IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Практичната настава за студентите задолжителна
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Практичната настава за студентите задолжителна

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Практичната настава за студентите задолжителна
    Испратена: 10.Септември.2010 во 01:05
Практичната настава за студентите задолжителна

Студентите од оваа година покрај полагањето на задолжителните испити ќе мора 30 дена да посетуваат пракса за да поминат во следното универзитетско ниво.

„Универзитетите веќе имаат одговор на тоа прашање, повеќето од нив имаат контактирано и постигнато договор со повеќе компании и со повеќе истакнати стручњаците од праксата. Не станува збор само за приватни компании, станува збор и за јавни установи, судови, нотари“, додаде Никола Тодоров.

Извор: А1

--------------------------------------

Ова е одлична идеја, иако има недостатоци во замислата. Навистина е нејасно на каква пракса ќе одат студентите од прва година, кои сеуште се запознаваат со основите на материјата која ја совладуваат. На каква пракса ќе биде пратен студент на правен и економски факултет, кога сеуште не се сретнале со примена на законите и сите економски теории во конкретни случаи, а да не говорам дека и повеќе од половина од нештата, потребни за работа во компанија или институција се учат понатаму.

Истотака не е објаснето дали тоа важи за новите студенти, или и за апсолвентите.

Дали некој знае нешто повеќе за ова и што мислите околку воведување вакво нешто?

Изменето од Македон - 10.Септември.2010 во 01:27
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2010 во 06:41
Идејата е за поздравување.Недостатоците ќе се надминуваат во од.
Факт е дека нашите студенти учат само теорија. Последиците од тоа се гледаат првиот ден на работа. Не знаат едно документче како се евидентира,каде се наоѓаат установте со кои им е поврзана дејноста-едноставно не знаат ништо.  
Околу непознавањето на законите на студентите од пониските години. Па ..да земам пр. адвокатството не е само законите- нив ке ги прочиташ. Ние имаме почетници кои незнаат заглавие на документ да напишат а камоли да толкуваат закони.
-Неодамна имав прилика да бидам сведок на стажант (приправник) кај адвокат- не знаеше каде се наожа УЈП, градско собрание, завод за вработување, катастар.... а сегде таму треба да носи или вади документиизненадување
Лично сметам дека треба и дека МОРА да се свати ова малку посеризно- да не се дозволи да се сведе само на потпишано ливче за присутност-туку напротив студентот да вод еден вид дневник за дневните активности  од праксата.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2010 во 13:47
Еве, така билоголема%20насмевка

Прво 30 дена практика, па упис на нова студиска година


За секојдневните активности студентите ќе водат дневник. Во него ќе запишуваат што научиле при практичната настава во некоја од компаниите или установите.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2010 во 15:23
Ova se praktikuva od pamtivek vo dugite zemji.

Fala Bogu, na krajot pristigna i kaj nas.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2010 во 16:16
Ние имавме 80 часа пракса (мислам 80 дека беа)
Добро е што на сите ќе им биде овозможено ова. Само да видиме како ќе функционира
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2010 во 21:30
Кога студирав, имав пракса 2 месеци....можам да кажам дека за тие два месеци научив многу повеќе отколку за цела година студирање....
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 00:59
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Еве, така билоголема%20насмевка<h2 ="title">Прво 30
дена практика, па упис на нова студиска година
</h2> За секојдневните активности студентите ќе водат дневник. Во него ќе
запишуваат што научиле при практичната настава во некоја од компаниите
или установите.
Несомнено дека ова е мошне потребно.

Сепак, не објаснија дали за сите ова ќе важи, или само за оние кои сега почнуваат со студии.
Истотака не кажаа дали е ова услов и апсолвентите, кои не треба да запишуваат наредна студиска година, туку се запишуваат на последипломски (мастер) студии.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 01:10
Го слушав размислувањето на  Борче Давитковски, Декан на Правен...убаво би било за тоа да се добива и финансиска награда....
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
keravn Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 48
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај keravn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 12:23
Иницијативата е за поздравување,практичната работа е од голема полза при вработување,но и со тоа се зголемува знаењето при областа која ја опфаќа праксата,како и се стекнува работна навика.
“Laugh as much as you breathe and love as long as you live.”
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 14:13
шо не ќе измислат ново.
да посетувам 30 часа пракса за да се запишам во друга година.
ај ионака имаме по пет часа пракса секој петок па од 6 петоци се праат 30 часа.
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 19:52
колку што јас разбрав праксата нема да биде сите 30 дена тука еден час неделно и ако е така мене ми се чини премалку...

инаку време беше нешто вакво да се реализира...
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
aco_t Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aco_t Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 18:57
Праксата е прекрасна работа....мене не ми беше задолжителна, ама бев еден месец во банка...запознав прекрасни луѓе,се запознав со работата внатре во банката, нешто што одамна сакав да го знам, дури добив и финансиска награда само напред, мислам дека идејава е супер !
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 19:43
Originally posted by sanja-a sanja-a напиша:

колку што јас разбрав праксата нема да биде сите 30 дена тука еден час неделно и ако е така мене ми се чини премалку...

инаку време беше нешто вакво да се реализира...


Срцка не верувам дека ќе биде само по еден саат неделно. Нема шанси тоа.
И онака велат:
Министерот за образование денеска објави два нови правилници според кои студентите на јавните и приватните универзитети најмалку 1, а не повеќе од 8 часа во денот ќе ги поминуваат во институциите и компаниите за да се стекнат со практични знаења.

Значи најмалку еден час дневно..но тешко дека кога веќе одиш на пракса ќе ти дадат да седиш само по еден час
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2010 во 18:45
Originally posted by sanja-a sanja-a напиша:

колку што јас разбрав праксата нема да биде сите 30 дена тука еден час неделно и ако е така мене ми се чини премалку...

инаку време беше нешто вакво да се реализира...


Не знам дали ќе има фиксно време за пракса, бидејќи праската ќе се остварувала очигледно на различни начини, не само како работа во компаниите, бидејќи, сепак, некои професии имаат потреба од пракса во државни институции и судови.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.