IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Пронајден природен ензим кој ја убива супербактери
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Пронајден природен ензим кој ја убива супербактери

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Пронајден природен ензим кој ја убива супербактери
    Испратена: 18.Август.2010 во 00:54
Се надзира крајот на отпорната супербактерија, која во болниците ширум светот предизвикува тешко излечиви инфекции, гангрена, сепса па и смрт.

Тимот на истражувачи од Ренсселаер Институтот од Њујорк пронајде природен ензим кој ја уништува опасната бактерија.

- Ензимот е базиран на природни состојки, сигурен е за употреба и не ја загадува околинатга, рече проф. Џонатан Дордик, директор на Центарот за биотехнологија и интердисциплинарни истражувања.

Ензимот уништил 100% од бактериите во рок од само 20 минути.

да


Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 01:10
toa,...vo beliot svet!изненадување

...tuka ,..najverojatno,nema da ima pari za  takov enzim...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.