na fotograf.mk na forumov. cekam email za notifikacija vejke 4-5 dena i nema nisto. Stranava verojatno funkcionira kako so ni funkcionira drzavava. Ako moze nekoj da pomogne arno ako ne zivi zdravi :))
Pozdrav :)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,563 секунди.