IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Филм
  Активни теми Активни теми RSS - Филмски вести ...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Филмски вести ...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2012 во 01:13


Од интервјуто со Дарко Митревски - промоција на “Трето полувреме“ на 15ти септември на отварањето на “Браќа Манаки“.

И најава за нов филм. Е многу е јак предлогот од другарка му Ружа голема насмевка

Анцелина Џоли како мис Стоун

И што сега, пак идеја за филм или?

Во моментов работам на ново сценарио. Работниот наслов е „Аферата мис Стоун”, а поднаслов: „Првата заложничка криза во модерната американска историја”. Станува збор за филмски обид целата оваа историска приказна за војводата Јане Сандански и грабнувањето на госпоѓицата Елен Стоун да се согледа од американска перспектива, која има два аспекта - едниот аспект е тој на жртвата, грабната од луѓе чиишто идеали се труди да ги разбере; другиот е на тогашната политика на Белата куќа, која со оваа афера првпат посакала да се наметне како одлучувачки фактор во решавањето на балканските превирања. Kај нас тоа е непознато, но во тие осум месеци, колку што траела оваа афера, во Соединетите Американски Држави на таа тема и биле посветени повеќе новински статии и биле испишани повеќе страници отколку што ние, Турците и Бугарите топтан ќе напишеме за истата таа работа во наредните сто години.

За крај, морам со вас да го споделам планот што другарка ми Ружа го нуди за овој проект. Вели вака: „Ќе го замолиш Раде Шербеџија да те спои со Анџелина Џоли. Kога ќе те спои, на Анџелина ќе и кажеш дека ова е филм за Македонија. Таа ќе те праша што е тоа Македонија, а ти ќе и кажеш - тоа е онаа земја што мака мачи со Грците! Е сега, бидејќи Џенифер Анистон е Гркинка по потекло, Анџелина ќе се идентификува со македонските маки, па ќе го натера Бред Пит да го игра Сандански - а тој нема да смее да одбие, за да не испадне дека уште гаи симпатии кон Џенифер. И не само тоа, туку ќе ти го донесе и Џорџ Kлуни да го игра Гоце Делчев!”. И така, јас се смеам, а Ружа мртва-ладна ме гледа, па вели: „А бе, што се кезиш? Џабе ти е сета твоја режија кога не можеш да сконташ што се` една жена е во состојба да направи за Македонија - само за пакост да и направи на соперничката!”.

ѓавол


Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2012 во 03:57
Значи, кога би требало да замислам на кој фестивал овој филм најмногу му личи или му доликува, веројатно би рекол - на Берлинале. Прво, затоа што мене Берлин ми е симпатија, а второ - затоа што овој филм зборува за еден полугермански фудбалски тренер, кој во една запуштена балканска касаба донесува германска технологија, во време кога неговите сонародници на светот му донесувале само војна и страдања. На еден чуден начин, „Трето полувреме” е страшно прогермански филм, бидејќи порачува дека германството не се мери според бројот на ариевските крвни зрнца на одреден поединец (како што тврделе нацистите), туку според неговата ментална и менталитетска припадност на германската цивилизација.eeeee Darko

oti  Berlin be

e pa ova e film za bugarskiot fudbol

vo Sofija treba
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2013 во 08:57

 Што нè чека во 2014-та?


Jane Got a Gun - женски вестерн во кој Натали Портман гледачите ќе може да ја видат како акциона хероина.

Two Days, One Night - Филм на браќата Дарден кои се занимаваат со рецесијата. Од содржината: жена со помош на мажот бара колеги кои ќе се одречат од бонусот за таа да ја задржи работата.

True Story - Адаптација на мемоарите на Мајкл Финкел, човекот кој се најде на ФБИ листата на најбарани убијци.

Inherent Vice - Хоакин Феникс игра детектив во Лос Анџелес во 70-те, кој го истражува исчезнувањето на бившата девојка.

Winter's Tale - Колин Фарел во улога на модерен човек со амнезија.

Men, Women and Children - филм кој е адаптација ан романот на Чад Култген за ефектите на порнографијата и интернетот врз врските денес.

Rudderless - Во Овој филм се зборува за ужален татко кој формира бенд инспириран од демо снимките на покојниот син.

The Judge - Драма за адвокат (Роберт Дауни Јуниор) кој се враќа дома на погреб на својата мајка и открива нешто во врска со неговиот татко.

Grace of Monaco - Филм во кој Никол Кидман ќе ја видиме како Грејс Кели.

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2014 во 17:00

Новиот македонски филм “До балчак“ на Столе Попов

Многу жестоки сцениразмислување
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 43041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2014 во 19:12
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 43041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2014 во 22:20
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 43041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2015 во 23:09
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.