IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што е Дух, а што е Душа?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што е Дух, а што е Душа?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
SimeonNT Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 07.Ноември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 74
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SimeonNT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2005 во 22:53

Ми го замачка одговорот Миралем и веднаш ја префрли топката на моја страна... Ако викаш дека пророците во Библијата тврдат дека се створени од почетокот, наведи некој пример оти јас незнам за такви...?

Викаш Pa potoa se prakjaat na Iskusenie.Te. na ovoj svet.

Муабетот ми беше, ако предпостоењето на душите е вистина, како тоа ни Евреите ни Христијаните не го веруваат...? Тоа на Мухамед му било откриено нешто ново што не било откриено до тогаш, или од секогаш Бог им го откривал на пророците...?

Те прашувам бидејќи во официјалните врувања на двете религии ја нема таа наука. Само во Исламот и кај паганските филозофии го има (и кај Хиндуизмот ама тоа е малку подалеку од нас). Само не ја префрлај топката кај Христијанството... еднаш кажа за паганизмот и христијанството... јас разбрав што веруваш... сега ме интересира како тоа толкава сличност на Исламот со паганизмот?

Уште нешто, нема врска со темава... Одсекогаш ме интересираше Петокот како ден во Исламот. Во Христијанството Неделата е ден во кој се прославува Воскресението на Исус - тоа го знаеш... Кажи ми повеќе за петокот, (или ако се работи за друг ден - ако не сум сфатил) ме интересира... а до сега не сум добил одговор, зошто е битен?

 

Милост, Благодат и Мир од Господ Исус Христос.

Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2005 во 00:28

Цитирај

Муабетот ми беше, ако предпостоењето на душите е вистина, како тоа ни Евреите ни Христијаните не го веруваат...? Тоа на Мухамед му било откриено нешто ново што не било откриено до тогаш, или од секогаш Бог им го откривал на пророците...?

Prijatele... eve uste eden problem. Problem e sto mislite i veruvate deka Islamot e nova religija. Ne,istoto im Bilo objaveno i na Hristijanite i na Evreite... no izmeneto. Izmeneti mnogu mnogu raboti. Pa zatoa se zivi zapaleni mnogu naucnici. Veruvas ti vo toa deka Bog na nekogo mu objavil deka Zemjata e ravna ploca ? A ne KUGLA ? (Biblijata tvrdi deka zemjata e nepokretna i deka e ravna ploca)Se sto e objaveno na Muhammed s.a.w.s bilo objaveno i na Isus i na Mojsie (mir neka bide so niv).. no Bilo Izmeneto. Allah s.w.t.a go objavuva Qur'anot kako konecna,posledna objava. I go zacuval od promeni i bilo kakvi spletkarenja. Mozes da zamislis,Qur'anot e sifriran. Koj nema da go prifati,vo Sehar (pekol)ke bide frlen.Nad niv e 19. A znaes sto e 19 ? EDINSTVENIOT I NAJ GOLEMIOT. ALFA I OMEGA. Ako te interesira poveke toj broj,ke ti objasnam naknadno.

Drugo... trebase da ja objasnis koja e Paganskata religija i vo sto potocno se veruvalo kaj niv. Tie,sigurno ne veruvale deka ALLAH (BOG) Dusite gi stvoril prvo.Deka site dusi ziveele vo tekot na celiot ovoj zivot. Ona sto go mislis ti e sosema pogresno a eve sega te ti kazam odma sto mislis. Mislis na reinkarnacija (vo sto do nedavna Hristijanstvoto vo toa veruvalo).  Denes "naukata otkriva" deka,kako sto vo temata Budizam spomnav,postojat sedum nivoa na svesnosti. Deka,covekot,so "svoite zivoti" ja pokacuva svesta i odat vo povisok denzitet=gustina=nivo na svesnost. Toa e spomnato vo Qur'anot. Allah dz.s veli deka Toj stvoril sedum neba i vo niv odredil sto ke se naogja. Ona sto naukata go otkriva e sekako pogresno,no neznaci deka Qur'anot od tamu zema. Tie "naucnicite" tvrdat deka Bog ne postoi.A Allah vo Qur'anot veli deka seto toa Toj go sozdal. Znaci duri denes naukata sto otkriva,seto toa e zapisano. Paganite veruvale deka deka dusite na zemjata postojat.No ne se rabotelo za dusi. Tuku za demoni (dzinovi).Dusata posle smrtta ne ostanuva na zemjata,tuku odi tamu kade sto mu e mestoto i tamu kade sto pripagja. Taa odkako ke go pomine iskusenieto na zemjava,nema poveke ovosvetski zivot za nea. Ovdeka ziveat i drugi nevidlivi bitija,pokraj nas. Pred da bideme doneseti na ovoj svet,site sme bile poslusni i pokorni,pravedni i so silna verba.Vidi sto veli Isus. Isus ustvari go potvrduva toa. No ti toa go tolkuvas onaka kako sto go tolkuvas,zatoa sto uste eden "dokaz" koj mislite deka "dokazuva" deka isus e Bog odi po voda.

Inaku na Muhammed s.a.w.s mu e otkrieno ona sto ni denes ne e otkrieno.Ona sto TEK ke se otkrie a posle ke vidime deka vo Qur'anot e veke zavedeno i na toa sme bile opomenati. Koga moreplovecot Kusto otkril deka slatkata i solenata voda ne se mesaat ? Poglednigo slucajot vo Qur'anot kako e opisan. Ke se iznenadis. Koga go otkrija toa kako nastanal celiot kosmos. Pogledaj vo Qur'anot ke vidis. Koga go otkrile razvojot na Embrionot,vidi vo Qur'anot........... i mnogo mnogu mnogu raboti,za koi Muhammed s.a.w.s nemalo teoretski sansi da znae,pa i bilo koj drugi pameten covek vo toa vreme.

Znaci i paganite nesto zele od Bozjite religii,religiite nesto od paganite... pa e praten Qur'anot kako konecna objava i kako posledno Bozje otkrovenie.

Za petokot

Vo petok e stvoren ADEM A.S. Vo Petok e IZBRKAN OD DZENNETOT. VO PETOK KE BIDE I SUDNIOT DEN. Ako ti treba poveke objasnuvanje,bujrum. :) Gledas kolku sme pravedni,,, sega za sega,nisto ne e vo cest so Muhammed a.s :) Nego onaka kako sto ni e od BOGA naredeno.

Кон врв
SimeonNT Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 07.Ноември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 74
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SimeonNT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2005 во 01:49

Викаш

Se sto e objaveno na Muhammed s.a.w.s bilo objaveno i na Isus i na Mojsie (mir neka bide so niv).. no Bilo Izmeneto.

Во еден поранешен пост те прашав како е можно и во двете религии Христијанството и Јудаизмот, кои се ривали на некој начин, на ист начин да се изменат работите. Но ти не ми одговори. Мислиш дека заедно се договориле или што? Па тоа не се двајца луѓе па да се договорат да изменат нешто - тоа се цели религии кои егзистираат со години.

Затоа те прашав... како е можно овие „ривали“ заедно нешто да изменат... а тоа да остане во Паганските филозофии, и во Исламот... Ми се причини дека идејава е Платонистичка и гностичка а Мухамед бил под нејзино влијание.

Викаш

Mislis na reinkarnacija (vo sto do nedavna Hristijanstvoto vo toa veruvalo). 

Не, не мислам на реинкарнација (и христијанството никогаш не верувало во тоа - ако тоа го тврдиш тогаш понуди документи и податоци да се види на лице место, кој и во кое време верувал во тоа)... туку мислам на Платонизмот - затоа и те прашав дали си запознат. Платон развил идеологија дека се што постои, па така и луѓето предпостојат во Божјиот Ум - ова тешко се преведува од грчки, значи многу повеќе од обичен ум. Во моментот кога се раѓаат, луѓето всушност само влегуваат во тело - оние кои и предходно постоеле кај Бога. За Гностицизмот не можам многу да ти кажам затоа што ни јас не можам да им го фатам крајот (не можеле ни тие сами - тоа е систем на многу различни идеологии) - но и тие зборуваат слични работи во врска со душата.

 

Милост, Благодат и Мир од Господ Исус Христос.

Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2005 во 02:24

Цитирај

Во еден поранешен пост те прашав како е можно и во двете религии Христијанството и Јудаизмот, кои се ривали на некој начин, на ист начин да се изменат работите. Но ти не ми одговори. Мислиш дека заедно се договориле или што? Па тоа не се двајца луѓе па да се договорат да изменат нешто - тоа се цели религии кои егзистираат со години.

Затоа те прашав... како е можно овие „ривали“ заедно нешто да изменат... а тоа да остане во Паганските филозофии, и во Исламот... Ми се причини дека идејава е Платонистичка и гностичка а Мухамед бил под нејзино влијание.

Pa SimeonNT se rabotelo za Golema misija be prijatel. Ti propusti mnogu od mojot post.Kako na primer ne mi kaza zasto e zapalen ziv Dzordano Bruno ? Luge prijatele palele zivi za da ja pokrijat vistinata a kamo li izmena na kniga. Sto ako receme deka dvete se pisuvani zaedno. Ne tolku Bukvalno da se svati seto toa. Dali Bog vo Biblijata objavil deka zemjata e RAVNA PLOCA ? Koj bil vo pravo,obicniot naucnik (Bruno) ili "Bog" "Bog" vo biblijata veli deka zemjata e ravna ploca a bruno veli deka zemjata e Kugla. Ako Evreite go izmenile prvo Stariot Zavet,zasto podocna da ne go izmenat i Noviot a,sto vikas ? Ako se sledat Bozjite propisi,nemoze nikoj da bide Bogatas,vladar,poseben covejk,kako sto tie nastojuvaat da bidat. I celta im se ispolnuva... no ke im dojde krajot.

Hristijanstvoto i den denes veruva vo reinkarnacija.Zarem ne veruvate deka Bog se inkarniral vo covecko telo... ili makar slovoto ili makar bilo sto.

Vo Allahovoto znaenje,inaku,kolku informativno,se sto se slucuva,se e.... kako da kazam,znaeno. Jas okolu toa,ne mozam mnogu mnogu da ti raspravam,toa se veke dlaboki temi.Jas kako naiven,laik,mozam samo vaka,nesto osnovno. Pa sega,zemi nekoj islamski ucenjak,doktor i razberi se so nego. Dali me razbiras ?

Vo Qur'anot stoi deka Allah go stvoril Ademovoto potomstvo (od negovata,Ademova,kicma) i gi prasal: "Zar ja nisam vas Gospodar ? Jesi,mi svjedocimo. Odgovorile. "Ovo zato,da nebiste na sudnjem danu rekli: Mi o ovome nismo znali nista. Ili da nebi ste rekli,nasi preci su druge bogove obozavali a mi smo pokolenja poslije njih zar ces nas kazniti za ono sto su lazljivci cinili ?

Jasno moze da se vidi,deka,potomstvoto Ademovo (lugeto) posvedocilo ednas za Allah,pa da ne ispadne posle vaka taka :) Za Gnosticizmot i za drugite raboti,spomnav onolku kolku za primer.Nivnoto veruvanje e sekako pogresno. Vo Qur'anot isto taka e spomnato,no ne onaka kako sto tie go tolkuvaat,tuku ISPRAVNO. Uste edna rabota koja sluzi za Primer. Abdullah se vikal tatkoto na Muhammed a.s AbduLLAH e dadeno spored Allahovoto ime. Od kade znaele za imeto od Allah togas ??? Vikam,Islamot bil objaven na site pratenici. Imeto od Allah e dadeno na site... pa so tek na vreme,povtorno izgubeno i izgubena nivnata smisla. Vo Arabija,postoele bogovi (kipovi) koi se vikale "Kaballah" (ili taka nesto) Znaci,imeto od Allah zloupotrebeno.Verata Izgubena.Imeto veke dadeno ednas za Stvoritelot,za Svevisniot,no po vremeno izgubena verata,spletki sekogas imalo.I taka imeto pocnale da go davaat (so mali promeni) po razni veri,kipovi i razni "bogovi" no Qur'anot zatoa e objaven,kako Posledna objava. Koja se' ispolnuva.Site zakoni.Konecniot zakon. Vo koja se' e kazano.Sto bilo,sto se slucuva i sto ke se sluci.

 

Кон врв
SimeonNT Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 07.Ноември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 74
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SimeonNT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2005 во 12:44

Здраво Миралем

Ti propusti mnogu od mojot post

Не, не пропуштив ништо - туку сакам да се држиме на едно - две прашања... доста пишувавме долги пстови - ќе не караат... :) Предлагам ако може навистина да се држиме на дикусија на што помалку теми одеднаш за да не биде многу долго.

Викаш Ako Evreite go izmenile prvo Stariot Zavet,zasto podocna da ne go izmenat i Noviot a,sto vikas ?

Добро, ај да ти верувам, ама аргументирај... покажи, тоа се стотици години историја... кој, каде, кога, на каков начин... покажи како се смениле документите.

Викаш Hristijanstvoto i den denes veruva vo reinkarnacija.Zarem ne veruvate deka Bog se inkarniral vo covecko telo... ili makar slovoto ili makar bilo sto.

Постои огромна разлика помеѓу Инкарнација и Реинкарнација. Да ти објаснам:

Реинкарнација - значи дека сите души постојат одсекогаш со Бог... Тие души, бесконечен број пати се отелотворуваат. Значи, кога ќе умрат, повторно биваат вратени назад во тело (или било која жива материја - цвеќе, дрво, крава...), Една душа може да се реинкарнира илјадници пати се додека не доживеат совршенство и единство со Бог. Тоа е накратко филозофијата на Хинду религиите. НИЕ ВО ТОА НЕ ВЕРУВАМЕ. Веруваме дека еднаш се раѓаш, живееш а потоа на СУД Божји да се види како си живеел, и кај ти е конечната дестинација.

Инкарнација - значи дека нешто/некој се инкарнирал - отелотворил. Всушност вие верувате во Инкарнација - дека сите души се предпостоечки и во одреден период, влегуваат во тело. НИЕ И ВО ТОА НЕ ВЕРУВАМЕ. Никој не е предпостоечки со Бог па да се инкарнира - единствено СЛОВОТО БОЖЈО КОЕ ОДСЕКОГАШ ПОСТОИ СО БОГ се инкарнира. И никој друг, оти само Словото одсекогаш псотои со Бог.

А тоа за научниците, црквата и несреќниот „Среден Век“... Католочката црква за време на средниот век подпаднала на искушението ОД БИБЛИЈАТА ДА НАПРАВИ НАУЧНА КНИГА а црквата да контролира се што се случува во државата.

Но, ако се сеќаваш во 1989-1990 (не ми текнува точно која година беше) тие се извинија за се што правеле, за сите научници кои ги запалиле, ги контролирале, итн... Но, Миралем, католичката црква не е целото Христијанство - не го правеле ниту верувале сите христијани тоа... (Кажи ми, ако една група од муслиманите почнат да изјавуваат глупости - суните или шиите, дали тоа значи дека целиот Ислам е во грешка?)

Библијата не е научна книга - НЕ Е ФИЗИКА, ГЕОЛОГИЈА, ГЕОГРАФИЈА, АСТРОНОМИЈА, МЕДИЦИНА... итн. Погрешно е да се толкува така. Библијата е книга на Христовата Заедница - Црквата, и целта му е да поучува поправа, воспитува итн... а не да докажува наука - си има научни дисциплини за тоа. Оние кои грешеа, сега се покајаа.

2 Тим. 16 Целото Писмо е од Бог вдахновено и е полезно за поучување, за прекорување, за поправање и за воспитување во праведност, 17 за да биде Божјиот човек совршен и подготвен за секое добро дело.

 

Милост, Благодат и Мир од Господ Исус Христос.

Кон врв
mikus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 49802
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2005 во 12:57
ima li razlika?

Dusata na violinata ja vnel majstor Stradivari.

So duhot na revolucijata ,zapocnata od Lenin ,borcite na Crvenata armija se borea i ginea.

Imali nekoja razlika?

mozebi dusata e deminutiv od duh

Изменето од mikus
Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2005 во 16:01
dzabe e da go dobies celiot svet koga nisto ne ti vredi dokolku ja izgubis dusata
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2005 во 17:39

Цитирај

Не, не пропуштив ништо - туку сакам да се држиме на едно - две прашања... доста пишувавме долги пстови - ќе не караат... :) Предлагам ако може навистина да се држиме на дикусија на што помалку теми одеднаш за да не биде многу долго.

Hehe... ajde,neka bide taka. Mada,imase vrska so temata,kako edno potprasanje a i prasanjeto bese odgovor na tvoeto. Vsusnost,sakav da kazam deka,vistinata bila druga od onaa vo biblijata,pa onie koi VISTINATA ja tvrdele,bile zivi zapaleni od strana na cuvarite na Biblijata.Zosto kako,bidi malce iskren,razmisli iskreno... ke dojdes do odgovor.Da ne ti go davam jas,da ne ispadne deka begam od temava.

Цитирај Добро, ај да ти верувам, ама аргументирај... покажи, тоа се стотици години историја... кој, каде, кога, на каков начин... покажи како се смениле документите.

Ocekuvas sega vo detalji da ti opisam koj go storil toa. Mozeme nie samo da si pretpostavuvame... Kako sto kazav,ednata pretpostavka e deka Biblijata (verovatno se misli i za noviot i za stariot zavet) ja ima sredeno Konstantin Veliki. Zaradi koi pricini,vrati se na temata kade sto objasniv,objasneto e ubavo i so fakti i dokazi. Deka e Biblijata izmeneta i pogresna,toa e mnogu poveke od ocigledno... (zatoa bese i prasanjeto vo vrska so zapalenite naucnici) Koj ja izmenil,iako e i toa ocigledno,i zosto... no ne e tolku bitno. Drugo,tocno da se dokaze e bas problemot sto e Istorija od stotici godini... sekogas i vo sekoe vreme izmenuvana. Taka se gubi sekoja traga. No ostana faktot deka e promeneta. Evreite,od sekogas go ocekuvaat kako nivni spasitel poslednio lazen Mesia (Dedzdzal te. Antihrist) Rim uste od togas,pred stotici godini,bil so golema funkcija,tamu vladeenjeto od sekogas odelo so nasledstvo,po pokolenija.... Ako jas od pradedomi sum dobil toa i toa... dedomi mi kazal i me opomenal za nekoi raboti,koi se slucuvaat posle negovata smrt. No,mi kazal isto deka se sto se slucuva se e toa lazno,deka seto toa treba da go prepravam,vo sklad so zakonite koi toj mi gi ostava,so ona sto im bilo niv objaveno (a toa seto dedomi go prepravil)... vaka vo prikaski samo mozeme da si pretpostavuvame kako doslo do IZMENATA a deka e Izmena toa e nepobiten FAKT.Prifatile vie ili ne. Nikoj ne go poreknuva od nas toa deka ISUS E ALLAHOV PRATENIK,EDEN OD ODBRANITE BOZJI PRATENICI,EDEN OD SAKANITE BOZJI PRATENICI,NO GRESKA STE KOGA VELITE DEKA E SIN BOZJI ILI BOG I TOA GOLEMA I NEOPROSTIVA GRESKA.

Цитирај Постои огромна разлика помеѓу Инкарнација и Реинкарнација.

Цитирај Всушност вие верувате во Инкарнација 
Baraja temata "Budizam" tamu objasniv. Nie ne veruvame nitu vo inkarnacija nitu vo reinkarnacija... tuku toa veruvanje e samo del te. ukradeno od ona sto veke bilo objaveno,no pogresno tolkuvano. 

Цитирај

Библијата не е научна книга - НЕ Е ФИЗИКА, ГЕОЛОГИЈА, ГЕОГРАФИЈА, АСТРОНОМИЈА, МЕДИЦИНА... итн. Погрешно е да се толкува така. Библијата е книга на Христовата Заедница - Црквата, и целта му е да поучува поправа, воспитува итн... а не да докажува наука - си има научни дисциплини за тоа. Оние кои грешеа, сега се покајаа. 

Kako ? Zasto togas tvrdi deka zemjata e ravna ? Znaci biblijata e pogresna. Pogresno e da se tolkuva biblijata kako nauka,fizika,geografija,astronomija,medicina.... itn zatoa sto toa vo Biblijata go nema,i ako go ima nekade e pogresno. Velis: "Оние кои грешеа, сега се покајаа. " Ne stanuva zbor za toa. Znam deka se pokajaa,hehe... samo neznam dali mislis ti sto jas mislam. Za sto se pokajale,zatoa sto nitu krivi nitu dolzni gi zapalile ? Zatoa sto na Pravdinata gi zapalile ? Toa e sekako taka,no zosto ???  Ovdeka doagja drugo prasanje... zasto da se kaat ako toa e Bozja Inspiracija ? Bi se pokajal covek ako toj napravi greska a potoa da se dokaze obratnoto,pa bi ja priznal greskata i bi rekol e se izvinuvam sto tvrdev taka. No nema nikogas i besmisleno e da se kaze e Bruno,vo pravo bese,se izvinuvam,"bog gresi" navistina zemjata e Kugla,kako sto ti rece a ne ploca,kako sto "Bog rece" Subhanallah. Ako e Bozja objava,mora i za medicinata da pisuva i za fizikata i za astronomijata i za astrologijata... Dali sega ke mi dokazuvas deka Qur'anot ne e vistina zatoa sto zboruva i za naukata ?  Znaci,sekako deka ke se kaat,zatoa sto ogromna greska napravile (ne prema naucnikot) tuku prema Boga i biblijata. Ima mnogu slucaevi koi dokazuvaat deka Biblijata e sosema pogresna i deka nema vrska so Bozjata inspiracija.  Ova samo onaka,patem go spomnav,da se nadovrzam na toa,deka gi imalo i onie koi ja znaele vistinata,no takvite progonuvani bile i spaleni.

Кон врв
SimeonNT Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 07.Ноември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 74
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SimeonNT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2005 во 18:37

Здраво Миралем,

Додека ти претпоставуваш дека Константин ја оформил Библијата која ја имаме денес (Ocekuvas sega vo detalji da ti opisam koj go storil toa. Mozeme nie samo da si pretpostavuvame... Kako sto kazav,ednata pretpostavka e deka Biblijata (verovatno se misli i za noviot i za stariot zavet) ja ima sredeno Konstantin Veliki.) јас ќе ти испратам некои информации за до сега пронајдените артефакти. Имено, со помош на Археологијата, денес имаме манускрипти и папируси кои датираат уште од најстаро време.

Во својата најнова книга Eyewitness Dr. Carsten Thiede нуди СУМАРИЗАЦИЈА - ПРЕГЛЕД на до сега пронајдените манускрипти што содржат делови од Новиот Завет или пак цели книги.

 

Во оваа графа се подредени по година на датирање манускрипти кои содржат делови од Новиот Завет.

Имињата (шифрите) на Манускриптите (MS)

 

Што содржат

 

Од кога датираат

Референца на страна.

Magdalen Papyrus (P64)

Матеј 26:7-8, 10, 14-15, 22-23 и 31.

Пред 66 г. по Христа

125

Dead Sea Scroll MSS 7Q5

Марко 6:52-53

Пред 68 г.
"а можно е и порано – 50г."

46

Dead Sea Scroll MSS 7Q4

1 Тимотеј 3:16-4:3

Пред 68 г. по Христа

140

Barcelona Papyrus (P67)

Матеј 3:9, 15; Матеј  5:20-22, 25-28

Пред 66 г.

68-71

Paris Papyrus (P4)

Лука 3:23, 5:36

"не покасно" од 66г.

70

Pauline Codex (P46)

Павлови посланија (??)

85 г. по Христа

70-71

Bodmer Papyrus (II) (Johannine Codex P66)

Евангелие по Јован "скоро целосно"

125 г. по Христа.

71

P32

?

175 г.

71

P45

?

150 г.

71

P77

?

150 г.

71

P87

?

125 г.

71

P90

?

150 г.

71

John Rylands Greek 457 (P52)

Јован 18:31-33, 37-38

100-125 г.

115, 126, 138

Papyrus Oxyrhynchus 2683 (P77)

Матеј 23:30-39

150 г.

126

P. Oxyrhynchus 2 (P1)

Матеј 1:1-9, 12, 14-20

"не покасно" од P4 (околу 100 г.)

126

P. Oxyrhynchus 3523 (P90)

Јован 18:36-19:7

ca. 125-150 A.D.?

127

  

Во оваа графа се подредени по година на датирање манускрипти кои содржат цел Нов Завет (податоците се според проф. McDowell)

Имињата (шифрите) на Манускриптите (MS)

Од кога датираат

Белешки

Chester Beatty Papyri

200 г.

Најголемиот дел на НЗ, но не и се се наоѓа на папируси

Codex Vaticanus

325-350 г.

Кодекс претставува книга, за разлика од папирусите кои се само замотани свитоци.

Codex Sinaiticus

350 г.

 

Codex Alexandrinus

400 г.

 

Codex Ephraemi

400 г.

 

Codex Bezae

450 г. +

 

Codex Washingtonensis

Прибл. 450 г.

 

Codex Claromontanus

500ти г.

 

 

Инаку се заедно постојат околу 5.300 Манускрипти на Грчки јазик, 10.000 на Латински, и 9.300 на други јазици (Египетски, Сиријски...) Се заедно, до сега имаме нешто повеќе од 24,000 документи. И сите овие се идентични. А како што можеш да видиш, најголемиот дел од нив датираат од пред Константин. Сега повторно те прашувам, кога, кој и како ја изменил Библијата?

 

 

 

Милост, Благодат и Мир од Господ Исус Христос.Изменето од SimeonNT
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2005 во 23:11

Pozdrav SimeonNT...

Ova istovo veke go kaza ednas a na istovo i ti dadov odgovor. Ako Konstantin,kompletiral 4 evangelija i site onie delovi koi spagjaat vo Noviot Zavet,gi sozdal taka kako sto gi sozdal... pa sekako deka bi se setil i datumite da gi promeni. Toa vsusnost bilo prvoto sto trebal da go napravi,datumite da gi promeni.Sekako,ako Konstantin ja napisal Biblijata,toj znael koga taa se zapisala,i "originalite" od koga bile.(ako zboruvame za Falsifikat,togas,jasno e deka i datumite se promeneti)Toj gi prepisal pa datumite gi stavil isti. I jas koga bi zel da prepisuvam novo Evangelie,pritoa sakam da zalazam na nekogo,nema da napisam deka sum go pisuval jas,nitu ke napisam deka e od 2005.(Pa i bilo kakov drugi dokument  ) Pa potoa kazav,imalo luge,koi ne go prifatile konstantinoviot predlog,te. luge koi videle i na koi im bilo jasno deka ona sto go napravil toj e pogresno. Luge koi ja znaele vistinata,no,za eden vladar,ne bilo tesko da gi sotre takvite i nivnite knigi. Zatoa,onie koi ja znaele vistinata,ja cuvale duri vo nekoi umetnicki dela.Kako na primer,Leonardo Da Vinci,vo negovite sliki dosta tajni sokril,nekoi drugi vo nekoi pesni,stihovi,vo nekoi gravuri.... Zatoa sto se' bilo unistuvano.Koga bile spaleni zivi luge,prasuvale za knigite. Mnogu jasno,tie Manu skripti nisto ne menuvaat. I denes nekoj moze da napise nesto i da izjavi deka go pronasol i da kaze deka datumot na toj dokument bil od togas i togas... :"Onie sto ja izbrale,izvornata istorija na Hristos bile prvite eretici na svetot. Za Istoricarite bilo srekja toa sto nekoi Evangelija sto konstantin se obidel da gi izbrise nekako preziveale. Vo 1950 godina kaj zapadniot breg vo Mrtvo More,vo edna pestera,nedaleko od Kumran,vo Evrejskata pustina bile pronajdeni stari hebrejski rakopisi.I,se razbira,Koptskite dokumenti od 1945 godina vo Nag Hamada. Tie dokumenti za koi se smeta deka krijat dosta od vistinata... se razbira,vatikan,so soglasnost na svojata tradicija na pogresno informiranje se obidel da go spreci objavuvanjeto na tie dokumenti. A Zosto ? Zatoa sto od niv se gledaat jasni istoriski nesoglasuvanja i izmislici koi jasno potvrduvaat deka sovremenata biblija ja sostavile i uredile lugje sto imale odredeni politicki celi,a toa e da ja promoviraat bozestvenosta na covekot (bozjiot pratenik) Isus Hristos i da go koristat negovoto vlijanie za da ja zgolemat nivnata mok."

 

Кон врв
SimeonNT Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 07.Ноември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 74
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SimeonNT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2005 во 23:44

Ах Миралем пријател,

добро е што си цврст во твојата вера, но жал ми е што не сакаш да се соочиш со реалноста

pa sekako deka bi se setil i datumite da gi promeni. (Константин)

Потеклото на документите што ти ги покажав се одредува по Хемиски пат преку Ц 14 технологијата. Тоа ти е распаѓање на јаглеродот во предметите под дејство на радијацијата.... Преку таа технологија јасно е дека секој предмет може да се датира од кога потекнува - со многу мали разлики... А има и други методи... Ваљда Константин не бил толку памете па да го скрие потеклото од оваа технологија. Миралем, живееме во време кога се се знае, технологија, интернет, физика, хемија... Денес е се достапно дури и за најголемите лаици како нас. Немој да веруваш во такви наивни работи дека некој некогаш нешто искривил и сите ги прелажак... па не сме среден век повеќе Миралем... Денес постои технологија, па докажи дека си во право - јас ти покажав дека не си - датирањето на датумите се утврдува по научен пат.

А тоа за Документите од Мртвото Море... дека Ватикан не сака да ги објави... очигледно е дека не си ги ни погледнал податоците од горе - зашто вториот и третиот документ во графата доаѓаат точно од Кумран (Dead See Scrolls) и содржат делови од Новиот Завет каков што го имаме денес. Напротив, објавени се и се знаат кои се и што се - и фала му на Бог за нив, оти ни разрешија многу мистерии...

Но, ти верувај си како сакаш - верувај дека Константин ги променил датумите... 

 

Милост, Благодат и Мир од Господ Исус Христос.Изменето од SimeonNT
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2005 во 00:05

Simeon... ne deka cvrsto stojam vo Islamot.Ti se kolnam... da mi ja dadat mesecinata vo levata raka a sonceto vo desnata raka,nema da me ubedi nekoj vo druga religija i da me ottrgne od Islamot. NE. Togas,vo toa vreme,ustvari,sekoj se sluzel so tie raboti,Simeon. SEKOJ. Pa nemalo togas PC koga vo e-mail podatocite bi gi stavil i sekogas se tuka. Nitu telefon pa da se javi do sorabotnikot pa da mu ja kaze tajnata. Koga bile vo prasanje takvi doverlivi raboti,bile (i mozelo) samo na toj nacin da se zacuva tajnata. Ili da se ima potpolna doverba vo k*rirot preku kogo ja prakjaat. A za poveke pari,sekoj se laze. Pa ete i predavnikot na Isus. Zatoa,vo toa vreme,sekoj so takvi raboti se sluzel.

Za dokumentite,pronajdeni vo Mrtvo More,pa ne se raboti za Isti dokumenti. Sekogas porakite do detal gi citam,zatoa i spomnav,samo ne me razbra. Kako sto ja izmislile izvornata biblija,pa taka i tie dokumenti,prijatelu,pa eve,rekle,da videte deka se e isto zapisano.... pa cekaj,ima luge koi rabotat na toa,koi se zapisuvaat.

Ponataka,jas striktno ne mislam i ne sum siguren deka Konstantin ja izmenil Biblijata. Jas sum siguren 100% deka BIBLIJATA E IZMENETA. Kako sto i sam mozes da si vidis,samo sto ne sakas da mi priznaes. A koj ja izmenil,voopsto ne mi e bitno.No na prasanjeto koj ja izmenil,go davam samo toj primer,koj jas licno ne sum go otkril,ami Istoricari,strucnjaci,teolozi,doktori.......

Jas ti kazav toa sto e. No,ti,veruvaj si i ponataka,deka zemjata e ravna ploca. 

Allah da vi upati na praviot pat,insAllah.

Кон врв
White Eagle Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 182
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај White Eagle Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2006 во 16:49

Сите живи суштества имаат душа.А,пак духкои многу луѓе го поистоветуваат со душа,претставува единство на умот,телото и душата.А духовите од кои се плашат луѓето,не се совршени и затоа не треба да се викаат духови,туку изгубени души.

Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2006 во 18:53
Originally posted by White Eagle White Eagle напиша:

Сите живи суштества имаат душа.А,пак духкои многу луѓе го поистоветуваат со душа,претставува единство на умот,телото и душата.А духовите од кои се плашат луѓето,не се совршени и затоа не треба да се викаат духови,туку изгубени души.

Tocno... site zivi sustestva imaat dusa.Se' se ragja,raste i umira. Za Duhot i Dusata napraviv razlika. Edno ne e tocno,deka ima izgubeni dusi. Sekoja dusa,posle napustanjeto na fizickoto telo odi na odgovornost.Odi onamu kade sto mu e mestoto. Odi da polaga racun. Secija dusa,zivee vo tek na celiot ovosvetski zivot. Od Ademovata kicma,Allah dz.s go stvoril i negovoto potomstvo.Pa gi povikal potoa da posvedocat za Allahovoto edinstvo,postoenje,mok i sila... sekoja edna dusa e bidena pred Allah dz.s i ima posvedoceno... posle toa,so sekoe ragjanje odredena dusa,doagja na ovoj svet na iskusenie.Posle smrtta,se vrakja da polaga racun. Se prenesuva deka,na zemjata,pred Adem a.s ziveele Dzinni (kako sto e kazano nekolku pati... ne se raboti za dzinovi kako sto se opisani po bajkite).Tie pravele nered na zemjava,pa Allah pratil Vojska Meleki da gi progonat po morskite ostrovi.I denes,prestolot na Iblis se naogja vo More (se pretpostavuva deka toa e Bermudskiot Triagolnik). Postojat poveke svetovi. Taka postoi i nevidliv svet,vo koj ziveat tie Dzinovi.Ona sto do denes se znae kako izgubeni dusi,toa se Dzinovi. Allah stvoril 7 neba i odredil sto ke se naogja vo sekoe nebo.I ne opomenal deka TOJ e Kontrolor na seto toa. Naukata so ova malku zakasni.I koga go  otkri,go otkri pogresno. Deka postojat sedum nivoa na svesnosti. 1.Minerali,bilki 2.zivotni.3.luge.4.vonzemjani (kako sto naukata tvrdi) 5. deka e mesto kade sto dusata odi otkako ke go napusti teloto pa posle odbira kade povtorno ke se inkarnira (pak kako sto naukata tvrdi). 6 bitija so pogolema razviena svest i 7. e se'. No spored niv Bog ne postoi. Seto toa e spomnato vo Qur'anot i nad seto toa Vladar e svevisniot Allah dz.s. Sekoj povisok stepen se hrani so poniskiot.Taka,zivotnite se hranat so rastenijata,lugeto so zivotnite "vonzemjanite" (Dzinovite) so lugeto.Kako Dzinovite so lugeto ? Denes znaeme site,kolku luge ima opsednati od demoni. Dzinovite od lugeto crpat energija. Edinstveniot lek ZNACI EDINSTVEN LEK za zastita protiv tie zli "dusi" e Qur'anot.  Qur'anot ako se uci na Arapski jazik. Se prasuvate kako koga ne razbiram Arapski. Dzinovite,koi gi opsednuvaat lugeto,ziveat po iljadnici godini.Gi poznavaat site jazici na svetot. Moze duri sekoj proverka da si napravi. Allah dz.s i posledniot pratenik s.a.w.s ni odredile posebni aeti i Qur'anski surinja za zastita od takvite "sili"

Duhovi(kakvi sto se zamisluvaat),Vonzemjani,Izgubeni dusi.... ne postojat. Se' se Dzinovi. Sekoj eden covek,na planetava zemja,ima svoj Dzin (Karin). Jas imam svoj dzin i vo tekot na celiot moj zivot toj e somene,moze da zavladee so mene (dokolku gi slusam svoite strasti) Mozam i da zavladeam so nego.Dokolku se boram protiv fitnata negova pa da go ubedam na svoeto.Posle mojata smrt,toj i ponataka prodolzuva da zivee. Ako ne sum go naucil,toj ke prodolzi so manipulacija i lagi. Da me emitira mene (zatoa sto vo celost me znae,cel zivot e so mene) da pravi nered po kukjava,da se ponasa kako sto sum se ponasal i jas... da se poveruva deka dusata moja ili jas sum se vratil od mrtvite. Zatoa se' e protiv Islamot,zatoa sto Islamot ja ima edinstvenata zastita. Vo Qur'anot na se' sme opomenati.Nisto ne e izostaveno.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.