IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКАТА ФОТОГРАФИЈА 2010
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКАТА ФОТОГРАФИЈА 2010

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2010 во 12:35
Daj link od delovo pls. Ako go ima nekade sekako.

Okolu sudot (stavot) ok, toa e licna rabota, mada mozebi prvo treba da pocekas do izlozbata pa posle da komentiras.

______________

Cestitki do ucesnicite i nagradenite!
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2010 во 13:00
Spiro sekoja cest sto imas vreme i volja da se bavis so statistiki среќа

Veke nekoe podolgo vreme sum odsutna od Mk i od,vo glavno,tie pricini nemozev da dostavam fotografii za domasnive izlozbi.

A veke koga me stavi vo usta,godinava veke ucestvuvav na 7 internacionalni fiap izlozbi od koi na 3 od niv dobiv nagrada (kaj razlicno ziri vo razlicna zemja) pa nekako se cuvstvuvam ispolneto za ovaa godina намигнување

Pozdrav do site 
мафтање

Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2010 во 13:01
Vo momentov go nema vo digitalna forma no kje go zamolam avtorot dokolku e raspolozhen da go prikaze.
Ova e komentar i lichno viduvanje na prilozenite rezultati i slucuvanha dosega, a glavnata ocena povrzana so estetskiot izraz kje sledi po slucuvanjeto no od ona sto go gledam do sega ne vetuva mnogu, pozdrav!
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2010 во 13:05
Nemame somnez vo vash*te kvaliteti pocituvana gospogjo Nikolic, ne se sekjavam na novoto prezime, chestitki i za sluchuvanjata vo privatniot zhivot. Se raduvam sto se uste ne chitate i ubavo e koga chovek e zadovolen od sebe a posebno koga e uspesen nadvor od ovie granici.
No istoto ne go menuva moeto chuvstvo okolu sluchuvanjata vo Makedonskata Fotografska Scena!

Pozdrav
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
kamarad Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kamarad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2010 во 13:24
Nekako ne odi komentar i kritika za DMF pred istite da se slucat. Ne znam, mozebi nekoj bil na ziriranjeto pa togas i ke razberam ako ima nesto da kaze.
A ne komentarite za Fotografika i spomenatiot clen na istiot klub ne im e mestoto tuka.
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2010 во 14:47
DMF se mnogu povekje od denot na izlozhbata i opstata atmosfera okolu istite e vo igra niz cela godina, rezultatite se objaveni na forumot i se dostapni za site i za bilo kakvi viduvanja okolu istite.
Kje ja pochekame i izlozhbata, do not warry, zatoa e komentarot rezerviran okolu estetskiot izraz na sluchuvanjeto.
A FK Fotografika e isto del od prikaznata i ne gledam zasto razgovorot okolu istata bi bil smesten na drugo mesto.
Mene mi e chudno i vredno  za komentar  da ima samo eden avtor prisuten od klub so povekje od 50 chlena, gledam za tebe toa e normalno .....pa na kraj na kraishtata ne sme site isti neli.
Kako i da e mozhesh doma da se obidesh da moderirash diskusii a ovde te molam nemoj nitu da se obiduvash da mi posochish kako treba da diskutiram i vo koja nasoka.
 
bidi pozdraven Mr. Vnimatelen
 
I.S
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2010 во 14:51
само уште репортерите ми недостигаат на форумов за да биде онаа убава целина што некогаш беше

Инаку за недостигот на автори, барем јас немам некоја посебна мотивација да си го мерам со останатите уметници фотографи. За квалитетна фотографија во некој поубав формат ќе се видиме на некоја од идните лични изложби.
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2010 во 15:08
..)..!!
 
A so lichnata izlozhba ne se merish so ostanatite umetnici fotografi ???  Na lichna izlozhba dali kje se vidime toa kje ocenat ostanatite umetnici fotografi ili gragjaninot na R.M, t.e dali stanuva zbor za izlozhba na avtor so dela dostojni da se potroshi ona sto ne se kupuva a toe e vremeto.
 
P.S Sekogash se raduvam na romantichni razmisli, imash podrshka !!
 
pozdrav I.S
 
P.P.S BTW ne mi e jasno sto baraat tuka reporterite, prosvetli me te molam....???
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2010 во 15:19
Uuuuuuuuuu, konecno diskusija голема%20насмевка, odamna ne sum napisal nesto....

Kako prvo cestitki do nagradenite i primenite, iako ne se soglasuvam so izborot na zirito okolu nekoi nivni odluki, no toa e licen izbor, i zirito si stoi zad izborot.

Problem e sto na site izlozbi vo MK e isto ili "slicno" ziri, koe sakalo ili ne si go protezira svoeto viduvanje za fotografijata.
Odlukata okolu izborot e nivna, toa go pocituvam, no mislam deka e vreme da se vklucat i drugi lugje vo procesot na izbor, kako Dragi Nedelcevski, Robert Jankulovski i sl. koi isto taka imaat tezina.
Mislam deka sledenjeto na novi trendovi e poveke od neophodno, cisto zaradi toa da se vidi i necie drugo mislenje.
Licnite percepcii za nesta ili nekogo gi ostavam na strana, zatoa sto mislam deka e neumesno da se komentiraat, osobeno vo otsustvo na istite.

Klubovite od druga strana se "pokazaa" kakvi se i koi se, se razbira spored ova ziri.

Mene licno mi smeta nedefiniranosta na izlozbite kako proces vo celina, kako i slobodata na zirito da deli sotavuva kolekcii po "sopstveno" viduvanje.

Ako veke postojat pravila, i ako igrame spored niv da igrame do kraj.

FSM i ova go odigra bledo od aspekt na samiot proces na ziriranje, (ova od komentari na lugje koi bea prisutni na ziriranjeto).

Ako bideme otvoreni do kraj, neumesno e POVTORNO zaradi "placenje" na nekoi avtori koi ne dobile nagrada na fotomedija ili kozjak, da se "kompenziraat" so "utesni" nagradi na DMF, kako sto se sluci i minatata godina po DMF na izlozbata vo Kumanovo.

No, nejse, mislam deka ova ke potrae uste nekoe vreme, zatoa sto ocigledno kucinjata laat, a karvanot si vrvi.

Pozdrav, i dobro svetlo do site...


Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2010 во 16:11
na web stranata na fiap stoi slednovo:

"Amateur Photography throughout the World."

fraza izlezena od 70tite godini na minatiot vek. fiap e smeska kako koncept i fotografijata ja spusta na nivo na gulabarstvo ili sobiranje na ukrasni salfeti. da ne zboram za zirito (veke e kazano)... istite dva lika so godini nanazad ja nametnuvaat svojata estetika na ovie smesni izlozbi kade sto ucesnicite grizlivo si sobiraat poeni za da dobijat virtuelni "tituli" izlezeni od nekoe drugo vreme i kade sto fotografiite ne se tretiraat kako umetnicki dela tuku kako zapleneta stoka od policiska racija - se "ziriraat" rasfrlani po zemja.




Изменето од branko_k - 11.Октомври.2010 во 17:53
Кон врв
kamarad Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kamarad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2010 во 20:44
Glecin, blagodaram za pozdravot. Temata e DMF 2010!

Sto pravam po doma - toa e moja rabota. Na forumot imam pravo da kazam sto mislam bez razlika dali toa nekomu se dopagja ili ne. Ako toa sto ke go napisam ne e vo soglasnost so pravilata na forumot ima nacin da se sakcionira, no mislam deka ne gi prekrsiv pravilata.
Кон врв
focus Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај focus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2010 во 15:38
   Kako sto gledam mnogu frka predizvika godinesnava DMF.
So pravo, sepak e toa golema manifestacija za nas, ludjeto koi se "bavime" so fotografija. E sega, nekoi se "bavat" a na nekoi im e profesija. I tuka e problemot, koi se "pogolemi" fotografi, tie sto "se bavat" ili tie sto "jadat" od nea?
   Tie sto imaat "zvanja" ili tie sto gi vikaat "majstore" vo maalo? Od tie prvite nekoi "stvarno" imaat zvanje majstore, dodeleno od nekoi drugi majstori, na koi pak zvanjata im gi "dodelile" nekoi drugi majstori, i se taka ...
   Drugite pak "majstori", zvanjata gi dobile od sogradjanite kako priznanie za nivnata dolgogodisna, istrazuvacka rabota na poleto na fotografijata, posebno vo delot na portretnata i svadbenata fotografija, ama za toa bile i bogato nagradeni, so mnogu pari se razbira.
    Bev clen na pretsedatelstvo na FSM vo prethodniot mandat i sega mi e sram. Cetiri godini bev zaloznik na "tezata" okolu majstorstvoto na dvajca nasi fotografi. Koj bil pogolem majstor od niv dvajcata, odnosno koj poprvo go zasluzil "zvanjeto". Kako da e prasanje koj zasluzil borecka penzija. Za nesreca, ni dvajcata nemaa svedoci prvoborci. I rabotata se vrtese vo krug, vo nedostatok na kompetentna verifikaciona komisija koja bi gi verificirala dokazite na potencijalnite majstori nikako da dobijat (sekako zasluzeno) priznanie, odnosno zvanje. Oti pravilnikot, koj patem receno datira od vremeto na FNRJ, a koj sigurno e pisuvan vo komitetot, veli deka zvanjeto majstor go dodeluvaat vece "proizvedeni" majstori a kaj nas takvi nema, barem ne dovolno za komisija. A ne mozeme da gi izmislime. I tuka zastana rabotata.
   Ama ne bilo taka, sega si gi smenija mestata vo FSM,
kompromis ami kako, i verojatno se dogovorija za "erga omnes", dvajcata ce se vikaat majstori za sevkupna upotreba. I toa prvi vo Makedonija. Dobro posle Drnkov,(isto i pokojniot Janevski) so clenska karta 01. Sega sum miren, more radosen. Konecno ima mir.
   Ama nema, pak DMF na celo so isitie "majstori", oni palat, oni gasat. Oni ziriraat, oni delat nagradi, oni osvojuvaat ako nema koj. Dodusa ima i ponekoi drugi tamu, ne se mnogu, lesno se pametat oti sekoja godina se istite. I site tie ja definiraat fotografijata kakva treba da bide, kakva ne treba da bide. A i predavanja ce drzat oti oni ja "pratat", ja razbiraat fotografijata. Sekoja cest.
   I sega ce pravat izlozba vo Kavadarci. Jas tamu ziveam i rabotam "so fotografija", ne sum majstor kako niv (inaku vo maalo a i posiroko me vikaat majstore) i ne se mesam. Dodusa mi se javija majstorite da pomognam okolu organizacijata, ama jas ne se nafativ oti toa e seriozna rabota a jas ne sum sposoben za toa, oti treba da si epten majstor za da organiziras izlozba koja ce bide podelena vo dva objekta, na dve razlicni lokacii. Spektakl, nesto nevideno, bravo. Dodusa, oni si najdoa covek za organizacija, isto majstor na zanaetot, inaku direktor na dom na kultura, istiot toj sto se proslavi na TV kako tepac na mladite umetnici. E tamu ja ne smeam, mi e strav, moze i cotek da jadam.
   Ok, povelete vo Kavadarci, ako na nekoj mu tekne za mene slobodno nekami se javi. Ako nisto drugo, ce ve vodam na dobra rakija, jas cestam.
   Pozdrav...
If your pictures aren't good enough, you aren't close enough.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2010 во 21:06
FSM i titulite nikogas ne mi bile jasni. Mozebi porano znacele nesto povekje, ne znam... Fotografskata zaednica ja socinuvaat amateri i hobisti koi so fotokamerata se za vreme na vikendi, praznici i godisni odmori. Majstor ne se stanuva taka.
Jas sum majstor za mojata profesija od koja go jadam lebot, a fotografijata mi e samo uste eden kreativen ventil, i tolku.... i zatoa ne mislam da brkam tituli za da se falam u maalo deka sum majstor. Pa i vo maalo kje mi kazat "Abe idi begaj, kakov majstor, ti si majstor vo profesijata od koja go jades lebot".
Nekoj da se narece majstor vo bilo koja oblast znaci negova postvetenost i makotrpna rabota po 10 chasa na den, a ne vikendashki. Obrazovanieto e uste eden vazen chinitel za nekoj da pochne da go odi patoto kon majstorlukot. Samoto obrazovanie ne znachi deka vednash e majstor, no definivno go odreduva natamoshniot zhivoten pat.
A, da ne pravam muabet deka delata na majstorite imaat svoja cena na pazarot. Sekoe negovo delo se ceni i vrednuva na pazarot, so PARI!!!!
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
IPerko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IPerko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2010 во 13:48
Дали ќе се одржи утрешната изложба на Денови на Македонската Фотографија во Кавадарци ?
И ако може попрецизни податоци каде точно ќе се одржува и во колку часот е отварање
Поздрав
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.